Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Pediatrija Pediatrija UZ glavice

UZ glavice

Spoštovani!

Moj sin se je rodil s 35 4/7 tedni. Danes je star 10 tednov. Po porodu s carskim rezom zaradi placente previje sva šla že 5. dan domov. V porodnišnici ni bil deležen nobenih preiskav. Porodna teža je bila 2740g. Takoj po porodu ni zadihal, zato je dobil ocene po Apgarju 5 8 8. Bil je sprejet na oddelek in ne na intenzivno. Z dojenjem nisva imela nobenih težav. V prvem mesecu se je zredil za 870g, v drugem pa na okroglih 1000g. Zaradi nedonošenosti ga je pediatrinja dala v razvojno ambulanto. Tamkajšnja pediatrinja je sicer rekla, da je trenutno z njim vse v redu, vendar je vseeno dala napotnico za UZ glavice.

Ravno prihajava z UZ glavice. Pediatrinje do 11.06. ni, da bi jo povprašala po izvidu. Lepo vas prosim, če mi pokomentirate sledeči izvid:

Minimalno širša stranska ventrikla. Levi meri do 5 mm.
Korpus kalozum je tanek- hipoplastičen.
Večja cisterna magna.
Fokalnih lezij ni videti.
Predlagam pregled pri nevrologu.

Ali so to lahko kakšne psihične ali fizične motnje?

Za odgovor se vam vnaprej zahvaljujem in vas lepo pozdravljam,

Maja

Pozdravljeni, Maja,
glede na prvo oceno po Aogarjevi (v 1. minuti) sklepam, da je otrok med porodom najverjetneje utrpel blago asfiksijo (pomanjkanje kisika), čemur pritrjuje tudi izvid UZ glavice. Ni povsem v redu, ni pa nič posebno narobe. Nevrolog bo otroka pregledal in ocenil razvoj, vsekakor pa bo razvojni pediater otroka vodil, nevrofizioterapevt pa skrbel za njegov gibalni rzavoj.
Glede na izvid UZ ne skrbite, nič kaj hudega ne bo.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Spoštovani!

Hvala lepa za tako hitr odgovor. Zdajle sem malce brskala po forumu, pa me bega še ena zadeva. Se mi zdi, da sin kar dosti spi. Zbudi se okrog 6.15, ga previjem in podojim, buden je nekje do 7.30 (1 ura 15 min). spi do 10-h, ga previjem in podojim in je buden do 11-h. Spi do 13-h. Potem je buden kakih 45 min. Zopet spi do 16-h, ko se podoji. Do 19-h je buden kako uro in pol. Po 19.uri pa spi do zjutraj, vmes se ob 23. in 3. uri podoji. Torej vse skupaj je približno buden 4,5 ure dnevno.

Je tudi precej plašen. Ko starejši sin ropota z igračami, se hitro ustraši. Prav tako na sprehodu ni ravno sproščen. Se zbuja, če kaj preveč ropota.

Ne vem, ali imam prevelike oči (upam), ali je vse to normalno za 10 tednov starega nedonošenčka (korigirano 6 tednov) starega dojenčka?

Najlepša hvala za vaš odgovor. Lep pozdrav,

Maja

Spanje novorojenčkov in malih dojenčkov je različno, nekateri prespijo skoraj ves dan, drugi so budni in spijo zelo malo. Zaenkrat količina spanj ni prevelika. Pretirana vzdražljivost pa bi lahko šla v slop manjše stiske med porodom, vendar se z rastjo tudi to lepo popravi.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Spoštovani!

Prijavila sem se kar na prejšnje moje poste, kjer je zapisan izvid UZ glavice mojega sina. Sinu sedaj manjka 1 teden do 5 mesecev (korigirano 1 teden do 4 mesecev). Obrača se v obe smeri,lažje čez desno roko. Igrače prijema z obema rokama in jih nese v usta. Glavica sledi ramenom samo včasih- bolj malokrat. Rokice pa še vedno drži v pesti in jih razpre, ko je stimuliran. Na nevrofizioterapiji sva bila samo dvakrat v ZD, tako da si sedaj plačujem privat- jutri gremo drugič. Prejšnji teden, ko smo bili prvič, je nevrofizioterapevtka napisala v nevrofizioterapevtsko oceno, da ima koncentracijo kratkotrajno z igračami. Pa sem res ga začela opazovati, ko se ga stimulira z igračami, oz. ko leži pod visečimi igračami, in sem ugotovila, da se sploh ne zamoti z njimi. malo jih prime, nato pa niso več zanimive. Skoz pa gleda nas, še posebaj triletnega bratca. Prvi sin se je z visečimi igračami igral ure in ure, malo zaspal in potem zopet akcija. Ali se bo ta koncetracija kaj popravila- povečala? Zdaj ko se je pokazal tak zaostanek v motoričnem razvoju, me že kar pošteno skrbi, da ne bi bilo tudi kaj duševnega zaostanka.

Prosim za kakršnokoli spodbudno mnenje. Hvala lepa vnaprej in lepo pozdravljeni,

Maja

Zaenkrat ni mogoče govoriti o kakšnem zaostajanju. Ne skrbite. Če se le malce počasneje razvija (za kar ima vso pravico, glede na dogajanje ob porodu), bo to s fizioterapijo nadoknadil. Vi le dobro sledite navodilom fizioterapevtke. Pedvsem pa ne primerjajte s prvim otrokom, kajti otroci so različni in se boste samo po nepotrebnem vznemirjali.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

prosim če mi lahko razložite izvid uz glavice blaga asimetrija levi laterarni ventrikel v celoti nekoliko širši predvsem v frontalnem predelu meri 0.72cm,nekoliko širši je tudi desni v frontalnem predelu meri0.68cm.nakazano širša interhemisferna fisura insubarahnidalni prostori D 0.4cm L 0.5cm
drugih patoloških sprememb v možganivini ni videt

Kakšne težave je imel otrok, da je bil narejen UZ glavice?
V kateri starosti?

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Pozdravljeni,

hčerka bo stara 5 mesecev. Živahna, socialno zelo odzivna, po besedah zdravnice v razvojni ambulanti je za svojo starost dobro razvita.

Pri starosti 3 mesecev je 2 dni držala glavico v desno. Na pediatrični kliniki so naredili UZ glave. Pod zadnjim delom korpusa kalozuma je bilo vidno manjše hipoehogeno področje brez vidnega pretkoa.

Kasneje sva opravili še MR glave, kjer so ugotovili da je korpus kalozum v celoti hipoplastičen. Nekoliko zmanjšan je videti volumen  globoke bele možganovine predvsem obojestransko temporalno in parietalno. V ostalem so mozganske strukture videti normalno razvite, mielinizacija je stsrosti primerna. Patoloških sprememb v možganih ne vidim.

Skrbi me razvitost korpusa kalozuma. Kaj to pomeni? Ali ima otrok lahko zato kakšne posledice?

 

Hvala za odgovor in lep večer.

Tjaša

 

 

 

New Report

Close