Zakaj sladkor v zdravilih?
Zanima me še nekaj v zvezi z zdravili. Zakaj v zdravila non-stop dodajajo sladkor v takšni ali drugačni obliki? Saj ne rečem zdravila za otroke, da jih bodo lažje in raje pojedli. Ampak zakaj se sladkor nahaja v zdravilih za odrasle? Pa to poleg tega še tiste oblike sladkorjev, na katere je kar nekaj ljudi alergičnih, npr. laktozo (v septoletah)? Je res treba izzivati laktozno intoleranco pri osebah, ki jo imajo? In je res treba, da oseba v lekarni pove vse svoje težave, ki jih ima in s tem
1.) zavlačuje
2.) daje informacije o svojem zdravstvenem stanju vsem, ki čakajo zadaj in farmacevtki za drugim šalterjem, ki se je informacija čisto nič ne tiče, in to tudi povsem brez potrebe (saj pacient ne more vedeti, kaj bo kakšno zdravilo vsebovalo, če ga kupuje prvič)?
Torej še enkrat vprašanje: zakaj se te snovi pojavljajo v zdravilih? Komu to koristi? Ima farmacevtska industrija dobiček od tega? Kaj bi se zgodilo, če v tabletah ne bi bilo sladkorja? Zakaj so septolete brez sladkorja dražje od tistih, ki vsebujejo sladkor? Zdrava kmečka pamet človeku pove, da če pri proizvodnji nekega proizvoda ni bil uporabljen nek material (in ni bil nadomeščen z nobenim drugim), bo proizvodnja cenejša, razen ? Je sladkor nujen pri proizvodnji septolet, kakor sklepam iz tele analize, je to kakšen katalizator, kvas? Pa še: zdravila niso bonboni, zdravila so namenjena zdravljenju, torej bi (razen pri otrocih, ki res ne bi pojedli nič grenkega, pa še te mora otrok uživati pod strogim nadzorom staršev oz. odraslih, zdravila morajo biti pa res pod ključem) bilo bolje, če zdravila ne bi bila sladka, ampak grenka. So ljudje, ki se z njimi predozirajo ravno zaradi tega, ker so sladka. Tudi jaz sem že použil preveč tablet C vitamina, ko sem bil še otrok, ravno zaradi tega, ker so bile tako sladke…
Pozdravljeni!
Zakaj sladkor v zdravilih?
Zdravila – na primer tablete pogosto vsebujejo zelo majhne količine zdravilne učinkovine, zaradi česar je potrebno dodajati sredstva, ki dopolnjujejo maso – polnila. Polnila pa imajo tudi drugo vlogo pri oblikovanju zdravilne oblike. Omogočajo vezavo zdravilne učinkovine, drsljivost mase pri oblikovanju, razgradnjo tablete v prebavnem traktu, …..
Že v prejšnjem odgovoru sem omenila, da je za učinkovanje zdravila zelo pomembna njegova biološka uporabnost. Ta pa je odvisna predvsem od hitrosti sproščanja zdravilne učinkovine – na primer iz tablete. Pomembno pri tem je dozirano enakomerno sproščanje. Zelo uporabni v tem smislu so sladkorji, ki so vodotopna polnila in še posebej pri vodotopnih zdravilnih učinkovinah pritegnejo vodo v ogrodje zdravilne oblike, kar povzroči hitrejše sproščanje.
Kot tak sladkor se veliko uporablja laktoza, ki je mlečni sladkor. Je inertna, se hitro topi, je obenem tudi vezivo, tvori pore v tableti in tako pospeši sprostitev učinkovine. Ne deluje toksično na organizem in preprečuje oksidacijo zdravilne učinkovine. Toliko o laktozi.
O zavlačevanju in dajanju informacij pa naslednje.
Bolnik ima vso pravico, da se posvetuje s farmacevtom, mu pove svoje težave, pri katerih mu je lahko farmacevt v veliko pomoč, še posebej, ker bolnik pri zdravniku večkrat ne utegne vsega razložiti, ali pa se tudi v stistki ne spomni vsega. Zato imajo lekarne tudi posebne ločene prostore, kjer se tak posvet lahko izvede ne da bi ga poslušale druge stranke lekarne. Menim, da je to zelo dobro organizirano in, da se morda bolniki te svoje pravice premalo zavedajo.
Zavlačevanje izdajanja zdravila, kot ga imenujete, v primeru ko gre za zdravje, sploh ni pomembno.
Glede stroškov, ki se nanašajo na sestavine zdravila pa verjemite, da je strošek za zdravilno učinkovino in pomožne sestavine v zdravilu silno majhen, skoraj nepomemben.
K ceni prispevajo: oblikovanje zdravila, vmesne analize pri proizvodni zdravila, končne temeljite analize (kemijske, biološke in mikrobiološke), pakiranje, označevanje, distribucija,….
Lepo pozdravljeni!
Forum je zaprt za komentiranje.