vnetje ušes
Pozdravljeni!
V lanskem letu sem na počitnikovanju dobila močno vnetje ušesa, uho je bilo zaprto, zelo boleče. Izvidi so pokazali gljivice in bakterije. Jemala sem antibiotike in 2 vrsti kapljic, zadeva pa se je lepo pozdravila. Zdravnik me je sicer takoj opozoril, da se bodo težave verjetno ponavljale in da bodo ušesa bolj občutljiva. Po tistem me ušesa že ob najmanjšem prepihu ali vetriču bolijo, izogibam se močenju in nosim trak kadar piha veter. Obstajajo kakšne kapljice, ki preventivno zaščitijo pred vnetjem ali lajšajo blago vnetje in kako jih dobim? Mi jih lahko predpiše osebni zdravnik ali moram k specialistu? Ali so silikonski čepki ter neoprenski trak dobra zaščita pri plavanju? Sem namreč ljubiteljica plavanja in potapljanja, ne bi se rada popolnoma odrekla tem užitkom, vendarle pa je bila lanska izkušnja tako boleča, da je ne želim ponoviti.
Hvala in lep pozdrav!
Spoštovani!
Najveretneje ste imeli vnetje skuhovoda, kar je v poletnem času dokaj pogosta bolezen všes. Pride zaradi vlage in seveda bakterij in glivic, ki jih najdemo povsod. Zdravil za preprečevanje ni, najbolj pomembno je, da sta sluhovoda suha (po kopanju posušiti z brisačo). Čepki so lahko koristni (če že, potem le med plavanjem), vendar lahko sami tudi dražijo kožo sluhovoda.
LP IB.
Tudi sam sem pred leti imel močno vnetje ušes, ki si ga nisem pravilno pozdravil. Odtlej imam nenehne težave z ušesi- ob vsaki sapici (ali pa kar tako) me prično boleti, uhlji so mrzli, kar niti ni prehudo, sledijo pa glavoboli, vneti sinusi, itd, vse skupaj se vleče kak teden.
Če grem k zdravniku (vsakič vidno preobremenjen, pregled konča v 2 minutah), reče, da pravzaprav ni posebej vneto, dobim ospen, pomaga le začasno.
Pogosto nosim vato v ušesih, vem da ni najbolje, vendar me vsaj ne napiha.
Ali bi moral zahtevati dodatne preiskave oz. napotnico k ORL specialistu? Je sploh možno kaj izboljšati?
Spoštovani!
Včasih je možno kaj izboljšati, vendar ponavadi le z preventivo. Če imamo na primer vnetje sluhovoda, to lahko z zdravili pozdravimo, zdravnik pa ne more nekaj narediti, da do tega ne pride več (kot pri prehladu – lahko se pozdraviš, čez nekaj mesecev pa se lahko spet prehladiš, če se ne čuvaš). Tako, da tudi specialist ponavadi ne more preprečiti, če se sami ne čuvamo. Lahko pa da morda napotke ali kaj podobnega.
LP IB.