Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Splošno Cepljenja Tuberkuloza

Tuberkuloza

Pozdravljeni,

ko sem bila majhna, sem bila pri sosedih v varstvu. Ker je sosed kar naprej kašljal, me zanima, če se naj testiram za tuberkulozo.

Lep pozdrav.

Spoštovani, niste navedli, koliko ste stari (kar je pomembno predvsem s stališča, ali ste bili proti TBC v otroštvu cepljeni ali ne in kar bi lahko tudi motilo rezultat testiranja). Sicer pa se rutinskega testiranja na TBC, kar tako, brez epidemioloških indikacij (stik z znano TBC pozitivno osebo sedaj) ali kliničnih znakov – NE izvaja.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Pozdravljeni!

Bila sem cepljena, vendar sem prebrala, da cepljenje prepreči samo hujšo obliko bolezni. Menda je tudi možno, da okužba poteka prikrito.

Sicer je pa tudi medicinska sestra rekla (je bil pri zdravniku ob istem času) da grozno kašlja.

Lep pozdrav.

Spoštovani, vaša zgodba je nerazumljiva. Preprečevanje težje bolezni s cepljenjem proti TBC se nanaša na cepljenje proti TBC v otroštvu (v starosti 0 do 5 let). Cepljenje sem vam omenila iz drugega razloga, ker imajo cepljene osebe (v primerjavi s cepljenimi) lahko pozitivne rezutate zaradi cepljenja V vašem primeru pa res ne razumem, zakaj bi se morali testirat soseda, ki je kašljal nekoč in danes, ob tem pa ni nobenih podatkov, še manj pa dokazov o TBC.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.
Objava čaka odobritev

Kot rečeno, sem vam cepljenje omenila zaradi tolmačenja izvida ob ev. testiranju. Kašelj pa se lahko pojavlja pri mnogih obolenjih in stanjih, pri kronični pljučni obstruktivni bolezni, emfizemu, pri astmi, karcinomu pljuč, .., kot tudi pri TBC. Mnogi, oz. veliča ljudi se v življenju sreča s TBC, ali pa bolezen kdajkoli res izbruhne, pa je odvisno od mnogih dejavnikov.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Pozdravljeni Gospa DR. NINA.

MOJE TEŽAVE:

7 mesecev kašelj nikoli se ne izboljša (izjema ponoči ne kašljam ko spim)

Bolečine / pekoča v pljučih

Otečeno samo na eni strani nasproti srca v predelu supraclavicular lymph nodes. Rahlo boleče na dotik.

Kašelj je moker z obilno sluzjo

(Prozorna, lepljiva, ponavadi vsebuje delec 4-5mm trdnega dela belo redko rumeno).

PRESISKAVE:

kri vredu, crp enkrat povišan na 11.

slikanje pljuč dvakrat vredu

sputum ni bilo najdenih patogenov (tudi tb negativno)

Starost v 35 letih, ne kadim, ne pijem, normalna vitka teža, zdrava prehrana.

Glede na vse simptome in vse preiskave ne vem kaj mi še preostane.

Google Zadetki ustrezajo diagnozi TB ( 3 je bil izpljunek pomešan s svežo krvjo v večjih nitih).

Kašljam vseskozi celi dan, ker sluz se kar nabira sproti in čutim veliko potrebo po izločitvi le te.

Pulmologinja pravi da moje stanje ni tb in nalezljivo na druge (saj se zelo bojim, da bi bolezen okužila ljudi okoli mene). Sem samska oseba.

Ali menite ali se lahko ponovno testiram na tb? Bi bilo smiselno se samoplačniško iti testirati na tb s krvnim testom?

Pulmologinja je rekla da ne gre za nalezljivo bolezen kar je izklučila z preiskavo izpljunkov. Ali je ta preiskava res točna?

 

 

Spoštovani, takole na prvo žogo je nujno izključevati predvsem preobčutljivost na nekaj, oz. astmo. Opraviti metaholinski test, oz. preiskave za potrditev/izključevanje preobčutljivost/ alergije.

Naslednje gre še v smeri  ugotavljanja, zakaj je povečana bezgavka. Glede TBC se ppovesem strinjam s pulmologinjo.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

New Report

Close