Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Bolezni srca in ožilja Kardiologija Špikanje pr srcu

Špikanje pr srcu

imam diagnosticiran WPW sindrom že od študentskih let.

Stanje v vašem srcu je tako, kakršno je bilo pred nastopom sedanjih težav. Skrbite za dovolj gibanja (več krat na teden polurni sprehodi z živahno hojo),skrb za pravilno telesno težo, po potrebi blaga pomirjevala.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

imam sina starega 8 let,trenira nogomet in je zelo živehen otrok…skrbi pa me to,da dostikrat pojamra,da ga špikne zraven srčka.kaj bi to lahko bilo?

“Špikanje” pri srcu ni znak, ki bi kazal na bolno srce, pač pa na pogosto težavo funkcionalne narave pri mladostnikih zaradi velikih psihičnih obremenitev. Morda je otrok soočen z velikimi zahtevami.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Lp.Star sem 15 in sedaj me že dolgo ni nič pikalo pri srcu (je me pred mesci)- sedaj ko sem nekoliko zrastel me nekaj cajta ni pikalo (vzrok je morda rast?).Sedaj pa me je prej začelo pikati oz. še zdaj čutim bolečino v srcu.Postal sem tudi nekoliko bolj živčen.
Hvala za odgovor!

“Zbadanje” pri srcu je zelo pogosta motnja pri mladih ljudeh. Mnogo krat nastopi zbadanje pri prevelikih duševnih obremenitvah pri mladih ljudeh ali pa je potek obraten. Velike skrbi povzročijo nastanek zbadanja. Mislim, da ste lahko brez skrbi. “Bolnikom”, ki imajo “zbadanja” pri srcu priporočamo čim več telesne aktivnosti (zlasti polurne pospešene hoje več krat na teden) in po potrebi blaga pomirjevala (na pr. Persen tablete, ki so v prosti prodaji)

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Pozdravljeni! Vem, da je to stara tema, ampak v upanju na odgovor:
Sem 20 letna študentka, nikoli kadila, pijem zelo malo oz redko, razen tega da sem mogoče malenkost pretežka živim zelo zdravo življenje. Redno se gibam (tek, Šmarna gora…), prehrana je raznolika in “priporočljiva”..
Danes zjutraj me je začelo zelo močno špikati v srcu (oz. predelu srca) ob globokih vdihih in določenih gibih..Začelo se je v avtu na poti do Šmarne gore, celotno pot navzgor, navzdol in še sedaj traja (včasih manj včasih več)..Ležati ne morem, ker me bolj boli..Če sedim zravnano in pri miru me ne boli.

Sem prebrala vse vaše odgovore in verjamem, da boste na moje vprašanje podobno odgovorili – vzrok je psihičen..Trenutno imam še kar nekaj težkih izpitov za opravit, ampak se mi nikoli zaradi živčnosti ni nič podobnega zgodilo..Ali se da karkoli narediti? Masiranje, vaje..? Prehrano in gibanje imam urejeno.
Koliko časa to ponavadi traja? Se lahko tudi zavleče mesece? Izpite imam šele septembra..

Hvala za vaš odgovor!
lp

Hvala za zaupanje. Bodite brez skrbi. Navedene bolečine niso nikakor posledica prizadetosti srčne mišice, srčnih žil ali osrčnika. Druge možnosti: draženje medrebrnih živcev, draženje prsne mrene in ne nazadnje znak nevrovegetativnega sindroma zaradi duševnih (stresnih) preobremenitev. V sklop nasvetov za ozdravljenje sodijo priporočila za zdrav način življenja s popudarkom na pomembnost polurnih sprehodov deloma s hitro hojo več krat na teden, nekajenje, zadostni nočini počitki, omejeno uživanje kave in alkohola, itd. Bolnikom priporočamo tudi blaga pomirjevala (napr. tablete Persen, lahko več krat na dan) ali tablete proti bolečinam (aspirin, lekadol , itd)

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Pozdravljeni

Prosila bi vas za odgovor.

Včasih sem imela zelo nizek pritisk, velikokrat se mi je pojavljala vrtoglavica (ne samo ob hitrih gibih ali vstajanju ipd ampak tudi med hojo, sedenjem…), nekajkrat me je tudi “zmanjkalo” za par sekund, mogoče minuto. Zadnje 3 mesece se mi velikokrat zgodi da mi srce začne hitreje biti in to zelo močno ob tem se mi začnejo tresti roke, ostanem čisto brez energije, začne se mi megliti pred očmi, težko diham, parkrat se je tudi pojavil glavobol. Stara sem 24 let, sicer se nič ne športam, vseeno pa vsakodnevno hodim na sprehode (minimalno eno uro). Visoka sem 168 in imam 59kg.

Hvala!

Mislim, da so vaše težave posledica poudarjeno nizkega krvnega tlaka pri osebi s kronično nizkim tlakom. Zdravil, ki bi preprečevala v dopisu navedene zaplete, tudi sodobna medicina še ne ponuja. “Bolnikom” z nizkim tlakom skušamo pomagati z raznimi ukrepi. Zelo pomemben je “zdrav način življenja” pri katerem pripisujemo velik pomen več krat na teden polurnim sprehodom delno s hitro hojo,. Drugi ukrepi: nekajenje, izogibanje stresnim situacijam, nekoliko bolj slana hrana, zadosten nočni počitek, izogibanje sunkovitim spremembam lege telesa, po potrebi uživanje kave, omejeno uživanje alkohola.
V zadnjem času pri vas nastopajo tudi prezgodnji srčni utripi, ki počutje še poslabšajo. Ni zadržkov, da po potrebi vzamete blago pomirjevalno sredstvo (napr. tableto Persen, ki je v prosti prodaji). Indiciran pregled pri kardiologu, da izključi organsko bolezen srca. Za pregled se ne mudi.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

pozdravljeni

prebrala sem skoraj vse vaše poste in verjamem da boste meni odgovorili enako.

težave imam z spikanjem, včasih se mi je pojavljalo na levi strani pod pazduho in je sevalo v notranjost proti sredini prsnega koša okoli srca…. sedaj zadnje čase pa me špika prav na sredini in včasih imam občutek da me kar malo peče. to sedaj traja kakšen mesec.

povedala bi vam da sem bila približno 3 leta nazaj na kardiološkem pregledu srca z ultrazvokom v celju in mi je kardiolog rekel da ravno ni vse ok ampak da naj se začnem ukvarjati z športom do takrat sem imela sedeče delo. ko pa sem z izvidom odšla k moji zdravnici pa je komentirala ta izvid tako: ah to ni nič to ima skoraj vsak, pač ti ena zaklopka ravno ne dela tako kot mora in se en del krvi vrača nazaj.

sedaj zadnje čase pa razmišljam kaj bi to lahko bilo ker se je to špikanje vrnilo. naj vam povem da sem stara 30 let, imam dva otroka 8 in 5 let in vodim svoj lokal ki je včasih na momente kar stresno. mogoče je dobrodošel tudi podatek da sem se borila tudi s paničnimi napadi ki so trenutno malo uveneli.

hvala za vas dragoceni čas

Vaš dopis mi je bil všeč. Napisali ste, da ste si vzeli čas, da ste prebrali nekaj mojih odgovorov na vprašanja o “špikanju” pri srcu, ki nastopa pri ljudeh v obdobjih večjih duševnih obremenitev, zlasti pa pri ženskah, ki imajo manjšo prirojeno napako na mitralni zaklopki (prolaps mitralne zaklopke). Še nimamo odgovora zakaj je navedena napaka prisotna predvsem pri ženskah in zaka jo spremljajo neprijetne senzacije pri srcu in neredni utripi ob stresnih stanjih. Mislim, da ste lahko brez skrbi. Še naprej skrbite za zdrav način življenja in redno rekreacijsko gibanje. Ni zadržkov, da po potrebi vzamete blago pomirjevalo.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

pozdravljeni

star sem 19 let, kadim cigarete že 4 leta, ter 3 leta sem kadil travo zdaj 2 tedna nazaj sem pa prenehal s travo samo še cigareti. pred tem sem se pa celo otroštvo dosti ukvarjal s športom.. zadnje čase sem se premalo gibal,. Začelo me je kakšen teden na vsake toliko cajta špikati pri srcu včasih sem dobil občutek da bom padel v nezavest, ter misli da bom umrl ( samo parkrat ), ko sem prebral tu vaše poste sem isti dan šel igrat košarko..zdaj pa 2 dni ko se malo bolj rekreiram je špikanje prenehalo čutim pa na vsake toliko pospešeno bitje srca še posebej v večernih urah, pa me zanima je vse uredu če še kar naprej nekaj treniram ?

hvala za odg.

Mislim, da ste na pravi poti, da se boste čim prej znebili “špikanja” pri srcu z zdravim načinom življenja (na začetku zmerne telesne obremenitve, ki jih postopno večate, zadostni nočni počitki, izogibanje stresnim obremenitvam, po možnosti opustitev kajenja, omejitev v uživanju kave in alkohola, itd.).

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Mene pa zanima če kajenje vpliva na ”špikanje” pri srcu? Na dan pa skadim maksimalno 5 cigaretov. Je lahko vzrok kajenje ali kaj drugega?

“Špikanje” pri srcu je bolj verjetno posledica duševnih napetosti, vendar boste napravili nekaj dobrega za vaše srce, če boste opustili kajenje.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Živjo.

Star sm 23 let in imam že eno leto težavo. Čutim tesnobo v prsnem košu in zbadanje v predelu srca,delam v kuhinji kot kuhar,po 8 ur na dan včasih tudi več in občasno uživam alkohol (vikend). Od rojstva imam šum na srcu. Obiskal sm kardiologa kateri me je napotil v klinični center na kontrastni ultra zvok srca pri katerem niso ugotovili nobenih napak v srcu razen šuma na srcu. Zanima me ali so moje težave vzrok šuma na srcu ali kj drugega,in kaj mi svetujete.

Nekoliko me preseneča vsebina vašega dopisa. Napisali ste, da ste opravili pregled srca na kliniki, da so tam ugotovili šum na srcu, vendar brez organske speremembe na srcu. Škoda, da niste napisali odpustnice s klinike. Verjetno so ugotovili zelo blag šum, ki ga imate že od rojstva in je brez vsake posledice.
Mislim, da so vaše sedanje motnje posledica stresnih vplivov. Morda ste preveč telesno ali duševno obremejeni (preveč ur dela, prezahtevni delovni pogoji, nesporazumi v družini ali na delovnem mestu, itd. ).
Skušajte ugotoviti vzrok in skušajte ga premagati. Svetujem vam zdrav način življenja (zdrava uravnotežena prehrana, nekajenje, omejitev uživanja alkohola, dovolj nočnega počitka, izogibanje stresnim situacijam, več krat na teden polurni sprehodi z živahno hojo, itd.) in po potrebi blaga pomirjevala (npr.tablete Persen, ki so v prosti prodaji).

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

zdravo,poročila iz klinike nisem dobil na moj naslov verjetno je pri kardiologu keteri me je napotil v kliniko.
hotel sem še dodati da je kardiolog razen potrjenega šuma na srcu sumil na “ductus arteriosus persistens botalli” katerega v kliniki niso odkrili kardiologinja je rekla da ne vidi nobenih napak na srcu,osebni zdravnik pa mi je rekel da je možno da sem ankciozen in mi pripisal lexaurin 1.5mg po potrebi (ketirih nisem nikoli vzel) prisotne so tudi nenadne bolečine v sredini prsnega koša ki nenadno tudi izgine.Zanima me če se zaradi prisotnih težav in šuma,smem ukvarjati z kakšnim športom (tek,fitnes) ali mi to odsvetujete to me sicer sprošča samo je prisoten strah.Bolečine se največkrat pojavijo po delu ali fizični aktivnosti.

Lep pozdrav.

Odgovor že poslan

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

New Report

Close