Najdi forum

Spoštovani,
ponovno se obračam na vas z vprašanjem glede prebolevanja perikarditisa svoj hčerke, saj je od tega že mesec in pol, hči pa še vedno toži, da jo boli oz. zbada v predelu prsnega koša, srca, predvsem na levi strani. Ker je z zdravili že končala, imela kontrolo pri kardiologu, ki je mnenja, da je bolezen mimo, se sprašujem, zakaj so zbadanja še vedno dnevno prisotna.
Ali menite, da bi šla še na pregled pljuč (slikanje ali UZ) ali kakšno drugo preiskavo? Nam morda lahko predlagate, kaj naj naredimo, saj ne bi rada samo čakala in se spraševala, ali je to še vedno posledica perikarditisa (ki naj ga ne bi bilo več) ali je lahko morda res kaj drugega, resnejšega.
Najlepša hvala za vaš odgovor.

Perikarditis, še zlasti kadar ga spremlja perikardialni izliv, je enostaven za razpoznavo. Precej povedni so tudi laboratorijski izvid, značilen je tudi EKG. Če kardiolog pravi, da znakov perikarditisa ni, mu gre verjeti.

Lahko pa zbadanje in bolečine vztrajajo še nekaj časa tudi po tem, ko izliv izgine, laboratorijski izvidi pa se normalizirajo. RTG slika srca in pljuč najverjetneje ne bi dala novih informacij.

Verjamem, da bo lahko stvari najbolje precenil in vam svetoval kardiolog, ki otroka zdravi in ki ima pred seboj celotno klinično sliko.

************************************** Dr. Samo Vesel, dr. med. Pediatrična kardiološka ambulanta SB Celje: pon, tor, sre (03 423 3987) Fetalna kardiološka ambulanta SB Celje: čet (03 423 3987) Pediatrična in fetalna kardio ambulanta SB SG: 1. in 3. petek v mesecu (02 882 3471; 7-11h) Samoplačniška fetalna kardio ambulanta ZC Dravlje: po dogovoru (051 336 847)

Zdravo,

Imam eno kratko vprasanje. Namrec z izrazom “kompletna okluzija VSD-ja s Teflonsko krpo” , to je misleno da so VSD luknjico zaprli s Teflonsko krpo ?

Lp

Tako je.

************************************** Dr. Samo Vesel, dr. med. Pediatrična kardiološka ambulanta SB Celje: pon, tor, sre (03 423 3987) Fetalna kardiološka ambulanta SB Celje: čet (03 423 3987) Pediatrična in fetalna kardio ambulanta SB SG: 1. in 3. petek v mesecu (02 882 3471; 7-11h) Samoplačniška fetalna kardio ambulanta ZC Dravlje: po dogovoru (051 336 847)

Pozdravljeni se 1x,

A pa je mozno da v podrocju teflonske krpe nastanejo pooperativne brazgotine ko prisije krpo na oz. v defekt ?

Lp

Kjer je šiv je brazgotina. Brazgotinjenje je pač reakcija tkiva nabpoškidbo, tujek… Krpa se všije v defekt.

************************************** Dr. Samo Vesel, dr. med. Pediatrična kardiološka ambulanta SB Celje: pon, tor, sre (03 423 3987) Fetalna kardiološka ambulanta SB Celje: čet (03 423 3987) Pediatrična in fetalna kardio ambulanta SB SG: 1. in 3. petek v mesecu (02 882 3471; 7-11h) Samoplačniška fetalna kardio ambulanta ZC Dravlje: po dogovoru (051 336 847)

Pozdravljeni,

Pred dvema meseecma sem rodila sinčka, pri katerem je bilo opravljeno vse testiranje tudi ultrazvok srca, vse je super in tudi vse razumem, samo me zanima kaj to pomeni ta izraz,
“truncus arteriosus: bp” je to v redu al ne ?

Lp

Ste prepričani, da piše tako? Da ne piše “konotrunkus: bp”?

Trunkus arteriosus je kompleksna srčna napaka. Se pravi, ne bi bilo vse v redu, daleč od tega.

Konotrunkus pa je eden od segmentov srca, ki jih opišemo v izvidu. Oznaka bp pomeni, da je ta del “brez posebnosti”.

************************************** Dr. Samo Vesel, dr. med. Pediatrična kardiološka ambulanta SB Celje: pon, tor, sre (03 423 3987) Fetalna kardiološka ambulanta SB Celje: čet (03 423 3987) Pediatrična in fetalna kardio ambulanta SB SG: 1. in 3. petek v mesecu (02 882 3471; 7-11h) Samoplačniška fetalna kardio ambulanta ZC Dravlje: po dogovoru (051 336 847)

Ja tako piše kot ste rekli, sem se zmotila.

Njalepša hvala vam.
Lp

Pozdravljeni,

Mogoče to ni vaše področje pa morda mi boste lahko pomagali.
Namreč zanima me pojem “dvojni tekoči prolen 5-0 šivi” kaj pomeni beseda “tekoči”?
Prestal sem operacijo na srcu in to piše v operacijskem zapisniku, ter da je bil rez na iztočnem traktu desnega prekata. Ali te šivi lahko predstavljajo nevarnost srcu oz. kaj se zgodi s temi šivi ?
Lp

Res ni moje področje, vseeno bom poskusil odgovoriti.

Tekoči šiv pomeni, da kirurg ne veže vsakega posameznega šiva posebej, ampak šiva z neprekinjeno nitjo. Ta tehnika je hitrejša in prav tako ustrezna.

Šivi iz prolena ostanejo tam kjer so, opravljajo svojo funkcijo in jo bodo še naprej. Načeloma ne povzročajo težav in zapletov.

Če pa vas o šiviih zanima še kaj več, pa boste poiskali in vprašali kirurga.

************************************** Dr. Samo Vesel, dr. med. Pediatrična kardiološka ambulanta SB Celje: pon, tor, sre (03 423 3987) Fetalna kardiološka ambulanta SB Celje: čet (03 423 3987) Pediatrična in fetalna kardio ambulanta SB SG: 1. in 3. petek v mesecu (02 882 3471; 7-11h) Samoplačniška fetalna kardio ambulanta ZC Dravlje: po dogovoru (051 336 847)

Pozdravljeni,

Hvala za odgovor, bi mi lahko razlozili po domace kaj se zgodi s temi sivi ko otrok odraste ? Nekje sem prebrala, da se okoli sivov naredi obloga, katera po naravni poti izolira sive od ostalih delov telesa, zdaj pa si to tako ne predstavljam.

Po vasih izkusnjah minimalna brazgotina na iztocnem traktu desnega prekata za pristop do subaortnega vsd defekta lahko povzroci usodne aritmije oz. ventrikularno fibrilacijo ?

Lp

Tveganje za kaj takega je majhno.

************************************** Dr. Samo Vesel, dr. med. Pediatrična kardiološka ambulanta SB Celje: pon, tor, sre (03 423 3987) Fetalna kardiološka ambulanta SB Celje: čet (03 423 3987) Pediatrična in fetalna kardio ambulanta SB SG: 1. in 3. petek v mesecu (02 882 3471; 7-11h) Samoplačniška fetalna kardio ambulanta ZC Dravlje: po dogovoru (051 336 847)

Lepo,
Kaj pa se zgodi po nevem 10-20 leti s temi sivi ko se rana ze zaraste in vse ? Ali so ti sivi prerasceni s srcnim tkivom al se kot je blo nekje napisano, da se po naravni poti izolirajo od ostalega dela telesa ?

Lp

Preraščeni so s tkivom.

************************************** Dr. Samo Vesel, dr. med. Pediatrična kardiološka ambulanta SB Celje: pon, tor, sre (03 423 3987) Fetalna kardiološka ambulanta SB Celje: čet (03 423 3987) Pediatrična in fetalna kardio ambulanta SB SG: 1. in 3. petek v mesecu (02 882 3471; 7-11h) Samoplačniška fetalna kardio ambulanta ZC Dravlje: po dogovoru (051 336 847)

Pozdravljeni,

Se pravi za rez na iztocnem traktu za pristop do subaortnega vsd-ja, za sivanje reza uporabili sive ? V katerem prineru pa lepijo krpo gor na srcno steno ?

Na operacijskem zapisniku pise “Ventrikolotomij zasijem z dvojnim tekocim prolene 5-0 sivom” to ni tista krpa ne, kateri jo imajo na srcni steni mar ne ?

Lp

Ventrikulotomija pomeni rez stene ventrikla. In ta rez so zašili.

To temo sva izčrpala, iz nje se nihče nič ne more naučiti, zato jo zaključujem.

************************************** Dr. Samo Vesel, dr. med. Pediatrična kardiološka ambulanta SB Celje: pon, tor, sre (03 423 3987) Fetalna kardiološka ambulanta SB Celje: čet (03 423 3987) Pediatrična in fetalna kardio ambulanta SB SG: 1. in 3. petek v mesecu (02 882 3471; 7-11h) Samoplačniška fetalna kardio ambulanta ZC Dravlje: po dogovoru (051 336 847)

Pozdravljeni,

Samo ko pa v WWW napišem to pa mi vmes ven vrže, da kao neko patch zalepijo na iztočni trakt ? A je to druga stvar kot pri sinu ?

Lp

Spoštovani,

Ta pogovor ne vodi nikamor. Na vsak moj odgovor postavite dve dodatni vprašanji. Ki jih, brez zamere, tudi nerodno oblikujete, tako da pogosto ne razumem prav dobro, kaj želite vprašati.

Očitno imate otroka, ki je bil operiran zaradi srčne napake. Zagotovo se otrok vodi pri pediatričnem kardiologu zato predlagam, da ob naslednjem obisku vzamete s seboj vso dokumentacijo, ki jo imate in kardiologa vprašate vse, kar vas zanima. Brez natančne dokumentacije se na vaša vprašanja ne da zadovoljivo odgovoriti.

************************************** Dr. Samo Vesel, dr. med. Pediatrična kardiološka ambulanta SB Celje: pon, tor, sre (03 423 3987) Fetalna kardiološka ambulanta SB Celje: čet (03 423 3987) Pediatrična in fetalna kardio ambulanta SB SG: 1. in 3. petek v mesecu (02 882 3471; 7-11h) Samoplačniška fetalna kardio ambulanta ZC Dravlje: po dogovoru (051 336 847)

Pozdravljeni,

Brez zamere, ampak ne vem ali vam je tako težko odgovoriti na vprašanje z da oz. ne, ko sem vas vprašala, ali je krpa na steni desnega iztočnega trakta oz. kdaj se ponavadi zalepi na desni prekat in če je to slučajno tudi v našem primeru. Sin je imel samo zaprtje subaortnega vsd defekta, ostale strukture srca so bile po rojstvu in tekom življenja popolnoma normalna.

Razumeti morete da prek foruma lažje/hitreje pridobiš odgovor kot pa se voziš v Lj po informacije, naslednji pregled je komaj čez 2 leti.
Vem, da vam je tečno odgovarjat na po vašem mnenju “glupa” vprašanja, ampak razumeti pa morete, da me vse zanima kaj je v zvezi s sinom, vem da se bi se mogla obrnit na lečečega kardiologa, ampak kot sem omenila, je trenutno ta stvar onemogočena….

Zato vas še 1x prosim, da mi samo odgovorite z kratkim odgovorom, ki vam vzame samo 10s, ali je pri teh operacijah kot je zaprtje subaortnega vsd defeka preko istočnega trakta desenga prekata ali se uporablja krpica za zaprtje stene prekata ali samo šivi ?

Se opravičujem za dolg opis, samo me poskušajte razumeti, pa brez zamere še enkrat.

Lep pozdrav

New Report

Close