Najdi forum

ZAKAJ RODOVNIK?

@ne samo zdravje: in spet pridemo do tega, da je treba brat rodovnike in ne vzet prvega rodovniškega psa, ki ti pride pred roko.
Se je treba zavedat, da so pri nas vzrejni pravilniki zelo ohlapni in da naša kinološka “kultura” še ni ne vem kako razvita in da se pari skupaj dva rodovniška psa, ker se “lastnika poznata” in ne zato, ker bi prej preštudirala rodovnike in ugotovila, da ti dve liniji pašeta skupaj in da se lahko pričakuje dobre potomce.

Povprečni slovenski kupec psa izgleda takole: hočem psa takoj zdaj, mora bit take in take barve, met karakter in biti čim cenejši.

Nobenega vprašanja o karakterju staršev in mladičev (ja, karakter mladičev se vidi že v leglu), nobenega vprašanja o opravljenih genetskih testih (če obstajajo za pasmo), nobenega vprašanja o morebitnih zdravstvenih težavah, ki se pojavljajo po linijah staršev,…nič.
Dejansko je tako, kot je rekla Yo…folk se bolj pozanima ko gre kupit hladilnik..

Te lahko vprašam za katero pasmo se gre?

Iz rodovnika je mogoče razbrati, kdo so predniki psa, če ima pes rodovnik to pomeni, da imata starša psa opravljen vzrejni pregled in sta tako ocenjena kot psa z vsemi pasemskimi značilnostmi, ki so potrebne za nadaljno vzrejo. Prav tako morata imeti pes in psica opravljena testiranja in preglede glede pogostih dednih bolezni, ki se pri neki pasmi pojavljajo.

Katero pasmo psa pa imaš in na kakšen način tvoj pes ni podoben pasmi, kateri naj bi pripadal? Karakterno, vizualno?

Ne govorim o karakterju, govorim o videzu. Videz bi pa menda ja moral biti tak kot pač za tisto pasmo je a ne?
In moj je koder, no, naj bi bil…

Ne govorim o karakterju, govorim o videzu. Videz bi pa menda ja moral biti tak kot pač za tisto pasmo je a ne?
In moj je koder, no, naj bi bil…[/quote]

Kaj je na njem “nekodrskiega” oz. v čem po izgledu ni po standardu, ki je predpisan za kodra?

Si se glede tega obrnila na vzreditelja? Morda celo na KZS?

Vsekakor podpiram nakup psa z rodovnikom, v nasprotnem primeru pa posvojitev mešanca iz zavetišča. Nasprotujem štepariji, puppy millom in tej svinjariji. Ampak tale zgornji tekst je kljub dobremu namenu napisan malo preveč posplošeno. Niti vzreditelji niso vsi OK. Tudi vzreditelji se delijo na dobre in slabe. Žal. Res dobri vzreditelji so v manjšini in ker imajo pasme pogosto kakšne dedne napake se povsem lahko pripeti, da ima rodovniški pes več težav kot vaški pritepenec.Dober vzreditelj pa ima svoje pse seveda testirane proti dednim napakam in boleznim, zato je verjetnost da bo pes kupljen pri DOBREM vzreditelju zbolel za katero izmed teh veliko manjša.Če kupuješ pri zanič vzreditelju je pravzaprav skoraj isto kot če bi kupoval pri šteparju. Tako da rodovnik še ni nujno zagotovilo da je pes zdrav.

Ne govorim o karakterju, govorim o videzu. Videz bi pa menda ja moral biti tak kot pač za tisto pasmo je a ne?
In moj je koder, no, naj bi bil…[/quote]

Kaj je na njem “nekodrskiega” oz. v čem po izgledu ni po standardu, ki je predpisan za kodra?

Si se glede tega obrnila na vzreditelja? Morda celo na KZS?[/quote]

Čisto preprosto, ni kodrast! Se bom pa res obrnila na KZS, me prav zanima kaj bodo rekli…

ne samo zdravje… a si psa kupila kot pet ali show kvaliteto? Ker če si ga kot show, potem se vsekakor pritoži vzreditelju pa naj ti vrne polovico kupnine oz. toliko kolikor je razlika med show in pet psom. Če si psa kupila kot pet kvaliteto pa se bojim da žal ne moraš storiti nič, ker se vzreditelj lahko sklicuje na to da ti je psa prodal le kot pet kvaliteto.Se pa strinjam da so eni vzreditelji kljub nazivu vzreditelj navadni šalabajzerji, ki jim gre le za denar. Poznam nekaj psarn , ki vzrejajo take primerke, da neveš a bi se smejal ali jokal. Kar nekaj :S

Show kvaliteta, vzrediteljica se je še hvalila, kako ga bomo lahko razstavljali 🙁

Ja, pa pri mladiču nisi opazila, da je kaj narobe?
In kaj pomeni, da dlaka ni skodrana? Je ravna ali svedrasta morda?

A ste kontaktirali vzrediteljico in ji povedali da vaš pes nekako ni tisto pod kar vam ga je prodala? Me pa tole spominja na en primer… Naši prijatelji so namreč pred leti imeli “nemškega špica”. Bil naj bi celo show kvalitete, odličnih staršev blablabla. Samo, da je ta mali luškani nemški špicek zrastel v samojeda! Še danes jim ne verjamem, da je bil tisti pes rodovniški, pa čeprav me kar naprej prepričujejo da je pes vsekakor imel rodovnik. Kakšrna pa je to vzreja; mali nemški špici kot samojedi, kodri brez kodrov :S

Dlaka ni svedrasta ampak zgleda nekako skuštrana, kot je pač pri naprimer mešančkih s kodrom. Na nekaterih mestih pa je povsem gladka.
In čeprav se sliši neverjetno, moj kuža ima rodovnik, razen če je ponaredek 🙁
Me malo moti tudi to, da so vsi njegovi predniki, starši, dedki, babice in prababice, vsi občutno manjši od njega, tudi do 15 cm.

No, zdaj mene že resno zanima, kje in od koga si psa kupila. Pudlji so v 4-ih velikostih, odstopanje, ki ga ti omenjaš pa ni več v nobeni meji. Torej? Gre za priznanega vzreditelja ali?

Kupila sem ga v MB, imena tu raje ne bi omenjala, oče mojega psa bi naj bil od priznanega vzreditelja,(priimek mislim, da konča na …čan) ki se je zelo čudil, kako je moj pes, ki bi naj bil potomec njegovega, zrasel, lastnica psice, torej matere je očitno tu nekaj mutila.

Sicer pa, moj pes meri v višino 45 cm, njegovi predniki pa 29,31, 25, 27…
Opredeljen pa je kot pritlikavi.

Pudljem se napiše ob vzrejnem pregledu, v katero velikost “spadajo”, menda si to vedela pri nakupu, da ni določena velikost že pri mladiču? Lastnik samca ni vzreditelj, tako da mi ni čisto jasno, o kom govoriš. Vzreditelj je vedno lastnik samice. No, pa tudi lastnik samca bi moral vedeti, kako je z velikostjo pri pudljih konkretno…
Se mi zdi, da niti ti nisi ob nakupu dovolj vedela, niti vzreditelj (kar lastnik samca ni, tako da ne tu mešat pojmov).

Vem, da ni on vzreditelj, hotela sem povedat, da on je priznan, ona pa ne. In če je on v redu vzreditelj, ker tudi sam vzreja pudlje, se mi zdi čudno, da bi svojega samca “posodil” neki sumljivi vzrediteljici.
Mogoče res nisem vedela dovolj, ampak če jim velikost določijo šele pri vzrejnem pregledu, potem moj pes ne bi smel imeti v rodovniku napisano ničesar, torej prazno rubriko, ki bi se jo izpolnilo kasneje, on pa je imel napisano, da je pritlikavi.
Ni mi pa tudi jasno, kako naj potem jaz kupim recimo pritlikavega pudlja, saj če je tako, potem noben vzreditelj ne more garantirati, da bodo njegovi mladiči res pritlikavi in torej kupujem mačka v žaklju in bom pravo velikost izvedela šele pri vzrejnem pregledu. In če ga ne bom opravljala, potem ne bom nikoli vedela kakšne velikosti psa imam?

Zato pa je rodovnik. Da pred nakupom preveriš prednike in morebitne predhodne mladiče. Potem je presenečenj bistveno manj.

vem da ni 100% da bo pes zdrav, je pa res da mešanci “uničujejo” pasme.
zakaj narekovaj pri uničujejo? ubistvu ne uničujejo mešanci pasme, temveč ljudje ki jih parijo vse povprek, in med sorodniki in tako dalje.

Pa nikakor nisem proti mešancem, če jih ne bi bilo, se ne bi meli mi z ničemer za ukvarjat 😉

sama imam rodovniškega psa, in jih bom tudi vedno imela.
Nimam problemov z njim (zdravstvenih), niti kakšnih drugih 😉 vesela sem da je rodovniški.
nismo kupili show varijante, ampak sem ga peljala nekajkrat, zgolj za pridobitev ocene sodnika.

Anja_Nala
zelo sem vesela da tako razmišljaš 😉 večina tvojih starosti ne razmišlja tako (žal)

če kupiš psa, moraš vedeti da bo za njega treba odšteti veliiiiko denarja tudi za veterinarja, to je prvi pogled, logično!

Aja še nekaj, čistokrvnost xD ne se smešiiit! ne obstaja. Zakaj? ker ni dokaza da ima “čisto kri” oz. da je potomec dveh pasemskih psov 😉

lep pozdrav 😉

eh, tudi rodovnik ni noben dokaz, to je bilo tukaj že večkrat povedano. sicer pa, če imam doma dva psa, oba z rodovnikom in imata mladiča, (brez vzrejnega dovoljenja), bo ta mladič čistokrvni brez rodovnika, dokaz gor ali dol, pa če se ti na glavo postaviš :-))

Točno tako.

jaz ti ne bi verjela 😉
in ja vem da rodovnike nekateri poneverbajo rodovnike, pač hočjo bit fejk..

New Report

Close