Najdi forum

Šolanje otroka na domu

Lep pozdrav !

Mene pa zanima konkretno vprašanje glede teme šolanja otroka na domu s posebnimi potrebami. Takšnega otroka namreč po zakonu lahko na domu izobražuje samo specialni pedagog (defektolog ). Kdo v tem primeru zagotovi plačo takšnemu zasebnemu učitelju ? Ali so to starši ali pa Ministrstvo za izobraževanje?
Za vsak Vaš odgovor bom zelo hvaležna.

domenika

za šolanje na domu morajo obstajati določeni pogoji, potrebna pa tudi odločba o usmerjanju.

Lep pozdrav in lep dan, Petra _______________________________________ Bolečina ni nič manjša, samo s časoma se naučiš živeti z njo. Cmok v nebesa, tvoja mami

LP,

odločbo o usmerjanju že imamo iz predšolskega obdobja in šolskega. Otrok zaključuje pravkar 6. razred OŠ in v šoli izvaja dve uri tedensko specialni pedagog z otrokom stvari, ki so potrebne za njegovo specifikacijo (glavni povdarek je na pozornosti in koncentraciji ), spada prav tako med zmerno gibalno ovirane otroke, ampak v tem ni težav, ker lahko fizično počne skoraj vse, kot ostali vrstniki. Za šolanje na domu bi radi poskusili zaradi tega, da bi vidli ali zmore bolje delovati v okolju prirejeno za njegove potrebe. Vsaj za eno leto, ker moraš za vsako šolsko leto posebej oddati vlogo za šolanje na domu. Predvsem tukaj igra vloga enega učitelja za vse predmete. Tukaj pa se zatakne. Nekako ne moremo priti do informacij ( tudi iz Ministrstva za izobraževanje ne odgovarjajo na vprašanja ) , kako naprej. Vemo, da vlogo (Zavod za šolstvo ) posreduje komisiji, ki oceni oz. da dovoljenje za šolanje na domu. Nihče pa ne zna povedati ( tudi na njegovi matični OŠ ) , kdo plača specialnega pedagoga. Brez težav najdeš informacije o tem, da takšen učitelj mora imeti status zasebnika, ki bi poučeval otroka s posebnimi potrebami na domu, kako se črpajo finance za potrebe otroka,… a nobenega podatka o zadevi, kdo plačuje tega pedagoga.

Hvala, Domenika

domenika,

imam občutek, da ste za šolanje na domu za naslednje šolsko leto že malce pozni. Glede na vaše razloge tudi ni nujno, da bo komisija podprla vašo željo. Saj naj bi osnovni pogoj bil, da zaradi individualiziranega pristopa otrok lažje dosega cilje oziroma standarde znanja, določene z učnimi načrti. V kolikor se fant v šoli dobro počuti in je uspešen, jaz osebno ne bi delala sprememb..
Nekaj več tudi na http://solanadomu.weebly.com/zakonodaja.html

Lep pozdrav in lep dan, Petra _______________________________________ Bolečina ni nič manjša, samo s časoma se naučiš živeti z njo. Cmok v nebesa, tvoja mami

LP,

zahvaljujem se Vam za odgovor. Otrok se v šoli dobro počuti, ima lepe odnose s šolarji in učitelji; za to potezo bi se odločili, na podlagi potrebe po izboljšanju rezultatov , ki jih dosega v šoli. Posvetovala sem se tudi z defektologinjo, ker opaža že dlje časa vzorec, ki kaže na večji padec koncentracije namesto, da bi se stvar izboljševala. Je pa res, da sem imela v mislih naslednje šolsko leto in ne letošnje. Rada pa bi pohvalila (moje osebno mnenje) vsakršno strokovno osebje, ki se ukvarjajo s takšnimi otroci ( s posebnimi potrebami ) , ker nekako poskušajo z omejenimi urami doseči v šolskem času tisto, kar bi naj za njih bilo najbolje. Razmišljala sem samo v smeri tega, da če že imam možnost ( osebno jo imam ) , bom poskušala za otroka storiti najbolje – torej dati možnost, da vidi ( za kar je v prvi vrsti sam izrazil željo ) ali bi ta način bil ustreznejši zanj. Žal, mojemu sinu ni dovolj, da dosega neko povprečje ( po zakonu, pa je dovolj, da dosega minimalne standarde, zato ne dobijo otroci več ur strokovnih pomoči ) , ker pač želi potegniti najboljše iz sebe in si omogočiti dobro šolanje vnaprej. Sliši se mogoče malo preveč odraslo razmišljanje za dvanajstletnika, ampak ga v tem podpiram. Je pa res, da še moramo počakati, pa bomo videli, kako se bo stvar razvijala. In, če nam bo uspelo Vam bom javila. Še enkrat hvala in lep pozdrav !

Domenika,

ne razumem prav, da bi se izboljšali rezultati? Mislite ocene? Glede na razred, ki ga obiskuje, bi padce koncentracije tudi lahko prepisali koncu šolskega leta in začetku pubertete. Lahlo pa bi bilo tudi vse posledica, da je fant v šoli premalo stimuluran in bi potrebovoval zahtevnješi nivo.
Če je vas sin v šoli srečen, zadovoljen, osebno ne bi spreminjala ničesar. Če pa je sam izrazil željo, ša bi bilo predno se podate v “domače vode” smiselno raziskati, zakaj je tako.

Lep pozdrav in lep dan, Petra _______________________________________ Bolečina ni nič manjša, samo s časoma se naučiš živeti z njo. Cmok v nebesa, tvoja mami

Pozdravljeni,

nisem strokovnjakinja na tem področju, a bi vseeno izrazila svoje mnenje … Učni uspeh ni edini pomemben, umakniti otroka od vrstnikov in vsakdanje komunikacije z ostalimi ljudmi po mojem mnenju ni dobro. Naj se uči funkcionirati z svetu, v katerem se bo tudi kasneje moral znajti.

New Report

Close