Sušenje buč
Letošnje leto so mi uspele podolgovate buče. Sedaj bi jih rad posušil, da bi imel naslednje leto seme za naprej. Imel sem jih že v kleti, pa so mi slabše buče začele gniti pa tudi tiste večje so začele postajati sumljive. Sedaj sem jih zopet dal ven.
Ali kdo ve kako se pravilno sušijo, ali jih je potrebno navezati…..?
Hvala za odgovore!
LP
Kolikor jaz vem je odvisno kakšno bučo imaš. Če imaš cukine potem ne bodo zdržali tako dolgo, da bi iz njih pridobil seme za novo sezono.
Več časa se obdržijo samo zimske buće (imajo zelo debelo lupino).
Nekje sem prebrala, da moraš buče hraniti na zraku in pa pri temperaturi nad 5 stopinj celzija. Vsake toliko časa jih je potrebno pregledati, da ne pričnejo plesneti.
Se pa buče rade skrižajo med seboj, tako da je zelo vprašljivo, kakšne buče boš dobil iz semena pridelanega letos.
LP Mateja
Peter2
Kot otrok smo doma imeli zelo veliko buč, in zelo dobro vem kako in kaj z njimi. Zanima te kako boš lahko pridelal seme za prihodnje leto? če želiš imeti seme za prihodnje leto mora buča popolnoma dozoret, to pomeni, da če ima sedaj mehko lupino, mora biti ko je zrela trda, običajno je tudi tako, da so sedaj buče zelene, ko pa so zrele pa so rumene, vendar poudarjam obstajajo tudi sotre, ki so že mlade rumene in sorte, ki so zrele in so zelene. zato je najboljši pokazatelj debelina kože.
Tako zrelo bučo presekaš čez polovico in iz nje pobereš semena, jih opereš z vodo in jih posušiš na soncu. Suhe shraniš na sobni temperaturi, v temnem (kakšni platneni ali papirnati vrečki – ne v polivenilu). Naslednje leto semena nekaj dni pred željeno saditvijo namočiš v vodo in posadiš.
Jaz sem letos vse sadike prej vzgojila in sem že sadike posadila na njivo (prejšnja leta so mi jih voluharji požrli – semena). To je vsa umetnost.
Glede na to, da imaš kar naenkrat veliko buč ti lahko še svetujem za njihovo uporabo:
– juha iz buč (pripraviš enako kot kumare v omaki, za boljši okus dodaš kakšno žlico kisle smetane) zelo njammmi. Buče olupiš, razrežeš in odstraniš semenje, ter naribaš z ribežnom, ki je za ribano kašo. Za zdraven paše pire krompir, če imaš domač krompir, ga zmučkaš bolj na grobo in ne dodajaš nič mleka, da je bolj suh.
– pečene buče v roru ali na žaru: buče razrežeš na osmine in odstraniš jim semenje (v tem primeru buče nič ne olupiš). Kose buč naložiš v pečico in jih spečeš. Imajo sicer malo čuden okus (a le prvič), so izredno dober diuretik in zato priemrne tudi za odvajanje vode iz telesa in pri težavah z ledvicami.
– se spomnim, da smo buče tudi uprabljali kot nadev za štrudel. Buče smo olupili, odstranili semenje, naribali kot ribano kašo in jo podušili. Dodali smo še mleti mak in s tem napolnili testo za štrudel.
Pozdravljeni
Letošnje okrogle bučke so krasne. Jaz bučke sušim za razne zdravilne stvari. Bučke sušim tako, da jih postavim na sonce in pred svetlobo postavim kos stekla. Pritem moraš paziti,da jih ne sušiš predolgo. Jaz sušim mini okrasne okrogle bučke dokler se ne primejo supaj.. Nato jih dam v vodo in jih pustim 5 min. Nato vodo precedim. Ostanke v cedilki 2 min prekuham in jih dam kot končna sestavina.
l.P.