Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Drugo Otorinolaringologija Slabši sluh in sumenje

Slabši sluh in sumenje

Pozdravljeni,
Moje težave s poslabšanjem sluha na desnem ušesu so se začele pred 14 dnevi in sicer poslabšanje sluha na desnem ušesu ter šumenja.
Po obisku na ORL sem dobila izvide:
aDG: perceptivna izguba sluha obojestransko, več po desni kot po levi strani
Ty: tip a levo, tip a desno z 28 daPa
Zdravila: nootropil (1.2mg 2×1)
Milgamma (1xdnevno)
Urutal 24mg (2×1)
Priporočena tudi hiperbarična terapija po nevrološke protokolu

Ker je prišlo do teh težav naenkrat, prosim za razlago izvida. Naj omenim, da sem v Juliji imela poseg na dlesnih (rekonstrukcija zobnega grebena, regenerativni material veziva, kosti in zobnega mesa). Prav tako imam že vrsto let težave z vratno hrbtenico (znižana medvretencna ploščica C5-C6, C6-C7. Spondiloza in ostehondroza….)
Hvala za vaš odgovor in mnenje vnaprej.

Spoštovani,

gre za nenadno senzorinevralno izgubo sluha – neznanega vzroka. Največkrat je verjetno krivo virusno vnetje ali zamašena drobna žilica (motnja prekrvavitve) zaradi zvišanega holesterola v krvi in zvišanega sladkorja v krvi.

Niste napisali natančnih meritev sluha.

Priporočeno zdravljenje naj se začne čim prej, vendar tudi 21 do 30 dni po začetku težav še ni prepozno:
– kortikosteroid v tabletah – najbolj učinkovit je odmerek metil-prednizolona 1,5 mg /kg telesne teže 14 dni
– strogi počitek – ležanje v postelji
– če ne pride do izboljšanja sluha v 14 dneh, še reševalno zdravljenje – kortikosteroid intratimpanalno (deksametazon 24 mg/ml po prerezu bobniča).

Za hiperbarično kisikovo zdravljenje ni znanstvenih dokazov, da bi izboljšalo sluh.

Prav tako glede na izsledke metaanalize več raziskav ni dokazov, da bi bilo potrebno že na začetku hkrati zdraviti s kortikosteroidom v tabletah in intratimpanalno (potreben je prerez bobniča).

Pripročam ponovni nujni ORL pregled (v drugi ustanovi).

*** asist. dr. Tanja Soklič Košak, dr.med., spec. ORL, ORL Klinika, UKC Ljubljana *** ORL SOKLIČ KOŠAK, Vilharjeva 50, LJUBLJANA *** m: 041 45 22 88 *** e: [email protected] *** https://www.orlsoklickosak.si ***

New Report

Close