Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Drugo Hormonske motnje Vrednost šč.hormonov

Vrednost šč.hormonov

Spoštovani.

Najlepša hvala za hiter, izčrpen in strokoven odgovor.

Ljuba

Spoštovani
Čakam na ambulantno zdravljenje z radiojodom 555MBq.
Zanima me koliko časa in v kakšnem smislu se moram izogibati ljudi,otrok’
Ali lahko kuham za družino
Je potrebno uporabljati svojo toaleto
Koliko sem lahko športno aktivna.
Je potrebno perilo prati ločeno

Na odgovor že vnaprej hvala
BIBA

Spoštovani,

1 teden skušajte vzdrževati razdaljo več kot 1 m od odrasih oseb, 14 dni od otrok med 3 in 11 let ter 4 tedne od otrok do 3. leta in nosečnic. Kuhate lahko, vendar po vsakem okušanju hrane operite pribor za sabo, 2 x potegnite vodo na stranišču za sabo, redno se tuširajte (vsaj 1 x dnevno) – navodila veljajo 1 teden. Perila ni potrebno prati ločeno, šprtno aktivni pa ste lahko, kolikor vam bolezen dopušča (radiojod ni zadržek).

Lep pozdrav

******************************************* doc. dr. Katja Zaletel, dr. med.

Pozdravljeni

Imam 9 let staro hčerko. Pred pribljižno enim letom so pri njej odkrili bolezen hipertiroza. Ker ima bolezen izredno agresiven potek in je praktično ves čas na maksimalnem odmerku Antyrazola in ker je ščitnica nenormalno velika so se odločili za operativni poseg z predpripravo z Lugolom.

Zanima me kaj to Lugol je in kakšne so možne posledice po operaciji.

Lep pozdrav Štefan

Spoštovani,

Lugol je raztopina joda. Uživanje te raztopine nekaj dni pred operacijo zmanjša prekrvitev ščitnice, kar pomeni, da je krvavitev med operacijo manjša in da je poseg varnejši. Možne posledice operacije pa so poškodba živca za glasilke, kar lahko pomeni doživljenjsko hripavost, in poškodba obščitničnih žlez, kar lahko pomeni znižan nivo kalcija v telesu in zato mravljince in krče. V tem primeru je potrebno nadomeščati kalcij v obliki tablet. Oba zapleta sta redka (do nekaj %).

Lep pozdrav

******************************************* doc. dr. Katja Zaletel, dr. med.

Pozdravljeni!
Po pošti sem dobila izvid in sicer:
TSH 0.01
FT3 42.0
FT4 56.5

Diagnoza: hipertireoza

Prosim,če mi lahko razložite kaj pomenijo te vrednosti.
Hvala in lep pozdrav,
Jožica

Spoštovani,

izvid pomenim da vam ščitnica precej preveč deluje in da imate zato preveč ščitničnih hormnov v telesu. Čim prej potrebujete pregled pri tirologu (z izvidom in napotnico boste predvidoma pregledani isti dan) in zdravljenje.

lep pozdrav

******************************************* doc. dr. Katja Zaletel, dr. med.

Spoštovani dr.Pirnat!

Prosim za vaše mnenje.Moj sin se je lansko leto zredil nekje od pomladi do jeseni cca 10 kg ( bil je 7 let star- je februarski ).Jeseni je šel v 2.razred.,nekje v drugi polovici septembra je prvič zbolel in dobil bronhitis.Nato so se bronhitisi kar naprej ponavljali, tako da smo že začeli hoditi k pulmologu in dobili navodila, da merimo pretok ( pihanje) pljuč in če pade pod 360 začnemo preventivno z Ventolinom najprej na 4 ure, nato na 6,8 do izboljšanja stanja.Naj povem, da je to trajalo od septembra do zdaj-junija.
Na koncu šolskega leta je šel s sošolci na 3-dnevni tabor.Prvi dan je bilo vse v redu, drugi dan so šli na pohod in zvečer je bilo nekaj narobe- naš mali se izrazi, da “slabo”diha.Naslednji -tretji dan se je tudi slabo počutil, tako da ni nikamor šel temveč samo počival.
Naslednji dan sem ga peljala k zdravniku ( ker je težko dihal),kjer je dr. ugotovila,da ima kisik v redu,pretok zraka tudi, in se je čudila, zakaj “slabo”diha; vseeno se je odločila za inhalacijo (po kateri se sin vedno bolje počuti) in dala navodila, da jemlje Ventolin 2 dni po 3 vpihe na 4 ure in 2 dni na 6 ur, ter naj potem pride na kontrolo.
Ko sva prišla na kontrolo, je bilo stanje kisika in pretoka zelo v redu ( tako kot prejšnjič), vendar dr. ugotovi malo povečano ščitnico, zato naju napoti v laboratorij.Naslednji dan sestra kliče, da se nujno oglasiva v ZD in ko sva prišla , je stanje tako TSH 510.8, T3 3.66 in T4 4.13.Jaz sem se zelo prestrašila, kaj to pomeni, kajti TSH je normalen do 4.2 ??
Naj povem, da sva bila že na pediatrični kliniki,kjer so že opravili še en test in ugotovili TSH 174 ( čez 2 dni ).Danes je dobil prvo tabletko Euthyroxa 50, ki ga bo jemal 10 dni, nato pa 2 tabletki na dan, še 20 dni do naslednje kontrole.Prosim, pomagajte mi z mnenjem!
Lep pozdrav

Spoštovani!

Pri vašem sinu gre za izrazito premajhno delovanje ščitnice (hipotirozo). Najpogostejši vzrok je kronično avtoimunsko vmetje ščitnice (Hashimotov tiroiditis). Potrebno bo nadomeščanje ščitničnega hormona tiroksina (Euthyrox), predvidoma trajno. Ob ustreznem odmerku Euthyroxa je kvaliteta življenja povsem normalna in nima nikakršnih neželjenih učinkov.

Lp

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

Pozdravljeni.

Pred približno tremi leti se mi je začela pojavljati nenehna utrujenost in omotičnost, nato se je za nekaj časa to umirilo, sedaj pa se je pojavila nazaj. Pred približno pol leta pa so se pojavili tudi napadi panike, ki jih zdaj zdravim z asentro (bolj neuspešno kot ja).
Zdravnica me je napotila na odvzem krvi za pregled delovanja ščitnice.
Star sem 24 let, visok 190 cm in tehtam 95 kg.
izvid je pokazal naslednje: S-TSH 0.27 – 4.20 mIU/L izvid: 1.06

Sedaj čakam svojo zdravnico, ki je na dopustu in me zanima kaj ta izvid pomeni.

Najlepša hvala za vaš odgovor

Spoštovani!

Glede na vrednost TSH 1,06 E/l gre pri vas za normalno delovanje ščitnice. Vzrok za težave je iskati drugje.

Lp

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

Pozdravljeni!

Pred kratkim sem dobila radioaktivni jod. Zanima me, kako športna aktivnost vpliva na izločanje le tega in če se z vadbo hitreje zmanjša sevanje?

Hvala in lp

Spoštovani,

kmalu po zaužitju gre radioaktivni jod v ščitnico, koliko, je odvisno od ščitične bolezni. Kar ne gre v ščitnico, se v nekaj dneh izloči z vodo, blatom, slino in znojem. S športno aktivnostjo se bolj oznojite, kar pomeni, da se lahko minimalno več radioaktivnega joda izloči z znojem. Vprašanje pa je, ali je intenzivna športna aktivnost ob ščitnični bolezni v tem obdobju varna.

lep pozdrav

******************************************* doc. dr. Katja Zaletel, dr. med.

Pozdravljeni,

že 5 let se zdravim z Athyrazolom zaradi hipertiroze in nič ne kaže na bolje (nekajkrat je že bilo v mejah normale, naslednjič že spet povečana). S tirologom se že eno leto dogovarjava za terapijo z radioaktivnim jodom pa še vedno sem v dvomih. Pravijo, da je že to škodljivo,ker že toliko časa jem Athyrazol. Da terapija ni nič nevarna niti nima posledic. No,končno sem se prijavila na to terapijo ampak me je strah, da se bom v primeru hipotiroze (velikokrat padeš v njo po terapiji) zredila (namreč po kontrukciji sem dokaj močne postave, nekaj kg imam preveč, še majhne rasti sem). Mi lahko prosim podate mnenje oz, izkušnje s pacienti ali se zredijo potem ko padejo v hipotirozo po terpiji. Najlepša hvala za odgovor!
Pa še zadnji izvidi:
TSH: 0,030 (znižan)
FT4: 16,18 (v mejah normale)

Spoštovani,

5 let je absolutno predolga doba za zdravljenje z Athyrazolom. Če se bolezen v vsem tem času ni umirila, pomeni, da je z zdravili ne bo mogoče pozdraviti, laho pa povzroči trajno škodo srcu, kostem,…
Namen radioaktivnega joda je, da zmanjša in v čim večji meri uniči bolno ščitnico (podobno kot opreracija, le da nekaj ščitnice še ostane). Stranskih učinkov nima. Hipotiroza je pričakovan izid, običajno se pojavi 2-3 mesece po zdravljenju. Hipotirozo zdravimo s ščitničnim hormonom, ob tem zdravljenju seveda ne boste hipotirotični, če boste jemali zdravila redno, bo preskrba s ščitničnimi hormoni normalna. Zato ni nikakršnega razloga, da bi po zdravljenju z radioaktivnim jodom porasla telesna teža.
Lep pozdrav

******************************************* doc. dr. Katja Zaletel, dr. med.

Spoštovani!

Oktobra leta 2009 so mi zdravniki odkrili bolezen ščitnice- GOLŠA.
Izvidi TSH 0,26;FT3 46,08; FT4 76.93.
UZ desni reženj meri 18x25mm, levi 18x22mm. ščitnica je grobe in nehomogene strukture brez nodosov. Traheja ni utesnjena.
Zdravila: Athyrazol 3×1 tbl in propranolol 2x20mg.
Kontrola čez 1 teden. Izvidi: aTg<10;aTPO 16;TSI 28,7
Dg: Imunogena hipertireoza E 06.2
Nadaljujem z istimi tabletami . TSH 0,04; FT311,7; FT4 25,4. Dobim alergijo na Athyrazol zato mi zdravnik predpiše Propiltiouracil alkaloid 50mg-2X2tbl. Kontrola čez 1mesec TSH 0,05; FT3 7,43;FT4 13,99. Potem zviša zdravila 3×2 tbl. Vendar mi že od začetka svetuje radioaktivni jod.Potem mi zopet zmanjša zdravila 2×1 in se stanje poslabša zadnji izvidi TSH 0,003;FT3 8,48; FT4 25,68-datum odvzema 8.3.2011. Zopet mi svetuje radioaktivni jod. Stara sem komaj 20 let zato me zanima kaj to pomeni zame, ker še sicer nimam otrok. Če vzamem jod ali imam možnost potem zanositi.Moja osebna zdravnica mi sicer svetuje naj poskusim s tabletami uravavati ščitnico vsaj do prvega poroda. Sem še tudi študentka Visoke zdravstvene šole smer zdravstvena nega in se imam tudi veliko za učiti vendar pride tudi dan ko se slabo počutim.Zato vas prosim,če mi lahko svetujete kaj naj naredim.Zanima me tudi kakšni so stranski učinki teh tablet pri tako veliki dozi.

Že v naprej se Vam za odgovor najlepše zahvaljujem in Vam želim lep dan.

Tamara M, dr. Pirnat ali dr. Zaletel vam bosta verjetno odgovorila, bi pa rada dodala, da je bilo na tem forumu (pa tudi drugje) že dosti vprašanj in odgovor glede radiojoda. Mogoče za pomoč uporabite iskalnik, da ne bo potrebno zdravnikoma pogosto odgovarjati na enaka vprašanja. Tudi sama se zdravim zaradi ščitnice in sem dosti odgovorov našla med že napisanimi odgovori prej imenovanih zdravnikov, samo čas si je treba vzeti.

Lp

Spoštovani!

Pri vas gre za bazedovko (avtoimunsko hipertirozo) in alergijo na Athyrazol. Po letu in pol zdravljenja s tirostatiki je še vedno prisotna hipertiroza. Vsekakor je potrebno odpraviti prekomerno delovanje ščitnice. Najprimernejši način zdravljenja je aplikacija terapevtske aktivnosti radiojoda, druga možnost je kirurška odstranitev ščitnice. Zdravljenje z radiojodom je učinkovit, varen, enostaven način zdravljenja bazedovke. Odmerki, ki jih uporabljamo ne povzročajo rakavih bolezni ščitnice, oziroma ostalih organov in tudi ne vplivajo škodljivo na potomce bolnikov zdravljenih z radiojodom. Po aplikacii radiojoda odsvetujemo nosečnost prvih šest mesecev po zdravljenju, kasneje za nosečnost ni zadržkov. Po zdravljenju z radiojodom se pogosto razvije hipotiroza, ki jo zdravimo z dodajanjem ščitničnega hormona tiroksina. Drugih neželenih učinkov ni. Po kirurški odstranitvi ščitnice pa se poleg hipotiroze lahko pojavita tudi hripavost zaradi poškodbe živcev, ki oživčujejo glasilke in premajhno delovanje obščitničnih žlez (hipoparatiroidizem) kjer je potrebno trajno nadomeščanje kalcija in aktivne oblike vitamina D. Neželeni učinki propiltiouracila so poleg alergije, bolečine v sklepih, poškodbe jeter, ledvic, sistemskemu lupusu podoben sindrom in moteno dozorevanje skupine belih krvničk (agranulocitoza) s posledičnimi življenjsko nevarnimi okužbami. Veretnost neželenih učinkov narašča z odmerkom zdravila, oziroma trajanjem jemanja zdravila. Vsekakor pri vas priporočam aplikacijo radiojoda.

Lp

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

Spoštovani!
V kratkem bom zaužila kapsulo radioaktivnega joda 550MBq,ambulantno.
Zanima me sledeče:sem vzgojiteljica predšolskih otrok,starih tri leta.
Ali bom lahko takoj opravljala delo z otroki,če ne,koliko časa traja odsotnost z dela?
Lep pozdrav!

Spoštovani!

Osebam, ki delajo z majhnimi otroki, po aplikaciji 555MBq 131I navadno priporočamo 14 dni bolniškega staleža.

Lp.

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

New Report

Close