Najdi forum

vprasanja

Spostovani! Imam 3 vprasanja in sicer:
1. Zaradi preobilice mleka (ob dojenju) se mi je na dojki pojavil mastitis, ki je nato postal ognojek, ki sem ga morala operirati. Brazgotina je dolga pribl 5 cm in je kar debela, zgleda kot neko vrasceno tkivo. Kar me skrbi je to, da je brazgotina se vedno temno rdeca, od operacije pa je minilo ze pol leta. Zdravik mi ni priporocil nobene kreme, tako da nisem nic mazala. Zanima me, ali je sedaj ze prepozno, da bi zacela brazgotino mazati, da bi bila ta manj vidna in ali obstaja kaksen postopek za zmanjsanje le te?
2. Nikoli nisem imela nobenih tezav s kozo in soncenjem, pogosto sem hodila tudi v solarij. Ko sem lansko leto (med nosecnostjo) bila na morju, so se mi med dojkama pojavili neki rdeci izpuscaji, predvidevam da od sonca. Zdravnica je rekla, da ji izgleda kot nek dermatitis, dala mi je mazilo in po parih dneh mazanja so izpucaji izginili. Sedaj se prvic po porodu soncim v solariju in ze po drugem obisku, so se mi po prsih zopet pojavili ti izpuscaji. Podobni so, kot ko te kopriva opece, in zelo srbijo. S tem, da je stanje najhujse ko pridem iz solarija, naslednji dan so manj vidni, nato po solariju je zopet isto. Ali je mozno, da imam kaksno alergijo na UV svetlobo? Naj grem k zdravniku po kremo? Zanime me se, ce je to prenosljivo, saj me hcerka vcasih dotika po prsih pa se bojim, da ne bi kaj na njo preslo?
3.Partner ima tezave s prekomernim potenjem, uporablja antiperspirante, sicer nikoli ne smrdi, vendar ima zmeraj mokre ‘krogce’ pod pazduho. Uporabljal je tudi ze kreme za zmanjsanje potenja, vendar se mu pojavi rdecica. Zanima me, ce obstaja kaj, kar bi na dolgi rok zmanjsalo potenje in koliko je to sploh zdravo? Kaj pa uporaba teh krem za zmanjsanje potenja, verjetno ni najbolj zdrava (sedaj uporablja od vichy neko 7dnevno terapijo).
Najlepsa hvala za odgovore ter lp!

Spostovani!

Ker je kar nekaj vprasanj, bom poiskusil biti kratek:
1. Na brazgotine lahko do neke mere vplivamo predvsem z določenimi dermatološkimi posegi. Kako in kolikšen bo uspšeh je odvisno predvsem od tipa brazgotine (atrofična, hipertrofična, keloid…itd) ter od starosti brazgotine ter mesta brazgotine (npr na obrazu so dobri uspehi, na prsnem košu bistveno slabši…) . Načeloma so rezultati temboljši čimprej začnemo.
Brazgotine se dokončno formirajo šele po enem ali po dveh letih – torej, kakšen bo dokončni estetski izgled brazgotine lahko povemo šele po tem času.

Žal ne obstajajo “čudežne” kremice ali mazila, ki bi brazgotine odstranile ali bistveno zmanjšale. Zato ne nasedajte na razne reklame in ne mečite denarja stran.
Potrebni so določeni dermatološki posegi (običajnoi kombiniramo lasersko terapijo različnih laserjev – vaskularnih in ablativnih, krio terapijo, TCA aplikacijo ter intralezionalno aplikacijo določenih zdravil…itd)… Pa tudi s temi, ne dosežemo “izginotja” brazgotine temveč le lepši izgled, odpravimo rdečino, izravnamo s preostalo kožo,…itd

Če gre za pojav hipertrofičnih brazgotin (brazgotine, ki se dvigujejo nad nivo kože). potem do neke mere lahko pomaga redna uporaba posebnih silikonskih mazil (ki jih kupite v lekarni). Pogosto jih kombiniramo s kompresijo (stalnim blagim pritiskom na brazgotino, ki ga dosežemo s posebnimi elastičnimi oblačili…) Tudi tu je uspeh boljši, če se začne uporaba čimprej (običajno takoj, ko se rana zaceli). Ne pričakujte pa preveč. Poleg tega pa takšna mazila niso ravno poceni, uspeh pa je omejen. Po mojih izkušnjah se le splača do dermatologa, ki se na to področje kaj spozna.

2. Glede sončenja in uporabe solarija. Tu lahko kot dermatolog in nekdo, ki se že več kot desetletje trudi osvestiti ljudi o nevarnosti sončenja, sploh pa solarijev lahko rečem le: GRRRRRRR …. :). Malce se jezim… namreč, verjetno veste, da je sončenje in izpostavljanje UV žarkom v solarijih je za našo kožo škodljivo. Poleg najhujših posledic kot je kožni rak, se lahko pojavijo tudi najrazličnejše druge spremeb po koži.
To kar opisujete vi, je lahko sicer izredno redka oblika prave alergije na UV žarke, ki jo imenujemo “solarna urtikarija”. Spremebe niso nalezljive in jih na otroka ne boste prenesli, kremice pa tu ne bodo pomagale. Pomaga le izogibanje izpostavljanju UV žarkom. V hujših primerih pa so potrebne celo nekatere injekcije.
V kolikor se slabša in je zelo moteče, pa bo potreben obisk dermatologa…. Lahko opravimo posebna fototestiranja , ter za naslednjo “sezono” lahko “pripravimo” kožo, da bo takšnih reakcij manj.
Ampak še enkrat: NE V SOLARIJ in izogibajte se sončnim žarkom.

3. Za vašega soproga s prekomernim poptenjem obstaja kar nekaj metod s katerimi lahko za daljši čas zmanjšamo znojenje. Sam imam najboljše izkušnje z zdravljnenjem z botulinusovim toxinom (sam najpogosteje uporabljam Dysport), ki ga vbrizgamo v področje znojenja. Znojenje se ustavi po približno 4 do 7 dneh in nato učinek drži 6 , največkrat pa kar do 9 mesecev, ko se terapijo lahko ponovi.
Če je terapija narejena strokovno je varna in jo priporočamo.
Od drugih metdo prihaja vpoštev še iontoforeza ( ta je bolj primerna za dlani in podplate) ter v končni fazi kirurški poseg na živčevju (truncus sympathicus), ki pa tudi ni vedno 100% učinkovit in je res zadnji izhod v sili.
Sicer pa v prvi fazi skušamo ugotoviti kaj je vzrok prekomernega potenja in zdraviti ta vzrok, ki pa jih je zelo veliko.

lep pozdrav

Žgavec

asist. Borut Žgavec dr.med.
Specialist dermatovenerolog, dermatopatolog
Dermatološko medicinski in laserski center Dimnik + Žgavec
http://www.proderma.si/
Leskoškova 9d
Tel: 031 574 912
Dermatološka klinika UKC, Ljubljana

asist.Borut Žgavec dr.med. Specialist dermatovenerolog, dermatopatolog Dermatološko medicinski in laserski center Dimnik + Žgavec [url=http://www.proderma.si/]http://www.proderma.si/[/url] Leskoškova 9d Tel: 031 574 912 Dermatološka klinika UKC, Ljubljana

New Report

Close