tesnoba?
Vem, da je bilo na to temo ze kar nekaj napisanega…mislim, da tudi jaz prezivljam obdobja tesnobe. Stara sem 32 let in zadnje case se mi je zaceli pojavljati…predvsem zvecer, ko se umirim…noro bitje srca, drevenenje, slabost, dusenje, bolecine v levi roki. Pri splosnem zrdravniku so naredili vse preiskave in vse je bp.
Torej obstaja samo se razlaga napadi panike.
Drugače nisem depresivna oz. se kar dobro pocutim in funkcioniram v zivljenju. Tudi teh napadov me je manj strah, saj vem, da ni nic smrtno nevarnega in od kar si to dopovem, tudi niso tako hudi…poskusam izboljsati stanje z rekreacijo in bolj zdravim nacinom zivljenja vkljucno s prehrano…ampak se mi vse to po vecjih naporih in stresnih situacijah se vedno ponavlja….in me precej moti…
Ali mislite, da se clovek lahko “spravi k sebi” sam….s stvarmi, ki sem jih nastela…ali pa bi si morala poiskati strokovno pomoc….ali je to sploh ozdravljivo…splosna zdravnica mi je ponudila antidepresiv…ampak sem ga zavrnila, ker se ne pocutim depresivna in bi rada stvari spravila v red sama…brez tablet….
Hvala za odgovor…
lp
Naty
Spoštovana Naty,
prav bi naredili, če bi kombinirali oboje: torej zdrav način življenja z obilo rekreacije in ponujeni antidepresiv.Panična stanja se izvrstno zdravijo z antidepresivi, pri čemer sploh ni nujno, da bi bil človek depresiven.Različnost indikacij za uporabo teh zdravil opisujem v enem današnjih zadnjih odgovorov.Če boste vztrajali pri premagovanju panike brez zdravil, storite to pri kvalificiranem psihoterapevtu, vendar vas moram posvariti, da je ta pot dolga ( včasih tudi draga).
Spoštovana Naty,
tesnobo pozna vsak človek in jo pogosto tudi uspešno rešuje na svoj način(nekateri s fizično aktivnostjo včasih do ekstremov, drugi z natančnostjo v vedenju ( tudi včasih do ekstremov, tretji z družabnimi dejavnostmi -tudi tukaj so možni ekstremi ki vključujejo kajenje( v določeni koncentraciji je nikotin relaksant) in pitje alkohola- tudi tu so možni ekstremi.Zdrav način življenja z redno spolno aktivnostjo v stabilnem razmerju lahko ublaži tesnobnost običajne intenzivnosti, če pa se ta poveča preko vsake vzdržne meje- delno tudi kot posledica in na račun neustreznega sproščanja je šele potrebna strokovna pomoč v oblikah, ki sem jih opisal.Sam biokemični mehanizem tesnobnosti je v podrobnosti še nepoznan,gre oa vsekakor za motnjo v delovanju transmiterskih sistemov.