Najdi forum

Vodne želve

Hvala za nasvete in opozorila. Hvala tudi tebi Since, sem že zrasla, kar sem mislila. Sicer pa sem prišla sem po nasvete, kako ji omogočiti čim boljše bivanje in ne po kritike. Če si na forumu samo za to da žališ, pol se rajši spravi delat kaj drugega.
Rada bi le rekla, da želvica ni bila kupljena v zadnjem času, ampak jo imam že kar neki časa. Še informacija: te želvice se da kupiti skoraj v vsaki trgovini z malimi živalmi. Kamorkoli sem se obrnila, nihče mi ni povedal da je prepovedana. Sicer je ne bi imela doma. Tudi na netu nisem zasledila ničesar o prepovedi?! Sicer pa mi je prav malo mar za vse. Če je bila želvica kupljena v Lescah, brez problema, brez opozoril, naj bi to pomenilo da jo lahko kupi vsak, a ni tako? Vsi pač nismo poučeni o prepovedih želvic v Sloveniji. Želva kot želva.
Torej, Tanja, ne vem zakaj bi lagala. Normalno pa je, če je prepovedana, da lastnik trgovine ne bo rekel: normalno, pri nas jih kar prodajamo…..
Zanimivo, ni kej …..

Žalit si ti začela, jaz sem samo vrno.
Če ti po enem postu oceniš, da ne maram živali, ti druga nimam za povedat, kot to da zrasti.

Sem vedela Bojan, da se boš oglasil. Sem ti mislila sporočilce poslat, pa vidim, da sam izvohaš…

Lucy nikjer nisem napisala, da lažeš. Halo! Če bi res brskala po netu bi našla tudi forum mojpes.com kjer so o želvah tekle precej hude debate. Tule je link na sorodne teme: http://www.mojpes.com/forum/Search.asp?mode=DoIt

lp

OK, tale link ni v redu. Pojdi na http://www.mojpes.com/forum/forum.asp?FORUM_ID=1&CAT_ID=2&Forum_Title=Forum+ljubiteljev+malih+%BEivali in klikni možnost iskanje, tam pa napiši želve. Izpljunilo ti bo teme o rddečevratkah

Res lepo, Tanja, da tako misliš name. Eni smo se preko forumov uglasili na isto valovno dolžino:)))) Tudi tebi, Yo:))))
Žal kaj več, kot osveščati napačno informirane začetnike, ne moremo. Danes mi je en veterinar svetoval, da naj gre “nekdo” kupit želvo in naj zahteva “papirje”. Če jih ni ali so sumljivi, se pa da prijavo na inšpekcijo. Samo kdo bo pa to delal, da bo “kupoval” želve? Kam pa pol z želvami. Ne vem, ali morajo res to delati amaterski prostovoljci na svoje stroške, zakaj tega ne delajo tisti, ki so uradno zadolženi za to področje? Res me že jezi to neznosno stanje, ki se ne spreminja na bolje, se mi zdi prej na slabše. Vedno znova ista pesem…ne razumem, zakaj mislijo trgovci, da morajo prodajati ravno rdečevratke in veverice mošnjičarke, ki so tudi pri nas prepovedane? Se pa sploh ne mislim več naganjati z njimi, ker so dejansko pokvarjeni. Ko bi ljudje vedeli, kakšnim dajejo svoj denar, bi se večina sigurno premislila. Mislim, živali kot krompir na tržnici, brez navodil, brez imen, brez papirjev, kar tja v tri rosne…gre se jim izključno za to, da jim bo “laufala” prodaja hrane, vse drugo jim dobesedno dol visi. Že leta se naganjam z istimi, pa nič. Mislim, večini bi morali vzeti dovoljenje – licenco za trgovino z živalmi;morali bi sprejeti zakonodajo, kjer se za trgovce z živalmi zahtevajo ustrezni strokovni izpiti in reference. Pa ne more vsak , ki ni sposoben za nič drugega, prodajati žive živali, kot da je to nekaj manjvrednega, tako se v tej gnili balkanski družbi to dojema. Svinjarija brez primere…in ni res, da je v EU pa še slabše, to je tipičen lažni izgovor takih mutivodičev. Če bo EU, bodo opleli, samo da še ne vedo tega!

Sorry, Tanja, mislila sem na Bojana.
Ej, men je sploh vseeno kaj si vsi vi mislite. Sej pravm, jest sm pršla po nasvete, kako ji omogočiti čim boljše bivanje. Zato hvala vsem, ki ste mi pomagali, ostalim pa….
Želvico sem dobila, pol sem šla tja, kjer je bila kupljena po hrano zanjo. Niti mi ni nihče hotel prav veliko povedati o negi želvic. Poturili so mi rakce in granule in to je blo vse. Na srečo ima moja sodelavka tudi tako želvico, ki ima na vratu liso, in je rekla da je to rdečevratka. No, potem mi je ona povedala kaj vse lahko je itd…. Mislim, da jo je tudi ona kupila v Lescah, par let nazaj.
Tisti, ki mi jo je kupil pravi, da je šel v trgovino, vprašal če imajo želvice, so rekli , da ja, in jo je kupil. Brez problema, brez papirjev. Nisem še slišala, da moraš dobiti papirje za želvico hehehe, ampak ok. On je šel po želvo isto kot če bi šel po ribice. A za ribice tud rabš papirje? Taka mala stvarca pa tolk besed…. Sej jest skrbim zanjo, ne vem zakaj tolko kritiziranja. Pač nimam prostora za kakšnga smrdljivga psa v stanovanju, mam kar rajši želvo, hehe

Ne Tanja, na moj.pes.com res nisem šla gledat, ker sem predvidevala da je to portal za pse heheh. Ne, resno, nimam časa non stop brskati po netu, ker ga doma nimam, v službi pa ni vedno časa. Bom pa zdej pogledala, hvala.
Kar pa se tiče inšpekcij, mislim da mamo v Sloveniji dost drugih problemov za reševat, kot pa zdej enga zašit, ker je pač želvice prodajal. Sploh pa ker jo imam v stanovanju, in ne nekje zunaj, da bi lahko karkoli uničevala. In tako bo tudi ostalo.
Le nekaj se mi zdi čudno.. V Lescah so prodajali želvice čisto normalno, med ostalimi akvariji z ribicami, kdo bi potem vedel, da tega ne smeš kupiti….Razen prodajalca seveda heheh.
Okej, nimam zdej več časa. Lepo se imejte vsi skupaj.

Lucy:”Taka mala stvarca pa tolk besed…. Sej jest skrbim zanjo, ne vem zakaj tolko kritiziranja. Pač nimam prostora za kakšnga smrdljivga psa v stanovanju, mam kar rajši želvo, hehe”

Lucy, sem mnenja, da potrebuje mlada želva vsaj 1 m dolg akvarateratij, odrasla najmanj 2 m dolg . Ker potrebujejo poleg čiste vode (ki ne smrdi) , ki ne sme vsebovati dušične in fosforne kisline (NO3 pod 50 mg/l) še posebno svetlobo z UV A spektrom (Reptiglo žarnice so le slabo nadomestilo za Sonce), kabelni grelnik (za terarije, ki se ne razbije) s termostatom in ustrezno hrano (DEŽEVNIKI, POLŽI, RIBE, RAKCI, ZELENJAVA…), so te želve zelo zahtevne glede zadovoljevanja prostorskih potreb. Praksa kaže, da je recimo potrebno najmanj 1 x dnevno zamenjati del vode ali pa imeti močne zunanje filtre, ki stanejo najmanj 40.000 sit; 200 l akvaterarij s pretoki najamnj 30.000, ostala oprema (grelnik, specialne žarnice,kamni, pesek – 30.000) = pa nanese najmanj 100 flik za malo želvo. Za odraslo želvo rdečevratko stane minimalno opremljen akvaterarij ( z Reptiglo cevmi, ki zadovoljijo morda samo 50% potreb po UV) najmanj 300.000 sit, raje več. Samo taprava svetloba na HQI osnovi in višinskem soncu za terarije stane čez 500 Eurov! Kot rečeno, najmanj 2 m dolg akvarij ! Ga imaš? Poseben vidik so nevarnosti okužbe z zoonozami (recimo salmonelo) in drugi problemi.
Če nima človek teh zahtevnih plazilcev oskrbljenih tako, kot potrebujejo, je to patentirano, neodogovorno mučenje živali. Na koncu pa po mojih izkušnjah velika večina odvrže želvo ravno v naravo. Lucy, sploh ne veš, kaj govoriš in kaj te še čaka; na koncu jih boš tudi ti odvrgla v naravo, kot vsi drugi ! Stara in dobro znana zgodba.
Zakaj si raje ne nabaviš kopne želve, vsaj ne bo težav z vodo in dragim filtriranjem? Kot rečeno : preveč dušične in fosofrne kisline + napačna suha hrana in pomankanje ustrezne svetlobe = bolezen in vnete oči. In to je mučenje živali. V Sloveniji še nisem videl rdečevratke, ki bi imela vsaj približno izpolnjene minimalne kriterije za pravilno vzdrževanje…
Lucy, ne mi zamerit, moj bes ne leti nate, ampak na pokvarjene trgovce, ki ne dajo niti navodil za uporabo zraven , kot ti praviš “take male stvarce”. Nesrečne živali, ki jih ima najvišje razvita vrsta na Zemlji za igračke…da jih jemo, še nekako razumemo, smo pač omnivori, a da se igramo z živalmi, je pa malo huda.! To ni taka mala stvarca, to je zahteven , visoko razvit plazilec. Želve so preživele miljone let in svoje sorodnike dinozavre. Skoraj se bojim, da bodo ljudi tudi…:))))
Lucy, ti kar še vprašaj , namreč v vsakem primeru ostaja vprašanje, kako naprej? Kriv ta ali oni, želva je sedaj tu in zdaj…lp

Pa še to: poznam ljudi, ki so rdečevratke odvrgli ravno zato, ker so smrdele (celo bolj kot smrdljivi psi – mimogrede to izjavo ti zamerim). Zakaj so smrdele? Če pozorno prebereš Bojanov odgovor, ti bo vse jasno.
Lucy, upam, da boš za želvico poskrbela tako da bo prav.

Lp, Yo

Zdajle berem to vaš debato o želvicah in imam občutek, da en drugega ne razumete ravno najbolj. Popolnoma se strinjam z Bojanom, poleg tega pa kaže na to, da fant ni od muh in ima pač poklicne izkušnje s temi stvarmi. Upam samo, da ni zdej kaj jezen name, ker sem Lucy svetovala, kako naj z želvico dela. v dobri veri seveda, da bi ji omogočila vse najboljše, seveda! Sama sem pač tako skrbela za njih, pa ni bilo nikdar težav. Tudi odvrgla jih nisem, pač pa so sedaj pri prijateljih v zunanjem bazenu, ker je pri meni dejansko postalo pretesno. Vsaj meni se je zdel 1,5m dolg in 50 cm širok akvarji premajhen in ker je bil temu primerno težak, sem se odločila da se pač na mojo žalost ločim od teh krasnih živali. Kot sem povedala so sedaj v po moje še boljši oskrbi, tam kjer nimajo možnosti pobega v naravno okolje, pač pa so na ograjenem vrtu, ki pa je kljub temu močno podoben njihovim naravnim razmeram. Je pa res tako, da mnogo želvic nima te sreče in končajo predvsem v Koseškem bajerju, pri nas na Medvoškem koncu, pa so jih odmetavali v Soro ali pa v gramoznico pri Retečah. Grozljivka!
Razumem pa tudi Lucy, da pač poizkuša omogočiti tej želvici čimboljše pogoje. Najbrž je ne bo sedaj odvrgla, če so prepovedane pri nas?!? Ni problem kupec, pač pa prodajalec, vsaj po moje! Ljudje jih pač kupijo, ker jih je možno videti v akvarijih. Ko nastanejo prvi problemi zaradi nepoznavanja vrste, jo pač odvržejo. Za kar pa seveda ni opravičila!
Lucy tebi konkretno pa samo tole, če imaš rada živali, potem ne delaj razlik med njimi in ne obravnavaj nekaterih kot smrdljive…in tako naprej! Ker v tem primeru pa tudi mene skrbi kaj bo s tvojo želvico, če bo naredila nekaj, kar tebi ne bo všeč!?!

Jah, kaj naj zdej naredim? Jest jo mam, vsi smo se že navadilil nanjo, scrkljali smo jo heheh. Zdej se je tut pozdravila, tako da je ok. Akvarij ima zaenkrat velik okrog 60 cm v dolžino, kar je dovolj za začetek. Ko bo malo zrasla ga bomo pa zamenjali, saj prostor ni problem. Soseda ima dve taki želvi že 10 let in nimata poleg grelca, lučke in čistilca prav nič posebnega notri. Pa sta želvici čist ok. Okej, pesek, kamenje, itd…že, niso pa dali toliko za akvarij. Ne poznam nobenega takega, ki bi ga imel za 300.000 SIT. Verjamem da je vse to drago, če želiš imeti pošlihtano kot je treba. Nekateri so pač malo bolj v akvaristiki, in veliko dajo na to. Če imajo toliko keša seveda…jest ga nimam. V Kranju mi je prodajalec rekel, da naredijo po naročilu akvarij za želvo, z vso opremo za 10-15.000 SIT, velik okrog 1 m, tak kot mora biti. Torej tudi on nima prav? Zakaj imamo potem v Sloveniji toliko takih trgovin in nobeden nima pojma o pojmu???
Želve zdej ne bi menjavala, smo se preveč navadili nanjo. Jo bomo kar obdržali, in skrbeli zanjo. Še ribice se nam smilijo, če jih kdo stran zmeče, kaj šele želvica. Mi pač nismo taka družina, da bi žival odvrgli, če bi se je naveličali, kot na žalost delajo nekateri brezsrčneži.
Okej LP, se mi mudi!

“Zakaj imamo potem v Sloveniji toliko takih trgovin in nobeden nima pojma o pojmu???”

To se jaz že dolgo sprašujem. Liberalizacija prodaje živali…vsi problemi, ki se srečujem z njimi stalno stalno tako v akvaristiki, kot zadnje čase ugotavljam od kinologije do celotnega področja živali je posledica zgrešenega odnosa ČLOVEK – NARAVA – ŽIVAL. Mi smo gospodarji, živali nimajo pravic, še več, trgovina z malimi živalmi je živa bitja zreducirala na predmet, objket, črtno kodo! Malo se zamislimo samo nad sabo . Problem je splošen, zanimivo je pa to, da gredo zadeve vzporedno z globalizacijo še na slabše, ne na bolje, kot bi nekdo naivno pričakoval! Ljudje niso vzgojeni, da ima žival svoje potrebe, svoje “pravice” . Žival ne potrebuje naše ljubezni, to je povsem zlorabljena tema, žival potrebuje pravilen odnos in ustrezne življenske pogoje; v nasprotju s tem so ljudje domače živali degradirali na nivo “prazne kože” , objekt brez pravic, ki je povsem nesamostojen, nesvoboden in ki igra vlogo hišnega – dvornega norčka. Sramota za vse, sramotno hlinjenje nekakšne ljubezni do živali, v imenu katere v bistvu te iste ljubljenčke v bistvu mučimo. Ne da bi se morali spustiti na njihov nivo, kot večina pametnjači , ampak bi se morali VZDIGNITI na njihov nivo, ker so bolšje, manj pokvarjene in odtujene naravi od nas. Človek je izrodek ecolucije, samo peščica se nas bori za resnične pravice živali,a smo deležni neizmernega zaničevanja, pluvanja in sovraštva tako imenovanih normalnih ljudi. Normalnih kaj ? Adijo, meni se tudi mudi…

Bom začela tvoje izjave spravljat! Pridejo še kdaj prav! lp

Ja, Tanja, človek nikoli ne ve, čez 7 let pravijo, vse prav pride. Mogoče te bom pa kdaj prosil, da mi posodiš kakšno “mojo” izjavo :)))) lp

Uf, ta je pa čist not padu hehehe
Bojan, a ti nimaš nobene živali doma?

Lucy, imam vse živo , predvsem na bazi lusk:))) V dnevni sobi recimo imama 600 l morski akvarij, samo filter pod njim ima 200 l, kar je več kot drži povprečen slo-akvarij. Pa se mi zdi ta zadeva čisto premajhna. Če bi imel prostor, bi si naredil 6 metrski akvarij ! To bi bilo glih nekje to…
Glede tvoje želve je pa najbolje, da jo daš na vrt v nekajkubični bazen, to bi bilo približno to…lp

Ja to bi šlo, ampak kaj pa pozimi? Pa s čim je najboljš ograditi bazenček oz.vrt.?

Bojan, mi lahko prosim poveš, zakon s katerim je v SLO prepovedan uvoz rdečevratke? Zakon o varstvu narave, katerega navajaš namreč ne velja več. Moram te razočarati, da v tem primeru SLO ponavlja napake EU. Po EU zakonodaji namreč začasno ne izdajajo dovoljenj za uvoz rdečevratke in volovske žabe (Council Regulation 338/97) zaradi nevarnosti za avtohtono floro in fauno. Hec pa je v tem, da je na seznamu samo Trachemys scripta elegans, ne pa tudi druge vrste. V Z Evropi, kjer je teraristika veliko bolj popularna kot pri nas, so hitro začeli uvažati druge podvrste (troosti, scripta). Edina pozitivna posledica je bila, da so se cene za 5x povečale in zdaj niso le igračke za otroke.

Prosim, sporoči mi, v katerem uradnem listu je bila objavljena prepoved. Me res zanima, kaj so naredili pri nas…

Hvala in LP,

Črv

Kako ,da zakon ne velja več? Kaj pa potem sploh še velja? če se motim, pa me popravi, se bom pa še sam naknadno pozanimal? Hmm…

Živjo Bojan!

Mislim, da res ne velja več. Tako piše tudi v Registru pravnih predpisov:
Zakon o varstvu narave (Ur.l. SRS, št. 7/1970) Ne velja od: 02.07.1993

Trenutno sta na področju naravovarstva v veljavi dva glavna zakona: Zakon o varstvu okolja /ZVO/ (Ur.l. RS, št. 32/1993, 44/1995 Odl.US: U-I-32/95-20, 1/1996, 9/1999 Odl.US: U-I-312/96, 56/1999 (31/2000 – popr.), 86/1999 Odl.US: U-I-64/96, 22/2000, 82/2001 Odl.US: U-I-92/99-9, 67/2002)

in
Zakon o ohranjanju narave /ZON/ (Ur.l. RS, št. 56/1999 (31/2000 – popr.))

Kolikor vem, v nobenem od teh zakonov ne piše nič o rdečevratki. Če tega ne moremo najti biologi, kako naj ga potem najdejo lastniki trgovin???

Zanima me, kako so to spravili v SLO zakonodajo. V EU so imeli nemalo težav, saj WTO (World Trade Organisation) ne dovoli prepovedi uvoza, če nekaj ni zelo škodljivo za ljudi (za naravo jim je zaenkrat še vseeno). Zato je EU uvedla za uvoz obvezna dovoljenja, ki pa jih trenutno ne izdajajo. To pa seveda ne reši problema, če na seznam dajo samo podvrsto! So pa v Evropi kakšne druge alohtone vrste, ki po moje delajo več škode kot pa rdečevratke. Res je, da rdečevratke kar dolgo preživijo, ampak razmoževanje v naravi je dokazano le v nekaj primerih.

LP,

Črv

New Report

Close