Študij
Od rojstva sem paraplegik in zaradi določenih zdravstvenih problemov uporabljam električni invalidski voziček (navadnega sam ne smem voziti, vozijo me lahko le drugi).
Končal sem štiriletni srednješolski program v Zavodu za invalidno mladino v Kamniku. Okoli mene eni pravijo, da bi bilo dobro, če bi šel študirat, saj tako ne bi bil predolgo brezposeln. Mene pa glede študija skrbi mnogo stvari, zato prosim, da odgovorite na ta vprašanja in mi s tem pomagajte do odločitve:
1) Katere fakultete (zanima me predvsem Ljubljana) so v celoti prilagojene za invalide na električnih invalidskih vozičkih (tudi sanitarije (ker res ne želim držati vode v mehurju cel dan in zaradi tega biti nezbran med druge predavanji), kabineti profesorjev,…)?
2) Ker nisem iz Ljubljane, niti iz Maribora ali iz Primorske, bi moral v vsakem primeru stanovati v študentskem domu. Zanima me, ali invalidom na invalidskih vozičkih, ki zaprosijo za bivanje v študentskem domu, dodelijo sobo takoj na začetku prvega študijskega leta, tako da zaradi tega, ker še nimajo kje spati, ne zamudijo prvih predavanj? Ali jim vedno dodelijo sobe, ki so dostopne invalidom na invalidskih vozičkih?
3) Moj brat mi je povedal, da so morali v študentskem domu vsak teden čistiti. Kako je s čiščenjem v primeru, da je v sobi študent na invalidskem vozičku? Ali ga lahko te dolžnosti oprostijo? Glede na to, da ne morem čistiti visokih polic in omar, težko pa bi čistil tudi po tleh, bi bilo to smiselno. Kako je v primeru, če sostanovalci odklonijo tovrstno prilagoditev? Moj brat je namreč imel silno nesramne sostanovalce, ki jih ni smel niti enkrat samkrat prositi za pomoč, vendar pa on pomoči niti ni rabil – le v na začetku prvega letnika je vprašal, kako se pride do enega kluba, pa so mu osorno odvrnili, da naj pogleda na zemljevid, ki pa ga ni imel. Brat si je nato v kiosku kupil zemljevid in klub našel sam. Kako bom pa jaz, če bodo od mene zahtevali, da čistim visoke police in omare in grozili, da me bodo izključili iz doma???
4) Kako bi bilo v primeru, da bi se mi na fakulteti ali v študentskem domu pokvaril električni invalidski voziček, blizu sebe pa ne bi imel nikogar, ki bi mi želel pomagati? V Kamniku se mi je voziček že nekajkrat pokvaril, vendar je tam vedno priskočila na pomoč asistenka, vzgojiteljica ali učiteljica, pa tudi vozili so me na rezervnem, navadnem invalidskem vozičku, dokler mi električnega niso popravili. Tam so razumeli, da se sam ne morem (ne smem) voziti z navadnim invalidskim vozičkom. V študentskem domu verjetno ne bo tako, saj tam, po bratovih besedah, nimajo izkušenj z invalidi.
5) Kako je z dostopnostjo restavracij, kjer se da jesti na študentske bone, za invalide? Kako prilagodijo postrežbo invalidu na vozičku? Jaz npr. ne bi mogel sam nesti pladnja do mize.
6) Kako je s prevozom do fakultete, če bi bil moj študentski dom bolj oddaljen od fakultete? Ali lahko z invalidskim vozičkom pridem na avtobus LPP?
7) Kako je v primeru, če te na izpit razporedijo v učilnico, ki ni dostopna za invalide na vozičku?
8) Kako je s sodelovanjem pri športni vzgoji? V zavodu sem bil športne vzgoje vseskozi oproščen. Ali sem je lahko oproščen tudi na fakulteti?
9) Kako je v primeru, da ti sostanovalci v študentskem domu na poti v sobi puščajo težke škatle, ki jih invalid na vozičku ne more premakniti ali pa stvari, ki ovirajo pot invalidskemu vozičku, potem pa od invalida pričakujejo, da bo prišel mimo njih? Moj brat mi je večkrat govoril, da je njegov sostanovalec imel vedno vse razmetano v sobi, pogosto pa je imel pri sebi razne škatle z elektroniko (računalnik, video,…) in to kar na tleh…
Pozdravljen!
Jaz ti svetujem, da se obrneš na društvo študentov invalidov http://www.dsis-drustvo.si/ , tam boš vse izvedel ali pa tja pokliči. Oni tudi organizirajo prevoze po Ljubljani.
Pozdravljen!
Nimam ravno odgovorov na tvoja vprasanja, a kot oseba s PP bi ti tudi kot studentu pripadal status studenta s PP. Za tak status je najbolje zaprositi takoj ob vpisu na fakulteto. Potem se lahko marsikaj posebej dogovoris s profesorji, posebej opravljas izpite ipd.
Glede prilagojenosti fakultet. Jaz sem hodila na EF, v nekaterih predavalnicah sem zasledila prav oznacena mesta za invalide-na vrhu predavalnice, brez sedeza, da se lahko zapeljes z vozickom cisto zraven. Dvigala nisem opazila, a sigurno je nekje skrito.
Imam obcutek, da je FDV najbolj prilagojen faks.
Predlagam pa ti, da se pozanimas pri vsakem posebej, kjer te studij zanima. V iskalnik vpisi ime fakultete, na njihovih spletnih straneh pa je e-mail od referata ali informacij. Tam ti bodo znali najbolje povedati.
In glede studentskih domov, mislim, da dobis takoj med prvimi, saj imas povsod prednost. V primeru studija ti pripada tudi stipendija, ce se ne motim.
Zelim ti veliko uspeha in mocne volje!
lp
Sandi,
Mislim, da boste največ informacij izvedel na društvu študentov invalidov ali pa v društvu YHd (http://www.yhd-drustvo.si/), dobrodošle pa bodo tudi izkušnje drugih.
Če grem po vrsti:
1. Nekatere fakultete imajo urejen dostop za invalide, druge pa ne. Nekatere so v novejšem času zgradile dostope. Za sanitarije bi težko karkoli rekla.
2. Nekatera društva imajo svoje stanovanjske enote, kjer lahko bivajo študentje. Mislim, da imate prednost pri študentskih domovih .Nekatera društva tudi organizirajo prevoze do fakultet.
3. Glede čiščenje – vse je odvisno od dogovora s cimri. Odnos s cimri je odvisen od nas samih in ni nujno, da boste imele tako slabe izkušnje kot vaš brat. Če tudi pridete do navzkrižja, lahko prosite za premestitev drugam.
4. Kaj pa pomočnik – več o tem vam bodo povedali na YHD.
5. Z restavracijami je tako kot drug.
6. Nimajo vsi avtobusi LLP- ja prilagojenih vrat za invalidski voziček. Same informacije se sicer da dobiti na sedežu firme.
7. Kako pa je z obiskovanjem predavanj (telovadbe boste oproščeni, tako kot v SŠ), boste izvedeli več pri društvu študentov invalidov.