Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Rak Limfom in levkemija višina nadomestila v primeru “bolniške”

višina nadomestila v primeru “bolniške”

Pozdravljeni !

Mene pa zanima od katerega zneska se računa bolniška, če oseba do leta 2012 še ni bila nikoli zaposlena. Naprimer: oseba se je zaposlila marca 2012, prejemala je 800 eur plače (marec, april, maj), nato pa je odšla junija na dolgotrajni dopust. Za prvih 30 dni mi je jasno da 80 % od 800 eur, kaj pa od 31 dneva naprej ??

lep pozdrav, Mitja

Spoštovani,

odgovor je v 32. členu ZZVZZ, ki določa:
Osnova za nadomestilo za zavarovanca, ki ni imel plače oziroma osnove za plačilo prispevkov v obdobju iz prvega odstavka prejšnjega člena, je povprečni mesečni znesek plač oziroma osnov za plačilo prispevkov v času zavarovanja pred začetkom zadržanosti od dela.

lp

Jaka

Spoštovani!

Me pa zanima kako se bolniška obračunava pri naslednjem primer:

– nosečnici v 6 mesecu nosečnosti ginekolog odobri bolniški stalež, npr. od 10. v tekočem mesecu do 6. dne naslednjega v mesecu (tukaj predvidevam da se upošteva 80% nadomestilo plače, ki bremeni delodajalca)

Primer a.)
– bolniška se od 6. dne, ko poteče, podaljša še za 30 dni (ne vem ali podaljšajo za 30 d.d., ali 30 koledarskih dni?)
Predvidevam, da potem prejemaš tukaj 90% nadomestilo plače od zdrav. zavarovanja in greš na “komisijo”, ki ti odobri to podaljšanje?

Primer b.)
– ginekolog oz. zdravnik svetuje, da prekineš bolniško za 10 d.d. in potem ti spet odpre bolniško za 30 dni (ne vem ali gre spet tukaj za d.d. ali koledarske dni). Predvidevam, da bolniška spet potem pade breme na delodajalca in ti prejemaš 80% nadomestila.

Zanima me v čem je razlika med primerom a. in b.?
Ali se zdravniki tukaj izogibajo “komisije”, ki mora odobriti podaljšanje?
Ali potem takem je za delojemalca bolje, da se podaljša, če potem prične prejemati 90%?
Čeprav imaš prvič odprto bolniško za manj kot 30 dni (od npr. 10.08 do 6.9.) –> kako se to upošteva oz. šteje pri zavarovanju/bolniški?

Hvala za odgovor in pomoč.

lp Rašo R.

Spoštovani,

odgovarjam zgolj na vprašanja bolnikov z rakom. Odgovor na vaše vprašanje lahko najdete med odgovori, ki so že objavljeni.

lp

Jaka

Sem v bolniški že več kot 30 dni. Vendar se je delodajalec odločil, da zapre svojo dejavnost – s,p,
Kaj bo sedaj z mojim nadomestilom bolniške? Se ukine?

lp
B

Sem v bolniški že več kot 30 dni. Vendar se je delodajalec odločil, da zapre svojo dejavnost – s,p,
Kaj bo sedaj z mojim nadomestilom bolniške? Se ukine?

lp
B

Odgovor na vaše vprašanje ureja 34. člen Zakon o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju, ki določa, da:

“Zavarovancu, ki mu je med trajanjem zadržanosti od dela prenehalo delovno razmerje, pripada nadomestilo še za največ 30 dni začasne nezmožnosti za delo po prenehanju delovnega razmerja.

Če je zadržanost od dela posledica poškodbe pri delu ali poklicne bolezni, pripada zavarovancu nadomestilo tudi po prenehanju delovnega razmerja, in sicer dokler ni spet zmožen za delo”

lp

Jaka Cepec

Pozdravljeni

Sem v bolniškem staležu zaradi poškodbe na delovnem mestu .Kot vem mi pripada 100% bolniška.Sam sem nastopil z bolniško 29.10.13 torej sem bil cel november v bolniški, in ta mesec mi mora plačat delodajalec.Sedaj pa me zanima kakšna plača mi pripada?Ali minimalna zakonska plača ali plača ki jo imama sklenjeno z delodajalcem v pogodbi?

Upam da sem dovolj natančen

lp dani

Dani,

forum je namenjen zgolj za pravna vprašanja bolnikov z rakom. NA vaše konkretno vprašanje sem na tem forumu že večkrat odgovoril in boste zlahka našlh odgovor.

lp

Jaka

Lp.
Bil sem na dopustu,med katerim sem se poskodoval in pristal na bolniski,delodajalec pa mi ni podaljsal pogodbe za dolocen cas!!!Kdo od navedenih mi izplaca bolnisko?
Delodajalec ali zavod za zaposlovanje na katerega sem se vmes prijavil?

Spoštovani,

ta forum je namenjen zgolj pravnim nasvetom bolnikom z rakom. Hvala za razumevanje,

lp

Jaka CEpec

Pozdravljeni,

na bolniški sem že od vključno 21.3.14 zaradi bolezni raka dojk. Zdravljenje še ni končano in še vedno prejemam terapije. Imam pa sledeči problem. Moj delodajalec ima finančne težave in plača je vedno zamujala sedaj pa je tudi blokiran in predvidevam, da bo tako še kar nekaj časa in plače ne bo.
Ali sem jaz sedaj v breme delodajalca ali ZZZS. Ali obstaja kakšna možnost da dobim nadomestilo direktno, ker sem finančno čisto na tleh. Kaj mi je storiti?

Zahvaljujem se vam za odgovor.

Spoštovani,

omenjen problem rešujejo Pravila obveznega zdravstvenega zavarovanja in sicer v 229a. členu in 230. členu.

Pravila določajo, da, če delodajalec delavcem plač oz. nadomestil plač ne izplača, mora delodajalec zahtevo za plačilo nadomestila nasloviti neposredno na Zavod za zdravstveno varstvo. Če tega delodajalec ne stori v roku 8. dni, lahko to stori delavec sam. Zahtevi je treba priložiti za vsak koledarski mesec zadržanosti od dela posebej:
– dokumentacijo iz drugega odstavka prejšnjega člena;
– podatke o transakcijskem računu delavca;
– morebitno drugo dokumentacijo, potrebno za obračun nadomestila.

Delodajalec zahtevi priloži tudi izjavo, da delavcem ni izplačal plač in nadomestila plač, navedeno izjavo pa lahko predloži tudi delavec.

Zavod izplača delavcu nadomestilo:
– če je izkazano, da delodajalec vsem pri njem zaposlenim delavcem ni izplačal plač in nadomestil;
– če nadomestilo delavcu ni bilo izplačano ali mu ni bilo izplačano v celoti. V primeru delnega izplačila nadomestila, je delavec upravičen do izplačila razlike med nadomestilom, do katerega bi bil upravičen, in nadomestilom, ki mu je bilo že izplačano.

(5) Če delodajalec ne predloži obračuna nadomestila in ni mogoče pridobiti podatkov, potrebnih za obračun nadomestila, zavod izplača nadomestilo v znesku najnižjega nadomestila po sedmem odstavku 31. člena zakona. Če se pozneje izve za nova dejstva, ki vplivajo na spremembo višine obračunanega in priznanega nadomestila, se delavcu izplača razlika med prvotno priznanim in novo izračunanim nadomestilom.
(6) Zavod delavcu v 15 dneh od prejema popolne zahteve izplača nadomestilo, zmanjšano za davke in prispevke, ki jih zavod plača ob izplačilu nadomestila.

230. člen
(1) Listino, s katero zavarovanec uveljavlja nadomestilo plače, izstavi zdravnik, ki je pristojen za ugotavljanje začasne zadržanosti od dela, na podlagi svoje ocene o upravičenosti zadržanosti oziroma na podlagi odločbe imenovanega zdravnika ali zdravstvene komisije. V primeru uveljavljanja nadomestila plače za dan darovanja krvi na podlagi drugega odstavka 167. člena Zakona o delovnih razmerjih (Uradni list RS, št. 21/13 in 78/13 – popr.) izstavi listino s katero zavarovanec uveljavlja nadomestilo plače zdravstveni zavod, ki opravlja dejavnost jemanja krvi.
(2) Listino je potrebno izpolniti v skladu z navodili za njeno izpolnjevanje.

Tukaj tudi neposredna povezava do omenjenih Pravil: http://www.pisrs.si/Pis.web/pregledPredpisa?id=PRAV3562

Omenjen način plačevanja je bil v slovenski pravni sistem uveden šele po sodbi Ustavnega sodišča: http://odlocitve.us-rs.si/usrs/us-odl.nsf/0/5eb9a4a58d3686d6c1257b2e003cba56/$FILE/Up-794-11.pdf in gre za torej relativno novo pravico delavcev.

lp

Jaka Cepec

Pozdravljeni!

Z delovnim razmerjem sem začela 15.10.2014,to je bila trimesečna pogodba za določen čas do 14.01.2015. Potem sem dobila zopet pogodbo za tri mesece to je od 14.01.2015 do 15.04.2015.Sedaj sem pa izvedela po punkciji dojk,da je diagnoza karcinom dojke. Sedaj sem v bolniškem staležu ,verjetno bo to trajalo kakšno leto in tako mislim,da mi delodajalec pogodbe ne bo podaljšal.Kaj storiti po 15.04.2015,ko poteče pogodba.

Hvala in lep pozdrav.

Sonja

Pogodba za določen čas v skladu z 79. členom ZDR1- preneha veljati brez odpovednega roka s potekom časa za katerega je bila sklenjena.

Delavec, ki mu preneha pogodba o zaposlitvi za določen čas po prvem odstavku tega člena, ima pravico do odpravnine. Pravice do odpravnine iz prejšnjega stavka nima delavec v primeru prenehanja pogodbe o zaposlitvi za določen čas, če gre za nadomeščanje začasno odsotnega delavca, v primeru prenehanja pogodbe o zaposlitvi za določen čas za opravljanje sezonskega dela, ki traja manj kot tri mesece v koledarskem letu, ter v primeru prenehanja pogodbe o zaposlitvi za določen čas za opravljanje javnih del oziroma prenehanja pogodbe o zaposlitvi za določen čas, ki je bila sklenjena zaradi vključitve v ukrepe aktivne politike zaposlovanja v skladu z zakonom.
V primeru prenehanja pogodbe o zaposlitvi za določen čas, ki je sklenjena za eno leto ali manj, ima delavec pravico do odpravnine v višini 1/5 osnove iz prejšnjega odstavka. Če je pogodba o zaposlitvi za določen čas sklenjena za več kot eno leto, ima delavec ob prenehanju pogodbe o zaposlitvi pravico do odpravnine v višini iz prejšnjega stavka, povečane za sorazmerni del odpravnine iz prejšnjega stavka za vsak mesec dela

Osnova za odmero odpravnine je povprečna mesečna plača delavca za polni delovni čas iz zadnjih treh mesecev oziroma iz obdobja dela pred prenehanjem pogodbe o zaposlitvi za določen čas.

Povzeto to pomeni, da boste, če vam delodajalec pogodbe ne bo podaljšal z dnem 15.4.2015 postali brezposelni in se boste morali zglasiti na Zavodu za zaposlovanje, kjer boste uveljavljali pravico do nadomestila.

Pozdravljeni
Sem onkoloska bolnica,na ZPIZU po 4 ure,zdaj pa po 4 ure tudi v bolniški od 6.5.2015.
Zanima me,koliko bom imela zdaj bolniske,prej sem imela 80%.
Hvala za odgovor

Spoštovani,

za tisti del prejemkov, ki jih prejemate iz naslova delovnega razmerja so pravice povsem iste, ne glede na to, da ste hkrati tudi že delno invalidsko upokojeni. Invalidska pokojnina bo ostala nespremenjena, hkrati boste prejemali nadomestilo za bolniško odsotnost v višini 80 % osnove (če s kolektivno pogodbo ni določeno drugače).

Jaka

Ja sam u bolniskom stalwzu vec ko 4 leta mam 26 let in sam zbolio od rak imo sam aputiranu nogu i ostao sam brez ledvice i se se zdravim imam pa pogodbu na 1 leto dobivam pa bolnisku 600 eura prva dva mjeseca sam dobivo 700 a na placnoj listi vidim da njemu zz nakaziva za mene 790 eura jel on meni duzan davat iznos koji dava zz hvala lepo

Juija 2015 sem si pri padcu z drevesa poškodoval ramo.Sedaj pa čakam na operacijo rame.Zanima me,če mi po katerem zakonu pripada denarno nadomestilo povprečnega osebnega dohodka republike Slovenije.Sem redno zaposlen pri NLB.V bolniškem staležu sem že več kot 60 dni.
Ali je to odvisno od kolektivne pogodbe,ki jo imamo v banki,ali to navaja kateri člen zakona republike Slovenije?
Najlepša hvala za vaš odgovor.
Dean

Nadomestilo plač izplačujejo delavcem v breme obveznega zavarovanja njihovi delodajalci. Zavod povrne delodajalcem izplačana nadomestila po predložitvi njihovega zahtevka. Izplačano nadomestilo tako ne vsebuje zgolj neto plače delavca temveč tudi davke in prispevke, ki jih plača delodajalec v okviru plače oziroma nadomestila plače. Nadomestilo ki ga dobi povrnjeno delodajalec s strani zavoda je torej za navedeno večje od zneska, ki ga dobi izplačanega delavec kot neto plačo.

Delodajalec vam vsak mesec izda plačilno listo iz katere je zgoraj navedeno tudi jasno razvidno.

Lep pozdrav.

Jaka

New Report

Close