Najdi forum

Lahko. Ko otrok raste, raste tudi srce in izmerjena dimenzija defekta se lahko poveča.

Kar pa ne pomeni, da postane defekt zaradi hemodinamsko bolj pomemben, se pravi, da bi bil delež krvi, ki skozi defekt “uhaja” iz levega prekata v desni, večji.

Predstavljajte si enako kot s telesno višino. Nekdo, ki je v prvem razredu na koncu vrste, ker meri malo več kot meter, je tudi ko odraste in ima npr. 160 cm, čeprav sedaj precej večji, glede na svoje vrstnike relativno še vedno majhen.

************************************** Dr. Samo Vesel, dr. med. Pediatrična kardiološka ambulanta SB Celje: pon, tor, sre (03 423 3987) Fetalna kardiološka ambulanta SB Celje: čet (03 423 3987) Pediatrična in fetalna kardio ambulanta SB SG: 1. in 3. petek v mesecu (02 882 3471; 7-11h) Samoplačniška fetalna kardio ambulanta ZC Dravlje: po dogovoru (051 336 847)

Pozdravljeni,

Imam eno vprašanje v zvezi z izvidom. Namreč vsako leto opravljamo preventivne preglede za športnika in ena izmed preiskav poleg obremenitvenega testiranja srca je tudi ultrazvok srca. Kot otrok sem bil operiran zaradi subaortnega VSD defekta zaradi ohranitve arotne zaklopke saj je bil nakazan prolaps in fiziološka insifucienca.

Tukaj je izvid: Votlina levega prekata je normalno velika. Stene niso zadebeljene. Masa levega prekata ni povečana. Globalna sistolna funkcija levega prekata je normalna ( iztisni delež po Sipsonu biplano 65 %), utripni volumen je normalen, segmentih motenj kričenja ni. Diastolična funkcija levega prekata je normalna.
Levi predvor je blago povečam, desni normalno velik.
Desni prekat je normalno velik, prav tako je sistolična funkcija desnega prekata normalna.
Vse zaklopke so morfološko in funkcijsko normalne ( na vseh zaklopkah so minimalne regurgitacije, na aortni izvira iz komisure med nekoronarnim in desnim koronarnim lističem).
Aorta je v začetnem delu normalno široka.
Znakov šanta v področju votlin ne prikazem.
Perikard: bres posebnosti.

MNENJE: Ehokardiografski izvid je za športnika v mejah normale. Rezidulanega VSD ni, pljučne hipertenzije ni. Aortna regurgitacija je minimalna.

Zanima me kaj to pomeni da so zaklopke vse morfološko in funkcijsko normalne, potem pa napiše da gre za minimalno regurgitacijo ? ko sem jo vprašal kaj to pomeni, da je minimalna aortna regurgitacija pa je rekla da je to nič, da samo kapljica se vrača nazaj v prekate in da se naj ne sekiram. Zdaj pa me zanima še vaše mnenje ? Pol če je napisala da so vse zaklopke morfološko in funkcijsko normalne a je potem to vse v redu, tudi če je napisala do so na vseh zaklopkah prisotne minimalne regurgitacije, baje da so še v fiziološkem območju.

Prosim še za vaše mnenje in odgovor.
Lp

Izvid je ok.

Kardiologinja je očitno ocenila, da minimalno puščanje zaklopk ni pomembno, oz. da je še v normalnem območju (od tod termin “fiziološko”).

Nimate razlogov za zaskrbljenost.

************************************** Dr. Samo Vesel, dr. med. Pediatrična kardiološka ambulanta SB Celje: pon, tor, sre (03 423 3987) Fetalna kardiološka ambulanta SB Celje: čet (03 423 3987) Pediatrična in fetalna kardio ambulanta SB SG: 1. in 3. petek v mesecu (02 882 3471; 7-11h) Samoplačniška fetalna kardio ambulanta ZC Dravlje: po dogovoru (051 336 847)

Pozdravljeni,

Se pravi da se potem tezave glede zaklopke ne pricakujejo v mladosti ? Namrec star sem 22 let, operiran pa sem bil v starosti 7 let, ker kao prej ni bilo potrebe oz. je bila luknjica majhna, vendar zaradi ohranitve aortne zaklopke so se odlocili za operativni poseg.

Se pravi se samo to gleda da so morfolosko in funkcijo normalne mar ne ?

Lp

Glede na izvid, ki ste ga posredovali, ne vidim razloga, zakaj bi zaradi subaortnega VSD, ki so ga zaprli še preden je prišlo do okvare zeklopke, z aortno zaklopko sploh kdaj imeli težave.

************************************** Dr. Samo Vesel, dr. med. Pediatrična kardiološka ambulanta SB Celje: pon, tor, sre (03 423 3987) Fetalna kardiološka ambulanta SB Celje: čet (03 423 3987) Pediatrična in fetalna kardio ambulanta SB SG: 1. in 3. petek v mesecu (02 882 3471; 7-11h) Samoplačniška fetalna kardio ambulanta ZC Dravlje: po dogovoru (051 336 847)

Pozdravljeni,

Ja ni bilo se tezav samo bil pa sem lih operrian zaradi prolapsa arotne zaklopke saj se je desni koronarni listic vsrkaval v luknjico, po operaciji pa je arotna zaklopka postala popolnoma morfolosko in funkcijsko normalna, se pravi da ni bilo vec prolapsa, skratka vse okej. Se pravi da se potem ne pricakujejo tezave z zaklopko ne ?

Lp

Po tem, kar ste navedli, ni bojazni za težave.

Ampak, Jan, to sem vam v tej niti povedal že najmanj trikrat, mar ne?

************************************** Dr. Samo Vesel, dr. med. Pediatrična kardiološka ambulanta SB Celje: pon, tor, sre (03 423 3987) Fetalna kardiološka ambulanta SB Celje: čet (03 423 3987) Pediatrična in fetalna kardio ambulanta SB SG: 1. in 3. petek v mesecu (02 882 3471; 7-11h) Samoplačniška fetalna kardio ambulanta ZC Dravlje: po dogovoru (051 336 847)

super, sem pomirjen.

Lp

Pozdravljeni,

samo še eno vprašanje, življenjska doba pa je normalna glede na pravočasno operacijo subaortnega vsd defekta ?

Lp

Tako je.

************************************** Dr. Samo Vesel, dr. med. Pediatrična kardiološka ambulanta SB Celje: pon, tor, sre (03 423 3987) Fetalna kardiološka ambulanta SB Celje: čet (03 423 3987) Pediatrična in fetalna kardio ambulanta SB SG: 1. in 3. petek v mesecu (02 882 3471; 7-11h) Samoplačniška fetalna kardio ambulanta ZC Dravlje: po dogovoru (051 336 847)

Pozdravljeni,

To me še samo zanima, ta subaortni vsd gre za permimembranozni vsd ali malaligmentni vsd ?

LP

Jan, ne bom vam odgovoril, ker je povsem nepomembno.

Če prebirate literaturo do te mere, da postavite tako vprašanje, si boste lahko odgovoril sam.

Tudi sicer mislim, da sva to debato izčrpala.

************************************** Dr. Samo Vesel, dr. med. Pediatrična kardiološka ambulanta SB Celje: pon, tor, sre (03 423 3987) Fetalna kardiološka ambulanta SB Celje: čet (03 423 3987) Pediatrična in fetalna kardio ambulanta SB SG: 1. in 3. petek v mesecu (02 882 3471; 7-11h) Samoplačniška fetalna kardio ambulanta ZC Dravlje: po dogovoru (051 336 847)

Zdravo,

Bi mi lahko razlozili pojem “transventricular repair” in “transatrial repair” in kdaj se uporabi ta tehnika operacije ?

Zanima me kaksna tehnika na odprtem srcu se lahko kirurgi uporabijo pri otroku starem 6 let ?

Lp

Vprašanje je sicer kirurško, ampak mislim, da mi kardiokirurgi ne bodo zamerili, če odgovorim.

Gre samo za pristop, ali skozi preddvor ali skozi prekat. Lahko pa kirurg do določenih struktur srca dostopi tudi skozi eno od velikih arterij.

Velja pravilo, da kirurg za popravo struktur v srcu uporabi pristop, ki je najmanj travmatičen za srce in ki hkrati omogoča zadosti dober dostop do struktur, ki jih operira. V tem smislu je najbolj zaželjen pristop skozi preddvor.

Pri otroku, starem 6 let, lahko kirurgi uporabljajo praktično vse tehnike. Izberejo pa tisto, s katero bodo željeno popravo izvedli z najmanjšo možno poškodbo srca.

Lep pozdrav,

************************************** Dr. Samo Vesel, dr. med. Pediatrična kardiološka ambulanta SB Celje: pon, tor, sre (03 423 3987) Fetalna kardiološka ambulanta SB Celje: čet (03 423 3987) Pediatrična in fetalna kardio ambulanta SB SG: 1. in 3. petek v mesecu (02 882 3471; 7-11h) Samoplačniška fetalna kardio ambulanta ZC Dravlje: po dogovoru (051 336 847)

A se mogoce brazgotina na srcni misici vidi na ekg oz. ultrazvoku srca ?

In ali je pomembna za srce oz. vodi v tezave?

Lp

Brazgotina se na EKG in UZ srca ne vidi.

Kot sem že napisal, kirurg izbere pristop, ki pomeni najmanjšo poškodbo za srce.

Brazgotine običajno ne delajo nobenih težav, še zlasti, če gre za brazgotino v predelu desnega preddvora. V redkih primerih pa so brazgotine, še zlasi po več operacijah in pri bolnikih s kompleksnimi napakami kasneje lahko povezane z nekaterimi motnjami srčnega ritma.

Bodi o tem dovolj. Osnovno informacijo ste dobili. Če vas o tem zanima kaj več, pa se o tem pogovorite s kirurgom ki je/bo operiral otroka.

************************************** Dr. Samo Vesel, dr. med. Pediatrična kardiološka ambulanta SB Celje: pon, tor, sre (03 423 3987) Fetalna kardiološka ambulanta SB Celje: čet (03 423 3987) Pediatrična in fetalna kardio ambulanta SB SG: 1. in 3. petek v mesecu (02 882 3471; 7-11h) Samoplačniška fetalna kardio ambulanta ZC Dravlje: po dogovoru (051 336 847)

Zdravo,

A potem tudi, ce gre za subaortni vsd oz. perimembranozni vsd obicajno pridejo do defekta skozi desni preddvor ? Namrec ce je pacient popolnoma asimtomatski glede tega potem takem bi lahko skozi desni preddvor prisli do luknjice ali pa skozi kaksno arterijo ?

Saj je isto ne kjerkoli je vsd se obicajno na enak kirurski tehnicni nacin zapira ne?

Lp

Brez zamere, bil sem popolnoma jasen, sprašujete me stvari, na katere sem vam že odgovoril.

Preferenčni pristop je vedno skozi desni preddvor. Drugih pristopov se kirurg poslužuje šele, če napaka, ki jo popravlja, skozi desni preddvor ni dosegljiva.

Glede konkretnega primera se, prosim, pogovorite s kirurgom, ki bo operiral, rad vam bom odgovoril.

************************************** Dr. Samo Vesel, dr. med. Pediatrična kardiološka ambulanta SB Celje: pon, tor, sre (03 423 3987) Fetalna kardiološka ambulanta SB Celje: čet (03 423 3987) Pediatrična in fetalna kardio ambulanta SB SG: 1. in 3. petek v mesecu (02 882 3471; 7-11h) Samoplačniška fetalna kardio ambulanta ZC Dravlje: po dogovoru (051 336 847)

Pozdravljeni,

samo me še to zanima, na podlagi izkušenj kako velika oz. kolko centimetrov približno v dolžino če je recimo rez izveden po diagonali oz. vodoravno ali navpično ? in kako potem to odprtino zašijejo skupaj ali potem te šivi razpadejo al kaj se z njimi zgodi ? možno oda obstaja kakšno biološko “lepilo”.

Ker pomojem ta tak obremenjenem organu imeti šive nevem če je lih v redu.

Lp

To bom pa težko odgovoril, to ni moje področje, to boste morali vprašati kardiokirurga, ki vam bo odgovoril specifično za vaš primer.

************************************** Dr. Samo Vesel, dr. med. Pediatrična kardiološka ambulanta SB Celje: pon, tor, sre (03 423 3987) Fetalna kardiološka ambulanta SB Celje: čet (03 423 3987) Pediatrična in fetalna kardio ambulanta SB SG: 1. in 3. petek v mesecu (02 882 3471; 7-11h) Samoplačniška fetalna kardio ambulanta ZC Dravlje: po dogovoru (051 336 847)

New Report

Close