STREPTOKOK B
Spoštovani g. Pušenjak,
vem da je bilo na to temo napisano že skoraj vse, ampak se vseeno obračam na vas v upanju na odgovor.
Noseča sem 38 tednov in dobila sem izvid pozitivnega streptokoka. Ko so mi novico sporočili najprej po telefonu mi je bilo rečeno – še dobro da smo naredili test, pri vas se je polno tega razvilo, imate 3 pluse. Zanima me ali to pomeni, da sem med bolj okuženimi – ali obstaja večja možnost okužbe?
V glavnem – ali pri streptokoku gre samo za to ali je pozitiven oziroma prisoten ali ne
– ali je pri nekaterih prisoten v manjših, pri nekaterih pa v večjih količinah in so zato še bolj rizične?
V primeru, da mi odteče voda (sedaj ko vem še za streptokok) – ali je možnost infekcije hitrejša in resnejša? (nameravam namreč rodit v Murski Soboti, prihajam iz Maribora).
Vem, da samo zaradi streptokoka ne delajo carskega reza. Ampak, če imam možnost dogovorjenega carskega reza, ali mislite, da je v primeru pozitivnega streptokoka boljši za novorojenčka?
In na koncu še – kako vem da se otroček ni okužil med porodom – da se po porodu s tem več ne obremenjujemo? (ali je res dovolj samo da ga v porodnišnici opazujejo?)
Že vnaprej se vam iskreno zahvaljujem za odgovore.
LP
Spoštovani,
vsega žal ni mogoče predvideti niti napovedati v naprej. Vedno znova ponavljam kot papiga eno in isto:
1. s SGB je v nožnici približno 25% žensk = 1/4!
2. zaradi SBG v SLO nimamo omembe vrednih problemov, ker se vsako okužbo novorojenca takorekoč zazna tisti hip, ko nastopijo prvi znaki infekcije
3. takojšnje pravilno zdravljenje z antibiotikom ob nastopu znakov okužbe zanesljivo prepreči posledice
4. porodnice so v SLO porodnišnicah vsaj 3 dni po porodu, znaki okužbe pa nastopijo v največ 2 do 3 dneh, torej se vsako okužbo zazna še preden porodnica z otrokom zapusti porodnišnico
5. vse porode pred 37. tednom obravnavamo neodvisno od tega ali ima nosečnica bris ali ne, kot bi bila okužena, ker so prvenstveno manj zreli otroci dovzetni za SGB, zreli pa mnogo manj ali sploh ne.
6. v nosečnosti nima smisla zdraviti SGB, ker se v nekaj dneh ali tednih običajno naselitev s to klico ponovi.
7. vir okužbe je večinoma ustno-žrelna votlina pri partnerju, torej je za odstranitev potrebno zdraviti vir okužber, ki pa odraslim itak ne predstavlja nevarnosti.
Če vse to seštejemo, je vsakršna panika ali pretirana skrb odveč. Če imate v MK zapisano, da je bil bris na SGB +++, bodo to ob sprejemu v porodno sobo opazili in vam odmerili antibiotik že med porodom, čeprav je tovrstna skrb kot rečeno hudo pretirana, kajti dejansko takšno ukrepanje prepreči le 1 sepso na 3000 ali 4000 porodov oziroma na 1000 okuženih. Takšno ukrepanje je torej hudoooooo pretirano in verjetno na toliko zdravljenih povzroča več drugih, neugodnih sopojavov ter neprijetnosti.
Najlepša hvala za pojasnila in hiter odgovor.
Samo eno vprašanje še glede izcedka, ki sem ga imela skozi vso nosečnost in se je v zadnjem mesecu še povečal (brez srbečice ali pekočega občutka)..ali poveča možnost okužbe pri vaginalnem porodu?
In – z izrazom ˇtakšno ukrepanje ki prepreči le 1 sepso…ˇ v zadnjem odstavku – ste mislili na carski rez?
Hvala in lep pozdrav.
ne, nisem mislil na CR. Mislil sem na to, da se okužbo zdravi z antibiotikom med porodom. Torej zdravimo 1000 porodnic, med katerem bi po porodu 1 otrok zbolel za sepso in ob ne dovolj hitrem ukrepanju verjetno umrl, ob dovolj hitrem ukrepanju pa večinoma ne in tudi ne utrpel posebne škode.
Izcedek ne poveča verjetnosti okužbe.
Pozrdavljeni!
V drugi nosečnosti sem se testirala in so mi potrdili streptokok B (v prvi sploh vedele nisem za to), zdaj v tretji nosečnosti mi je povedala ginekologinja, da se je potrebno še enkrat testirati.
Vendar kolikor se spomnim, so mi tudi babice v porodnišnici povedala, da ko si enkrat okužen, je to za vedno.
Kako je zdaj s tem? A je potrebno še enkrat opraviti test oziroma ali se lahko priloži izvid izpred treh let?
Hvala in lep pozdrav.
ni res, da si za vedno okužen, ko enkrat si, je pa res, da se zadeva ponavlja, kot se ponavljajo tudi angine, prehladi, gripe itd. in proti njim nismo imuni, ko jih enkrat prebolimo. Kaj si mislim o testiranju na SGB sem že ničkolikokrat zapisal ter utemeljil, zakaj je to pri nas nesmisel, ampak če si tega tako zelo želite, se pač testirajte, zaradi mene tudi do onemoglosti.
Pozdravljeni!
Glede na vaš komentar me zanima, ali je možno, da se uporabo antibiotika med porodom zavrne na željo porodnice in ali se potem novorojenčka ‘bolj pozorno’ spremlja? Oz z drugimi besedami: ali uporaba antibiotika v 100% zagotovi preprečitev razvoja okužbe pri novorojenčku?
In še to: je ednina možnost odstranitve streptokoka b iz nožnice antibiotik? Ciljam bolj na kakšno dieto, vaginalete itp…
Hvala za odgovor in lepo pozdravljeni!
Spoštovani,
odgovoril bom zelo na splošno, torej odgovor velja za vse medicinske postopke in ukrepe. Vsak odrasel posameznik, ki je opravilno sposoben, lahko zavrne katerikoli medicinski ukrep, ki mu je predlagan. Katerikoli! Priporoča pa se, da pri takšnem odklanjanju česarkoli poskrbi za ustrezno informiranost o vseh možnih posledicah, tako privolitve kot odklonitve postopka. Streptokok B res zelo redko pri donošenem otroku povzroči resne težave, pri odraslih pa takorekoč nikoli, pri prezgodaj rojenih pogosteje. Odstraniti ga je mogoče le in samo s penicilinom in podobnimi antibiotiki, ampak s tem ne moremo zagotoviti, da se ne bo vrnil. S pravočasnim odmerkom antibiotika se res da 100% preprečiti sepso s SGB, ampak se na masi, ki mora prejemati antibiotike, da se prepreči 1 primer sepse hkrati povzroči tudi določena rezistenca za ta antibiotik na drugih bakterijah, posamezniki pa so seveda izpostavljeni tudi določenemu tveganju stranskih učinkov kot so anafilaktična reakcija ipd. Informiran pristanek ali zavrnitev antibiotika ob okužbi s SGB je vsekakor možen.Z dieto ali posebno prehrano pa žal na SGB ne moremo vplivati. Morebiti z dalj časa trajajočo uporabo vaginalet na osnovi mlečne kisline.
Spoštovani,
tudi meni se zdi, da sem na temo Streptokoka B že vse prebrala, vseeno pa imam eno bolj tehnično vprašanje: noseča sem 33t, med nosečnostjo so mi 2x naredili bris nožnice (1. v 7t zaradi suma na okužbo, 2. v 21t zaradi kritično skrajšanega MV), obakrat je bil neg. Ali bi se pri teh “splošnih” brisih SGB pokazal, če bi bila okužena ali gre za poseben, usmerjen bris? Zanima me predvsem zato, ker mi grozi prezgodnji porod in bi se v primeru pozitivnega brisa odpravila v porodnišnico čim prej, da AB pravočasno primejo. Naj še omenim, da vso nosečnost 1x na teden preventivno uporabljam Vagisan, od 20t pa imam tudi Estimo 200mg/dan.
res je. Tudi pri običajnem brisu na patogene bakterije bi se SGB pokazal.
ne, ker je tipično mesto obstoja SGB vhod v nožnico in ne globina nožnice, od koder se infekcije širijo v nosečnost, kadar se.
Pozdravljeni,
danes sem noseča 34t6d. Pri polnih 25t sem bila v porodnišnici, kjer so mi zaradi izcedka vzeli bris za glive in bakterije.
Na izvidu piše:
– patogenih bakterij nismo osamili
– glive kvasovke niso porasle.
Sedaj me zanima, ali ne rabim iti na preiskavo za Streptokok B. Je to to? Da če niso osamili bakterij, da te bakterije ni? Ali sem lahko dobila to bakterijo sedaj v 10-ih tednih?
Ne delam ne v zdravstvu, ne v vrtcu. Na javnih wc-jih si vedno obrišem wc desko in dam gor papir, preden se vsedem.
Hvala za odgovor!
Spoštovani,
SGB je povsod in za to, da ga dobimo ni treba nujno sesti na nečisto WC školjko. Pravzaprav je glavni vir SGB žrelo, način prenosa pa verjetno oralni spolni odnosi. Kakorkoli, glede brisa na SGB se odločite sami. Jaz osebno mislim, da ima vsaj pri nas smisel ta denar vtakniti v več 10 drugih reči z večjim relativnim učinkom.
Spostovani,
pravkar sem dopolnila 38.tednov nosecnosti. Imam pozitiven bris na streptokok B in me zanima, ali so spolni odnosi v tako visoki nosecnosti se varni – v primeru ce sem mogoce ze kaj odprta, cesar ne vem. Brala sem namrec, da sperma ugodno deluje na pospesevanje poroda. Hvala in vesele praznike!
Spoštovani,
odgovor je pravzaprav “ne vem”. Tudi pred časom obsedenosti s to bakterijo v času termina in poroda nismo opažali nič več seps in meningitisov v povezavi s spolnimi odnosi v času termina. Vemo le, da je tveganje za to večje, če je v rodilih prisoten SGB in nosečnica med porodom ne dobi antibiotika, karkoli že to pomeni, saj je tudi to tveganje tako zelo majhno, da ga celo statistika težko zajame v populaciji in zdravstvenem sistemu ter rutinah, kot jih izvajamo v SLO.
Pozdravljeni,
v prvi nosecnosti sem bil pozitivna na streptokok b, sedaj sem 35 4/7, pa sem negativna. Bi to vseeno bilo potrebno omeniti ob porodu da sem v prvi nosecnosti bila? Sicer sem prvic rodila tocno v 35t, pa so ta streptokok zelo povdarjali.
so mi pa vzeli se bris iz noznice za patogene bakterije, ki je tudi negativen. Bi lahko bil bris za streptokok b lazno negativen? Pred tremi leti mi je bilo namrec povedano da ce si enkrat pozitiven si vedno pozitiven.
Spoštovani,
kam pa pridemo, če se ne bomo več zanašali na izvide? Če bi sprejeli vaš dvom in bi negativne izvide brisov na SGB ne upoštevali, čemu bi brise sploh delali? Potem bi tistim, ki so kdajkoli imele pozitiven bris ob vsaki priložnosti, ko bi to bilo pomembno, dajali antibiotike in bi ne trošili sredstev za ponovne brise. Sicer vemo, da nič v medicini ni 100% zanesljivo, ampak bolje kot delamo, ne znamo oziroma ni mogoče. Skratka, ravnamo tako, kot nam narekujejo izvidi in to je najbolje kar znamo in je sploh mogoče. Ni res, da si po 1x + izvidu vedno +, res pa je, da si lahko večkrat pozitiven kljub uspešnemu zdravljenju, podobno kot imaš lahko več streptokoknih angin kljub temu, da eno pozdraviš. Si pa negativen, če izvid pokaže, da si negativen.
Spoštovani,
noseča sem 7tednov. Ker so mi ravno jemali redni bris sem bila testirana tudi za streptokok B in izvid je pozitiven kot je bil tudi že v 1.nosečnosti pred dvemi leti v zadnjem tromesečju. Predpisali so mi Dalacin 20mg/g vaginalno kremo. Zanima me ali je zdravljenje asimptomatske okužbe s streptokokom b v tako zgodnji nosečnosti smiselno?
Najlepša hvala in lep pozdrav