Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Pediatrija Pediatrija Uvajanje goste hrane pred 6. mesecem

Uvajanje goste hrane pred 6. mesecem

Spoštovani,

hvala za trud in čas, ki nam ga namenjate na tem forumu, ki smo ga kot kaže starši res zelo potrebovali.

Imam sina, ki bo kmalu dopolnil pet mesecev. Je polno dojen in normalno napreduje. Že nekaj tednov kaže velik interes do goste hrane (kadar odrasli jemo, nas z zanimanjem spremlja, cmoka, posega po krožnikih,…vem, da je to zanj tudi igra, pa vendar…).

Glede na to, da že od rojstva dalje zahteva hrano na vsaki dve uri (ali celo manj), tudi ponoči, sklepam, da se na prsih kljub izobilju mleka morda le ne naje dovolj. Pred dnevi sem mu ponudila nekaj žličk krompirjeve kašice s korenčkom, ki jih je z velikim apetitom pojedel in zahteval še več.

…da ne dolgovezim: zanima me, če lahko začnem uvajati gosto hrano pred dopolnjenim šestim mesecem starosti. Fant do sedaj ne kaže znakov alergij.

Lep pozdrav!

Spoštovana Tanja03,
če je tako, kot pravite (glede alergij mislim, pa da v družini tudi ni alergij), potem ni razloga, da otroček ne bi poizkušal počasi preiti na gosto hrano. To, da uvajamo gosto hrano po 6. mesecu je splošno navodilo, s katerim se pri morebitnih alergijah skušamo izogniti zgodnji senzibilizaciji in uvajati nekatera živila kasneje (pšenica-gluten, jajca-lecitin).

Vsak otroček pa je edinstven in po tem, kar pravite, lahko povsem mirno uvedete korenček, krompir, bučke, cvetačo, sokove (presne rdeča pesa npr.), kasneje tudi sadje (ker je boljše od zelenjave in če najprej uvedete sadje običajno ne marajo zelenjave-ampak tudi to ni enako pri vseh otrocih).
Ko imate vi kosilo, pripravite kosilce tudi za malčka. V roko mu dajte žličko. Sicer bo 3 mesece packal, ampak potem pa bo jedel kot odrasli. Medtem mu seveda vi dajajte kosilce. Po kosilu poskusite še, če bi se še kaj podojil in … zmagali ste.

Kar veselo na delo in obilo inovativnih receptov vamželim,
lp
Tanč

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Hvala za svetlobno hiter odgovor!

Želim vam vse dobro!

Lepo pozdravljeni,

imam eno specifično vprašanje glede uvajanja mešane prehrane. Uvajanje naj bi se začelo med 4. in 6. mesecem starosti. Hči je stara 4m in po podoju ni sita in joka (pije le iz desne dojke..leve niti pogleda več ne). Poskusila sem že s pogostejšimi podoji pa ni nič bolje (zadeva traja že slaba 2 meseca). Pleničke so sicer v redu polulane, kaka pa zelo redko..nekje na 10 dni in še takrat ne ogromno. Raste v redu, teža pa ne narašča dovolj. Največ se je zredila v prvem mesecu potem pa je šlo le še navzdol. V tretjem mesecu je pridobila 480g. Zdaj v 4 mesecu še nisva imeli tehtanja, ampak kolikor sem jo stehtala doma, se je zredila le za 200g. Večkrat sem ji ponudila moje in tudi AM po flaški in je nikakor noče sprejeti (preizkusila sem 5 različnih cucljev).
Zato sem se odločila, da ji, glede na starost, ponudim kar gosto hrano…potem pa so me malo “prestrašili”, da je glede na to, da je hči samo dojena, njeno črevo bolj občutljivo in da naj z uvajanjem začnem pri 6m, če ne lahko črevesju naredim hudo škodo, ki se lahko pokaže šele kasneje. Kaj pravite na to? Morda poznate kakšno raziskavo, ki opisuje ta problem?

Hvala za vaš čas. 🙂

Tudi dojenemu otroku svetujemo uvajanje goste hrane med 4,5 in 6. mesecem in njegovo črevesje zaradi dojenja ni prav nič nezrelo ali občutljivo.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Lep pozdrav,

hvala za odgovor in pripeto datoteko.
Zaradi pogostega zbujanja ponoči bi raje kot s kosilom začela z večerno riževo kašico. Je kakšen poseben razlog, da bi morali začeti s kosilom oz. zelenjavo?
Sicer pa vidim, da se riževi napitki odsvetujejo zaradi anorganskega arzena. Mogoče riževa kašica potem ni najboljša izbira? :/ Bi bilo bolje, če bi ponudila ajdovo kašo? Čeprav spet nisem prepričana, če je to žito primerno za začetek uvajanja.. Glede na to, da je hči samo dojena, ji kašico pripravim samo z vodo ali raje z AM? Po večerji, tik pred spanjem bi jo tako ali tako še podojila..

Še enkrat hvala za vaš čas. 🙂

Verjetno mislite na gostenje večernega obroka, ne uvajanje goste hrane.
Riževi kosmiči in riž, prirpavljen kot priloga, vsebujeta mnogo mnogo manj škodljivih snovi kot stisnjen pripravek, iz katerega dobijo t.i. riževo mleko, ki seveda ni mleko. Mleko je izključno živlaskega (človeškega) izvora.
Za gostenje večernega obroka, če je potrebno, uporabimo primerne žitne kosmiče (še brez glutena).

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Hvala za razjasnitev. 🙂 Mislim pa na uvajanje goste hrane..riževe kosmiče se zmeša z vodo in postane kaša s katero bi jo hranila po žlički. Flaške nikakor ne sprejme zato gostenje ne pride v poštev. :/
Po tem, ko bi sprejela večerno kašico bi začela pa z uvajanjem zelenjave / kosila. 🙂

To je seveda boljše kot po steklenički. Pa še vedno ni uvajanje goste hrane, pač pa gostenje večernega obroka.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Razumem, hvala za prijazno pomoč. Zdaj pa veselo papcat. 🙂

Lep dan želim.

New Report

Close