Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Drugo Otorinolaringologija Tiščanje v ušesih, predelu čeljusti in vratu

Tiščanje v ušesih, predelu čeljusti in vratu

Pozdravljeni,

stara sem 29 let, nobenih posebnih zdravstvenih težav. Pred štirimi meseci me je začelo tiščati v ušesih – občutek pritiska. Šla sem do zdravnice, pregledala je ušesa in rekla, da so ušesa zdrava in moram samo izenečevati pritisk. Stanje se je po enem mescu še poslabšalo, tiščanje se je preneslo še na čeljust, pritisk pod ušesi, mimo ust do brade in po celem vratu. Zadnja dva tedna imam tudi zelo trd vrat. Prejela sem napotnico za ORL, ultrazvok vratu in obraza ter za čeljustnega kirurga. Zobozdravnica je posumila tudi na modrostne zobe. Zgornjo osmico sem dala ven prejšnji teden zaradi ponavljajočega vnetja, medtem ko imam ostale tri še notri. Spodaj imam precej stisnjene zobe, osmici sta še pod dlesnijo. Nihče ne ve točno, ali je to zaradi modrostnih zob, ali bi bilo lahko kaj drugega. Datum za operacijo modrostnih zob imam januarja, vendar zaradi trenutnega stanja (slabo spim in sem težko skoncentrirana v službi) razmišljam, da bi odstranila modrostne zobe samoplačniško, kar je pa kar precej drago. V kolikor bi bil to problem, seveda denar ni ovira. Prosim za vaš nasvet.

Lp, Mojca

Spoštovani,

brez ORL pregleda ne morem vedeti, kaj je vzrok.

Če bo UZ vratu brez posebnosti, so vaše težave povezane z napetostjo vratnih mišic ter žvekalnih mišic. V tem primeru priporočam, da jemljete nesteroidne antirevmatike (ibuprofen, ketoprofen itd.) 2 tedna ali več, mišice masirate, grejete.

*** asist. dr. Tanja Soklič Košak, dr.med., spec. ORL, ORL Klinika, UKC Ljubljana *** ORL SOKLIČ KOŠAK, Vilharjeva 50, LJUBLJANA *** m: 041 45 22 88 *** e: [email protected] *** https://www.orlsoklickosak.si ***

Spoštovani,

hvala za hiter odgovor. Glede na napisano me še zanima slednje. Zdravnica mi je že predpisala Nalgesin 500, kar sem jemala približno 7 dni in ni pomagalo. Glede na to, da je to ravno tako antirevmatik, kot tudi npr. Ibuprofen, me zanima, ali je kakšna razlika, oziroma, kakšna je verjetnost, da bi tovrstne tablete pomagale v nasprotju z Nalgesinom. Naj še poudarim, da bolečina najbolj izvira iz čeljusti, tik pod ušesi.

Hvala ter lep pozdrav, Mojca

Spoštovani,

med različnim antirevmatiki je razlika v moči učinka glede na odmerek in v začetku ter trajanju učinka.

Do sedaj ste omenjali bolečino v ušesih, sedaj pa ste opis svojih težav spremenili – pravite, da bolečina izvira iz čeljustnih sklepov tik po ušesi. Pri tovrstnih težavah so najpogostejši vzroki:
– grizenje nohtov
– pretirano žvečenje žvečilnega ali trde hrane, oreščkov – predvsem stalno na eni strani
– ortodontski aparat – posledično spreminjanje položaja žvekalnih mišic, njihovo daljšanje ali akrajšanje
– napačen ugriz
– škripanje z zobmi (bruksizem) ponoči – posledična obraba sklepov in zob
– psihična napetost in posledičan prenapetost žvekalnih mišic.

Pomagale bodo vaje za čeljustne sklepe, uživanje mehkejše hrane, v primeru psihične prenapetosti kakšno pomirjevalo.

*** asist. dr. Tanja Soklič Košak, dr.med., spec. ORL, ORL Klinika, UKC Ljubljana *** ORL SOKLIČ KOŠAK, Vilharjeva 50, LJUBLJANA *** m: 041 45 22 88 *** e: [email protected] *** https://www.orlsoklickosak.si ***

New Report

Close