Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Pediatrija Pediatrija začetni znaki rahitisa?

začetni znaki rahitisa?

Spoštovani,

danes smo bili na 2. cepljenju in nam je p. povečala dozo oleovita na 3-4 kapljice dnevno, ker naj bi punčka kazala rahle znake rahitisa (malo poležana glavica, “kvadratna” glava…).

zakaj je sploh prišlo do tega, glede na to da je rojena maja in smo bili veliko zunaj-čeprav ne direktno na soncu, ker to pač odsvetujete? tudi oleovit jemljemo že od rojstva, najprej eno, kasneje pa dve kapljici..ali lahko naredim še kaj, razen da ji dajem kapljice? kontrolo imamo spet čez 14 dni.
Ali te znaki ponavadi izginejo? skrbi me, da se ji glavica ne bo lepo izoblikovala!!

pa še to: zaradi neješčnosti so nam predlagali, da ji dam malo banane, lahko tudi v mleko. Kaj vi menite o tem?

hvala in LP!

Pozdravljeni, tinchy,
mehkejša glavica zadaj in zaležana-kvadratna glavica sta zgodnja znaka rahitisa.
Ne znamo razložiti, zakaj pri enem otroku pride do tega, pri drugem (kjer po možnosti sploh ne dajejo AD3 vitamina) pa ne. Vsekakor pa povečajte dozo D vitamina in sledite navodilom pediatrinje, ki bo prav gotovo ukrepala dalje, če ne bo izboljšanja.
Za izboljšanje kaloričnega vnosa bi jaz raje svetovala gostenje z ogljikovimi hidrati kot z banano.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Pozdravljeni,

tukaj bi imela pa še jaz eno vprašanje. Nama so iz istega razloga predpisali Plivit D3 2x na dan po 5 kapljic. Kako naj v tem primeru doziram Oleovit?

Lp

spoštovani, hvala za hiter odgovor! Povejte mi prosim le še kako je ponavadi kasneje z glavico v takih primerih? Se stanje popravi in se lepo oblikuje ali ostanejo kakšni vidni znaki?

Hvala 100x!

Plivit D3 doziramo v preventivi rahitisa po 2 kapljici dnevno (to je 400 enot), 2×5 kapljic je 2000 enot, kar bi pri dolgotrajni uporabi lahko bilo tudi preveč.
Oleovit bi zadostoval 2-3 kapljice dnevno za začetne znake rahitisa.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Pozdravljeni, tinchy233,
glavica se delno popravi, včasih pa ostane bolj kvadratasta in zadaj poležana, kar pa se dobro prekrije z lasmi.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Spoštovani,

se ne mudi z odgovorom, prosila bi vas če bi si ob priliki pogledali tole stran http://www.plagiocefalia.com/eng/main.html

zanima me, če se kaj takega prakticira tudi pri nas ali je to možno dobiti le v španiji in ameriki?

lepo pozdravljeni!

Nisem še videla ali slišala, da bi pri nas uporabljali kaj takega. Tudi pri nedonošenčkih, ki bi res potrebovali kakšen podoben pripomoček, ne.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Pozdravljeni,

zanima me, ali je res, da so kurje prsi (ne vem, kako se to pravilno poimenuje – ko prsni koš ni lepo zaokrožen, ampak gre bolj v špičko, so rebra bolj v narobe obrnjen V), tudi znak rahitisa? Naš enoletnik jih ima zelo izrazite (tako kot tudi jaz) in znanka medicinska sestra je rekla, da je to zaradi rahitisa ?!. Zanima me, ali je to res? AD3 kapljice je jemal redno, tako obliko prsnega koša pa ima že od rojstva. A se da to kako “popravit”? Mečavi sta se lepo zaprli, glavica je tudi lepo oblikovana.

Se opravičujem za morda “smešno” vprašanje. Lepo se imejte!

Ali izgleda to tako:
http://en.wikipedia.org/wiki/Pectus_excavatum

ali tako:
http://img231.imageshack.us/img231/9281/fig3a7xw.jpg

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Pozdravljeni,

bolj je podobno spodnji sliki, vendar ni tako grozno :). Grudnica (saj je to ta srednja kost? – srednješolska biologija je že nekoliko pozabljena) ni izbočena, ampak se rebra lepo stikajo. Je pa v ležečem položaju res velika višinska razlika med spodnjimi rebri in trebušno votlino (tudi če je želodček poln).

Hvala za Vaš trud.

Temu po domače rečemo kurja prsa, stanje je največkrat prirojeno in ne škodi (razen v zelo ekstremnih primerih) ne organom v prsnem košu, ne funkcijam teh organov. Zadeva je bolj kozmetične narave.
Ni pa v zvezi s pomanjkanjem vitamina D.Znaki pomanjkanja vit. D (rahitis) je takoimenovani rahitični molek (rožni venec), kjer vidimo zadebelitve na rebrnoprsničnih sklepih, ki bojda izgledajo kot rožni venec, nastanejo pa zaradi motene mineralizacije kosti.
http://images.google.si/imgres?imgurl=http://www.thachers.org/images/RibBeading.JPG&imgrefurl=http://www.thachers.org/rickets_photos.htm&h=726&w=484&sz=18&hl=sl&start=2&um=1&tbnid=8JpZTr_mgU6UfM:&tbnh=141&tbnw=94&prev=/images%3Fq%3Drachitic%2Brosary%26svnum%3D10%26um%3D1%26hl%3Dsl%26client%3Dfirefox-a%26channel%3Ds%26rls%3Dorg.mozilla:sl:official%26sa%3DN
Ta rožni venec vidite na slikci kot nekakšno verižico po srednji liniji reber.
http://www.pathguy.com/lectures/mcgill_scurvy.jpg v zelo hudi obliki, seveda

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Najlepša hvala!

Dr. Tanč,

sedaj prebiram te vrstice…

tale taprva slikica…
http://www.plagiocefalia.com/eng/deformitats/complexPos.html

zdaj me pa nekaj zanima tukaj. Kolikor vem, je kao povsem normalno, da je oblika glavice pač malo bolj taka, da ni čisto povsem lepa okrogla, in da nikoli baje ni leva polovica telesa enaka desni, tako kot je mogoče eno stopalo malce večje kot drugo.

No, naša sicer ima mičkeno bolj kako bi rekla, glavico, no TAKO podolgovate glavice NIMA, tudi enega ušesa nima nižje kot prikazuje prva slika, ampak če jo pogledam iz perspektive navzdol (ker je tudi bolj golobučna), se mi zdi kot da ima eno stran obraza, se pravi bolj ko ne čelo in ličnico MALENKOST bolj mogoče ali večje oz manjše. Ampak se spomnem da je imel starejši sin enako, a sedaj ko je star 5 let ima povsem enaki obe strani če ga spet takole pogledam navzdol. Kot da se je zgladilo.

No, mame in babice nam pa pravijo, da je to normalno, da se ščasoma uredi samo po sebi. Da se to ni za sekirati.

Kaj bi pa zdaj to lahko pomenilo? Ima znake rahitisa? Menda pa ja ne. Pa še pred kratkim sva bile v RA in je rekla, da je vse v najlepšem redu in da je mala povsem normalna in OK in da ni več nikakršnih sledi o prej malce povišanem mišičnem tonusu. (1-3 mes).
Je pa res da nimamo več pediatra in je spl. zdr. in ji do sedaj še ni pogledal glavice oz. mečave, kako se ji zaraščajo.
Preljubo naše zdravstvo, kam bo prišlo…

Pa samo nekaj bi vas še rada vprašala…
ali je mogoče da ji “smrdi” iz ust zaradi železa, ki ji ga dajem? Stara je 10 mes in pol. Se mi zdi, da odkar jeva železo (aktiferrin kaplj.) ji takole smrdi. Pa zjutraj… res. Tudi tavečji je jedel ferumlek, pa mu je tudi skoz zaudarjalo iz ust, še sedaj mu. Zjutraj grozno, kot da bi imel same gnile zobe, pa jih nima. Kaj bi lahko bilo? Sem že spraševala zdravnike, pa me nihče ne jemlje resno… Tamala mi je tudi prvih 6 mes še kar polivala, sploh začetka. Refluks? Železo ji pa tudi dam kar z juicom, da kar se da najbolje absorbira.
Naj povem, da tudi zdravo kuham in otroci kar zdravo jedo, tako da ne vem zakaj bi bili potem taki zadahi, ker pri nama z možem tega ni.

Hvala večnemu Bogu, da imamo vas!!! Hvala.

Živ, Minka*,
blage asimetrije so normalne.
Jutranji zadah je ravno tako pričakovan (če pravilno spimo-z zaprtimi usti), bolj izrazitega pa pripišemo ustni higieni prej kot pa kakšnemu zdravilu, je pa tudi možno. Pri refluksu pa je dejansko zadah prisoten, zelo izrazit.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Naš triletnik ima malce nesimetričen prsni koš. Pravzaprav ne vem, ali je ena stran vdrta ali druga izbočena. Ni zelo izrazito, opazi pa se. Pošiljam vam eno slikico, posneto od zgoraj, kjer se asimetrija vidi. Naš prejšnji pediater se s tem ni pretirano ukvarjal, rekel je, da ni nič posebnega in da se bo morda zadeva popravila, ko bo začel mali prsno plavati. Zdaj imamo novega pediatra, ki pa je vse skupaj vzel bolj resno. Meni, da gre morda za rahitis, čeprav mali drugih znakov nima. Je pa res, da je imel mali zelo veliko mečavo in da se je zaprla šele pri dveh letih. Ad3 kapljice je jemal do 9 mesecev, dlje se prejšnjemu pediatru ni zdelo potrebno, ker je bilo poletje. Zdaj je dobil po 5 kapljic Plivit D3 na dan. Ali bo to asimetrijo popravilo? Zanima me, ali se taka asimetrija z rastjo slabša. Zaenkrat, prvič smo jo opazili pri 1 letu in pol, se mi zdi, da se ni poslabšala. Pediater nam je tudi rekel, da če ne bo bolje, da bo mogoče potrebna kirurška korekcija. Kdaj (pri kateri starosti) se to izvaja in za kako težko operacijo gre?

Hvala.

Pozdravljeni, morska deklica,
meni se taka asimetrije ne zdi tako pomembna, da bi bila potrebna kakšna posebna obravnava. Če pediatra tako skrbi, naj vas napoti k ortopedu, ki bo ocenil stanje.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Spoštovana dr. Tanč!

Po petih letih se ponovno obračam na Vas z istim vprašanjem. Naš prvošolček je namreč s sistematskega pregleda prinesel obvestilo, naj se NUJNO zglasimo pri pediatru, ker ima otrok znake pomanjkanja vitamina D, in sicer crura vara, Harrisonovo brazdo. Zdaj pa ne vem, kako resno jemati to obvestilo. Deček se zelo veliko giba zunaj, na soncu, ima pestro mešano prehrano (res pa v zadnjem času ne mara preveč mesa), AD3 kapljice je dobival po navodilih do 18 meseca. Da ima pectus excavatus in hiperlaksne sklepe vemo že dolgo, prav tako ima po meni zelo štrleče (vidne) kosti/sklepe. Do sedaj ni nihče posumil na rahitis (pa je bil nekajkrat hospitaliziran). Ali menite, da gre pač za dedno zasnovo (je zelo visok (vedno od 18 meseca vedno nad vsemi krivuljami) in suh, razen občasno izbočenega trebuha) ali je res bolje čimprej opraviti določene preiskave? Kaj predlagate?

Hvala za Vaš nasvet! Lep dan!

Hm, hm, malo verjetno je, da bi otrok s primerno prehrano, primerno izpostavljenostjo soncu in redno profilakso z vitaminom D (vsaj v prvem in drugem letu) imel navadni rahitis. Vsekakor pa se zdi, da bi bilo ptorebno narediti preiskave (določiti kalcij, fosfat, alkalno fosfatazo), če laboratorij dopušča tudi nivo vitamina D. Mislim, da bi bilo potrebno to opredeliti, da ne bo vedno istih obvestil:=(

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Najlepša hvala!

Si bom drznila še podvprašanje :). Ker ste napisali, da bi pri omenjenih značilnostih težko šlo za navadni rahitis, me zanima, a obstaja še kakšen drug rahitis, in če da, s čim je povezan?

Hvala! Lepo se imejte!

New Report

Close