Najdi forum

da se podaljšat, brez ogleda pa ni možno nič naredit.

To mi je jasno ja, ampak niti ne vem, na koga naj se obrnem… Ali je to naprej statik, ali na kakšno gradbeno podjetje, ki ima tudi projektanta, ali je kdo specializiran za taka dela? Najraje bi govorila direktno z izvajalci, ki se res spoznajo na stvari in obšla statika (imam slabe izkušnje z arhitektom, pa se mi zdi, da bi znalo biti s statikom podobno…)

Tako da se priporočam za kakšen kontakt oseb/podjetij, s katerimi bi se lahko potem naprej menila kako in kaj (lokacija: okolice Ljubljane)

tanca, potrebno je poznati razliko med besedo “arhitekt ” in besedo “statik”.
Se strinjam, da so lahko slabe izkušnje z enim in drugim. Osebno jih imam s prvim več kot z drugim.
Poklići, nekaj odgovorov nazaj, statika in se dogovori.

LP

🙂 seveda poznam razliko, gre samo za to, da je statik (tako kot arhitekt) en vmesni člen, kjer se lahko (seveda ni nujno) zgodi, da zapraviš lep kupček denarja, pa nič kaj dosti nimaš od tega… Vsaj pri arhitektu je bilo tako, da je šel mimo želja, pisal rešitve, ki so bile neuporabne in smo morali na koncu tako ali tako direktno z izvajalci reševat stvari. Bom pa poklicala, da malo izvem, kako stvari tečejo pri statikih.

lep pozdrav!

jaz imam tudi en velik problem!
in sicer kupil se hiso staro in je bila mansarda dograjena naknadno! zdaj me pa skrbi temel hise in bi potreboval statika da mi pove njegovo mnenje! pa ce lahko nekdo pomaga kam se naj obrnem! najlepsa hvala!

Dejan , v čem je tvoja skrb? Ali ti je počila stena? Se objekt poseda? Morda kaj drugega?
Nisi napisal od kje si, da ne bo vesoljna slovenija skočila v luft?-:)))))

LP

ja problem je v tem da je to stara gradnja in je zgrajena iz kamna in je v kletnem prostoru razpoka pa tudi velp se podera pa me skrbi to da se nebi hisa podrla na tej strani k je kletni prostor!!! zato bi tudi potreboval statika da mi pove njegovo mnenje? zivim pa v Četežu to je v blizini Dobregapolja!

LP

Pozdravljeni. Če potrebujete statika, lahko za nasvet pokličete tudi na št. 031867664. g. Mehle-okolica Ljubljane. Statik z izkušnjami, referencami, štampiljko. Dogovorite se lahko tudi za obnovo oz. popravilo. Lep pozdrav.

Vprašanje iz spodnje teme bom nalepila še sem, ker je tema bolj aktivna, vem, da potrebujem statika, ampak me zanima malo bolj natančno kako kompliciran je tak poseg v konstrukcijo in kakšni so stroški?

Vprašanje:

Živim v stanovanju, ki ima betonsko strešno konstrukcijo. Zanima me na kakšen način, oz. ali je sploh možno naknadno vgraditi strešno okno in kakšen je strošek samega posega (brez okna). Kako se sanira npr. prekinitev v armaturi itd. Če kdorkoli karkoli ve o tem, ali ima izkušnje bom zelo hvaležna.

živjo,

imam situacijo:

– živim v 1. nadstropju stanovanjskega bloka, ki je bil zgrajen pred 2. svetovno vojno.

– načrtov od stavbe ni, samo tloris

– želela bi podreti predelno zidano steno (12cm, izmerila, ker imam skoznjo napeljan kabel za ctv), stena je dolga 5m in visoka 3m.

– stena kaže, da ni nosilna, ker ni debela

– v pritličju je sosed podrl takšno steno, ki se nahaja natanko pod mojo in ni postavil nikakršne ojačitve oziroma preklade, kot pravijo mojstri

– nad menoj sta še 2 nadstropji, v obeh stena še stoji, nad zadnjim – tretjim, pa je še kasneje narejeno podstrešno stanovanje

– v nadstopju nad menoj je sosedi taista stena, ki stoji nad mojo, na parih mestih precej napokala, nekaj milimetrske razpoke so nastale

– konstrukcija in tla so menda lesena v celem bloku; tramovi, lesene deske, trstika… (tako pravijo sosedje)

– na razdalji približno 60cm potekajo vzdolž stene po celotni širini prostora (v podu) tramovi – od ene (notranje) nosilne stene do druge (zunanje) nosilne stene; to se vidi menda tudi na zunanjem delu fasade, vidijo se luknje, kot nekakšni odtoki ali pa prezračevalci. Eden od teh se nahaja natanko tam, kjer stoji ta stena. stena, ki jo želim podreti, je torej pravokotna na nosilne stene.

– sosed pod menoj pravi, da lahko steno mirne duše podrem – brez skrbi, mene pa vseeno skrbi.

– mojstri, ki so prihajali na ogled, skomigajo z rameni, pravijo, da bodo potrebne preklade, eni bi zidali, drugi bi vstavljali jeklene profile, nekateri bi želeli mnenje statika, drugi bi hoteli najprej razbiti del stene in se potem pogovarjati naprej, cene pa so ubijalske – pod 1500 eurov ni nihče ponudil svoje storitve.

v naprej hvala za nasvet,

ana

ana, potrebno je vedeti, da imaš za pospravit 1,8m3 materiala. Potrebno je kar nekaj dela, da se to naredi, odpelje na deponijo, zaščiti stanovanje,…. obdelajo špaletena koncu posega.
Sam ogled statika te ne bo prišel veliko novcev. Boste vsaj mirno spali.
No ja, moprda se da nekaj še “zglihat” pri delu , a kaj veliko ne .
Za omenjen denar, 1500€ in več, nisi napisala kaj ti nudijo?

LP

hvala za hiter odgovor.

v dela, ki so bila všteta v ocenah in predračunih mojstrov, je bilo všteto vse to, kar ste napisali; zaščita, podiranje, odvoz na deponijo, zaključna dela… ko so prišle na vrsto ojačitve, so bila mnenja zelo različna, zato sem tudi sama postala negotova in v dvomih, ali ti ljudje res vejo, kaj delajo.

nekateri so celo rekli, da brez podpisa statika ne želijo nič početi, drugi pa sploh niso pomislili na statika in ojačitev, šele potem, ko sem omenila morebiten problem in izrazila svojo skrb, so se nanizale različne interpretacije, rešitve, pa tudi tudi podvojene cene.

bom napisala tako, kot sem si zapomnila:

– pustili bi pri straneh do 1m obstoječega zidu, zgoraj pa bi naredili preklado; zazidali bi 10 do 12 cm debel jekleni profil

– pri straneh bi postavili dva lesena tramova in potem preko tudi leseni tram

– v nosilne stene bi vgnezdili in zabetonirali traverzo premera najmanj 10cm, dolžine nekaj več kot je razdalja med nosilnima stenama (5m+), celo rajši debelejšo traverzo (12 ali 16 cm), ki mora biti iz enega kosa. v stanovanje bi to reč spravili skozi luknjo v zunanjem nosilnem zidu, ki bi jo pred tem izštemali z zunanje ali notranje strani, na ulici bi postavili zidarski oder… s podiranjem sten se ne ukvarjamo, to bi vam morali narediti drugi…

človek, s katerim sem se pogovarjala o tej železni ojačitvi, mi je dejal, da bi stal material (železna traverza) 200 eurov, njegovo delo še toliko.

po vsem tem sem se spraševala predvsem to, ali so preklade in betoniranja res potrebna. še najbolj smiselna se mi je zdela ojačitev z jekleno traverzo, a res ne vem, kaj je kaj in kaj dejansko potrebujem. želim si nekako izvedeti, kakšno je stanje stvari, kaj potrebujem in česa ne.

sosed pod menoj, ki je steno odstranil brez pomisleka, mi pravi, naj se s traverzami in podobnimi rečmi ne ubadam in naj steno preprosto odstranim.

v naprej hvala in lp,
ana

Nekako se lahko strinjamo : 100 ljudi , 100 čudi !!
Čez palec : razpon 5m in v to vstaviti traverzo 10 cm NE gre. Prej bo vsaj HEA ali HEB 160.
No, v kolikor je res nenosilna stena, potem ni potrebe po ojačitvi.
Nisem zasledil, da si zapisala, da si imela na obisku statika!
Vsi “takšni ali drugačni mojstri” lahko komentirajo.

Glede na zapisano o obstoječi zgradbi, bi vseeno predlagal ogled statika šele nato pa akcija. Glavno, pa vsaj za nas ki ti odgovarjamo, nosi napisala : Kje boš imela to za izvedit??

LP

že zg. sem pod nikom St napisal:

Zid debeline 17cm je v bistvu zid debeline 12cm + 2×2.5cm omet je 17cm.
to je zid zidan s starim zidakom dimenzij 25x12x6.5 cm in to zidovje zidano na širino 12 cm ne sme predstavljati nosilnega zidu.

vsaka rušitev na pamet je špekulacija.špekulirali so lahko tudi graditelji, da so v zadnji etaži že nosilni zid 24cm “stanjšali” v 12.
*******+
v kolikor gre ta zid skozi več etaž in ga NI v kleti, obtežbo teh zidov prevzemajo stropovi.
.
.
dopis:
ker stene pod tvojo ni več, je to dokaz, da je bil strop predviden, da prevzame obremenitev te stene, sicer bi tvoja stena že bila pri sosedu.

Pozdravljeni.Nad drvarnico in garažo v velikosti 10 kat 5.5m bi si uredili mansardno stanovanje.Ker je streha malo prenizka bi jo želeli dvigniti vsaj za približno 40cm na eni strani pa še malo več. Streha je dvokapnica.Prosila bi za nasvet in postopke ter približno ceno

Kolikšna je debelina AB plošče? Je predvidena , da bo nosila dodatno obtežbo? Kako je s temelji?? Bodo vzdržali vse to, kar boš dodala?
Za omenjen poseg (vsaj uradno) potrebuješ Gradbeno Dovoljenje!! Sledi –> LI –> PGD–> PZI–> juriš, veselo na delo.
V primeru, da nimaš sovražnih sosedov, lahko nekaj privarčuješ na raćun potrebne dokumentacije, kar ti ne-bi priporočal že zaradi slovenske “foušije”.
Kakšno kritino predvidevaš nabavit? Naklon bo kakšen? Višina kolenčnega zidu? Imaš že izdelan plan kako bo z estrihi – višina? Razvod KCM cevi in ostalih instalacij?
Boš obdržala obstoječe ostrešje ali nabavila drugo? Strešna okna?
Predlagam, da vgradiš vsaj 28-32 cm izolacije; morda celo v dveh-treh različnih segmentih.(Tervol-Ursa) različne teže.
Od samih vgrajenih materialov je odvisna cena. Odvisna je tudi, kaj boš ali si pripravljen storiti sam.

LP

Hvala za hiter odgovor.pllošča in temelji so vredu edinoobstoječe ostrešje je bollj v slabem stanju in smo pred odločitvijo ali bi zamenjali celotno ostrešje in kritino ali bi samo v kompletu dvignili celotno streho.glede sosedov me ne skrbi saj je hiša precej na osamljenem tako da bi tistih 40 cm lahko dvignili tudi brez papirjev.Smo trenutno še v idejni fazi inpreučujemo najboljšo varjanto.Smo pa pripravljeni veliko naredit sami.

V kolikor je ostrešje slabega zdravja ga zamenjaj v celoti. Tako boste imeli dovolj prostora in lažje izvedli zadevo.

LP

hvala za uporabne nasvete.Zdaj brskamo po zgodovini nastanka objekta(podedovano)in smo ugotovili da je objekt zgrajen1983 dokumentov ni, vemo pa da so bili in ni bilo zidano na črno .Zanima me kje bi lahko dobila dokumente, v zemliški knjigi je vpisan objekt kot drug nestanovanjki del stavbe.Kaj sledi?Sprememba namembnosti objekta, rekonstrukcija in dozidava?

New Report

Close