Težave pri dojenju
Pozdravljeni
Zelo vesela sem, da je tudi tema Dojenje dobila svoj prostor na straneh med.over.net, saj se bo tako marsikatera mlada mamica lažje spoprijela s težavami katere se lahko pojavijo pri dojenju. Prepričana sem, da bi tudi sama veliko lažje in hitreje premagala nekatere težave, če bi pravočasno pobrskala po vaših nasvetih.
Že v najstniških letih sem se odločila, da bom svoje otroke dojila. Pa poznamo pregovor o zarečenem kruhu …zalomilo se je in po dolgih letih smo le dočakali našega fantička (spočetega po IVF-u), potem pa se je zataknilo še pri dojenju. Prepričana sem bila, da je dojenje pač nekaj najbolj naravnega in nikakor nisem mogla razumeti, da mleka ni dovolj. V porodnišnici so mi rekli, da je moj fantek pač nekoliko težji (tehtal je4,2kg) in potrebuje več hrane. Ker kljub tabletkam Tametila, malček ni popil dovolj mojega mleka (cca 20) so mu pač dodajali adaptirano mleko. Tako sva vstopila v začaran krog dojenja in dodajanja. Doma sem bila deležna raznih nasvetov o dojenju (da premalo jem, da premalo pijem, da prepogosto dojim, da ne smem otroku nič dodajat, da se pač naj sprijaznim z adaptiranim mlekom…), ki so se velikokrat celo izključevali. Ker sem po naravi precej trmasta, sem tovrstne nasvete pometla pod preprogo in se držala enega nauka o ponudbi in povpraševanju. Malega sem podojila najprej na eni dojki, nato na drugi in šele po podoju dodala adaptirano mleko. K prsim ga pristavljam vedno kadar želi, res pa je, da je velik zaspanček in se včasih dojiva in “crtljava” po uro in več. Mali bo naslednji teden dopolnil tri mesece in iz dojenja z rednim dodajanjem smo prešli na dojenje z občasnim dodajanjem. Otrok tudi po besedah pediatra dobro napreduje, saj je pri dobrih dveh mesecih meril 63cm in tehtal 6,5kg.
Pri trmastem vztrajanju dojenja mi je bila v veliko pomoč tudi knjiga Dojenje in materinstvo iz srca. Včasih sem se vprašala zakaj vztrajam in v tej knjigi sem našla odgovor :”Ker so med dojenjem oči mojega otroka najlepše!!!”.
Imam pa tudi nekaj vprašanj:
1. Kako naj otročka pri dojenju prepričam, da bo jedel in ne da bo nekajkrat potegnil in potem spal z dojko v ustih, pa zopet malo jedel in tako naprej celo uro?
2. Ponoči mi prespi 6-7 ur. V tem času ga težko prepričam, da bi sesal, zato si mleko iztisnem. Ali je to dobro ali lahko iztiskanje opustim?
3. Izstisnjeno mleko po potrebi uporabim za dodajanje namesto adaptiranega mleka, me pa zanima ali lahko mleko večkrat pogrejem do 37 stopinj C ali samo enkrat? Koliko časa lahko hranim mleko v hladilniku (sedaj starejšega od 24ur ne uporabljam več)?
Hvala za vaše odgovore in nasvete.
Lep pozdrav Jana
Draga Jana,
najlepša hvala za vašo izkušnjo. Upam, da bo vaša zgodba v pomoč tudi kakšni drugi mamici, ki doji in dodaja in pri tem vztraja.
1. Na vaše prvo vprašanje na kratko ne morem odgovoriti, ker bi potrebovala precej več podatkov. Na teži lepo pridobiva, toda ne vem ali je vaš dojenček donošen, zdrav, kako raste, koliko ima polulanih in pokakaknih pleničk dnevno, kolikokart dnevno se dojita, kako izgedajo podoji, itd…? Priporočam vam, da pokličete katero od svetovalk in se podrobneje pogovorita. Lahko pa vam povem, da je podobnih cartljavčkov, kakor opisujete vi še zelo veliko…
2. Če vaš dojenček lepo napreduje pri teži in razvoju, si lahko le čestitate, da ponoči že spite. Tako srečo imajo zelo redki. Nočno iztiskanje lahko mirno opustite in več počivajte. Če ste brali moje članke nazaj, veste da je eden od pomembnih petih P-jev v “zakonih za dobro dojenje” tudi Počitek. Mleko tako iztiskajte le zvečer, preden greste spat in redno podnevi, da spodbujate ponudbo in povpraševanje (preberite si “Relaktacijo” na: ).
3. Iztisnjeno mleko pogrejte le enkrat, potem ga zavrzite. Vsakič ko pogrevate mleko se v njem razraščajo bakterije in mikrooragnizmi, ki niso prijazni dojenčkovem črevesju. Priskrbite si posebne vrečke za enkratno uporabo, v katere lahko nalijete le točno določeno manjšo količino mleka in ga imate v hladilniku ali zamrznete, nato pa ga uporabljate po potrebi.
Shranjevanje materinega mleka:
pri 15°C – 24 ur
pri 19-22°C – 10 ur
pri 25°C – 4-6 ur
v hladilniku 0 do 4°C – en teden
v zmrzovalnem predalu hladilnika – 2 tedna
v zmrzovalniku za globoko zmrzovanje, ki je del hladilnika (temperatura variira, ker se vrata pogosto odpirajo) …. 3 – 4 mesece
v samostojnem zmrzovalniku za globoko zmrzovanje – 6 mesecev