Najdi forum

Specialni pedagog in zasebni vrtec

Pozdravljeni,

zanima me ali ima kdo podobno izkušnjo. Imamo otroka, ki hodi v običajen zasebni vrtec in se je izkazalo (po obisku RA, logopeda in specialnega pedagoga v ambulanti), da bi potreboval pomoč specialnega pedagoga nekajkrat na teden. Ker ta vrtec nima zaposlene primerne osebe to seveda ni izvedljivo – v javnih vrtcih to pogosto funkcionira znotraj običajnega programa.

Ali naj se obrnemo na najbližji javni vrtec in jih prosimo za pomoč? Obstaja kakšna “pravna podlaga”, da bi nam to ponudili ali le kvečjemu dobra volja? Ima kdo podobno izkušnjo?

Drugo opcijo žal vidimo le v tem, da sami najamemo specialnega pedagoga, ki bi hodil k nam domov (ponudbe, priporočila?)…obiski v ambulanti so žal preredki (enkrat na mesec in pol), da bi lahko pričakovali kakšen rezultat od njih.

lp,
Janez

Dajte se pozanimat – ali ima ta zasebni vrtec koncesijo? Če jo ima, potem bi v poštev prišel mobilni spec. ped., ki jih je običajno kar nekaj v občini. Začnite v vrtcu – z izvidom iz RA pojdite do vodstva vrtca in se posvetujte, kaj predlagajo kot rešitev. Sicer boste morali vse v zvezi s tem urejati na pristojnem Zavodu za šolstvo – nikakor ne privat, ker boste sicer bankrotirali!!!

Mogoče kaj takšnega (verjetno odvisno s katerrega konca ste)
http://www.cirius-kamnik.si/dejavnosti/inkluzivni_tim_mobilne_sluzbe

Janezpirc,

vse je odvisno od tega, kar piše v koncesijski pogodbi. Tole je uradni odgovor, ki mi ga je uspelo dobiti:
“Na podlagi 17. člena Zakona o usmerjanju otrok s posebnimi potrebami (v nadaljevanju ZUOPP) lahko vzgojo in izobraževanja otrok s posebnimi potrebami izvajajo tudi zasebni vrtci. ZUOPP v 5. členu določa vrste programov, v katere se usmerja predšolske otroke s posebnimi potrebami, in sicer:
– program za predšolske otroke s prilagojenim izvajanjem in dodatno strokovno pomočjo ter
– prilagojen program za predšolske otroke.
Program za predšolske otroke – Kurikulum za vrtce, Navodila h kurikulu za vrtce v programih s prilagojenim izvajanjem in dodatno strokovno pomočjo ter Kurikulu za vrtce v prilagojenem programu za predšolske otroke je sprejel Strokovni svet RS za splošno izobraževanje.

Zasebni vrtci, ki izvajajo programe po posebnih pedagoških načelih (Waldorfski vrtec, Montessori vrtec,…) bi morali pripraviti prilagoditve programa za otroke s posebnimi potrebami in jih potrditi na Strokovnem svetu RS za splošno izobraževanje.

Torej usmerjanje v programe po posebnih pedagoških načelih ni možno, saj ZUOPP v 5. členu določa zgoraj navedena programa. Ker 24. člen ZUOPP določa, da se z odločbo o usmeritvi določi program, vrtec in datum vključitve, usmeritve v zasebne vrtce ni mogoče speljati. Pravna služba je mnenja, da se v tem primeru izda odločba, da se otroku pravica do usmeritve zaradi vključenosti v vrtec, ki ne izvaja programa, kot to zahteva ZUOPP, ne dodeli.

Prav tako ni mogoče v postopkih usmerjanja odločiti o dodelitvi strokovne pomoči v izreku odločbe za otroke, vključene v zasebne vrtce brez koncesije. MIZKŠ stoji na stališču, da se višji stroški zaradi izvajanja odločbe o usmeritvi ne krijejo iz javnih sredstev, ampak je plačnik vrtec oziroma starši. O tem pa je potrebno starše in vrtec pravočasno, pred izdajo odločbe, obvestiti. V takšnih primerih se izda odločba z usmeritvijo v program in vključitvijo v vrtec, pri čemer bi le v obrazložitvi odločbe (ne pa tudi v izreku) bilo zapisano, kaj je še predlagala KUOPP, torej kaj bi OPP potreboval in je stvar, ki jo morajo medsebojno urediti ustanovitelj vrtca, poslovodstvo vrtca in starši OPP, to je, kdo od njih bo kril stroške prilagoditev/izvajalca DSP/spremljevalca, ki bi ga OPP v skladu s SM KUOPP potreboval, saj se po veljavnih predpisih to ne krije iz javnih sredstev, zato ZRSŠ o teh pravicah OPP ne sme odločati v izreku odločbe.

Kadar pa gre za zasebne vrtce s koncesijo, dodaja, ZRSŠ ni dolžan preverjati koncesijske pogodbe glede višjih stroškov za OPP, saj to sodi med upravičene stroške programa in se ne financira s strani staršev OPP. Pomembno je le, da gre za vrtec s koncesijo in da je vrtec vpisan v razvid glede izvajanja kurikula vrtca.

Gospod pa izpostavlja, da tega kadra zasebni vrtec nima, če prav razumem. Zasebni vrtec, če zadosti obema pogojema in če je izdana odločba o usmeritvi je nato dolžan zagotoviti izvajalca DSP v kolikor na poizvedbo komisije potrdi, da lahko zadosti vsem pogojem. Kako bo tega izvajalca dobil pa je njihova stvar (ali se bo povezal s sosednjim vrtcem, šolo, …..). Vsekakor mora nato skleniti z njim pogodbo za izplačilo storitev, ipd…….Najbrž bo to najbolj vedel ravnatelj oz. vodja vrtca, kako se te zadeve formalno uredijo naprej.

Odločba o usmeritvi pa je lahko izdana le, če sta oba pogoja, ki sem jih navedla zgoraj izpolnjena. Starši lahko vse preverijo na MIZKŠ pri ga. ga. Olga Jukič. “

Ne glede na to, ali vrtec ima v koncesijski pogodbi napisano tudi izvajanje dodatne strokovne pomoči, niste vi dolžni iskati ustrezen kader, ki bo pomoč izvajal.

Lep pozdrav in lep dan, Petra _______________________________________ Bolečina ni nič manjša, samo s časoma se naučiš živeti z njo. Cmok v nebesa, tvoja mami

Pozdravljeni,

hvala vsem, ki ste odgovorili. Predvsem Petri za tako izčrpen odgovor in prizadevanje. Vrtec, ki ga naš sin obiskuje, je zasebni vrtec brez koncesije (ker ne izvaja programa po javnem kurikulu), ima pa priznan status zasebnega vrtca zato stašri dobivamo subvencijo plačila od občine. Če prav razumem Petrino navedbo, ne moremo računati na nobeno obliko državne/občinske pomoči v okviru tega vrtca. Vodstvo vrtca se z birokracijo gotovo ne bi ukvarjalo, ker je že z drugim delom in stroški preobremenjeno, pa tudi, kaj mi pomaga sprožit postopke, ki bi trajali mesece in mesece, ko pomoč potrebujemo zdaj.

Vlogo za usmerjanje bomo po vsej verjetnosti oddali, čeprav kot kaže ni možno pričakovati pozitivnih rezultatov. Kot običajno se bo potrebno znajti sam…

Prav žalostno je, da če otroka vključiš v vrtec, ki svoj program izvaja na način, ki mu bolj zaupaš kot javnemu, so ti praktično vsa vrata zaprta. Davke in prispevke pa plačujemo čisto enako kot ostali.

Hvala še enkrat,
Janez

Pozdravljeni,,

če sem prav razumela odgovor MŠŠ, se dodatna pomoč lahko izvaja v zasebnem vrtce, le če ne deluje po posebnih pedagoških načelih – waldorf, montessori, ipd. Če imate otroka vključenega v zasebni vrtec po “navadnem” programu, pa mu pomoč pripada. Splača se poskusiti!

LP

Ni ravno tako, Če ima tak vrtec koncesijo in potrjene prilagoditve oz. program za otroke s pp, ni težav. Ker pa večina teh vrtcev nima, nastane problem.

Lep pozdrav in lep dan, Petra _______________________________________ Bolečina ni nič manjša, samo s časoma se naučiš živeti z njo. Cmok v nebesa, tvoja mami

New Report

Close