tetanus
Spoštovani g. Pušenjak,
Sem v 20. tednu nosečnosti. Za enkrat vse poteka brez težav in lepo že čutim gibe ploda. Včeraj sem se pri delu v vinogradu odrgnila v zarjavelo žico ob roko. Nastali sta dve praski, krvi je bilo minimalno in rano sem si nemudoma umila in razkužila z alkoholom. Ker se ne spomnim, da bi bila cepljena proti tetanusu, me zanima kolikšna je možnost okužbe in kaj to pomeni za plod? Ali mi svetujete, da se grem cepit, če je to sploh možno v nosečnosti? Rana se sicer lepo celi, nič se ni zagnojilo, pa vseeno me skrbi.
Najlepša hvala za odgovor!
Spoštovani,
če je od zadnjega cepljenja proti tetanusu minilo več kot 15 let (pa ne me držat za besedo, ker točnega protokola žal ne poznam na pamet) bi vam ob obravnavi v bolnišnici ob ostri poškodbi odmerili tako cepivo kot protitelesa proti tetanusu, glede na opisano poškodbo pa menim, da trenutno cepljenje niti zaščita ni potrebna, če gre res le za površinsko in ne globoko vbodno rano. Clostridium tetani je namreč anaerobni bacil, ki dobro uspeva le v pogojih brez kisika (torej globoko v gnojnih ranah) in se pri površnih odrgninah ne razvije, problematičen pa ni niti sam bacil sam temveč njegov toksin. V dvomu se seveda tudi cepi in nosečnost zaradi cepljenja ne bi bila ogrožena.
Spoštovani g. Pušenjak,
sem 26 tednov noseča in pred 3 dnevi sem se nerodno porezala po prstu s paličnim mešalnikom. Na prstu je 6 posameznih ran, od katerih je le ena nekoliko globlja (kakega pol centimetra), na začetku je kar precej tekla kri, ampak je kmalu ponehala. Sedaj se rana lepo celi in se ne gnoji. Brala sem, da pri tovrstnih ranah, ki so se izprale s krvjo in se ne gnojijo, naj ne bi prišlo do okužbe s tetanusom. Je to res? Ne pomnim, kdaj sem bila nazadnje cepljena proti tetanusu (stara sem 35 let). Koliko dni po poškodbi je cepljenje še smiselno?
Vnaprej se vam najlepše zahvaljujem za odgovor in vas lepo pozdravljam!
spoštovani,
res je. močno krvaveče rane se same očistijo in če se lepo celijo tudi to kaže na odsotnost bakterij. Po drugi strani pa je bacil tetanusa prisoten le v zemlji in z zemljo onesnaženih površinah, kar dvomim, da to velja za vaš palični mešalnik, torej se mi zdi, da je verjetnost okužbe s tetanusom zanemarljivo majhna in cepljenje ni potrebno.
Pozdravljeni,
stara sem 32 let in noseča dobrih 16 tednov. Pred dvema dnevoma sem med pomivanjem pulta staknila nekaj v blazinico prsta – občutek je bil, kot da imam notri stekleno volno, ker je blazinica pikala ob umivanju z vodo ali drgnjenju. Morda so bile grobe nitke gobice za pomivanje ali pa kakšni mikro stekleni delci, ne vem. Občutek pikanja pojenja, prst ni bil otečen ali rdeč. Cepljena sem bila v okviru obveznih cepljenj, predvidevam, da v celoti in da nazadnje v srednji šoli. Kasneje se nikoli nisem cepila, saj nisem imela poškodbe, zaradi katere bi šla k zdravniku. Ali je smiselno, da grem na preventivno cepljenje ali je verjetnost tako minimalna, da naj na vse skupaj pozabim?
Hvala za odgovor.
Spoštovani,
Tetanus dobimo lahko tam, kjer v rano pride zemlja, zlasti takšna, v kateri je bil kdaj konjski gnoj, kajti klostridium tetani je zlasti v takšnih razmerah zelo prisoten. Torej zemlja in /ali konji. V opisanih razmerah pa je verjetnost okužbe s klostridijem tetanusa skoraj nič. Mislim,da vam zato ni treba nikamor. Če bi se prst zagnojil ali se rana ne bi celila po pričakovanjih pa se še vedno lahko oglasite pri svojem zdravniku, kar pa je po opisu sprememb in izboljšanju simptomov skrajno malo verjetno.
Pozdravljeni,
danes sem se (sicer s čistim) kuhinjskim nožem urezala v prst, ki je malce krvavel, sprala sem na hitro pod vodo, dala čez obliž, kasneje pa še razkužila. Na obližu ni bilo skoraj nobene krvi, tako da sklepam, da rana ni pretirano globoka.
Noseča sem 16 tednov, stara 38 let, nazadnje pa sem dobila odmerek proti tetanusu poleti 2009 zaradi nekaj odrgnin v manjši nesreči.
Glede na nosečnost, da je zadnji odmerek bil pred več kot 10 leti in tudi glede na trenutno splošno situacijo pri nas ali svetujete, da bi šla v ponedeljek k svoji zdravnici po novi odmerek?
Najlepša hvala vnaprej.
Spoštovani,
če nož pred vrezom ni bil v stiku z zemljo oziroma, če gre za nož, ki ga redno umivate z ostalim jedilnim priborom in ne prihaja v stik z zemljo, potem nima od kje priti v stik s klostridijem tetanusa. Od tetanusa ogrožene so zlasti rane, ki nastanejo v naravi oziroma s predmeti, ki so bili lahko v stiku z zemljo ali živalmi, ki bi lahko prenašale tetanus (npr. konji ipd.). Če se rana ne zagnoji, za kar je tudi zelo majhna verjetnost, mislim, da ni razlogov za strah pred tetanusom.
Pozdravljeni,
Danes po sprehodu v gozdu me je po nogi opraskala naša psička. Praska ni zakrvavela, vidijo se le rdeče pikice. Bila je umazana z zemljo. Prasko sem doma očistila z vodo in razkužila z alkoholom, to je bilo po cca 15minutah.
Cepljena sem bila nazadnje v srednji šoli, stara sem 31 let in v 18tednu nosečnosti.
Je možna okužba s tetanusom?
Naj grem k zdravniku?
Spoštovani,
klostridij tetanusa se lahko razvije le v globoki, zaprti rani, ki se zagnoji. Površinske ranice, ki se hitro zacelijo, niso nevarne.
Spoštovani dr. Pušenjak,
zjutraj sem na atriju bosa stopila na opilek najverjetneje železne žice,ker mi ravno menjajo ograjo. Ne vem ali je šlo za del stare ograje ali za opilek od brušenja kovine od sedaj. Žica širine kak mm ni izgledala zarjavela, a je bila na tleh na betonu, a verjetno tudi v stiku z zemljo. Zarila se mi je v podplat pod prste, kot trn,kakšne 2-3 mm v kožo. Ko sem potegnila ven, je pritekla kapljica krvi. Držala sem papir na rani 10s in na papirju bila morda še kapljica krvi, nato ni bilo več nič. Na mestu pa se je pod kožo videlo modro,kot nek mali hematom. Sprala sem z milnico,nato razkužila z alkoholnim robčkom in prekrila z obližem. Rojena sem 1989, tako da sem najverjetneje imela vsa cepljenja, a je od njih tudi minilo že cca 20 let. Sem v 13. tednu nosečnosti in sedaj ne vem ali rabim cepljenje proti tetanusu in če, kako hitro bi to rabila? Osebna zdravnica je na dopustu in v Zelezniskem zd se nihče ne javi. Ali moram na urgenco? Hvala in lp.
Spoštovani,
za tetanus so problematične prav globoke zaprte rane in če ne vemo, kakšna je podlaga (zemlja) tam, kjer ste se nabodli, potem je po 20 letih bolje obnoviti cepljenje kot ne. Predlagam, da v naslednjih nekaj dneh pokličete svojega zdravnika in se dogovorite, kako in kaj. Nosečnost ni ovira.