Najdi forum

vprašanje

Odgovor je že bil poslan.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Pozdravljeni,

opravila sem UZ srca, vse je bp. Glede na ekstrasistole, ki jih včasih občutim je dr svetoval ekg. Zanima me še nekaj, če bi kdaj prebolela srčni infarkt, bi se to na UZ videlo? Namreč pred 9 leti sem doživela hud panični napad ali pa je šlo za infarkt, še danes ne vem, saj me je oblil hladen pot, bledica, tresla sem se, nisem se uspela pomiriti, slabos je prešla iz trebuha v glavo, občutek, da bom padla skupaj. Po nekje pol ure ali eni uri se je stanje pričelo umirjati, doma sem si izmerila pritisk in je bil 165/85, utrip pa 125. Takrat sem kadila občasno, jedla kontracepcijske tablete (imam tudi migrene, zdaj KT več ne uporabljam), hitro sem se zredila, bila sem pod stresom. Bi bilo možno, da je bilo takrat kaj s srcem, sploh glede na to, da sem takrat že imela migrene in sem še nek določen čas jemala KT?

EKG je rutinska preiskava pri sumu, da je bolnikova težava posledica srčnega infarkta. Dogaja se zelo poredkoma (!), pri zelo majhnih infarktih, da se slika infarkta ne pokaže. V vašem dopisu navedena akutna težava kaže mnogo bolj na paničen napad ali na nenaden porast srčne frekvence in krvnega tlaka kot pa na srčni infarkt. Res je tudi, da slika majhnega infarkta lahko sčasoma izgine
Izgleda, da imate sedaj samo občasne ekstrasistole, ki jih verjetno obvladatew. z nizkimi odmeki pomirjeval Čestitam vam, da ste opustili kajenj in, da se niste prevedč zredili. Zelo vam priporočam več krat na teden polurne sprehode, delno s hitro hojo. ki zelo ovirajo nastanek ekstrasistol in pripomorejo k hujšanju. Vtis imam, da imate zdravo srce in, da s te strani ni zadržkov za jemanje KT.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Ja, hvala za odgovor. Shujšala sem na 60kg, tako da se zdaj tega držim. Stara sem 27 let. Tudi alkohola ne pijem, že zaradi migren. Raje ne bom jedla KT zaradi migren z avro. Upam, da je res bil paničen napad, ker sem se potem po eni uri počutila normalno.

Odgovor ni potreben.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Pozdravljeni,

imam nekaj vprašanj v povezavi s to temo. Star sem 20 let in sem zelo športna oseba, ki veliko svojega prostega časa posveča športu. Sem rekreativen športnik (ne igram profesionalno), a rad redno skrbim za svojo kondicijsko pripravljenost, igram pa tudi rekreacijsko košarkarsko ligo (tekme imamo 1x tedensko, treninge tudi 1x tedensko), ostalo s kolegi preživimo na igriščih, kjer igramo košarko ali pa nogomet. Od nekdaj sem svoje življenje posvečal športu, a zaradi svoje drobne postave nisem želel tvegati kot profesionalec, čeprav sem tudi probaval. Bolj sem si želel vpisati na fakulteto za šport in izbrati smer športno treniranje, da bi nekoč postal trener. Pa pustimo tole. Sredi julija letos poleti sem tako kot vsako popoldne pred tistim dnem s prijatelji na igrišču igral nogomet, nakar sem začutil med tekom v prsnem košu čudne občutke, ki so bili podobni kot da bi sedel v avtu in pritiskal močno na gas in bremzo-izmenično. Ustavil sem se, da bi lažje ugotovil za kaj gre. Srce mi je nabijalo noro in sicer popolnoma nepravilno, saj mi je stalno preskakovalo (vsaj tak občutek je bil). Popolnoma sem prebledel (od stanja ali pa od strahu, saj ne vem). Usedel sem se in miroval približno 15 minut, stanje pa se ni niti malo izboljšalo. Srce je še vedno močno nabijalo in preskakovalo brez prestanka, občutek pa je bil še vedno podoben zgoraj opisanemu. Pri vsakem preskoku (nepravilnem/dodatnem udarcu) mi je v prsnem košu skorajda zmanjkalo zraka. Bil sem tudi precej bolj prepoten kot ponavadi. Poklicali so mojo mamo, ki me je odpeljala domov in mi dala tableto Helexa (0,25mg), občutek je počasi pojenjal, dokler nisem kar naenkrat zaspal (ne vem zakaj že takrat nisem šel na EKG, mislim da je bil razlog, da je bila nedelja in veste kako je ob vikendih). Srce mi je že večkrat preskočilo v preteklosti, ampak samo 1x, morda 2x zapored, kar ni niti malo podobno temu. Močno sem se prestrašil in od takrat naprej nisem odigral niti ene tekme več in niti enkrat več stekel na igrišče… Po tej izkušnji se mi zdaj vedno dozdeva, da precej hitreje izgubim moč, težavo z velikim zadihanjem mi predstavlja že hoja v večji klanec, zdi se mi da je tudi srčni utrip višji kot ponavadi. V stanju ležanja oz. mirovanja pa utrip skorajda ni zaznaven. Takoj, ko se postavim na noge, mi prvih par utripov zelo močno bije v prsnem košu, izgleda kot da se more telo navaditi na dejstvo da sem na nogah. Ker so bili vsi te občutki neznosni, sem kmalu odšel na obisk k osebni zdravnici. Vzeli so mi kri za pregled ravni sladkorja v krvi in za temeljiti pregled ščitnice, a je bilo vse super glede na izvide. Potem so me napotili na navadni EKG, ki ni pokazal prav ničesar, vse je bilo bp (po poročanju moje zdravnice). Na koncu pa smo opravili še obremenilni test na katerem sem zdržal vsega 12 minut (utrujenost). Vse naj bi bilo v mejah normale, le srčna frekvenca naj bi bila previsoka (po 12 minutah sem jo imel 196) in v stanju umirjanja je zdravnik rekel, da se mi srce umirja prepočasi (nekaj mi je celo stiskal vratno žilo, pihati sem moral v plastično injekcijo…). Na koncu je napisal, da sumi, da gre za sinusno tahikardijo, ki pa je zdravnica ni potrdila. Naročili so mi, da si redno merim srčno frekvenco, ker sem jo imel tudi v stanju mirovanja konstantno med 85 in 90. Kadar sem izpostavljen malo večjemu naporu kot ponavadi se mi zdi kot da mi srce bije izredno hitro oz. je občutek kot da bi oddajalo neko obstranske nepotrebne udarce. Sam več ne vem kaj naj naredim, zdravnica je rekla, samo naj kontroliram frekvenco srca, sicer pa sem pripravljen na šport in napore, sam pa v sebi nisem prepričan v to. Povsem sem izgubljen, saj brez športa ne znam živeti. Omenjalo se je celo, da je vse lahko živčne narave, saj sem lanjsko leto pavziral in veliko delal ter malo spal (po 5 ur na noč, pa še to večinoma po 2. uri zjutraj). Je lahko razlog utrujenost ali je res kaj narobe ali pa je vse samo na živčni oz. psihični podlagi? Večkrat me v zadnjem času tudi duši občasno tudi boli v prsnem košu, vznemiri me že vsaka stvar, tresejo se mi roke, obliva me vročina in imam občutek velikega pritiska v glavi. Vsaj 2x dnevno pa občutim tudi tisti neprijeten preskok srca. Bitje srca je v stanju mirovanja včasih izrazito, včasih pa kot da ga ni… Na koga se še lahko obrnem? Prosim svetujte mi.

Lepo se vam zahvaljujem za vaš čas in odgovor.

Lep pozdrav

Odgovor nas vaš dolg dopis sem že poslal, izgleda pa, da se je izgubil. V dopisu navedeni podatki kažejo na možnost napadov hitrega rednega ali nerednega bitja srca. Možne so tudi posamezne ekstrasistole. Nekoliko me preseneča, da še niste opravili pregleda pri kardiologu, ki ima sedaj ob ustrezni laboratorijski opremi možnost ugotoviti organsko bolezen srca ali jo izključiti. Mislim, da nimate organske bolezni srca in, da gre za posledico vplivov stresnih situacij. Priporočam pregled pri kardiologu in eventuelno tudi posvet pri nevropsihiatru, ki vam lahko predpiše najbolj primerno zdravilo proti anksioznosti.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Najlepša hvala za odgovor! Se opravičujem, da nisem odgovoril toliko časa. Ravno danes sem prvič odigral tekmo na rekreativni ravni in seveda je ponovno parkrat preskočilo in mi je v tistem momentu tudi zmanjkala sapa, a nikakor to ni bilo podobni tisti grozljivi izkušnji, ko je nabijalo in preskakovalo v eno na moč. Mislim, da sem se glede na pozno uro pisanja takrat pozabil izjasnit. Obiskal sem kardiologa pri katerem sem opravljal obremenitveni test. Postavil mi je par enostavnih vprašanj, na katera sem odgovoril z informacijami, ki sem jih navedel tudi tukaj. Takrat sem bil res iz forme in sem na testu zdržal vsega 12 minut. Kardiolog oz. zdravnik mi je rekel, da pri odčitavanju EKG ni izmeril nobenega čudnega odstopanja/nihanja ali česarkoli sumljivega. Tudi tlak je bil stalno v mejah normale. Rekel mi je le, da imam nenormalno visoko srčno frekvenco (najvišja izmerjena tisti dan na testu je bila 196 po 12 minutah napora). Je pa rekel, da sem tudi sam test že začel opravljati s frekvenco 140 utripov na minuto (priznam, bil sem nervozen, saj me je bilo strah rezultatov). Na koncu mi ni svetoval prav ničesar. Napotil me je iz ambulante s kuverto v kateri so bili rezultati in je naročil, naj dam pregledati ščitnico in to smo tudi storili, rezultati pa so bili bp. Govoril ni prav o nobenih drugih možnostih ali vrstah pregleda. Danes sem rabil odkrito povedano po odigrani tekmi (igral sem 30 minut vse skupaj) vsaj 3 ure, da se je utrip vrnil v meje normale (pod 100 udarcev na minuto), čeprav sem šel domov sedet oz. napol ležat na kavč takoj. In to mi je tudi rekel kardiolog, da je izredno čudno, da se mi srce tako zelo počasi umirja. Kaj torej, svetujete, da še naredim? Osebna zdravnica je ob pregledu izvidov zaključila, da je vse psihogene narave in da bo s časoma minilo. Odvetovala mi je vse vrste pomirjeval in mi rekla, da bi lahko edino neke tablete dala za uravnavanje utripa, da vse ostalo pa pri tako mladem fantu odpade… Rekla mi je še da se lahko vrnem k športnim aktivnostim… Nekako se kljub vsem zaključkom počutim izgubljenega in tudi danes počutje ni bilo ravno najboljše predvsem ob preskokih (naštel sem 4 v 30 minutah), ko mi je zmanjkalo zraka, malo se mi je celo zavrtelo in sem se odšel usest takrat. Kaj mi torej še svetujete, da se pozanimam in rešim tole uganko?

Zelo se nagibam k mnenju, da so motnje srčnega delovanja (ekstrasistole, popspešena srčna frekvenca, počasno padanje srčne frekvence po obremenitvi) funkcionalne motnje ne pa znaki obolenja srca. Pri zdravljenju takih primerov pripisujemo velik pomen polurnim sprehodom, deloma s pospešeno hojo, več krat na teden, zadostnim nočnim počitkom, izogibanje stresnim situacijam, itd. Mislim, da ni zadržkov za jemanje nizkih odmerkov blagih pomirjeval.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Pozdravljeni g. Cibic!
Ponovno vam pišem, zato ker ste mi vi osebno očitno podali še najbolj točen odgovor, kajti zdravnica me je samo odslovila, češ da ni nobenih težav in da ne rabim nobenih tablet in pomirjeval in da lahko mirno nadaljujem z vsem kar sem včasih počel. Očitno nekaj ni bilo v redu, če se je živčevje odzvalo na ta način. Nekatere zadeve so se popravile, preskokov (ekstrasistol) je precej manj kot v preteklosti, pa tudi srce zdaj v mirovanju bije tam nekje med 70 in 80 utripov, medtem ko je bila prej konstantno okrog 90. Pomirjeval vseeno ne jemljem, le manj probavam razmišljati o tem kaj se je dogajalo in kaj se še lahko zgodi in hodim prej spat. Zaradi slabšega vremena sem spet malo opustil sprehode, do decembra tudi počivamo s košarkarsko ekipo, dvorane za treninge pa še nismo dobili, ker še ni frej, tako da sem spet kak teden in pol bolj miroval. Zdaj se mi pojavljajo neprijetni mravljinci v levi roki, ki se sprostijo predvsem ko je roka v celoti iztegnjena, napetost pa čutim tudi v mečni mišici leve noge in predvsem v večini sklepov. Glede na mojo starost se mi to zdi nenormalno. Ali je razlog lahko v slabši kondiciji in pomanjkanju gibanja v zadnjem času? Povem lahko še to, da se mi je predvsem med aktivnostmi večinoma po rokah in prsnem košu pojavljala podkožna rdečica in me je na vseh mestih kjer so bile lise pod kožo tudi peklo. Občasno pa se mi zadeva pojavi tudi ob nič hudega slutečem sedenju na kavču in gledanju tv-ja. Mi znate vi odgovoriti na ta vprašanja? Mislite da je povezano s prej opisanimi težavami? Hvala za odgovor!

Lep pozdrav

Težave navedene v dopisu (neprijetne senzacije v mišicah na nogi, mravljinci v levi zgornji okončini) ne kažejo na organsko bolezen srca. Mislim, da imate zdravo srce in, da so vse motnje izraz nevrovegetativnega sindroma. Bodite brez skrbi. Pri navedenem sindromu gre za pisano sliko bolečin in funkcionalnih motenj v raznih organih (srce, pljuča, prebavila, itd.), ki jih zmanjšamo z zdravim načinom življenja (hoja, nekajenje, izogibanje stresnim situacijam, itd.) in z eventuelnim jemanjem blagih pomirjeval. Srečno.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Pozdravljeni g. Cibic!
Najlepše se vam zahvaljujem za ves čas, ki ste sibga doslej vzeli zame. Mi veliko pomeni in vaši nasveti mene res pomirijo in mi pomagajo. Vseeno pa bi vas vprašal še nekaj, preden vam neham tako rečeno “težit” in zapravljati vaš dragocen čas. Z ekipo smo končno dobili dvorano in danes opravili prvi trening, ki pa vsaj zame ni tekel povsem gladko. Vem, da je zunaj zima, a imam v roku zadnjih 14 dni nenormalno mrzle roke in noge, ki se mi ob izpostavljanju mrazu (hoja zunaj) obarvajo živo rdeče do skoraj roza, v zaprtih prostorih pa so členki vseh prstov povsem vijolični in se nikakor ne segrejejo. Če se pritisnem ostane rumen odtis tudi kar nekaj časa. Gre morda za slabo cirkulacijo ali tudi na to vpliva živčevje? Ker mi je bilo res nenormalno dejstvo, da se igra košarka (roke stalno v uporabi) in mi je v toplem okkolju celo telo dobesedno gorelo, roke pa so bile ledene, koz da bi jih držal v hladilniku in to kar celoten trening. Prav tako imam že vsaj mesec dni občasno težave z dihanjem, še posebno ob telesnem naporu, se morem večkrat ustaviti, saj čutim, da sem povsem brez zraka. Lahko povem to, da če zrak izdihnem skozi usta, se sliši neko tiho piskanje in to že kak mesec. Občasno pa ob globjem vdihu tudi zakašljam. V mirovanju je zadeva manj moteča. Če kaj pomaga informacija, tiste dni v katerih sem bil športno aktiven imam precej nižji pritisk (npr. 95-99/74-77, sicer pa 115-120-80-88). Sem vitkejše postave, zato so moje žile bolj opazne, a v zadnjem času so vsi opazili, da predvsem na levi roki iz žil izstopajo nekakšni hribčki, ki la so na dotik povsem neboleči in mehki. Kaj bi to lahko bilo?

Sedaj sem veliko bolj spočit, imam precej boljšo uro, ko grem v posteljo in tudi razmišljam pozitivnejše, poskušam biti telesu prijetno aktiven in se izogibam stresu kolikor se le da, pomagam pa si tudi z baldrijanovimi kapljicami oz. gomoljem mace. Pred kratkim sem bil še na enem wellness testu, ki je pokazal odlične rezultate.
Vseeno pa me samo iz preventive zanima, ali so ljudje, ki so že doživeli napad ekstrasistol bolj podvrženi kakšnim infarktom ali kapem, ker ponekod piše da ti preskoki delajo strdke (?!).
Hvala za vaš čas in trud, zelo sem vam hvaležen!
Lep pozdrav, Valon

Pozdravljeni,

mislim, da sem vam že pisala, da sem opravila UZ srca in je bilo vse vredu. Skrbi me, ker imam včasih ekstrasistole, sploh ko se prestrašim, takrat si sugeriram, da je vse ok. Skrbi pa me npr. če bi imel kak poseg in bi moral biti v lokalni ali splošni anesteziji, če bi lahko take ekstrasistole povzročile kak zaplet, da umreš? Kako naj ugotovim, da so te ekstrasistole npr. zaradi stresa in ne posledica kake težave na srcu?

Glede na vašo starost zaradi katere ne morem misliti na možnost ateroskleroze in glede na vsebino dosedanjih sporočil mislim, da je pri vas prisoten nevrovegetativni sindrom s prevladujočo vagotonijo(počasno bitje srca, modrikasto zabarvane in hladne okončine). Bodite brez skrbi. Zelo priporočamo aerobne vaje, izogibanje ekstremnim naporom, izogibanje stresnim situacijam, nekajenje, itd. Po potrebi lahko vzamete blaga pomirjevala.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Vaš strah je odveč. V večini primerov so ekstrasistole posledica živčnih vplivov. Mislim, da je tako pri vas in, da se nikakor ne mudi h kardiologu. Po potrebi lahko vzamete blago pomirjevalo.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Hvala za odgovor. Zaskrbljena sem pa samo zato, ker je očeta infarkt, star 49.let, ni bil hud napad, ampak vseeno. Ima pa aterosklerozo in kolikor vem je to dedno.

Hvala za odgovor. Vcasih sem omoticna, obcutek kot da bom padla skupaj, vcasih mi je rahlo slabo, sploh po dolgih voznjah z avtomobilom ali avtobusom … Kateri pregled bi zagotovo izkljicil organsko bolezen?

Še to, vrednost tromobicitov 353 ni nevarno za strdke? Zakaj pride do rahlo povišanega števila?

Prosite izbranega zdravnika, da vas napoti na pregled na nagibni mizi. S pregledom je možno ugotoviti ali motnja posledica nepravilnega delovanja srca ali nepravilnega delovanja živčevja, ki ureja delovanje srca.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Nekoliko povečano število trombocitov še ni povod za zaskrbljenost in bojazen za nastanek strdkov.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

New Report

Close