Pozdravljeni!
Zanima me kdo se udeležuje maratonov po Sloveniji?Letos bi se rada udeležila maratona ” Franja” in tudi drugih maratonov ” Slovenija kolesari” in bi rada mal povprašala kako to sploh izgleda. Kakšno opremo je treba imeti (oz. je priporočljivo imeti…, čelado…itd.)?Že vnaprej hvala za nasvete!
Poznam enga starega strica, ki vsak dan kolesari in je nek zmagal s Ponijem. Star okrog 70 let, pa grem stavit, da ce grem z njim tekmovat me pusti zadi, da se par tednov ne bi prisla k sebi. Je sel ful dalec v eno pekarno po kroh za mojo staro mamo, okrog 30 km s kolesom, tak da je bil star ata ful ljubosumen 🙂 V glavnem, ce sklepam po njem, ne rabis neke ful dobre opreme, pa nevem kaksnega kolesa.
Sej starih stricov na kolesu je velik, ki bi marsikaterega dobrega kolesarja premagali, mene v bistvu zanima sam to kako to izgleda, predvsem ” Franja”, pravjo, da je kr težka, pa bi rada izvedela od koga iz prve roke.Pa velik se govori, da je na maratonih čelada nujna, drugače ne smeš štartat.Tko, da če je kdo to že poskusil bi prosila za par informacij.
Ana1,
To je izseček o maratonu in del odgovorov na tvoja vprašanja:
“Rekreativni kolesarji že nestrpno pričakujejo največjo rekreativno kolesarsko prireditev v Sloveniji, maraton Franja. Ta bo letos na sporedu že 21., kolesarsko društvo Radenska Rog pa ga bo organiziralo v nedeljo 7. julija. Spet se pričakuje rekordna udeležba, prireditelji upajo, da se bo številka nastopajočih vrtela okoli 2.500.
Posebnih novosti na maratonu ne bo. Proga bo standardna, dolga 155 kilometrov. Start in cilj bo v Tacnu, kolesarje pot vodila čez Ljubljano, Vrhniko, Logatec, Godovič, Idrijo, Cerkno, Kladno, Sovodenj in Škofjo Loko. Vsak udeleženec, ki prevozi progo, dobi medaljo, najštevilnejše skupine in društva prejmejo pokale, udeleženci pa bodo imeli na voljo tudi osvežilne napitke na okrepčevalnicah. Startnina je 3.000 tolarjev, prijave pa sprejemajo na sedežu društva v Ljubljani (Slomškova 4) med 1. in 5. julijem (od 10. do 16. ure, sobota, 6. julija od 10. do 14. ure) ter na startnem mestu v soboto popoldne in nedeljo zjutraj. Organizatorji priporočajo zaščitno čelado, poudarjajo pa, da na progo ne hodijo tisti brez startnih številk. Ti namreč motijo delavce, policijo in tudi gledalce.
Hkrati s pravim maratonom bo drugič na sporedu tudi 21 kilometrov dolg družinski maraton po okolici Tacna. Ta prireditev bo namenjena tistim, ki bodo imeli svojce na daljšem maratonu. Družino naj bi sestavljala najmanj en odrasel človek in otrok.”
Kako to sploh izgleda: Potrebno je prevoziti 155km. To veliko pove. Brez nekaj mesečne priprave ne priporočan udeležbe na tako dolgem maratonu. Lahko, da bi zmogla, samo užitka ne bi bilo nobenega.
Kakšno kolo? Najprej VARNO in vsaj 10 prestav. Ker veliko udeležencev ni vajeno vožnje v skupini, je čelada v primeru padca zaželjena.
Do maratona je dovolj časa tako, da se do takrat lahko pripraviš.
LP
Dragi kolesarji!
Zanimivo je to, da se že sedaj nekako psihično pripravljate na Tekmo. Še bolj je zanimivo to, da si želi Ana na prvo tekmo prav na Tekmo. Na Franjo! Ne morem verjeti. Ana, upam, da že sedaj kaj počneš, migaš,…
Sama sem namreč pred kratkim nabavila kolo dokaj visokega ranga, pridno hodim na aerobiko, sedaj smučam, tečem na smučeh, veliko sem po hribih. Ko bo mraz mimo, bom veliko na kolesu. Na Krimu, Rašici, povsod me bo polno. In vendar: hm, na Franjo še ne bom upala iti. Ne vem, nekako preveč strahospoštovanja čutim do teh 150 km. Če bi bila ravnina, ne bi bil problem. A ti klanci, ah, to mene zvije. Kar pomeni: kondicije imam, moči pa nič.
Menda bi res morala začeti mal z utežmi delat. A bi bilo dovolj s kako kilco na rokah, po dvema na nogah, delati nekaj osnovnih vaj vsak drug dan? Tko mi bo lažje spomladi v lahke hribe se pognati. Ker sedaj, sedaj bi umrla na njih. Mal pretiravam, a vendar mi je v hribe grizti hudo 100x bolj kot terati po ravnini.
Kaj predlagate? Mal uteži, pol pa čimprej v klance, pa še naprej po ravnini… Kakih 2000 km moram letos narediti po naši božanski naravi.
Lepo se imejte v takšnih in drugačnih pripravah na kolesarsko sezono.
Pia
Klance natreniras tako da jih vozis – utezi ti ne morejo kaj prevec pomagati.
Ti kar pridno treniraj po klancih, pa se ti bo forma za klance popravila (drugace pa sej ves – lazji kot si, manjso tezo premagujes v hrib). Pri kolesarstvu so zelo specificni gibi, zato bos najvec pridobila prav s kolesarstvom.
Pia katere klance si dosedaj vozila, da so ti delali probleme. Za Franjo moras predvsem narest precej km, pa kdaj skupaj odpeljat 120-150 km, da se telo navadi na taksno dolzino.