Vietnam
Spoštovani,
Vietnam leži v malaričnem področju. Nevarnost okužbe je do nadmorske višine 1400 m, večja verjetnost okužbe je od maja do oktobra. Verjetnost okužbe v mestih je zanemarljiva. Priporoča se zaščita s tabletami, ki jih dobite na Zavodih za zravstveno varstvo in Inštitutu za varovanje zdravja RS.
Potovalna driska se med potniki pogosto pojavlja. Okuženi so tudi viri”pitne” vode v naseljih in mestih. Priporoča se uživanje “varne” hrane in pijače, t.j. hrane, ki je dobro toplotno obdelana in vode, ki je vrela vsaj tri minute oziroma vseh industrijskih pijač. (Z vodo se lahko prenašajo tudi nekateri hepatitisi kot npr. hepatitis A, E). Zlasti slednji je lahko nevaren za nosečnice.
Izbrani zdravnik naj vam predpiše kinolonski antibiotik, ki ga vzamete v primeru pojava “potovalne” driske. V kolikor antibiotik trajanja driske ne skrajša oziroma ne omili, je lahko razlog povzročitelj, ki ni občutljiv na antibiotik (paraziti, virusi itd). V primeru driske se priporoča tudi uživanje napitkov za nadomeščanje elektrolitov npr.Nelit.
Priporoča se cepljenje proti hepatitisu A, pri daljšem bivanju ali npr. poklicni izpostavljenosti, tudi proti hepatitisu B. Proti hepatitisu E zaenkrat ni cepiva. Vietnam je endemično področje za hepatitis C, ki se prenaša s krvjo, spolnimi odnosi. Cepiva prav tako zaenkrat ni.
V primeru poškodbe s strani živali, je potrebno takoj poiskati zdravniško pomoč zaradi cepljenja in zaščite z imunoglobulini proti steklini. Cepljenje je potrebno opraviti v skladu s predpisano shemo med potovanjem oziroma po povratku domov. Samo popolno cepljenje varuje pred okužbo.
Pred potovanjem preverite pri izbranem zdravniku cepilni status proti tetanusu,
davici in se po potrebi ponovno cepite.
Zlasti izven mest v južnih, tropskih predelih, obstaja možnost okužbe s povzročiteljem Japonskega encefalitisa.
Lep pozdrav,
Eva