Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Splošno Cepljenja TESTI ZA HIV

TESTI ZA HIV

Spoštovani, HIV virus se lahko nahaja tudi v predsemenski tekočini, zato tveganje za prenos ob oralnem spolnem odnosu za prejemnika obstaja (je sicer majhno, a vseeno obstaja). Diagnoze akutne okužbe z virusom HIV nikakor ne presojamo na osnovi kliničnih znakov, temveč opravimo ustrezna testiranja. Povečane bezgavke pod spodnjo čeljustjo prav gotovo niso povezane s hujšanjem, so pa lahko povezane s številnimi okužbami in stanji v ustni votlini.Če obstaja možnost, da ste se okužili z virusom HIV, opravite testiranje. LP, Nina

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Hvala za odgovor.

Priznam, da sem več ali manj preverjal podatke na internetu in nekje zasledil, da je možno to tudi psihične narave 🙂 da se mi simptomi pojavijo.

Smem samo še vprašati kaka je verjetnost, da bi se okužil, če je bila predsemensksa tekočina – nisem pa imel nobenih ranic v ustih.

Imam tudi malo otečeno žrelo, vsaj zdi se mi – je to možno, da so bezgavke povezane s tem? Je pa tako, da sem imel težave pri požiranju par dni, sedaj je vse ok, bezgavke pa so zjutraj zatečene, potem čez dan pa ne več.

Še enkrat hvala in lp.

Spoštovani, najbrž ste verjetnost, da bi se okužili, že našli med prebiranjem forumu, sicer pa kopiram še enkrat:
receptivni oralni spolni odnos: do 0.04% (tveganje za osebo, ki z usti draži spolne organe HIV poz. osebe) (predsemenska tekočina in ejakulat nista obravnavana ločeno, prav tako ne vaginalni izločki).
– receptivni analni spolni odnos: 3% (tveganje za osebo, pri kateri spolni organ HIV+ osebe prodira v zadnjično odprtino)
– receptivni vaginalni spolni odnos: 0.01-0.15% (tveganje za žensko, ki ima vaginalni spolni odnos s HIV+ osebo)
– insertivni analni spolni odnos: <0.1% (tveganje za moškega, ki s penisom prodira v HIV+ osebo)
– insertivni vaginalni spolni odnos: < 0.1% (tveganje za moškega, ki s penisom produra v HIV+ žensko)
– politje okužene krvi/sperme po sluznicah: 0.1%
– souporaba igel in brizg med intravenskimi narkomani: 0.7%
– možnost prenosa po vbodu z votlo iglo, v kateri je okužena kri: 0.33%
– transfuzija okužene krvi: 90-100%
Kot vidite, je verjetnost okužbe majhna, a obstaja.

Bezgavke se zelo pogosto povečajo ob akutnih okužbah zgornjih dihal, zlasti nosu in žrela, ki jih povzročajo številni povzročitelji (virusi in bakterije).

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Lepo pozdarvljeni! Pred 3 meseci sem imel nezaščiten spolni odnos z neznano osebo. Sedaj sem se šel testirat na infekcijsko kliniko v Ljubljani in rezultate še čakam. Zanima me koliko zanesljiv bo ta rezultat, glede na čas, ki je minil od spolnega odnosa in glede na mesto testiranja.

Hvala za odgovor.
LP

Spoštovani, glede na čas in kraj testiranja, bo rezultat zelo zanesljiv.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Kljub temu, da ste mi rekli da sem lahko miren sem se šel ponovno testirati, ko je preteklo slabe pol leta (ko sem oddal test je manjkalo še 6 dni da bi bilo natanko pol leta od odnosa) in je bil test ponovno negativen. Ali mislite, da lahko teh 6 dni vpliva da rezultat še vseeno ni 100%? Ali je 6 dni več ali manj praktično vseeno? Saj sem si rekel, da če bo tokrat rezultat negativen, da bom pozabil na vseskupaj. Vendar sem par dni nazaj dobil gripo. Ali se simptomi za hiv lahko pojavijo 6 mesecev kasneje pri tistih ljudeh katerih tudi z testom zaznamo okužbo šele po 6 mesecih? Ali mislite da sta lahko ta gripa, ki jo imam in hiv kakorkoli povezana?

Kljub temu, da ste mi rekli, da ponovno testiranje ker sem bil zaščiten in je bil prvi test (5 tednov po odnosu) negativen ni potrebno. Sem vseeno opravil test še enkrat. Test pa sem opravil 6 dni preden je preteklo 6 mesecev. Ali mislite da teh 6 dni lahko vpliva na rezultat ali je pri takem časovnem obdovju 6 dni več ali manj vseeno?

Saj sem rekel, da če bo sedaj negativno da bom pozabil na to zadevo. Nato pa se me je kakšen teden po testiranju lotila neka bolezen (vročina, blaga bolečina v grlu, glavobol) Ali mislite da je to lahko kakorkoli povezano z virusom hiv?
Ali se pri vseh ljudeh pojavijo simptomi (če seveda se) okoli 1 meseca po odnosu? Ali se takrat ko virus lahko zaznamo šele po 6 mesecih tudi simptomi pojavijo tako pozno?

Hvala za odgovor.

Spoštovani, še enkrat – vaš stik sploh ni bil rizičen in ja, ste negativni. 6 dni ne igra nobene vloge. Akutni retroviralni sindrom se pojavi 2-6 tednov po akutni okužbi, ali pa se sploh ne pojavi.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.
Objava čaka odobritev

New Report

Close