Najdi forum

spoštovani
zanima me, kako se v praksi obnesejo stanovanjske skupnosti, ki jih ima Zveza Sonček, koliko jih je v Sloveniji in kakšni so pogoji za vključitev vanje? Ali se v njih izvaja kakšen poseben program? Skratka, če lahko bi rada izvedela čim več o takšnih možnostih življenja.
Hvala in lep dan vam želim
Maja

Spoštovani,

vaše vprašanje bom posredovala kolegici gospe Jelki Bratec, ki je pri Zvezi Sonček vodja naših bivalnih skupnosti in mnogo več izkušenj na tem delu kot jaz. Pričakujte njen odgovor.

Lep pozdrav.

Marija Božič www.soncek.org

Zveza Sonček je začela s prvo stanovanjsko skupino že leta 1991, sprva z malo bolj samostojnimi stanovalci; to so bili najprej nekdanji dijaki Zavoda za usposabljanje invalidne mladine iz Kamnika, ki so v glevnem nadaljevali študij v Ljubljani.
Danes ima Zveza Sonček 12 stanovanjskih enot v Ljubljani (7 stanovanj), v Mariboru (2 stanovanji), v Štorah pri Celju (1 stanovanjski objekt), v Dravogradu (1 stanovanjsko hišo) in v Kopru (1 stanovanjsko enoto).

V teh stanovanjih bivajo danes večinoma odrasli s statusom invalida po Zakona o družbenem varstvu odraslih duševno in telesno prizadetih osebah (v t.i. institucionalnem varstvu) – 29 oseb, v letošnjem letu se jim pridružuje še 8 novih uporabnikov. V tem primeru gre za storitev socialnega varstva, ki jo Zveza Sonček izvaja na osnovi koncesijske pogode z Ministrstvom za delo, družino in socialne zadeve kot del javne službe. Ti uporabniki v dopoldanskem času obiskujejo delavnice v okviru Varstveno delovnega centra Sonček, v popoldanskem času in preko vikendov pa so v bivalni skupnosti. Poskušamo zasledovati načelo normalizacije, zato so te enote praviloma v urbanih okoljih – običajnih stanovanjskih naseljih, kjer uporabniki, ob pomoči redno zaposlenih negovalcev, živijo povsem običajno življenje. Struktura stanovalcev se z leti spreminja tako, da prihajajo k nam vse težje telesno in tudi duševno prizadeti posamezniki, zato tudi zagotavljamo profesionalno vsakodnevno pomoč pri negi, vsakdanjih življenjskih opravilih, gospodinjstvu ipd. Hkrati pa se seveda stanovalci vključujejo v različne aktivnosti, ki jih Zveza Sonček organizira v okviru centrov Sonček (npr. kulturne delavnice idr. prostočasovne aktivnosti, obnovitvena rehabilitacija idr.)
Ob tem imamo nekaj enot (prilagojena stanovanja), v katere se vključujejo bolj samostojni uporabniki, ki ne potrebujejo pomoči, ali jo potrebujejo le delno oz. občasno.
Vključitev v bivalno skupnost: izpolnjen obrazec – prošnjo za sprejem v institucionalno varstvo ali prilagojeno stanovanje pošljete na sedež Zveze Sonček, s potrebnimi prilogami (dobite ga na sedežu zveze ali na sedežu centra za sociano delo); Kolegij poslovnega direktorja odloča o prošnji in uvrstitvi na čakalno listo; vključitev pa je možna ob pogoju prostega mesta v posamezni enoti (zaenkrat so še proste kapacitete v Mariboru, Kopru in Dravogradu in Štorah).

Jelka Bratec

New Report

Close