Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Drugo Otorinolaringologija Zapora Eustahijeve tube in ostale težave z ušesi in nosom

Zapora Eustahijeve tube in ostale težave z ušesi in nosom

Spoštovani,

na vas se obračam, ker ne vem več kam bi se.

Naj opišem moje težave. Kakih 10 let nazaj so se mi začele težave z občutkom zamašenih ušes. To se mi je zgodilo prvič na morju že več kot 10 let nazaj, ko sem se potunkal na morju in ko sem prišel ven iz vode sem imel grozen občutek polhnosti ušes, kot da voda noče in noče ven. Vse do zdaj imam še vedno take težave.

Sicer imam rinitis, različne vrste alergij, vendar to jih imam že več kot 20 let, sedaj jih imam 39. Opravljeno sem imel na žalost septoplastiko, na katero ne bi nikoli šel, če bi vedel, da ne bom več čutil konca nosu, občutek je tak kot da konec nosu ni moj, težave z ušesi pa so ostale še vedno.

Nos imam sicer zelo slabo prehoden, vendar to me niti toliko ne moti niti mori, kot me ušesa.

Hodil sel od otorinolaringologa pa do drugega, vedno sem dobival neka zdravila, Momox, Nasonex, Maresyl, Letizene, Aeriuse, Claritine…

Vse sem in še vedno jemljem redno, mandlje so mi odstranili, ko sem bil majhen. Če želim zakričati od mene ni nobenega kričečega zvoku, ne vem zakaj? Ali so to glasilke precej uničene ali kaj?

Skratka nos mi niti ne predstavlja toliko težav kot mi jih občutek polnosti ušes!!! Opravljen sem imel ne vem že kolikokrat audiograme, na izvidu piše sluh je idealen. Slišim odlično, vendar drugače kot bi moral, bolj globoko..

Spodaj vam opisujem moje težave z ušesi:

– slišim bolj globoko
– vseskozi imam občutek kot, da bi imel v ušesih neke čepke in da bi imel polna ušesa nečesa
– ko izvedem manever po Valsalvi se pa zgodi nekaj kar mi niti eden orl doktor ni znal razložiti, zadnji mi je celo rekel, da nima pojma kaj to je?! Torej, ko se primem za nas in napihnem zrak se sliši močno piskanje iz obeh ušes??? Enkrat sem se posnel kako se to sliši in meni je to čisto čisto nenormalno, še posebej je to čudno, da mi tega ne zna nihče obrazložiti zakaj prihaja do tega in kaj to sploh je ??
– sam poskušam vse od požiranja sline, do izravnavanja pritiska do zehanja, odpiranja usta, skratka vse možne tehnike poizkušam, da bi se mi ušesi odprli, vendar se to nikoli ne zgodi. Samo ko zakolcam se mi v tistem trenutku za tistih par desetink čisto malo odpre in potem je zopet enako – torej polna ušesa.
– timpanogram je popolnoma ok
– CT ni pokazal nič posebnega

Zadnji izvid:

– oba sluhovoda čista, bobniča cela, siva, ko izvedem Valsalvo glasen šum, pisk iz ušes. Očitne perforacije se ne vidi, obojestransko nakazane eksostoze
– endonazalno pretin raven, sluznica nekoliko pordela, tanka
Endoskopija je pokazala, da so nosni hodniki prazni, brez sluzi, epifarinks prazen, ustji tub prosti in se dobro odpirata, drobne sinehije v epifarinksu. Intraoralno brez vidnih posebnosti, valekuli ter piriformna sinusa prazna, stanje po tonzilektomiji.Glasilki sta bledi, gladki, simetrično gibljivi. Na vratu ni patoloških rezistenc.

Mnenje:

Glede na terapijo, katero sem že prejemal so mi svetovali uporabo pršila Allergodil 3 mesece, nato zopet kontrola.

Seveda na izvidu ni nikjer napisano, da mi je g. dr. povedal, da nima pojma kaj imam to za ene težave, zakaj mi piska iz ušes tako glasno, ko naredim Valsalvo, niti ni vedel kako bi mi pomagal. Dobil sem ponovno eno pršilo sprej in zopet bo vse enako kot je bilo do sedaj..

Na koncu je napisal dysfunctio tubae auditivae in da to ni povezano z nosom ampak, da imam neke težave z ušesi in da ne ve kaj je narobe.

Sedaj, ko vam to pišem, sem se za nos prijel zagotovo 20 krat in izvedel Valsalvo in zmeraj ko jo naredim slišim v ušesih pok, malo je bolje in takoj zopet vse polno, zamašeno…

Prepričan sem, da obstaja nekaj kar mi lahko pomaga oziroma nekdo…izhajam iz tega, če so mi zdravniki, ortopedi pred parimi leti odsvetovali kakršnokoli izvajanje športnih aktivnosti zaradi mojih hernij, kolkov itd, sam pa sem jih demantiral s tem, da sem spoznal fizioterapevta, kateri me je spravil skoraj čisto v red in sedaj se pripravljam za razne tekme, teke, v hribe hodim nemoteno, čeprav so rekli, da ne bom smel, tako da sem prepričan, da se lahko zgodi enaka zgodba tudi z ušesi…v to seveda verjamem, vendar ne vem več na koga naj se obrnem..

Naj vam še omenim, da vedno ko pade pod 10 stopinj celzija oziroma, ko je zima se mi ušesa še čisto do konca zaprejo, to se zgodi vedno, ko pride do kakega prehlada, nato izvedel Valsalvo, da bi mi bilo malo lažje in potem si jih čisto do konca zamašim in takrat pa res ničesar ne slišim skorajda…to se mi zgodi vsako zimo nekajkrat…

V spodnje linku vam prilagam nekaj kar sem našel na netu..očitno so v tujini drgače podkovani kot pri nas…morda kak nasvet glede tega povezave?

Prosim za pomoč…HVALA

http://familydoctor.org/familydoctor/en/diseases-conditions/eustachian-tube-dysfunction/treatment.html

Spoštovani,

glede na vsebino in dolžino pisma menim, da so vaše težave predvsem psihične oz. zaradi psihičnega stresa. V srednjem ušesu imamo dve drobni mišici, ki se pod vplivom stresa brez vpliva naše volje zategneta in vam povzročata občutek polnosti ušes in zamašenosti. Ker tako čustveno reagirate na ta občutek, zapadete v začaran krog, ko se stanje čedalje poslabšuje.

Priporočam tehnike sproščanja – jogo, avtogeni trening, dihalne vaje itd.

Priložili ste povezavo o zdravljenju disfunkcije tube. Menim, da vi glede na izvide sploh nimate disfunkcije, pa tudi morfoloških sprememb bobničev nimate. Našteta so zdravila, ki ste jih že vsa prejemali, in operacija (prerez bobniča, vstavitev timpanalne cevke), ki je indicirana le pri izlivu v srednjem ušesu – timpanogramu B in prevodni izgubi sluha (tega pa nimate).

Ko izenačite pritisk, se bobnič izboči navzven in pri tem tudi sam proizvede premik zraka = zvok, ki v vašem sluhovodu zaradi eksostoz (koščenih izrastkov) lahko postane glasen kot v flavti. Ampak to ni bolezensko.

*** asist. dr. Tanja Soklič Košak, dr.med., spec. ORL, ORL Klinika, UKC Ljubljana *** ORL SOKLIČ KOŠAK, Vilharjeva 50, LJUBLJANA *** m: 041 45 22 88 *** e: [email protected] *** https://www.orlsoklickosak.si ***

Pozdravljeni,

tole kar vam pošiljam sem vam poslal že pred časom pa ne vem zakaj na moja vprašanja ni odgovorov? Prosim, če mi lahko odgovorite. Hvala.

Spoštovani,

na vas se obračam, ker ne vem več kam bi se.

Naj opišem moje težave. Kakih 10 let nazaj so se mi začele težave z občutkom zamašenih ušes. To se mi je zgodilo prvič na morju že več kot 10 let nazaj, ko sem se potunkal na morju in ko sem prišel ven iz vode sem imel grozen občutek polhnosti ušes, kot da voda noče in noče ven. Vse do zdaj imam še vedno take težave.

Sicer imam rinitis, različne vrste alergij, vendar to jih imam že več kot 20 let, sedaj jih imam 39. Opravljeno sem imel na žalost septoplastiko, na katero ne bi nikoli šel, če bi vedel, da ne bom več čutil konca nosu, občutek je tak kot da konec nosu ni moj, težave z ušesi pa so ostale še vedno.

Nos imam sicer zelo slabo prehoden, vendar to me niti toliko ne moti niti mori, kot me ušesa.

Hodil sel od otorinolaringologa pa do drugega, vedno sem dobival neka zdravila, Momox, Nasonex, Maresyl, Letizene, Aeriuse, Claritine…

Vse sem in še vedno jemljem redno, mandlje so mi odstranili, ko sem bil majhen. Če želim zakričati od mene ni nobenega kričečega zvoku, ne vem zakaj? Ali so to glasilke precej uničene ali kaj?

Skratka nos mi niti ne predstavlja toliko težav kot mi jih občutek polnosti ušes!!! Opravljen sem imel ne vem že kolikokrat audiograme, na izvidu piše sluh je idealen. Slišim odlično, vendar drugače kot bi moral, bolj globoko..

Spodaj vam opisujem moje težave z ušesi:

– slišim bolj globoko
– vseskozi imam občutek kot, da bi imel v ušesih neke čepke in da bi imel polna ušesa nečesa
– ko izvedem manever po Valsalvi se pa zgodi nekaj kar mi niti eden orl doktor ni znal razložiti, zadnji mi je celo rekel, da nima pojma kaj to je?! Torej, ko se primem za nas in napihnem zrak se sliši močno piskanje iz obeh ušes??? Enkrat sem se posnel kako se to sliši in meni je to čisto čisto nenormalno, še posebej je to čudno, da mi tega ne zna nihče obrazložiti zakaj prihaja do tega in kaj to sploh je ??
– sam poskušam vse od požiranja sline, do izravnavanja pritiska do zehanja, odpiranja usta, skratka vse možne tehnike poizkušam, da bi se mi ušesi odprli, vendar se to nikoli ne zgodi. Samo ko zakolcam se mi v tistem trenutku za tistih par desetink čisto malo odpre in potem je zopet enako – torej polna ušesa.
– timpanogram je popolnoma ok
– CT ni pokazal nič posebnega

Zadnji izvid:

– oba sluhovoda čista, bobniča cela, siva, ko izvedem Valsalvo glasen šum, pisk iz ušes. Očitne perforacije se ne vidi, obojestransko nakazane eksostoze
– endonazalno pretin raven, sluznica nekoliko pordela, tanka
Endoskopija je pokazala, da so nosni hodniki prazni, brez sluzi, epifarinks prazen, ustji tub prosti in se dobro odpirata, drobne sinehije v epifarinksu. Intraoralno brez vidnih posebnosti, valekuli ter piriformna sinusa prazna, stanje po tonzilektomiji.Glasilki sta bledi, gladki, simetrično gibljivi. Na vratu ni patoloških rezistenc.

Mnenje:

Glede na terapijo, katero sem že prejemal so mi svetovali uporabo pršila Allergodil 3 mesece, nato zopet kontrola.

Seveda na izvidu ni nikjer napisano, da mi je g. dr. povedal, da nima pojma kaj imam to za ene težave, zakaj mi piska iz ušes tako glasno, ko naredim Valsalvo, niti ni vedel kako bi mi pomagal. Dobil sem ponovno eno pršilo sprej in zopet bo vse enako kot je bilo do sedaj..

Na koncu je napisal dysfunctio tubae auditivae in da to ni povezano z nosom ampak, da imam neke težave z ušesi in da ne ve kaj je narobe.

Sedaj, ko vam to pišem, sem se za nos prijel zagotovo 20 krat in izvedel Valsalvo in zmeraj ko jo naredim slišim v ušesih pok, malo je bolje in takoj zopet vse polno, zamašeno…

Prepričan sem, da obstaja nekaj kar mi lahko pomaga oziroma nekdo…izhajam iz tega, če so mi zdravniki, ortopedi pred parimi leti odsvetovali kakršnokoli izvajanje športnih aktivnosti zaradi mojih hernij, kolkov itd, sam pa sem jih demantiral s tem, da sem spoznal fizioterapevta, kateri me je spravil skoraj čisto v red in sedaj se pripravljam za razne tekme, teke, v hribe hodim nemoteno, čeprav so rekli, da ne bom smel, tako da sem prepričan, da se lahko zgodi enaka zgodba tudi z ušesi…v to seveda verjamem, vendar ne vem več na koga naj se obrnem..

Naj vam še omenim, da vedno ko pade pod 10 stopinj celzija oziroma, ko je zima se mi ušesa še čisto do konca zaprejo, to se zgodi vedno, ko pride do kakega prehlada, nato izvedel Valsalvo, da bi mi bilo malo lažje in potem si jih čisto do konca zamašim in takrat pa res ničesar ne slišim skorajda…to se mi zgodi vsako zimo nekajkrat…

V spodnje linku vam prilagam nekaj kar sem našel na netu..očitno so v tujini drgače podkovani kot pri nas…morda kak nasvet glede tega povezave?

Prosim za pomoč…HVALA

http://familydoctor.org/familydoctor/en/diseases-conditions/eustachian-tube-dysfunction/treatment.html

Lepo pozdravljeni,

hvala za odgovor, čeprav seveda z njim nisem zadovoljen.

Glede na to, da sem imel 10 let hude težave s hrbtenico, križem itd in sem obiskal ogromno ortopedov in nazadnje, ko sem dobil od zadnjega ortopeda enak odgovor kot od vas ( stres, avtogeni treningi, bla bla bla…) sem si rekel, da mi zdravniki očitno ne znajo pomagati in da so moje težave za njih preveliki izziv oz. se tega niso naučili v šolah…takrat sem spoznal fizioterapevta kateri je v 15 ih minutah odkril vse moje težave, mi v parih mesecih uredil hrbtenico, križ in vse zategnjenosti…in sedaj sem glede same hrbtenice super…brez kakršnihkoli avtogenih treningov itd…

Najlažje je takrat, ko drugega odgovora ni napisati avtogene treninge, kar naenkrat vse izhaja iz stresa itd…

Imel sem septoplastiko, g. zdravnik iz Novomeške bolnice mi je uničil nekaj živčnih končičev na spodnjem delu nosu…in verjetno sedaj malo slabše voham zaradi stresa ali ker se ne uvarjam z avtogenim treningom, ne pa zaradi njegove napake??

Zato sem vam napisal vprašanje in glede na to, da vidite kaj me muči vas še enkrat prosim za odgovor kaj se da storiti v mojem primeru glede mojih težav…v življenju nimam nekih hudih stresov, ogromno se ukvarjam s športom, delam, živim normalno življenje…to se mi je pojavilo pred cca 10 imi leti, ko sem se potopil v vodo…

Najlepša hvala za trud….

Spoštovani,

Operacija brez reza ni možna. Pri vsakem rezu se lahko prekine na stotine živčnih končičev.

Na mestu, kjer poteka rez za operacijo nosnega pretina – septoplastiko, so le senzorični živčni končiči (za dotik, toploto itd.). Vohalni epitel je na stropu nosnih votlin, tega dela se med operacijo nosnega pretina ne dotikamo. Poslabšanje voha je posledica drugih vzrokov, ne pa septoplastike.

Glede vaših težav ponovno svetujem to, kar sem že v prvem odgovoru.

*** asist. dr. Tanja Soklič Košak, dr.med., spec. ORL, ORL Klinika, UKC Ljubljana *** ORL SOKLIČ KOŠAK, Vilharjeva 50, LJUBLJANA *** m: 041 45 22 88 *** e: [email protected] *** https://www.orlsoklickosak.si ***

Spoštovani,

odgovor sem napisala k vašemu vprašanju, ki ste ga zastavili pod imenom medovernetusesa.

*** asist. dr. Tanja Soklič Košak, dr.med., spec. ORL, ORL Klinika, UKC Ljubljana *** ORL SOKLIČ KOŠAK, Vilharjeva 50, LJUBLJANA *** m: 041 45 22 88 *** e: [email protected] *** https://www.orlsoklickosak.si ***

Spoštovani,

glede na to, da ne vem kam naj se še vse obrnem sem našel tale forum in vas, katera odgovarjate na vprašanja povezana z mojimi težavami.

Naj strnem:

Težave so se pojavile približno 12-13 let nazaj, ko sem se na morju potopil pod vodo, ko pa sem prišel ven iz nje sem imel čisto zamašena ušesa in od takrat dalje so se začele pojavljati težave.

Imam večni občutek polnosti ušes, kot da imam nekaj v ušesih tam nekje proti koncu čeljusti, kot da bi bil nek čepek notri.

Nato sem začel hoditi od zdravnika k zdravniku, vsakdo je imel svoje razlage, na koncu so se odločili, da v Novem Mestu naredim septoplastiko zaradi deviacije nosnega pretina. Septoplastika je bila narejena, če bi vedel ne bi nikoli šel na to, ker mi je doktor, kateri mi je to delal uničil živčne končiče na koncu nosa in od takrat naprej imam občutek kot, da spodnji del nosu ni moj. Pika na i pa je ta, da se težave niso odpravile so še vedno in vsako leto večje.

Naj še omenim, da imam alergijski rinitis, kar nekaj alergij v splomladanskem času.

Nakar sem pred dvema letoma dobil diagnozo Zapora Eustahijeve tube, poslali so me nazaj do doktorja v Novem Mestu, kateremu sem tudi povedal, da z operacijo nisem bil zadovoljen, da so težave še večje in da imam občutek, da mi je pri operaciji uničil del živčkov na koncu nosa, on pa je te moje pripombe vedno znova in znova spregledal. Svetoval mi je CT obnosnih votlin, katere sem naredil, ni bilo nekaj hujšega, vendar mi je vseeno predlagal, da grem lahko še na eno operacijo k njemu, to pa seveda ne grem.

Jaz imam v bistvu največje težave s tem občutkom polnosti ušes, zato sem lani šel tudi dvakrat na pregled k ORL zdravnikoma v Ljubljano.

Prvi mi je rekel, da če mi po resnici pove nima pojma kaj je – BRAVO slovenski zdravniki…druga gospa pa na prijazen način, da naj nadaljujem z jemanjem alergodila in vpihovanjem le tega v nos…

Skratka oba sta me lepo odpikala, ker noben ni vedel kaj naj naredi…smešno za naštudirane doktorje, kateri se s tem ukvarjajo…

Timpanogram in sluh sta super…dobro slišim, čeprav slišim čisto drugače – globje, pritisk v ušesih je neprestano prisoten.

Ko naredim Valsalvo in si zaprem nos in pihnem ni čisto nič drugače, najhuje je pa kot sedaj, ko se prehladim se mi tubi čisto zapreta in če bi takrat pihnil skozi nos bi jih dokončno zaprl za teden dni po mojih izkušnjah…ne vem zakaj se to dogaja?

Skratka precej sem brskal po internetu, tujih internetnih straneh, youtubu in sem opazil, da ni edina možna rešitev vpihovanje zdravila v nos temveč tudi dilatacija tube, tuboplastika morda ali pa vstavljanje balončka v tubo…to v tujini delajo uspešno, ko ne najdejo rešitev to naredijo…ljudje so zadovoljni seveda pa se pred tem želim pozanimati kaj več…

Stvar ne izhaja iz moje psihe, da že vnaprej povem, ker pričakujem tak odgovor, temveč imam resne težave, katere me spremljajo vsak dan in tako je težko funkcionirati, sem v srednjih letih, zaradi teh težav mi trpi osebno življenje, kajti vse skupaj je že nevzdržno…ušeh nikakor ne morem prezračiti, kaj naj še naredim?

Ali vi poznate kje se v tujini delajo taki posegi oziroma kje mi lahko kdo pomaga?

Da pa ne omenjam ko naredim Valsalvo in pihnem se sliši tak pisk, da nihče ne ve zakaj se to sliši…in od kod prihaja ta zvok…

Prosim za pomoč

Hvala

Pozdravljeni,

vidim, da je tema odprta, vendar odgovora v njej še ni, verjetno ste pozabili nanj?

Najlepša hvala za odgovor.

Spoštovani,

Nisem pozabila na vaše vprašanje. Odgovorila sem vam že 3.6.2015 in 24.6.2015.

Vašj tubi glede na opis nista zaprti, saj vam dekongestivi in kortikosteroidi ne pomagajo in imate normalen timpanogram in ADG. Zato tudi balonska tuboplastika ne pride v poštev (le poslabšalo bi se).

Piskanje ob izenačevanju pritiska je tinitus. To pomeni, da veliko premočno delate Valsalvo. Tinitus je rezultat premikanja membrane v okroglem okencu (meja med srednjim in notranjim ušesom). Zaradi premočne Valsalve stalno vpihujete zrak v srednje uho, kar vas prične motiti. Raztegujete E. tubo, da je preveč odprta (patulozna), kar vas dodatno moti. Stalno izvajanje Valsalve in to premočno je vse posledica nervoznosti – se pravi začaran krog.

V vašem primeru svetujem sprostitvene tehnike, pomirjevala za nekaj časa in prenehajte stalno izvajati Valsalvo. Skrbite za dobro hidracijo, v nos aplicirajte fiziološko raztopino večkrat dnevno. Možna rešitev je tudi vstavitev timpanalnih cevk v bobniča, da bi se srednji ušesi prezračevali od zunaj. vendar potem ne sme priti voda v ušesa, ne smete se potapljati.

*** asist. dr. Tanja Soklič Košak, dr.med., spec. ORL, ORL Klinika, UKC Ljubljana *** ORL SOKLIČ KOŠAK, Vilharjeva 50, LJUBLJANA *** m: 041 45 22 88 *** e: [email protected] *** https://www.orlsoklickosak.si ***

Za spremljanje kontrole vašega alergijskega rinitisa (in astme) priporočam, da začnete z uporabo brezplačne aplikacije MASK air https://www.mask-air.com/
(nastala pod okriljem Svetovne zdravstvene organizacije, WHO), ki je od že na voljo tudi v Sloveniji.

*** asist. dr. Tanja Soklič Košak, dr.med., spec. ORL, ORL Klinika, UKC Ljubljana *** ORL SOKLIČ KOŠAK, Vilharjeva 50, LJUBLJANA *** m: 041 45 22 88 *** e: [email protected] *** https://www.orlsoklickosak.si ***

New Report

Close