Vnetje Bartolinijeve žleze
Pozdravljeni,
stara sem 26 let in v zadnjih 5 mesecih sem imela 4 krat vnetje Bartolinijeve žleze na isti strani. Ob prvem vnetju pred petimi meseci sem imela poseg v gin. ambulati z lokalno anestezijo (menim da ni prijela saj so bile bolecine med posegom hude). Takrat je bila narejena marsupializacija. Nato pa se mi je vnetje ponovilo se 3krat in vsakic je cista v 3 dneh sama od sebe pocila in iztekel je gnoj. Je pa zelo bolece, tako da takrat nemorem v sluzbo saj imam sedece delo.
Ker me to zelo moti in sem vsak mesec v strahu pred ponovnim vnetjem, sem bila vceraj na pregledu pri svoji ginekologinji. S tem da sem prav vceraj imela ponovno absces, ki je sam pocil pred pregledom. Rekla je da zdaj nemoreva nic narediti in dala mi je napotnico za poseg ki naj bi resil moje tezave. Rekla je da se poseg opravlja ko ni vnetja in ko je vse normalno. Vprasala sem ce gre za odstranitev celotne žleze in rekla je da ne. Pravi da je odstranitev same žleze kar problematicno in ima lahko vec negativnih posledic ter da se tega ne radi posluzujejo. Naj bi samo odstranili del neke ovojnice da preprecijo ponovna vnetja. Sicer tudi sama pravi da ni prepricana kaj tocno naredijo da bo zdravnik po pregledu ocenil.
Zato se obracam na vas saj sem po forumih zasledila da je edina resitev da se odstrani Bartolinijeva žleza. Ali obstaja tudi odstranitev nekega ovoja kot je omenila ginekologinja in ali bi to bilo tudi dovolj da sigurno prekinemo ponavljanje vnetja? Me zanima tudi ce je smiselno cakati da se vse umiri pred posegom? Saj imam trenutno povecano cisto velikosti lesnika ki se lahko tiplje kljub temu da je vceraj gnoj iztekel. Ponavadi je cez nekaj casa ta otrdlina sama od sebe izginila. Zasledila sem pa da se odstranitev žleze opravlja ko je cista prisotna. Zato nevem ali je smiselno cakati da se vse umiri pred posegom?
Hvala za odgovor in lep pozdrav!
Spoštovani,
mislim, da vam morajo najprej ponoviti poseg izpraznjenja vnete žleze in marsupializacijo, ker se po pravilno izvedenem posegu abscesi le zelo redko ponavljajo. Problem abscesa BŽ je v tem, da ima vedno več žepov in ob operaciji je potrebno poiskati vse žepe ter jih predreti ter po možnosti izprazniti. Če katerega pozabiš ali spregledaš, se vnetje ponovi.
V kolikor bi se po drugem poskusu, katerega bi si dal izvesti pri drugem izvajalcu kot je bil prvi, vseeno vnetje ponovilo, ostane še odstranitev BŽ, kar bi tudi prepustil operaterju, ki je vajen večjih vaginalnih operacij, ker je poseg lahko precej zahteven in nepredvidljiv, zato je potrebno zelo dobro poznati anatomijo tega področja z vsemi različicami, saj spremenjena BŽ lahko spremeni vsaj deloma tudi anatomijo tega področja. Vsekakor odstranitev BŽ ni operacija, ki bi jo lahko samostojno opravil specializant ginekologije in porodništva, ki je sicer za praznjenje abcesov in marsupializacijo dovolj primeren. Naj še poudarim, da se vnetnih procesov nikoli ne dela v lokalni anesteziji, ker je infiltracija tkiva ob vnetem procesu pravzaprav kontraindicirana. lahko se dela v splošni (najbolj primerno) ali eventualno v prevodni anesteziji (spinalna, epiduralna).
Spoštovani,
najlepša hvala za vaš odgovor, mi je bil v veliko pomoč. Sem naredila kot ste svetoval in ponovila poseg v splošni anesteziji. Včeraj se je namreč nenadno ponovno povečala žleza do velikosti večjega jajca in počasi so se začele blage bolečine. Tokrat nisem želela čakati da bi se čisto zagnojilo, da se nebi spet nakoncu spontano odprlo. Tako da sem odšla na urgenco, kjer so mi opravili poseg izpraznjenja vnete žleze in marsupializacijo v splošni anasteziji (drugi izvajalec). Pred posegom mi je operater razložil da bo uporabil navadne šive da bi bolje držalo in da se nebi prehitro razpadli ter da se rana nezapre prehitro. Poseg naj bi bil uspešno opravljen. Ker je bil opravljen včeraj pozno zvečer sem morala v bolnišnici prespati. Zjutraj pa je bila na viziti druga zdravnica, ki je sicer na hitro pogledala rano. Vendar na moje vprašanje ali moram pridti šive odstraniti glede na to da niso resorbilni, ni imela odgovora. Na koncu mi je zatrdila da bodo šivi sami razpadli in da jih ni treba odstranjevati. Po tem sem bila odpuščena iz bolnišnice in dobila sem navodila tuširanja rane na vsake 3 ure. Vseeno me ta misel še vedno preganja, saj ko sem sama lahko videla so šivi močni in temno modre barve. Spomnim se, da pri prvem posegu, kjer so bili res uporabljeni resorbilni šivi, so ti bili bele barve in bolj tenki po mojem spominu. Zato me zanima ali po barvi šiva lahko rečete za katere gre? In v primeru da niso resorbilni, kdaj bi morala na odstranitev le teh?
Prav tako pa opažam, da je mesto ciste še vedno malo povečano, ni čisto ispraznjeno in se lahko tipa še vedno kot neka cista samo pol manjša kot je bila. To me prav tako skrbi, saj nevem ali je to normalno po posegu odstranitve abscesa, da cista vseeno ostane ali pa to nakazuje da niso bili odstranjeni vsi žepi, ki jih omenjate?
Zanima me tudi če so antibilotiki Amoksiklav po takem posegu potrebni? Saj jih tokrat nisem prejela, po prvem posegu pa sem jih prejela.
Sedaj je 24ur od posega in vem da vse rabi svoj čas, ampak danes še nemorem sedeti in cel čas čutim pekoč občutek. Zanima me tudi do kdaj je bolečina oz. pekoč občutek na mestu rane, ponavadi prisoten?
Najlepša hvala za odgovor in vse nasvete!
Spoštovani,
šive lahko komentiram, ker vem za kaj gre. Poznamo različne vrste resorbilnega materiala, takega, ki razpade zelo hitro (v 7 do 10 dneh) in takšnega, ki se razgrajuje počasneje (6 do 8 tednov). Verjetno so uporabili drugega. Po operaciji bi naj bila cista povsem izpraznjena, ni pa nujno, da tako hitro mine oteklina. Na daljavo žal ni mogoče ločiti med oteklino in ostankom vsebine. Glede antibiotika je tako, da če se ga že da, ima smisel med operacijo, po kakovostno opravljeni marsupializaciji pa antibiotik ni več potreben, ker se rana čisti navzven.
Spoštovani,
ponovno se vračam z vprašanji. Od operacije vnetja Bartolinijeve žleze je minilo 18 dni. Že takoj po posegu sem opazila da izgleda kot da cista ni v celoti izpraznjena, tipala se je otrdlina ter okoli te kot neka oteklina. Nato pa so se 14dni po posegu ponovno pojavile blage bolečine ob sedenju in opazila sem da predel kjer je bila cista spet postaja večji. Šivi so še vedno prisotni. Področje ni bilo toliko povečano kot je bilo pri vnetjih do sedaj, pa tudi bolečine niso bile tako hude kot takrat. Včeraj pa je čez noč prišlo do krvavitve iz rane. In še vedno malo krvi priteče iz rane ob pritisku. Izgleda kot da se je po tem oteklina zmanjšala in omehčala, vendar je še vedno čutiti otrdlino v velikosti lešnika v notranjosti. Ali to pomeni da se je na mestu ciste po operaciji zbirala kri? Ali je to normalno? Po 3 tednih sem namreč pričakovala da bo zadeva že čisto normalna. Zanima me ali moram nazaj na pregled in ali je potrebno v tem primeru takoj poseg ponoviti? Ali je možno da bo cista izginila sama od sebe in da se bo rana zacelila brez ponovnega posega ter da se neponovi več?
Se mi zdi da ni konca težavam s Bartolinijevo žlezo, skrbi me ali se to sploh kdaj konča.
Hvala za odgovor in lep pozdrav!
Spoštovani,
v fazi celjenja rane, katera traja vsaj 6 tednov je težko ocenjevati, kaj točno se dogaja in kaj je del normalnega celjenja. Če je šlo za absces(ognojek), ima ta vezivno kapsulo, katera se sicer zmanjša, ampak ostane in se kasneje še dodatno zmanjšuje, ampak ne izgine povsem, tudi če se rana pravilno celi in to bi lahko bil tisti tipni ostanek v velikosti lešnika. Skratka, za enkrat je vse, kar opisujete normalno oziroma pričakovano in spada v proces celjenja. Ocena stanja pa bo možna po več kot 6 tednih.
Pozdravljeni,
eno vprašanje glede okrevanja po operaciji bartolinijeve ciste, po šivih,…
Že drugič bom imela operacijo in ponavadi ne dobim vseh odgovorov glede okrevanja/pozabim vprašat. Lahko v naslednjih 2-3 dneh, če ne boli preveč, že hodim in delam? Nekje sem brala, da so sprehodi zaželeni.
Za seks s penetracijo razumem, da odpade zaradi bakterij in vnetja. Kaj pa zunanja stimulacija, kjer žleza vseeno verjetno proizvaja nekaj? Je to zaželeno da se čisti, ali tudi to odpade za nekaj tednov?
Najlepša hvala za čas in odgovore!
Spoštovani,
samozadovoljevanje in zunanja stimulacija ter orgazem niso problem, za ostalo pa res priporočam, da počakate vsaj 6 tednov.
Spoštovani,
po normalni in uspešni operaciji odstranitve ciste Bartolinijeve žleze praviloma ni težav v tem smislu, ko jih vi omenjate, lahko pa, da je na mestu odstranitve nastal kak hematom, da se je v šivu znašel kak lokalni živec, morda tudi nič od tega in ste zgolj preobčutljivi, zato bi objektivno vašo situacijo lahko ocenil le specialist s konkretnim ogledom in pregledom, še najbolje tisti, ki vas je operiral.
Pozdravljeni,
sem dva dni po posegu – marsupializaciji, ki je bila opravljena zaradi abscesa Bartolinijeve zleze. Pocutim se dobro, bolecine so minimalne, hodim le se na previjanje rane in menjavo trakca, zanima pa me koliko casa se v takih primerih priporoca izostanek od dela? Moje delo je precej razgibano, sedenja je bolj malo, so pa razne druge aktivnosti (vrtec).
Spoštovani,
stalež ima zgolj funkcijo preprečiti dodatne zaplete, normalno celjenje in zmanjšanje težav, če se te lahko pojavijo med delom. Vsaka rana, tudi gnojna, se zaceli približno v 6 tednih, ampak ni nujno, da ste v staležu ves ta čas. Če želite delati prej, bi lahko začeli delati, ko se bosta oteklina in bolečina polegli in ko pri gibanju ne boste več občutili večjih težav. Ko se bo nehalo menjavati trakce bi torej lahko stalež zaključili.