Vprašanje
Spoštovani,
imam nenavadno vprašanje – rabila bi pomoč strokovnjaka glede tega katero diagnostično metodo uporabiti za trenutne težave ki jih imam (metoda ki je zanesljiva in točna).
Stara sem 50 let, težka 58, visoka 163 cm.
Moje diagnoze: GERB, kila požiralnika, FNH, dve (III. Segment 22x16mm in V. segment 56x50mm) in cista (66x50x60mm) v jetrih, hemoroidi, endomentrioza, povišan CA-19-9 v letu 2018 od 78 do 318. Marker sem kontrolirala zato ker sem l. 2015 spremenila prehrano (ne jem glutena, mlečnih izdelkov, sladkorja) in sem želela preverjati če je vse ok. 2014 znižana vrednost B12, celokupni IgA mejno znižan pri testiranju za celiakijo, prehranska alregija nobena potrjena.
Trenutne težave: povišan marker v letu 2018, občasno tiščanje pod desnim rebrnim lokom, popoldanska napihnjenost, občasna utrujenost. Hemogram, DKS, mepatogram v mejah normale razen navedenega markerja.
Bila pri dveh specialistih int. medicine (za jetra – kontrolni pregled) kateri svetuje endoskopski UZ in specialistiki inter. medicine, ki svetuje kolonoskopijo in MR trebušnih organov. Za MR sem se naročila.
Problem vidim v tem ker sem gastroskopijo komaj naredila (hudo povračanje sline) in pa težav ki jih pomnim od nekdaj, da več kot 4 ure ne smem biti brez hrane ker potem dobim hude želočne krče, ti pa ne minejo kar takoj. Tudi odpornost mi dokaj hitro pade če ne jem redno in ustrezno hrano.
Svetovane preiskave so kar dosti neprijetne za mojo telo in ne vem kaj sedaj storiti zato prosim za vaše mnenje.
Lep pozdrav
Tina
Dobršen del težav pojasni že ugotovljeni GERB. Napihnjenot bi bila poleg težav z želodčno kislino, lahko posledica intolerance na določena hranila, prehransko alergijo ali zgolj funkcionalno (nebolezensko) težavo. Žal enostavne preiskave, ki bi ven vrgla diagnozo, niso še iznašli. Lep pozdrav