Telesno in duševno prizadete osebe
Ali mi lahko prosim poveste, kako so opredeljene “telesno in duševno prizadete osebe” v skladu z Zakonom o družbenem varstvu telesno in duševno prizadetih oseb? Ali drugače: katere osebe imajo pravice po tem zakonu? Ali morajo biti hkrati telesno IN duševno prizadete, ali je dovolj, da so telesno prizadete? Katere vrste in stopnje telesne oz. duševne prizadetosti zajema izraz “telesno in duševno prizadete osebe”?
Klemen,
če imate v mislih invalidnino – ta se določi, ko je otrok star 18. let.
http://www.kid-pina.si/~mdsskp/zakonodaja/12.htm
Pojma »telesno« in » duševno« sta najbolj opredeljena v “Pravilniku o razvrščanju in razvidu otrok, mladostnikov in mlajših polnoletnih oseb z motnjami v telesnem in duševnem razvoju”
Ni potrebno, da je oseba ima skupaj telesno motnjo ali motnjo v duševnem razvoju (ti dve kategoriji sta lahko ločeni). Osnova za določitev pravic pa je najbolje opredeljena v Zakonu o družbenem varstvu duševno in telesno prizadetih oseb Ob Tem bi poudarila, seveda je pomembna stopnja telesne ali duševne prizadetosti, pomembno pa je tudi, kako lahko oseba samostojno živi in dela ( v koliki meri je odvisna od pomoči drugih).
Upam, da sem odgovorila na vprašanje. Če vas zanima še kaj, vprašajte.
Lep pozdrav in lep dan, Petra
Prvi člen Zakona o družbenem varstvu duševno in telesno prizadetih oseb navaja:
” 1. člen : S tem zakonom se urejajo oblike družbenega varstva zmerno, težje in težko duševno ter najtežje telesno prizadetih oseb, ki se ne morejo usposobiti za samostojno življenje in delo (invalidi) in pri katerih je ugotovljeno, da je prizadetost nastala v otroški oz. mladostni dobi do dopolnjenega 18. leta starosti oz. v času rednega šolanja, vendar najdlje do dopolnjenega 26. leta starosti.”
Duševno prizadete osebe, ki so jim priznane pravice iz naslova tega zakona, so jasno opredeljene (to so zmerno, težje in težko duševno prizadete osebe, torej osebe z zmerno, težjo in težko motnjo v duševnem razvoju).
Pri telesno prizadetih pa definicija ni tako jasna, zato me zanima, kaj je mišljeno s pojmom “najtežje telesno prizadetih oseb”. Če gledamo posamezne vrste prizadetosti, bi imeli pravice iz tega naslova:
– težko gibalno ovirane osebe,
– popolnoma slepe osebe (ostanek vida 0),
– popolnoma gluhe osebe (brez ostanka sluha),
– osebe z dvema ali več težjimi ali težkimi motnjami.
– zelo hudo dolgotrajno bolne osebe.
Ali imam prav? Če nimam prav, me prosim popravite.
Klemen,
Žal ne bo držalo. Čeprav se pojem »telesno« v drugih zakonih in pravilnikih tolmači (ali uporablja poleg gibalne oviranosti tudi za gluhe, slepe ali dolgotrajno bolne) se v tem zakonu jemlje čisto ožje le kot gibalna oviranost. Zakon o družbenem varstvu duševno in telesno prizadetih oseb izhaja iz nezmožnosti delavne sposobnosti (in samostojnega življenja), zato se vse gleda skozi to »rešeto«. Gre za to, da osebi z telesno motnjo in /ali duševno motnjo omogoči delo/varstvo pod posebnimi pogoji (Npr. VDC, zavod).
Tudi različne bolezni otroka in mladostnika se gledajo skozi to rešeto.
Drugače je, če do pride do poškodbe (ali nekaterih bolezni) kasneje, kar pa tako ali tako ureja drug zakon – več o tem na:
http://www.zpiz.si/src/invalidsko_zavarovanje/
Zanimivo je, da marsikje določena pravica zagotovljena le, če gre za poškodbo, ne pa če se oseba rodi z določeno motnjo. Tako npr. npr. gluhi in slepi od rojstva bolj malo pravic in je razlika če do slepote ali gluhote pride ob nesreči/poškodbi.