Uporaba Octenisept spreja za rane v prvem trimesečju nosečnosti
Spoštovani!
V prvem trimesečju nosečnosti sem nekajkrat uporabila Octenisept sprej za rane 250 ml. Na navodilih, ki so na plastenki sicer piše, da je razkužilo primerno za nosečnice, medtem, ko sem na spletu našla opozorilo, da se je potrebno v primeru nosečnosti posvetovati z zdravnikom, saj ni opravljenih raziskav o škodljivosti v nosečnosti. Tudi navodila glede načina uporabe, ki so navedena na plastenki in na spletu se med seboj razlikujejo. Na plastenki samo piše, da je potrebno popolnoma prekriti predel kože, ki se ga želi razkužiti (glede na to, da je v obliko razpršila sem si to tolmačila tako, da se ga razprši po rani), na spletu pa so obširnejša navodila, da ga je potrebno nanašati s tamponom namočenim v razkužilo in da ne sme priti v krvi obtok. Sama sem ga vedno obilno popršila po sveži rani, tako, da so učinkovine prešle v kri. Posledično me skrbi, da bi to lahko povzročilo kakšno škodo na plodu. Na plastenki tudi piše, da zdravilo ne zahteva posebnih pogojev shranjevanja. Verjetno me potem nima kaj skrbeti, da bi postalo škodljivo, če sem ga imela tudi na visokih temperaturah v avtu ali v šotoru? Koliko sem razkužilo uporabljala pred izostankom menstruacije se ne spomnim, sem pa ga uporabila približno nekje dvakrat v 6. in 7. tednu, enkrat v 10. in dvakrat v 11. nosečnosti. Prosila bi vas za vaše mnenje o morebitnih posledicah uporabe Octenisepta in ali mi predlagate, da o tem obvestim tudi svojega ginekologa?
Spoštovani,
ne vsega brati in jemati tako znanstveno! bodite vendar malo “prizemljeni” in uporabljajte lasten razum. Nič se ne bo in se tudi ne more zgoditi. Seveda farmacevti morajo na vsak izdelek zapisati neskončno obvestil in navodil, sicer se izpostavljajo številnim, povsem formalnim in vsebinsko povsem nesmiselnim tožbam morebitnih oškodovancev, katerih oškodovanja so bodisi izmišljena ali vsaj neskončno prenapihnjena in nimajo nobene zveze s produktom, ampak ker zakonodaja sledi zahtevam najbolj zavrženim posameznikom v družbi in se prilagaja vsem sodobnim rentnim težnjam zlasti ameriških potrošnikov, se na opozorilih znajdejo tudi takšni nesmisli kot je “možna nevarnost za nosečnost”, ki je sploh ni.
Octenisept ni “za celjenje ran” ampak je le za razkuževanje ran, to pa pride v poštev, kadar rana nastane na način, pri katerem se očitno onesnaži oziroma lahko tudi okuži (Npr. odrgnine na asfaltu ali kamnitih tleh, poškodbe pri delu z lesom, vreznina s kakšnim orodjem ipd.) in predvsem za površinske, ne globoke rane. In da, primeren je tudi za nosečnice.
Spoštovani,
v 28. tednu nosečnosti so se mi očitno pojavile glivice na levi nogi, med prsti. To mi je do živega razpokalo. Že parkrat sem si pošpricala s Spitadermom, da se razkuži. Glede na to, da so rane “odprte” in da je pri nanosu kar precej peklo, predvidevam, da je Spitaderm prešel v krvni obtok. Zdaj razmišljam, kako močen alkohol je to in ali bi to lahko škodilo otročku???
Ob tej priložnosti me zanima tudi, s čim lahko namažem “prizadeto” območje in ali lahko uporabljam Spitaderm nasploh. Hvala.
Spoštovani,
Omenjeno razkužilo ni prišlo v noben krvni obtok. Peklo je zato, ker pač razkužilo na osnovi alkohola ni primerno za rano. Skrbi zaradi tega so torej odveč. Z razkužilom ne morete pozdraviti glivične infekcije kože. Predlagam, da si kupite protiglivično kremo za kožo.