Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Bolezni srca in ožilja Kardiologija test z nagibno mizo

test z nagibno mizo

Spoštovani,

10. februarja 2011 sem v novi nevrološki kliniki opravil test z nagibno mizo.

V izvidu je napisano: pozitiven test z nagibno mizo, ki potrjuje sum na refleksno nevrokardiogeno sinkopo, pretežno kardioinhibitorno.

Prosim lepo za vaše mnenje.

Če potrebujete več informacij, prosim sporočite.

Spoštovani g. Cibic,

v zadnjih dveh letih sem padel tri krat v nezavest. Nevrolog me je napotil na preiskavo MR možganov, štiriindvajset urni holter in test z nagibno mizo – 10.2.2011.

Mnenje: pozitivni test z nagibno mizo, ki potrjuje sum na refleksno nevrokardiogeno sinkopo, pretežno kardioinhibitorno.

Holter: Tekom 24-urnega posnetka je pri bolniku v osnovi sinus ritem z minimalno frekv. 44, povprečno 69, maksimalno 133/min.
Maksimalni RR interval 1416 ms ob bradikardiji v nočnih urah.
Ventrikularne motnje ritma so do LOWN 1. Prisotne so redke atrijske ekstrasistole.

Če je potrebno, lahko priložim tudi izvid magnetne r.

Lepo prosim za odgovor.

Pri preiskavi z nagibno mizo so ugotovili le funkcionalno motnjo (kardioinhibitorno – refleksno nevrokardiogeno sinkopo), pri kateri bolnik lahko pade v nezavest pri prehitrem dvigu telesa iz horizontalne lege v vertikalno (prehiter dvig iz sedečega položaja), v majhnih slabo prezračnih prostorih, v prostorih v katerih se gnete veliko število ljudi, itd Dodatno so ugotovili posamezne prezgodnje utripe, ki verjetno bolnika ne motijo, ni pa zadržka za jemanje blagih sedativov ali antiaritmikov.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Pozdravljeni,

sicer sem malo že prebrala kaj ste napisali ostalim, vendar bom vseeno vprašala kaj pomeni moj izvid…

pozitiven test z nagibno mizo, ki potrjuje sum na refleksno nevrokardiogeno sinkopo, pretežno mešanega tipa. Ob temu pa je prisotna tudi postruralna ortostatska tahikardija. Predvsem ta drugi del me zanima kaj pomeni, saj ste za ostalo že napisali, da pomaga vadba, sol, tekočina…

Hvala za odgovor že vnaprej,

Lp, Ines

“Posturalna ortostatska tahikardija” pomeni, da nastopi hitro bitje srce pri hitrih spremembah položaja telesa (iz sedečega ali ležečega položaja). Glede na vsebino vašega dopisa menim, da nimate organske bolezni srca, pač pa funkcionalne, ki se bodo počasi zmanjšale z zdravim načinom življenja.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Pozdravljeni
Zanima me kako dalje.Namreč test na nagibni mizi je potrdil refleksno sinkopo,pretežno kardioinhibitorno.Sem zelo aktivna in ob enem imam zelo zahtevno službo pri kateri moram biti dovolj zbrana .Kar pa me moje nezavesti ,ki se pojavljajo pogosto spravljajo v obup in nevoljo.
Hvala za pomoč.

Naveden rezultat preiskave na nagibni mizi izključuje organski vzrok za težavo, ki vas “pesti”. Gre za funkcionalno motnjo proti kateri še nimamo nadvse učinkovitega zdravila. Bolnikom svetujemo zdrav slog življenja (redne aerobne vaje, nekajenje, uravnoteženo prehrano), da se usedejo (uležejo), ko predvidevajo nezavest, da počasi vstajajo. Nekaterim bolnikom pomagajo nizki odmerki zdravil iz skupine “betablokatorjev”. Ste jih že poizkusili?

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Trenutno sem pri osebni zdravnici dobila Cipralex 10mg 1x na dan.Živim zdravo gibljem se redno in tudi pod psihičnim stresom nisem.
Težava je samo v tem ,da moja nezavest pride v hipu pa ne glede kje sem trgovina ,služba …..in je zelo neprijetno v službi pa še toliko bolj.Upala sam ,da za to obstajajo kakšna zdravila in kot ste napisali jih ni.
Še enkrat hvala z apomoč! Želim vam lep dan

Odgovor ni potreben

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Pozdravljeni:
Imam 40 let. Po konvulzivni sinkopi januarja letos sem opravil več testov pri kardiologu (ekg, ehokg, obremenitveni test) in nevrologu, vsi bp. Pred kratkim sem bil še na testu z nagibno mizo in je bil pozitiven po aplikaciji NTG tablete (refleksna sinkopa, pretežno kardioinhibitorna). 7 min po zaužitju NTG je tlak padel iz 118/78 na 97/42mmHg, frekvenca pa iz 106 na 47/m.
Čeprav je bil spust mize takoj po slabem počutju, so se pojavile konvulzije in asistolija, ki je trajala celo minuto (68s) kljub zunanji masaži srca, nato pa sta se ritem (sinusni) in pritisk normalno vzpostavila.
Zanima me, ali je potrebno opraviti še kakšen test? kadiolog je predlagal čimprej vstavitev srčnega spodbujevalnika, ki se sproži ob prvih znakih sinkope.
Hvala za vaše mnenje.
Jože

Pridružujem sem nasvetu kardiologa. Spodbujevalnik vam bo zagotovil mirno življenje!

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Pozdravljeni!

Novembra 2010 sem vam že pisal o težavah s katerimi se soočam.
Obrnil sem se na vas ,ker imam še vse do danes ponavljajoče težave. Če naredim povzetek se mi te omotice, slabšanje vida,piskanje v ušesih ,bolečina v prsnem košu,razbijanje srca,mrazenje, oblivanje znoja in izgubljanje zavesti v kratkih intervalih ter strah pred množico pojavljajo vsak dan konstanto. Muka mi je preživeti vsak dan s prekomernim kontroliranje samega sebe. Ali bom prišel od točke A do točke B? Avto vozim vsak dan in če vam povem, da včasih ne vem in se ne zavedam vmesne poti,kot da bi imel pot vrisano v spomin.Velikokrat vsakodnevno izgubljam zavest ali kot bi to drugače povedal se postavljam v funkcijo “stand by”
Pomeni ,da sem na trenutke odsoten.
Kljub vsem dobrim izvidom ,ki vam jih prilagam zraven me zanima ali bi bilo pametno poskusit jemat zdravila vrste beta-blokatorjev? Bral sem ta forum in nekaterim jih priporočate.
Do sedaj še mi nobena stvar ni pomagala olajšati teh disfunkcij.Ali je sploh možno ,da še kdaj normalno funkcioniram?
Pri zadnjem pogovoru ste mi priporočili kardiologa, prilagam izvid.
Hvala za vaše mnenje.
Mišo

Sem pozorno prebral najino dosedanje korispondenco. Opravili ste več preiskav zaradi motečih simptomov. Izgleda, da so težave posledica “napadov refleksnih vazodepresornih sinkop”. Nekoliko me preseneča, da v izvidih niso navedena priporočila za zdravljenje. Pravilno ste ocenili prebrano literaturo. Zdravniki, ki posumijo na zgoraj navedeno diagnozo predpisujejo zdravila iz skupine betablokatorjev. Napisali ste, da ste poizkusili že več oblik zdravljenja, vendar vse brez zadovoljivega rezultata Poizkusite zdravljenje z nizkimi odmerki betablokatorja (morda Bloxan v nizkih odmerkih, ki jih lahko postopoma povišate). Ne zanemarite velike vloge aerobnih vaj. Nekoliko pomaga zadostno uživanje tekočin tekočin. Lahko mi še pišete.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Pozdravljeni!

Hvala za vaš odgovor.
Trenutno sem na homeopatskih zdravilih, ker sem se glede na več kot tri leta obiskovanja zdravnikov odločil poizkusiti s Homeopatijo.
Lani decembra sem bil pri homeopatinji , ki mi je glede na izvide predpisala kapljice Doctor Doscar Nr.32.
Te sem porabil kar dve steklenički in sem nihal in celo je kazalo ,da bo to pomagalo.Na žalost sem verjetno tudi sam naredil napako in sem moji boljši polovici pomagal pri ajurvedski shujševalni , ki je brez soli in sladkorja. Tri tedne sem kuhal za njo in s tem tudi sam jedel kar pa me je sedaj po vsej verjetnosti pripeljalo do še večje krize.(samo zelenjava in nič mesa in določene začimbe brez soli in sladkorja)
Ponovno sem imel pregled v četrtek pri homeopatinji in mi je dala globule Als D30 in Anamirta Cocculus D3.
Prve sem jemal cel četrtek na dve uri do izboljšanja slednje pa jemljem 3x na dan po dve,ker so baje za vzdrževanje pritiska.To bom preizkušal kak mesec ,če bo kaj spremenilo moje vsakodnevno životarjenje.
Vem ,da po vsej verjetnosti niste poznavalec teh zdravil in to seveda ni vaša stroka pa sem vam kljub temu napisal za lažje razumevanje in situacijo.
Zanima pa me glede teh betablokatorjev.Kaj so?Kako delujejo?Kakšen začetni odmerek priporočate?Kakšni so stranski učinki?Ali res znižujejo pritisk?
Ker veliko raziskujem po internetu in marsikaj preberem je velikokrat omenjeno ,da ljudje v veliki večini ne umrejo zaradi same bolezni ampak zaradi stranskih učinkov zdravil.S tem je mišljeno na dolgotrajno konzumiranje le teh.Ali to drži?
Zdaj imam na voljo te homeopatske zdravila,betablokatorje in pa v Avstriji se baje dobijo tablete za zvišanje krvnega tlaka ampak še ne vem kako se jim reče.Ko bom izvedel vam bom pisal.
Upam na najboljše in veste kaj bi mi pomenilo,če bi kaka od teh stvari učinkovala in mi dala normalno življenje.Izgubil sem že dobre 4 leta kar se vsak dan mučim.
Življenje je treba živeti in ne preživeti!!!

Lep pozdrav
Mišo

Pri refleksni sinkopi zdravniki predpisujejo nizke odmerke zdravil iz skupine “betablokatorjev” (Propranolol, Bloxan, Concor). Prednost ima propranolol v nizkih odmerkih.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Pozdravljeni!
Ker so čakalne dobe za obisk pri kardiologu dolge in ne morem čakati pol leta (glede na to kar se mi dogaja) vas prosim ,če je možno priti do vas ,da bi mi napisali recept ali po kaki drugi hitrejši poti priti do talet.

Lep pozdrav
Mišo

V mojem prvem odgovoru sem nakazal možnost zdravljenja z zdravili iz skupine betablokatorjev (Propranolol), vendar taka zdravila pridejo v poštev pri sinkopah s prehitrim bitjem srca. Pri vas so ugotovili nagnjenost k nezavestim zaradi počasnega bitja srca, pri katerem navedeno zdravilo (Propranolol) ne smemo dajati, ker Propranolol še bolj upočasni srčno frekvenc
Za bolnike s tako vrsto refleksne sinkope kakršna je pri vas še ni na razpolago uspešnih zdravil. Bolnikom odsvetujemo dolgo stojo, priporočamo uživanje tekočin (tudi slane juhe) in aerobne vaje.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Hvala za odgovor.
Mišo

Odgovor ni potreben

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

zdravo,evo tudi meni je takole včasih in zdaj po 4 letih jamranja sem le prilezla do kardiologa in dobila concor in napotena na operacijo-palpitacije oz.aritmije-mi je grozno ko se začne-potim se,ne dobim dovolj zraka,seveda se zram še ustrašiš in evo grozno počutje-hudo pa je da so mi vedno rekli da sem živčna,pa pol depresivna in me čist mim zdravili in me prepričali da je vse psihološko-ne vem no zdaj je bolje čeprav srček še kdaj ponori-poskusite se sami umiriti,kozarec mrzle vode po požirkih,metin čaj popoldne,pa čimmanj razmišljat o tem in onem-fržte se

New Report

Close