Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Pediatrija Neonatologija streptokok B

streptokok B

Pozdravljeni!

Zanima me, če imate podatek, koliko je bilo v recimo zadnjih 20 letih okužb novorojenčkov s SGB in koliko jih je od tega umrlo?

Ko je naš otrok umrl zaradi posledic okužbe s SGB so rekli, da je to pa res redek pojav.

Spoštovana,

da bi vam lahko “postregla” z natančnimi številkami za Slovenijo, bi morala seveda analizirati celotno bazo podatkov.

Lahko pa vam zapišem podatke iz raziskave, ki jo je za ljubljansko porodnišnico pred nekaj leti naredila dr. Helena Mole, ki se je s problemom SGB bolj “poglobljeno” ukvarjala. Letna pogostnost sepse (torej, da je otrok bolan, ima laboratorijske kazalce vnetja močno zvečane in smo izolirali SGB tako iz krvi kot površinskih kužnin), je okrog 0,5 promila (kar je za Ljubljano 3-4 hudo bolni novorojenčki letno; od teh je 3/4 rojenih pred 37. tednom nosečnosti).

Bistveno pogosteje (pri vsaj 2-3% novorojenčkov, enako pri donošenih kot nedonošenih) se srečujemo s takoim. sindromom sistemskega vnetnega odgovora oz. sumom na prirojeno okužbo s SGB. Pri tem otrok kaže znake za okužbo (je bled, sivkast, postokava ali ima znake dihalne stiske, odklanja pitje, je razdražljiv ali prekomerno zaspan; praviloma pa nimamo težav z življenjsko ogroženostjo), ima zvečane kazalce vnetja (npr. CRP, število L, razporeditev v DKS), a so pozitivne le tim. površinske kužnine (npr. brisi kože v sluhovodu ali sluznice žrela). Pri teh bi verjetno kmalu prišlo tudi do prave sepse – torej vdora bakterij v kri, v kolikor ne bi pričeli zdravljenja z antibiotiki.

Da danes novorojenček umre zaradi SGB sepse (ali meningitisa, ki je praviloma oblika kasne SGB okužbe, torej po 7. dnevu – in ki ga z antibiotiki, ki bi jih dobil novorojenček ob rojstvu, ne preprečimo v celoti!), pa je huda tragedija, ki se zgodi v Sloveniji izjemno redko, v naši porodnišnici se s fulminantno in smrtno SGB sepso srečamo manj kot 1x letno.

Pozdrav,

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

pozdravljeni,
v 36. tednu sem opravila bris za streptokok-a, izvid negativen. zaradi ponavljajočih vnetij pa si občasno apliciram glicerinske globule, zatorej tudi vprašanje: ali lahko vnos 1 gynolact tbl v ponedeljek ponoči vpliva na rezultat brisa, odvzet v sredo popoldne? morebiti preveč kompliciram, vendar mislim, da je preventiva vedno boljša od kurative.

Sicer nisem čisto pravi naslov za vaše vprašanje (sem pediatrinja, ne porodničarka kot dr. Pušenjak na sosednjem forumu), pa vseeno – globule, ki jih uporabljate, same po sebi niso baktericidne (torej ne pobijajo bakterij na enak način kot antibiotiki), ampak so zaslužne za spremembo okolja v nožnici, ki postane določenim bakterijam (zlasti tistim, ki ne marajo kislega pH okolja) neprijazno in neprimerno za njihovo razmnoževanje.
Zato se mi ne zdi nič napačnega, če ste si globule (ki pa imajo omejen čas delovanja, ki nikakor ni nekaj dni) dajali tudi pred napovedanim brisom.
In skoraj prepričana sem, da globula v ponedeljek ni vplivala na sredin negativni izvid.

Pozdrav,

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

Spoštovani,

Po prebranem forumu bi zaradi večje varnosti le zastavila vprašanje; sem v 37. tednu nosečnosti, predviden je elektivni CR, brisa na streptokok b mi niso naredili, lahko bi ga šla preverit samoplačniško, kar je menda 60 evrov. Vprašanje pa je, ali pri CR zanesljivo ne more priti do kolonizacije oz. okužbe novorojenčka s to bakterijo? Vem, da je ta bakterija v nožnici, pa kljub temu, ali lahko preide do ploda v maternici? Pa tudi, CR bo narejen v 39. tednu, če bi se pa vaginalni porod pričel prej, in če pridem npr. v porodnišnico odprta 8 cm, se naj bi rodilo ali vsaj poskusilo roditi vaginalno. Po pravilih naj se mi takrat ne bi dodal penicilin med porodom, ker ne bi rodila pred 37. tednom in nimam izvida, ki bi potrjeval mojo okužbo s streptokokom b. Ali to pomeni, da v tem primeru otrok ne bo zaščiten in obstaja večja verjetnost zapletov, tudi resnih? Se torej naj grem testirat na to bakterijo, za vsak slučaj, če slučajno pride do vaginalnega poroda?
Kaj pomeni preverjanje po Stranfordu (če sem si zapomnila pravilni izraz)?

Hvala za odgovor in lp, m.

Spoštovana,

kot ste morda doslej že prebrali na tem ali drugih forumih, so streptokoki skupine B (SGB = streptokoki grupe B) zelo pogoste bakterije, ki poseljujejo naša prebavila in rodila, z nami živijo v sožitju in nam le redko delajo škodo. Streptokoki iz skupine B (ne gre le za eno vrsto bakterij, ampak za več “serotipov”) so bili izolirani pri več kot tretjini testiranih slovenskih nosečnic (enake rezultate kažejo tudi epidemiološke raziskave iz tujine, zlasti v razvitih državah). Ker poseljujejo sluznice in živijo v njihovih izločkih ter v blatu, jih z antibiotiki ne uničimo – tudi če bi antibiotike jemali v visokih odmerkih in dolgo. Zato se ne odločamo za predpisovanje antibiotikov kar počez, za vsak slučaj.

Ob rojstvu bakterije v rodilih poselijo tudi novorojenčka – obseg poselitve je odvisen predvsem od trajanja poroda (in s tem časa, ko je plod izpostavljen bakterijam), količine bakterij v materinih rodilih (to lahko zmanjšamo z antibiotiki, ki jih damo neposredno ob porodu – najbolj učinkovit je penicilin) ter obrambnih mehanizmov novorojenčka (ti so odvisni od zrelosti, zato so nedonošenčki bolj ogroženi).

Poselitev (kolonizacija) ne pomeni bolezni – in le pri manj kot 1% poseljenih novorojenčkov se razvijejo tudi znaki okužbe. Ki pa v primeru SGB lahko poteka hitro in je danes v Sloveniji usodna za 1-2 na 10.000 rojenih.

Kaj vam lahko svetujem prav za vašo nosečnost, porod in novorojenčka?
Porod z elektivnim carskim rezom kolonizacije s SGB sicer ne izključuje, a je zelo malo verjetnosti za pomembnejši prehod bakterij.
Težke okužbe s SGB so pri donošenih novorojenčkih možne, a bistveno manj pogoste kot pri nedonošenih – in se začno z kliničnimi znaki, ki jih hitro prepoznamo in novorojenčka pravočasno zdravimo.
Dajanje penicilina med porodom dokazano zmanjša kolonizacijo novorojenčka s SGB, a je ne prepreči. Še zlasti ni nobenega dokaza, da bi takšna zaščita preprečila kasno bolezen – ki se pojavi 2-3 tedne po rojstvu.

Glede na ta dejstva vam lahko svetujem le, da se veselite novorojenčka in da odženete misli na zelo redke zaplete kot je SGB sepsa pri donošenem novorojenčku. Seveda pa svoje strahove omenite osebju v porodnišnici, zlasti pediatru – ki se bo morda po pregledu vašega novorojenčka in ob pogledu na vaš prestrašen obraz celo odločil za kakšno dodatno preiskavo.

Urinokultura po Sanfordu (na kratko Sanford) je mikrobiološka preiskava, s katero določimo vrsto in količino bakterij ter njihovo občutljivost na antibiotike v vzorcu urina. Pogoj za verodostojnost preiskave je pravilen odvzem (“srednji curek” urina) ter transport (takojšen, urin ne sme stati na toplem), za izvid je potrebno 24 (ob negativnem) – 48 ur (ob pozitivnem izvidu).

Srečno,

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

lep pozdrav. sem v 13. skoraj 14. tednu nosečnosti in so mi odkrili da sem sgb pozitivna.predpisali so mi kapsule hiconcil,ki naj jih jamljem 7 dni na osem ur.ali je to za plod zdravo ali ne?

Spoštovana gica,

med nosečimi Slovenkami je vsaj tretjina poseljenih (koloniziranih) s streptokoki skupine B (SGB), pa tega niti ne vedo in bakterija v nosečnosti ne njim ne plodu ne dela prav nobenih težav.
Aktivno iskanje te bakterije je umestno šele v zadnji tretjini nosečnosti – zaradi možnosti prenosa v času poroda. Z antibiotikom, ki ga dobi mama (en visok odmerek, penicilin v žilo), zaščitimo novorojenčka.

Sedem-dnevno dajanje antibiotika v zgodnji nosečnosti ne bo imelo prav nobenega vpliva na SGB, prav tako ne bo privedlo do “očiščenja” rodil (in črevesja) od te bakterije. Zanesljivo pa bo privedlo do razrasta tistih bakterij, ki so neobčutljive na ta antibiotik ter glivic.

Da povzamem – če vam je ginekolog napisal Hiconcil samo zaradi pozitivnega brisa (ob katerem vi nimate drugih težav), se ni držal smernic oziroma principov ukrepanja in vam je predpisal antibiotik po nepotrebnem.
Seveda je enako možno, da je bil SGB le slučajna najdba ob iskanju vzroka za vaše težave (npr. uroinfekt) – v tem primeru pa je ta antibiotk predpisan pravilno.

Plodu pa ta antibiotik ne bo škodil v nobenem primeru.

Pozdrav,

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

Lep pozdrav!

Pred tednom dni sem na jsenicah rodila drugorojenko- zaenkrat vse bp, zdrava in jesca.

Moj prvorojenec se je rodil pri 41 tednih, z mekonijsko plodovnico, apgar 9, naslednji dan mu je bila odvzeta kri zaradi suma na okuzbo, tretji dan premestitev na pediatricno- zgodnja sepsa, sum na meningitis (zadnji nepotrjen).
Okuzbo je na sreco prebrodil brez vidnih posledic- danes 2letnik.
Se v maticni porodnisnici so mu odvzeli kuznine, vse negativne, razen e.colli v sluhovodu. Mi je bilo pa naknadno receno, da so bili delani po ze uvedeni antibioticni terapiji, torej se je krvna slika zabrisala in je povzrocitelj lahko TUDI drug. (Streptokok?)

Seveda me je v drugi nosecnosti skrbelo, saj sem bila zelo zdrava nosecnoca, povsem brez tezav- potem pa BUM sepsa..
Tudi pri drugorojenki je bila plodovnica mekonijska.

Glede na dozivelo, so mi po razpoku ovojev v zilo dovajali antibiotik, brisa na streptokok niso delali (naj ne bi bil smotrn).

Zdaj pa moja vprasanja:
1. Kot berem nevarnost za okuzbo se ni povsem mimo, ce je potek kasen? (Trenutno stara 8dni)
2. Ab mi je bil dovajan po razpoku ovjev- tu pa berem, da se dovaja prej? Moj porod je bil precej hiter..
3. Zakaj praksa zascitnega ab v mojem rimeru- ne razumite me narobe, jaz sem bila z njim zelo pomirjena- ampak ali glede na preteklo izkusnjo obstaja vecja verjetnost za drugo okuzbo, kaksni mehanizmi poteka okuzbe so to? Po besedah ginekologinje bi bil test na streptokok pred porodom nesmiseln.
4. Kako deluje ab v tem primeru- pisete, da ne prepreci kolonizacije- ki je tudi koristna, mar ne- kako pa lahko prepreci potemtakem okuzbo? Oprostite radivednost, a te stvari so mi zanimive..

Hvala.
Se pridruzujem mnenju predhodnice- osebje, predvsem pediatri, so na neonatoloskem oddelku zlati, izjemno pomembni v tezkih trenutkih! V teh dneh ob ponovnem rojstvu se vracajo (tezki) spomini… Zato sem za zdravje obeh (upam, da tako tudi ostane) izjemno hvalezna,

Spoštovana,

ne glede na porast le ene bakterije iz brisa sluhovoda pri prvem otroku, je bila najverjetneje ta (E. coli) kriva za okužbo – sepso novorojenčka in je streptokok manj verjeten.

Z antibiotikom, ki ga porodnica dobi v žilo med porodom (tudi če ga dobi potem, ko voda odteče – kar je itak bolj pravilo kot izjema), bistveno zmanjšamo kolonizacijo novorojenčka z bakterijami, seveda pa je povsem ne preprečimo. A je tu otrokova obramba, ki ostalim bakterijam prepreči vstop v kri in notranje organe. Hiter porod je zelo “zaščiten” – krajši ko je čas izpostavljenosti ploda maminim bakterijam v rodilih (tam so itak vedno, pa če jemljete na tone antibiotikov), manj jih poseli novorojenčka.
Tudi če ste dobila penicilin, ta deluje tudi na druge bakterije, ne le na streptokok. Če pa ste dobila kakšen drug antibiotik (npr. cefamezin), ta deluje tudi na E. coli.
In zakaj so se na Jesenicah odločili zanj? Po mojem zaradi negativne izkušnje pri prvorojencu, “za vsak slučaj”.

Kasne okužbe – sepse novorojenčka so bistveno redkejše kot zgodnje – večinoma so povezane s kakšno (lahko prehodno) motnjo v imunosti. In je za njih značilno, da jih z antibiotiki, danimi porodnici med porodom, ne preprečimo. Kot jih ne bi preprečilo zgodnje dajanje antibiotika novorojenčku.

Kolonizacija po porodu je seveda koristna, a je pomembno, s kakšnimi bakterijami. Če gre za “ta dobre” – npr. laktobacile, je odlično, če pa gre za bakterije, ki so lahko tudi patogene (E. coli, SGB, Pseudomonas, Listerija…), si želimo čim manjšega prenosa.

Lep pozdrav – v upanju, da ne boste imeli priložnosti spet doživeti prijaznosti in strokovnosti osebja neonatalnega oddelka, ker bi rabili pomoč ali zdravljenje…

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

Spoštovani

V prvi nosečnosti mi je bil odkrit streptokok B in sem pri porodu dobila antibiotik v žilo. Prav tako je bil porod zelo kratek (le 1h 20min) tako, da ni bilo vpliva na otroka.

Sedaj sem v drugo noseča in me zanima, če moram ponovno na test glede na to, da sem bila že v prvi nosečnosti pozitivna. Ali velja izvid iz prve nosečnosti? Ginekologinja vztraja na testu, saj naj bi bili primeri, da so se nosečnice pozdravile od streptokoka. Sama sem brezposelna ker sem predkratkim izgubila službo in težko shajamo tako, da denar za test nam predstavlja problem.

Hvala za vaš odgovor.

Lep pozdrav.

Spoštovana,

če ste prvič rodili pred kratkim (manj kot 5 let nazaj), tudi jaz ne vidim prevelike potrebe po ponovnem testiranju, saj je vsaj 50% verjetnosti, da ste še vedno poseljeni s SGB – še zlasti, če je ta test za vas finančno breme.

Ob sprejemu pred porodom pa le opozorite, da ste bili prvič pozitivni – če tokratni porod ne bi bil tako hiter kot prvi, bi bilo koristno, da vas zaščitijo z antibiotikom.

Srečno in lepe praznike,

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

Pozdravljeni,

ginekologinja me je testirala za streptokok v 37. tednu 6/7 . Dojenček je malo pohitel in sem 3.dni po odvzemu brisa že rodila. Ginekologinja mi je naročila, da v primeru, da še ne bo rezultatov in se bo porod že začel, povem v porodnišnici, da še ne vem rezultatov in, da v takem primeru oni pokličejo in preverijo. V porodni sobi (Ljubljanska porodnišnica) sem zdravnico o tem obvestila in mislila, da bodo zadevo uredili. Po pridhodu domov, je patronažna sesta vzela odpustnico iz porodnišnice in mi jo šele včeraj vrnila, po 10 dneh. Imeli smo nekaj težav z dojenjem (dojke polne mleka, vendar mleko ni iztekalo), zato odpustnice niti nisem pogrešala. Včeraj pa sem presenečena prebrala, da na njej piše, da izvida za streptokok še ni. Torej se v porodnišnici niso pozanimali, kakšni so rezultati, kljub temu, da sem jih na to opozorila. Žal moja ginekologinja včeraj ni delala, zato bom za rezultate izvida izvedela šele v ponedeljek.

Zanima me, kaj lahko pričakujem v primeru, da je bil test pozitiven? Dojenček bo jutri star 3 tedne. Do sedaj je bilo vse ok. Ali to pomeni, da do zgodnje okužbe ni prišlo? Je pa še vedno možnost za kasnejšo okužbo? V primeru, da v ponedeljek izvem, da je izvid pozitiven, kaj storiti? Odpeljati dojenčka na kakšne dodatne preglede ali počakati na 1. obisk pri pediatru?

Zakaj niso zdravniki preverili, če sem jih opozorila, da je bil test opravljen, vendar še ni bilo izvida do takrat? Ali opravijo kakšne dodatne preiskave pri novorojenčku?

Za odgovor se vam že vnaprej lepo zahvaljujem!

Spoštovana,

kot je bilo že večkrat napisano, so s SGB poseljena rodila tretjine slovenskih nosečnic. Le pri slabi četrtini ta bakterija poseli tudi otroka in le pri 1 na 100 novorojenčkov ta tudi zboli, lahko tudi s smrtno nevarno obliko zgodnje okužbe.

Zaradi tega 1% in zaradi porodnic, pri katerih porod dlje traja (prehod je odvisen od časa, ko je plod izpostavljen bakterijam iz nožnice, zlasti po razpoku ovojev – ko odteče voda, najbolj če je ta čas daljši od 8 ur) z visokim odmerkom penicilina zaščitimo tiste, za katere vemo, da so poseljene s SGB. Z antibiotikom prehod pomembno zmanjšamo, ni pa 100% uničenja bakterije niti pri plodu niti pri porodnici.

Kadar vemo, da je porodnica SGB pozitivna, pa ni bilo časa, da bi dobila antibiotik (ker gre porod naprej prehitro), novorojenčkov nikoli ne testiramo na streptokok – poseljenost ne bi bila razlog, da bi dali antibiotik. Pač pa novorojenčka opazujemo – in če bi se pojavil kakršen koli znak za možno okužbo, bi ga “napadli” – s preiskavami na vnetje in antibiotiki. In zgodnja okužba se vedno pojavi znotraj 5 dni po rojstvu.

Kasne okužbe s SGB (po 3. tednu) pa z antibiotiki, ki jih dobi porodnica ali ki jih dobi novorojenček po rojstvu, itak ne moremo preprečiti. So pa bistevno bolj redke kot zgodnje.

Žal mi je, da vašega izvida ni bilo pravočasno in da v porodnišnici niso uspeli preveriti izvida. Tu je največja težava, ker izbrani ginekologi pošiljajo vzorce na SGB v zelo različne laboratorije – na Mikrobiološki inštitut, v laboratorije Zavoda za zdravstveno varstvo, na Inštitut za varovanje zdravja in je časovno zelo zamudno ugotoviti, kje je vzorec in kakšen je izvid. Poleg tega pozitivni izvid, ki bi ga prejeli, ko je bil novorojenček že rojen in ni kazal nobenih znakov za okužbo, itak ne bi v ničemer spremenil obravnave vašega novorojenčka.

Zato kar uživajte v materinstvu, dobro dojite – in če bo prišel jutri pozitiven izvid, je to bolj podatek za opreznost v naslednji nosečnosti. SGB-ja se redko uspemo znebiti v času do naslednje nosečnosti…

Pozdrav,

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

Pozdravljeni,
Moja nosečnost je potekala normalno, le bakterije so bile zmeraj prisotne v urinu in v šestem mesecu sem imela tudi beljakovine, vendar je takoj naslednji mesec uredilo. Ginekologinja mi je rekla, da moram le veliko vode pit. Nekje v osmem mesecu so nam na materinski šoli svetovali, naj se damo testirat za streptokok in ko sem o tem povprašala svojo ginekologinjo, mi je odvrnila, da je to tako redko in da nima smisla. Nekaj dni pred 38 tednom, ko sem imela spet pregled, sem imela pritisk 155/90, zato se je ginekologinja odločila, da me pošlje v bolnico na pregled. Ker mi je v bolnici je tlak precej nihal vse do 150 /90, so se odločili, da mi sprožijo popadke v 38 tednu. Prvo tableto sem dobila zjutraj ob 9 uri in nato še ob 18, ker sem bila odprta samo 1 cm. Ob 22 so mi rekli, naj grem spat, ker sem odprta le 2 cm in da to niso popadki. Kljub mojemu jamranju o bolečini, je sestra vztrajala, da to niso popadki, da naj ne diham, kot da so popadki in mi je celo dala protibolečinsko svečko. Tako sem vso noč ležala v postelji misleč, da te bolečine niso popadki in da imam krče. Ob 4 zjutraj pa mi je odtekla voda in po ponovnem pregledu sem bila že odprta 8 cm. Sam porod je trajal 4 ure, rodila sem punčko z oceno 9,9.

Na hčeri prvi dan ni bilo opaziti nič posebnega, ponoči je tudi vso noč spala, prav spomnim se, kako sem pomislila, da imam pridnega otroka. Drugi dan pa kar ni hotela jesti in ves čas je nekaj stokala. Ko sem klicala sestre, so mi rekle, da je popila preveč plodovnice in da jo stokanje nekaj normalnega. Le ena sestra je rekla, da naj jo pokličem, v kolikor stokanje ne poneha. Tam okoli 17 ure je deklica postajala vedno bolj čudna (sicer se danes več ne spomnim točno kakšni znaki so bili, le da je bil občutek neverjetno močan, da je nekaj narobe), zato sem spet poklicala sestro in prva mi spet reče, da ni nič, na srečo pa je takoj zatem prišla tista sestra, ki je rekla, naj jo pokličem. In ta je nemudoma poklicala pediatrinjo in sreča tudi, da se je pediatrinja takoj odzvala. Ko je pogledala deklico, je tudi sama najprej rekla, da ne opazi nič posebnega, da pa bo za vsak slučaj deklico odpeljala na opazovanje. Mislim, da nekje čez 3 ure, pa me pokličejo in povejo, da ima meningitis ter sepso (mislim, da so bili levkociti prek 3000) in da ne vedo, ali bo sploh preživela noč. Zdravljenje je nato potekalo cca tri tedne, borba je bila res dan na dan. vendar se je zgodba srečno končala. Danes ima deklica 3 mesece. Sicer še vedno hodiva na vse možne preiskave vida, sluha, epileptičnih napadov, na razvojno…, vendar vsi znaki kažejo, da je z njo vse ok in da verjetno ne bo posledic. Hvala bogu.
Bi pa ob tej priliki res pohvalila celoten oddelek 3d na porodniški. sestre so bile zelo prijazne ob tem hudem dogodku, predvsem pa sem bila neverjetno pozitivno presenečena nad oddelkom na intenzivni. Res vsi – od zdravnikov do sester so pokazali ob svojem delu strokovnost in sočasno tudi sočutje do tega groznega dogodka, pripravljenost prisluhniti in pomagati.
Na intenzivni sem se sicer pogovarjala tudi z zdravniki, tudi z vami, vendar moram reči, da sem bila takrat v taki stiski, da si nisem prav nič zapomnila, kar ste mi povedali, prav tako nisem znala postavljat vprašanj. Vse, kar sem slišala je, da je punčka v redu zato pa bi sedaj izkoristila in vas povprašala. In sicer me zanima, a se lahko meningitis ali kaj drugega zaradi streptokoka ponovi ali je sedaj bakterijo prebolela in je nanjo imuna? Koliko časa obstaja nevarnost, da ji bolezen spet izbruhne? Na kaj naj bom pozorna? A se lahko zgodi, da se kljub temu, da sedaj sliši in vidi, da to naknadno izgubi? So še morda kakšne druge posledice, ki jo lahko doletijo? Ne vem, da bodo slabše učne sposobnosti, večja razdražljivost…? Zlasti pa me zanima, kako naprej z drugim otrokom. Vem, da je to redko, vendar, ko se ti enkrat to zgodi, se pač bojiš. V bolnici mi je bilo rečeno, da se je otrok okužil preko mene, moja ginekologinja pravi, da se je okužila v bolnici, ker so me tolikokrat pregledovali in da mi bi morali, ko mi je voda odtekla takoj dati antibiotike. Ker če bi se od mene okužila, ne bi imela tako visoke ocene ob rojstvu. Zdaj bi rada vedela, kaj moram narediti, da se mi zgodba ne ponovi, če se sploh kaj da. A se je možno odločiti za carski rez, če se mi bo ob testiranju pokazalo, da imam streptokok? A moram biti drugič pozorna na beljakovine v urinu – ima to kakšno povezavo? Je sploh možna tak prenos okužbe, kot to navaja moja ginekologinja?
Za odgovore se vam najlepše zahvaljujem

Spoštovana,

vaše sporočilo je res dolgo in upam, da v odgovoru ne bom česa izpustila 🙂 Zato odgovarjam po vaših odstavkih, pa čeprav ne bo vse čisto v zaporedju in logično.

Kar se tiče prisotnosti streptokoka skupine B, je ta prisoten pri skoraj tretjini slovenskih nosečnic – torej ne gre za redko “najdbo”. Kar je redko, so zapleti pri novorojenčku. Zgodnjo sepso lahko učinkovito preprečimo z antibiotikom (penicilinom), ki ga dobi SGB pozitivna nosečnica med porodom. Žal kasne okužbe (ki se pojavi po 1. tednu) s takšnim dajanjem antibiotika ne preprečimo.

Prav tako so pri nosečnicah pogosto prisotne bakterije v urinu, velikokrat tudi beljakovine. Z večjim vnosom tekočin poskrbimo, da se bakterije stalno izpirajo in se ne morejo tako namnožiti, da bi povzročile vnetje ali celo prodrle v kri.

Kadar se porodničarji odločijo, da predčasno sprožijo porod (preden ima nosečnica svoje popadke), večinoma ne gre hitro – in so boleči pripravljalni popadki (ki imajo namen zorenja in odpiranja materničnega vratu in ustja) res zoprni. A ne bi bili nič drugačni, če bi jih doživljala v porodni sobi, ne na oddelku.

Težave, ki jih je imela vaša punčka po rojstvu, se lahko pojavljajo tudi zaradi povsem nenevarnih stanj – zato so jih medicinske sestre tudi pripisovale utrujenosti, popiti plodovnici ipd. Sedaj, ko gledamo nazaj, je seveda jasno, kaj se je kuhalo – a je “po bitki lahko vsak general”.

Če do sedaj ni bilo nobenih znakov za zaplete (zastajanje možganske tekočine, težave s sluhom, vidom, …), je tudi malo verjetno, da bi se pokazali kasneje. Prav tako je skoraj neverjetno, da bi se bakterija spet “zbudila” in povzročila ponovno vnetje. Enako velja za kakšne druge težave, uspešnost v šoli.

Vaša dojenčica se je okužila seveda od vas (ko so jo poselile “zlobne” bakterije iz nožnice) – je pa res, da število pregledov (ko se vtika rokavice, UZ sonde ipd. v nožnico) in daljši čas od razpoka ovojev (ko so “odprta vrata” za bakterije iz nožnice do otroka) tveganje za okužbo močno poveča.

Carski rez ne prepreči kolonizacije s streptokokom, jo le zmanjša. A hkrati moti poselitev otroka z dobrimi bakterijami, zato ga nikakor ne priporočam. Zanesljivo pa boste ob naslednjem porodu dobili takoj, ko se pojavite v porodni sobi, visok odmerek penicilina (ki bo zmanjšal prenos), vaš naslednji novorojenček bo tudi pod budnim nadzorom sester in pediatrov – in bo ob najmanjšem sumu na okužbo dobil antibiotik.

Beljakovine v urinu pa niso bile v nobeni povezavi z okužbo.

Srečno, lepo se imejte,

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

Tole sporočilo je sicer prišlo po neobičajni poti, kot “Sporočilo moderatorjem” – ker ga nisem našla nikjer drugje, ga “lepim” tukaj skupaj z odgovorom:
tana6000 je posredoval naslednje sporočilo moderatorjem.

Spoštovani,
najlpeša hvala za vaš odgovor. še nekaj me skrbi in bi vas prosila za
mnenje, in sicer v zvezi s cepljenjem. ali je priporočljivo glede na
preboleli meningitis in sepso opraviti vsa obvezna cepljenja in morda
tudi katera druga cepljenja? predvidevam, da bo hčerka imela oslabljen
imunski sistem in ne vem, ali to pomeni, da bodo morebitni stranski
učinki cepiva nanjo bolj učinkovali oziroma če je ne cepim, a bo bolj
dovzetna za morebitne okužbe.
hvala in lp

Ker sepsa in meningitis kažeta, da imunost vaše hčerke vsaj v obdobju, ko je prebolevala težko okužbo, ni bila popolna – lahko le zaradi prehodne nezrelosti, lahko tudi zaradi kakšne prirojene – pridobljene motnje imunosti, je razmišljanje o zaščiti s cepljenji zelo umestno.
Praviloma cepljenja pri njih priporočamo – večinoma zelo dobro odgovorijo s tvorbo zaščitnih protiteles, morebitni stranski učinki cepljenj pa so včasih celo manj pogosti kot pri ostalih “zdravih” otrocih (ne odgovorijo tako burno na vnos cepiva).

Za katera cepljenja se boste odločili, se posvetujte z vašim pediatrom – od začetka leta sodi tudi cepljenje proti pnevmokoknim okužbam (ki ga priporočam) med tista, za katera stroške krije ZZZS in je zato brezplačno. Za cepljenje proti rotavirom je najverjetneje že “prestara”. V naslednji sezoni pride v poštev cepljenje proti gripi, ko bo malo večja (in bo več samostojno tekala po parkih in gozdu) tudi cepljenje proti klopnemu meningoencefalitisu.

Kar se tiče ostalih možnih cepljenj (hepatitis B, norice ali kakšne bolj eksotične bolezni), pa bo odgovor dal vaš pediater, ki tudi ve za vsa tveganja obolevnosti s temi virusnimi boleznimi v vaši družini in okolici.

Pozdrav,

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

Spoštovani,
naj vam zaupam še svojo izkušnjo. Mogoče bo kateri od nosečnic malo olajšala dejstvo da je okužena z streptokok B bakterijami.
No tudi jaz sem naredila test, ki je bil na mojo žalost pozitiven. Ko sem nato pričela barti kaj vse je lahko narobe mi je postalo kar slabo, a sem pač morala skozi to in se pripraviti na najboljše. No kasneje se nisem obremenjevala in mirno čakala na porod.
Pa ni šlo vse tako kot bi si želela. No, ravno pri meni je prišlo do prezgodnjega razpoka ovojev, o katerem ste večkrat pisala. in če govorim terminsko, sem le to ( če gledam za nazaj in sem “pozorna) opazila že v četrtek zvečer ( mokre hlačke). V petek so tudi že znaki, mokre hlačke, in jaz mislim, da je to od vročine. Nakar me je prijateljica poklicala popoldan okrog treh (petek) naj bom pozorna na morebitno predčasno odtekanje vode, po malem. no in šele takrat mi je “kliknilo”, da je mogoče to pri meni. Ko sem klicala v porodnišnico so mi rekli naj kar takoj pod nujno pridem, če se mi zdi da mi odteka voda. Povedati moram, da sem se do takrat počutila dobro in ni kazalo, da bilo kaj narobe. Ko pa sem prišla v ambulanto pa se je pokazalo, da je nekaj narobe. Močan krč čez trebuh, in ponovno odtekanje vode v malo večjem odmerku, melakonijska. Seveda mi je bilo takoj jasno, da je nekaj precej narobe. Ginekolog mi je vse lepo razložil, potek poroda, to da se mora otrok roditi čim prej, ter da moj maternični vrat niti približno ni zrel na porod. Šla sem direktno v prodno sobo, kjer so mojega sončka ves čas spremljali preko CTG, jaz pa sem dobila antibiotik ter neko zdravilo za odpiranje ( ne vem kako to, da sem jaz dobila v žilo, ker vedno berem o tabletkah). Prve popadke sem dobila šele po 6 urah. Po 6 najvišji dozi…. Okrog 10 zvečer ( petek), fantek pa se je rodil v soboto zjutraj on 3.28. Torej je minil kar lep čas od razpoka ovojev do poroda, kar pomeni da je bil kar dolgo časa tudi izpostavljen bakterijam ( šteli smo kar od petka dopoldan, kar sem bila 100 %). No da povem srečen konec, kljub vsemu, pri moji mali sreči ni prišlo do okužb. Čeprav so ga ves čas spremljali, in mu delali test krvi, že takoj po rojstvu, nato še enkrat isti dan popoldan ter pred odhodom domov. Bilo je vse ok. danes je star leto in pol in je zdrav nagajivček. Nikoli ne bom pozabila pediatrinje, ki je prišla zjutraj enkrat še enkrat pogledati kako se drži in mi je rekla ” Zmagala ste, če bi bilo karkoli bi se sedaj že videlo”. Sicer tista prva ocena ni bila “najboljša” – 8, po petih minutah pa 9, vendar je tudi to pediatrinja povezovala z antibiotikom, ki ga seveda preko mamice dobi tudi otroček. in da je bil zato malo bolj omotičen. in ni močno jokal ampak le stoka. No babica pa me je prestrašila, da nekaj čudno stoka in da je možno da je prišlo do okužbe… a na srečo ni bilo nič.

No sedaj sem pa spet noseča.In ne morem mimo tega da me ne bi skrbelo. Tako pač je. Sem si pa rekla, da bom prosila svojo ginekologinjo, da bo opazovala mojo posteljico, (da bo opravila še kak UV) kaj se dogaja z njo. Ne vem, ali bi se to, da je nekaj narobe opazilo že prej? Jaz sem imela npr. na torek v istem tednu pregled, kjer so poslušali le srček, mislim, da kake pol ure… in morala sem pritiskati na nek gumb, da se premika. Povedati moram, da se mi je zdelo, da se v tistem tednu nekaj manj premika, a sem to povezovala s tem da ima bolj malo prostora 🙂 in nisem komplicirala. No če bi mi takrat delala še UZ, ali bi bilo že kaj vidno da posteljica ni ok? ( v četrtek oz potek pa je prišlo do razpoka). No sedaj razmišljam, da bi bilo dobro, da sem gledana večkrat. Ko sem bila na pregledu nuhalne svetline, mi je rekla ginekologinja, da je le to ( bakterije ) lahko povod za razpok ovojev. No seveda zdaj razmišljam vse, da bi se izognila situaciji kot je bila v prvo. Še enega testa ne bomo delali, ker je rekla da ni smiselno, ter da me bodo obravnavali kot da sem in bom dobila antibiotik. No, skrbi, skrbi in še enkrat skrbi. Rada slišim in berem, da je vse uredu, da bo vse ok.
Se opravičujem, ker sem se tako zelo razpisala.
z lepimi pozdravi.
Barbara

Draga Barbara,

v vašem (sicer na splošno spodbudnem) sporočilu ste našteli kup znakov, simptomov, sprememb, dogajanj, ki so med seboj povezani ali pa sploh ne, pa ste jih dali v isti koš….

Poseljenost (kolonizacija) rodil s streptokokom skupine B je med slovenskimi nosečnicami pogosta – pri kar tretjini testiranih v zadnjih tednih nosečnosti je test pozitiven. Kolonizacija nikakor ne pomeni tudi okužbe, tudi novorojenčka ne, je pa tveganje za prezgodnji porod in okužbo novorojenčka večje kot pri tistih, ki imajo test negativen. In čeprav je tveganje okrog 5%, je smiselno vse tiste, pri katerih je bil streptokok dokazan, zaščititi z antibiotikom – penicilinom, ki sodi med najvarnejše in zelo učinkovite antibiotike. Ta “zdesetka” streptokoke na porodni poti, skozi katero potuje plod med porodom – zato je poseljenost novorojenčka z bakterijo manjša in tveganje za okužbo bistveno manjše. A še vedno ni “nično”. Vsekakor pa antibiotik vpliva le na bakterije in ne povzroči nobenih težav pri otroku, še zlasti ne kakšne zaspanosti, omotičnosti ali nižje ocene po Apgarjevi.

No, če smo že pri oceni, ki kaže adaptacijo novorojenčka na samostojno življenje – ocena 8 1 minuto po rojstvu sploh ni “slaba”…

Mokre hlačke so lahko ali pa tudi ne znak razpoka plodovih ovojev (pravi razpok je ponavadi povezan z obilnim odtekanjem plodovnice, kot bi se “na polno” polulali), saj je za zadnje dni pred porodom značilen povečan tekoč izcedek, ki je lahko tudi krvav. Zato so vas tudi naročili v porodnišnico, kjer lahko tako s testom (ki je občutljiv na določene sestavine iz plodovnice) ali z UZ pregledom (ko ocenijo količino plodovnice) razpok potrdijo ali ovržejo. Pri tem je pomembno tudi dejstvo, da vsak razpok ni posledica okužbe in da vsako odtekanje plodovnice še ne pomeni okužbe ploda.

Zdravila za dozorevanje materničnega vratu – pospeševanje poroda so lahko v različnih oblikah, tudi v obliki infuzije (še zlasti to velja za hormon sintocinon). In zanje je značilno, da delujejo počasi, ne v nekaj minutah – kar je zelo pomembno za normalen porod, ki “si vzame” za pripravo kar nekaj ur še pred pravimi popadki. Če jih preživite doma, jih komaj opazite – v porodni sobi, na postelji pa čas teče čisto drugače in je vsaka ura težja in bolj strašljiva.

Stokanje novorojenčka? Pri vašem otroku najverjetneje zaradi daljšega poroda (kar pomeni blažje pomanjkanje kisika, ki naredi kri bolj “kislo” ob prisotnosti mlečne kisline – kar pa novorojenček sam “popravi”, tudi s forsiranim dihanjem s stokanjem), lahko pa bi bil to tudi (zlovešč) znak začetne okužbe – kar pa je bilo izključeno tudi s preiskavami, s katerimi iščemo znake vnetja.

Spremljanje posteljice z UZ ima svoj smisel v primerih, ko so imele nosečnice v prejšnjih nosečnostih znake prezgodnjega staranja posteljice, tim. preeklampsijo. Pri vseh ostalih pa gre za del rutinskega UZ, ki se ga ne dela kar vsak mesec. Tudi zato, ker ob okužbi posteljica ne kaže prav nobenih sprememb.

Pregled, ki ga omenjate (pol-urno snemanje CTG in beleženje premikanja ploda), ne bi v ničemer napovedal razpoka ali vsega, kar se je pri vas dogajalo. Tudi zato, ker je bil izvid očitno normalen – ob nenormalnem izvidu bi vas zanesljivo zadržali in sprožili porod, saj ste bili očitno že blizu roka…

No, sedaj sem tudi jaz začela odgovarjati brez vrstnega reda ali rdeče niti… Moj namen pa je, da vas pomirim, da bo šlo vse normalno – pa če hodite vsak teden okrog ginekologinje ali ne. Antibiotik med porodom pa vam ne uide, pa če se bo porod začel z odtekanjem plodovnice (kar je kar v četrtini, še preden se začno popadki) ali ne.

Srečno,

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

Spoštovani,

tudi jaz sem pozitivna na streptokok b. Sem v 26. tednu. Zelo me skrbi, da bi povzročila ta bakterija prezgodnji porod. Zanima me, v primeru hitrega poroda, ali ima antibiotik ob porodu tudi učinek normalen? Ali potem dobi otrok še ab? Zanima me tudi, če se lahko okuži preko mojega mleka v naslednjih dnevih dojenja, če sem ob porodu prejela antibiotik v žilo?

New Report

Close