Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Drugo Otorinolaringologija Večtedenska vrtoglavica

Večtedenska vrtoglavica

Spoštovani,

stara sem 36 let, sicer zdrava, tlak normalen, telesna teža tudi, izvid krvi bp. Pred petimi tedni so se mi naenkrat začele pojavljati vrtoglavice. Sprva je bil občutek nihanja, zibanja, ki je bil prisoten skozi ves dan. Slabo mi ni bilo, bruhala nisem, ravnotežje je bilo normalno. Osebna zdravnica ob pregledu ni ugotovila odstopanj, me je pa po treh tednih napotila na ORL. Tam so opravili osnovni pregled in podali mnenje, da gre za prehodne motnje ravnotežnega organa. Ob poslabšanju naj bi opravili vestibulometrijo. Od takrat sta minila 2 tedna, vrtoglavice pa postajajo vse intenzivnejše, prešle so v občutek, da me nekaj vleče na vse strani, kot da mora glava ves čas loviti ravnotežje. Včasih se mi zdi, da ob premikanju “zaplavam”, kot če bi bila malo vinjena. Vsi občutki so notranji, od zunaj se nič ne opazi. Ne vrti se svet, ampak jaz. Poleg tega se mi zadnji teden vrti tudi ponoči, zato vsako noč več ur prebedim. Zdravnici sem povedala in je rekla, da bi do zdaj moralo biti že precej bolje, da je sicer nenavadno, a da bo minilo. Pomislila sem tudi na psihološki vzrok, vendar se mi trenutno ne zdi, da bi bila pod kakšnim večjim stresom.

Lepo prosim za mnenje, ker me vse skupaj zelo ovira pri normalnem življenju.

Spoštovani,

glede na vaš opis so motnje ravnotežja lahko zaradi:
– motnje prekrvavitve v možganskem deblu ali malih možganih (zaradi zamašene žilice ali okvare žilne stene), kar se lahko vidi na CT angiografiji ali še bolje MR angiografiji
– degenerativne okvare medvretenčne ploščice vratne hrbtenice, kar se vidi na MR vratne hrbtenice
– vnetne bolezni v možganskem deblu ali drugjev možganih, kot je npr. multipla skleroza, vidi se na MRI slikah
– psihične napetosti in stresa
– zelo malo verjetno zaradi okvare ravnotežnega organa v notranjem ušesu.

Priporočam, da opravite
– pregled pri nevrologu
– MRI glave in vratne hrbtenice
– ORL pregled – z oceno nistagmusa (spontanih gibov zrkel) in preiskavami ravnotežja (HIT testom, VTG).

Vsekakor izvajajte vaje za ravnotežje, ki vam bodo pomagale.

*** asist. dr. Tanja Soklič Košak, dr.med., spec. ORL, ORL Klinika, UKC Ljubljana *** ORL SOKLIČ KOŠAK, Vilharjeva 50, LJUBLJANA *** m: 041 45 22 88 *** e: [email protected] *** https://www.orlsoklickosak.si ***

Pozdravljena,

 

zanima me ali se je tvoja tezava resila? Kaj so ugotovili? Tudi sam imam trenutno tezave z ravnotezjem in nasploh slabim pocutjem…

New Report

Close