Najdi forum

zanositev

Pozdravljeni, najprej vas prav lepo pozdravljam in resnično pohvalim vašo posvetovalnico. Rada bi vas vprašala za strokovno mnenje glede zanositve in uporabe tablet Klomifen. Ginekologinja mi je predpisala tablete Klomifen, da bi z možem “lažje” zanosila. Prvi mesec je bil ciklus normalen, tudi BT je kazala na znake ovulacije, vendar nisem zanosila. Drugi mesec jemanja tablet so se proti koncu cikla že pojavile bolečine v področju med jajčnikoma, menstruacija pa je bila zelo čudno temna prve tri dni. Tretji ciklus teče sedaj in me že vseh 28 dni boli enako kot prejšnji mesec, pojavile pa so se še bolečine pod križem. Sedaj bi morala imeti menstruacijo, tudi BT se je dvignila, vendar le te še ni. Ali tablete Klomifen lahko povzročijo težave v zvezi z jajčniki in menstruacijo? Na zadnji sliki ultrazvoka sem prebrala zapis zdravnice, citiram: na obeh ov.številne svetline,endom.do 0,5. Kaj to pomeni? Ali imam zaradi tega lahko težave z zanositvijo? Koga mi priporočate, da bi se obrnila nanj za pomoč in preglede, ki bi ugotovili vzrok najinim težavam?

Draga Saša,

Verjetno je bila vaša ginekologinja mnenja, da imate policistični jajčnik in vam je priporočila klomifen. S tem vse lepo in prav, vendar ni rečeno da imate sicer vse v redu. S klomifenom samo sprožimo ovulacijo, če te same od sebe ni, na morebitne zarastlina ali nepravilnosti maternice ali jajcevodov pa ne vplivamo. Pomemben je tudi podatek o moževi semenski tekočini. Hočem reči, da je “pot v Rim” veliko samo sistem je treba imeti. Lahko se tudi poskuša na pamet zdraviti “najpogostejša stanja” in tvegati, da bodo zaradi prezrte nepravilnosti drugje prizadevanja neuspešna. Osebno svetujem med prvimi preiskavami spermiogram, ki v polovici primerov neplodnosti parov pravilno napove “problem” ter prepreči “poskušanje in nepotrebno ali odvečno preiskovanje ženske”. Drugo je vrstni red preiskav pri ženski. Med pomembnejšimi podatki je prehodnost jajcevodov. Tega z UZ sicer lahko ugotovimo vendar ne z navadnim v splošni ambulanti. Uporabiti moramo še kontrastno sredstvo. Preprosteje je narediti HSG, ki poleg ocene prehodnosti jajcevodov pove še marsikaj drugega.
Vse v zvezi z neplodnostjo parov lahko opravite za zdaj v treh ustanovah v Sloveniji, v Ljubljani na Ginekološki kliniki, v Mariboru in v Postojni.
Kar zadeva vaš trenutni vzorec krvavitve priporočam najprej, da preverite ali ste slučajno noseči z navadnim Clear Blujem. Če niste noseči pa vseeno ni nemogoče, da vam je ob jemanju klomifena v jajčnikih nastala cista, ki zdaj hormonsko moti ciklus. Obiščite ginekologinjo, ki vam bo izpeljala diferencijalno diagnostiko. Vprašajte jo tudi glede zgoraj omenjenih preiskav. Končno gre za vaše telo in vaš čas. Osebno mi ni preveč všeč “zdravljenje na pamet” ker je to pogosto bližnjica, ki se lahko izkaže za “najdaljšo možno pot do cilja”.

Hvala za izčrpen odgovor. Danes sem dobila menstruacijo, spet nenavadne barve, čez teden dni pa imam obisk pri ginekologinji. Vprašala bi vas le še to, če mož potrebuje napotnico od svojega zdravnika ali od ginekologa? Ali od svoje ginekologinje lahko napotnico zahtevam, v slučaju, da se ne bi strinjala.
Z možem sva se tudi pogovarjala o nakupu aparata za ugotavljanje ovulacijskih dni (v tujini). Kaj menite o tem, ali je za naju to koristno?
Hvala lepa in lep pozdrav, Saša

Tak aparat je sicer lahko koristen vendar je verjetno cenejša varijanta Clear-plan, deluje podobno kot Clear Blue vendar je lističev 5 in pokažejo vrh LH, ki nakazuje ovulacijo. Napotnico za spermiogram izdaja splošni zdravnik, naroči pa se lahko tudi pšo telefonu na ginkološko kliniko.

Kako uporabljamo Cler-plan in koliko stane v lekarni ?

Draga Maruša,

Clear Plan pokaže, kdaj se pojavi LH vrh, ki sproži ovulacijo v 24 – 36 urah. Ko se torej pokažeta “dve modri črtici”, je čas za spolni odnos, če želite zanositi oziroma ga nikar ne imejte, če uporabljate Clear plan kot “napovedovalca plodnih dni” pa ne želite zanositi. Vsebuje 5 lističev, ki jih lahko pomočite v jutranji urin v času, ko pričakujete ovulacijo. Seveda je treba vsaj približno vedeti, kdaj bo ovulacija nastopila razen, če si lahko privoščite en listič vsak dan ciklusa. Natančno ceno vam bodo zaupali v vsaki lekarni, okvirno pa se mi zdi, da je cena okrog 2500 sit za komplet 5 lističev.

Pozdravljeni!

Rada bi vas vprašala glede storkovnega mnenja v zvezi z mojo zanositvijo. Ker sva se z možem odločila, za zanositev (stara sem bila 28 let, mož pa 31) sem 1999 (junija) po 10 letnem jemanju nehala jemati kontracepcijske tablete Stediril M.

Ker po dobrem letu še ni bilo nobenih rezultatov, je mož odšel na pregled semenske tekočine na KC, njegov izvid pa je bil normalen oz. B.P.. (mož ima iz prvega zakona že otroka). Ko sem predložila ginekologinji njegov izvid, me je poslala na pregled prehodnosti jajcevodov (HSG). Ker je tudi ta pregled pokazal, da je z mojim zdravjem vse vredu, mi je predpisala terapijo z zdravili KLOMIFEN.
Ker se mi je po prvem in drugem terminu jemanja zdravil (ravno v času ovulacije) pojavilo močno vnetje, sem poklicala ginekologinjo, ki pa mi je odgovorila, da zdravila nimajo vpliva na omenjeno vnetje ampak, da mi pač pade odpornost in da mi bo terapijo podaljšala še za tri mesece.
Ker sem že zakoračila v 30 leta, me zanima kakšno je nadaljnje zdravljenje, kakšne so možnosti čimprejšnje zanositve oz. kaj mi svetujete narediti.
Hvala.

Draga Klara,

morda bi bilo dobro narediti še “postkoitalni test”, ki ugotavlja primernost sluzi materničnega vratu za prehod semenčec v vaša rodila in morebitno prisotnost protiteles, ki semenčeca v tej sluzi onemogočijo za nadalnje potovanje proti jajčecu. Prav tako so možni testi prisotnosti protiteles proti semenčecam v serumu.

Vsekakor menim, da zdaj spadate v roke specijalista za zdravljenje neplodnosti na kliniki, kjer bi naredili še katerega od testov ali še laparoskopijo in histeroskopija, odvisno od suma na vrsto neplodnosti in od dodatnih nejasnosti. Morda bodo testi pojasnili vzrok za vajino neplodnost. Morda bo dovolj že zdravljene z IUI (intrauterino inseminacijo).
Da ste stari 30 let pa še ni znak za nikakršen “alarm”, saj je spodnja meja za skrb šele nekje po 36. letu in postane zaskrbljujoča šele pri 40-tih.

Hvala za vse odgovore, ki ste mi jih napisali do sedaj. Včeraj sem bila pri ginekologinji, ki mi je naredila ponovni ultrazvok in ugotovila, da je maternica “čista in zdrava”, vendar pa imam policistične jajčnike, kot ste mi napisali vi v vašem odgovoru. Sedaj imam napotnico za v Ljubljano, k specialistki za neplodnost. Rada bi slišala še vaše mnenje v zvezi z zanositvijo žensk, ki se soočajo s policističnimi ovariji. Omenjala mi je neke hormonske injekcije. Kako je v zvezi s tem? Kakšne so možnosti za zanositev s policističnimi jajčniki? Ali je možna kakšna operacija? Ali so pregledi v Ljubljani zelo dolgotrajni, mislim, kar se čakanja tiče?
Opravičujem se, ker vam zastavljam toliko vprašanj, vendar sem resnično obupana, saj si otrok res želim.
Hvala lepa za vse odgovore in lep pozdrav,
Saša

Draga Saša,

PCO je mogoče tudi operirati in se to tudi vedno naredi, če že laparoskopiramo in ugotovimo PCO med operacijo. Samo zaradi PCO pa redko operiramo razen pri zelo trdovratnih oblikah, ki ne reagirajo na zdravila ali takrat, ko smo npr. bili večkrat neuspešni z “epruveto”. Tako postopanje morda res ni logično vendar je res, da operacija PCO-ja ne pozdravi temveč ga samo začasno prekine, v tem času (6 mes. do 2h ali 3h let) pa pogosto pride do spontane nosečnosti. Kakorkoli, PCO je za medicino kar “hvaležna oblika neplodnosti” in ponuja veliko možnosti za potomstvo.

New Report

Close