Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Pediatrija Pediatrija slab urin pri 6 mesečni punčki

slab urin pri 6 mesečni punčki

Zjutraj je možno, da ima urin vonj (po amonijaku), sploh, če otroka ne previjamo ponoči in urin razpada.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Hvala za azuren odgovor! Zanima me se nevarnost bakterije e. Colli. Dobila sva jo po nepotrebnem, saj sva bila 2 dni po rojstvu sprejeta na pediatrijo zaradi kozne bolezni, tam pa so naju dali v sobo z deckom, ki je bil okuzen z e. Colli. Sicer so mi zagotovili, da ni nevarnosti in da bo to samo izzvenelo, vendar me zanima se vase mnenje.

Na kaj moram biti se posebej pozorna?

Hvala

E. colli se na takšen način ne prenaša (samo z bivanjem v skupnem prostoru).

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Vem, da ni bilo krivo samo bivanje. Previjanje na isti previjalni, nerazkuzevanje bolnisnicnih delavcev, ki se so najprej dotikali bolnega decka, potem pa mojega itd. Ampak te bakterije do takrat ni imel, saj so mu naredili vse teste. Ko je prisel v stik z deckom, pa sva domov odsla z njo� povedali pa so mi sele 3 dan, naj pazimo, da ne bosta imela stikov.

Lp

Bakterija E.colli je normalno prisotna v našem telesu in morda ni potrebno iskati vzrokov v domnevnem nehigienskem ravnanju, pač pa bolj pogojem, da se je bakterija namnožila iz prvotno (normalno) prisotne bakterije v telesu. Testi postanejo pozitivni, ko se dovolj bakterij namnoži.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Pozdravljeni,

pred nekaj dnevi smo pri našem 2,5 mesečnem sinu opazili da imajo plenice zelo močan, smrdeč vonj. Pediatrinja nas je poslala na odvzem urina in izvid je bil:
levkociti-3, Nitriti-1, Proteini-1,u-kri/Hb-3, u-sed eritrociti 5-15, u-sed levkociti številni, u-sed. bakterije-stevilne, uricult 10/7
Na podlagi tega izvida so nas poslali naprej, kjer so opravili UZ abdomna in sečil, pri katerem je bila opisana nekoliko zadebeljena sluznica pileona leve ledvice ter v mehurju, predvsem bazalno- znaki okužbe sečil.
Na podlagi teh preiskav so potem poslali urin še na sanford, za katerega izvida še nimamo, dobili pa smo antibiotik Primotren na 12 ur za zdravljenje vnetja.
Vendar pa sedaj berem , da brez vročine ali drugih simptomov v takih primerih ne gre nujno za vnetje pač pa le za asimptomatsko bakteriurijo, ki je sploh ni potrebno zdraviti. In naš sin, razen smrdečega urina in teh izvidov ni imel nobenega znaka bolezni oz vnetja. Zato prosim za vaše mnenje, ali je v tem primeru( na podlagi izvidov) šlo za vnetje ali bi lahko počakali z zdravljenjem do izvidov sanford.

Hvala za odgovor in lep pozdrav

Glede na to, da je izvid urina patološki in da so UZ znaki vnetja, ni pomislekov za zdravljenje, ne glede na prisotnost vorčine.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Pozdravljena,

pred časom sem vam že pisala glede uroinfekta pri mojem sinu. Po omenjenem uroinfektu smo vzeli kontrolni urin, ki je bil v redu. Malo za tem je sin dobil vročino. Vročina je bila prisotna 3 dni. Pediater je dal pregledat urin, ki je pokazal nekaj bakterij vendar nič levkocitov ali česa podobnega ( v izvidu piše, da je bil nativni izvid urina povsem normalen). Vzeli so mu tudi kri, ki je kazala na virozo in ne bakterijo, zato se za antibiotik niso odločili. Po 3 dneh je vročina padla in dobil je drobne pikice, zato sem predvidevala da je prebolel 6 bolezen. V marcu smo potem imeli prvi pregled pri nefrologu. Glede na celoten potek in vse izvide so se odločili da zdravljenje za enkrat ni potrebno, da je bil uroinfekt verjetno posledica vnetja lulčka . Vzeli so nam tudi urin in v izvidu, ki smo ga dobili na dom piše, da je bil Hb 2+, v sedimentu pa so le posamezni levkociti. Hemogram in DKS sta bila normalna, Sanford pa negativen ( naj povem, da je ob odvzemu sin rahlo krvavel iz kožice na lulčku).Zato so se odločili, da zdravljenje ni potrebno in predlagali kontrolini UZ v juniju. In prejšnji petek smo imeli kontrolni UZ, kjer se je videl rahlo razširjen votli sistem ledvic, razširjen sečevod ( Levi pielon??…nisem se dobro zapomnila, izvida pa še nimam) in nekaj v urinu. Skorje in funkcija ledvic naj bi bilo v redu. Nefrolog se je odločil za MCUG pregled in vzeli so nam urin. Na MCUG so nas naročili že za ta petek in ker je potrebno, da je izvid urina negativen sem danes poklicala kako in kaj. in povedali so mi, da je v urinu veliko bakterij, tudi levkociti in da MCUG odpade, sicer izvidov Sanforda še ni. Sedaj bodo najprej zdravili z antibiotikom, nato bomo šli na zaščito s primotrenom. Sem vprašala kako ima lahko sin ves čas te probleme brez znakov vnetja pa so rekli da so bakterije verjetno v mehurju. Vendar meni to ne pove dovolj, zato se obračam še na vas. Prosim, če mi poveste kaj to pomeni? Ali sin dejansko ima uroinfekte brez vseh znakov ali gre v tem primeru morda le za okužbo spodnjih sečil? kaj pomeni, če so konstantna vnetja spodnji sečil? je lahko tudi tako nevarno kot vnetja zgornjih? Me res skrbi, ker dejansko to stanje pri sinu poteka že od rojstva, pa do sedaj nismo bili še na nobeni zaščiti. Sicer pravijo da so ledvice še ok, me pa zanima ali lahko to vpliva tudi na kaj drugega( ne samo ledvica) ali so ledvica bistvenega pomena pri teh zadevah. Povsod zasledim da gredo tako majhni dojenčki ob prvem uroinfektu v bolnišnico, nam pa so ga zdravili doma. In potem nismo dobil nobene zaščite. In sedaj me skrbi, da je bila narejena kakšna škoda, ali mislite da bi se to vse videlo na UZ, saj to traja že pol leta. Ali lahko vse to poteka brez kakšnih resnih posledic ( v kolikor ni bilo infektov in so ledvice videti ok) ?
Poleg tega pa me še zanima kako je s temi preiskavami MCUG in UMCG. Res ne bi rada da je sin izpostavljen sevanju, če to ni nujno potrebno in bi rajši, da opravijo Uz preiskavo UMCG vendar ne vem, če je to v našem primeru mogoče. Nefrolog pravi, da se določenih stvari z UMCG ne vidijo, zato prosim še za vaše mnenje ali mislite da je v našem primeru res bolj potreben MCUG test.
Najlepša hvala za vaš odgovor, saj sem res zaskrbljena!

Lep pozdrav!

Po sodobnih navodilih zdraviomo nekomplicirani prvi uropinfekt ambulanto in le ob ponavljanjih opravljamo slikovne preiskave. Če se bo pokazalo, da to ne obvaruje zadostnega dela otrok pred vnetji zgornjih sečil, se bodo navodila zagotovo spremenila. Zaenkrat pa velja tako, kot sem napisala. Če otrok nima visoke vročine, nei prizadet, dobro pije in ni dehidriran, ni potrebe po zdravljenju prvega uroinfekta v bolnišnici.
Slikovne preiskave odkrivajo prirojene malformacije in zaenkrat drugačne metode ni, sploh pri večjih otrocih, kjer ultrazvočni MCUG ne pride upoštev.
Vnetja mehurja sicer ne prizadenejo funkicije ledvic, razen v primeru ascendentnega širjenja (torej širjenje okužbe navzgor). Je pa potrebno tudi tu idkriti vzrok ponavljajočim vnetjem.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Pozdravljena.

 

Pri sistematskem pregledu za našo 6-mesecbo punčko je bil odvzet urin. Lulala je hitro, urin je stal Cca uro v vrečki, predno je bil odnesen v laboratorij. Čez 5 dni je dobila pikice po telesu in to je bil tudi razlog pregleda po 7. Dneh od sistematike. Tam sem izvedela, da ponovno nastavimo vrečko, ker je imela malo povišane levkocite v urinu. Ampak, da to ni nič takega. Če mi ne bi sestra omenila za vrečko, zdravnica sploh ne bi komentirala izvida po mojem opozorilu, da počakamo še sestro za vrečko. Umita je bila s tremi potegi priloženih blazinic, vrečko je imela 1h in 15 min predno je lulala. Dol sem jo odlimala sama in takoj nesla v laboratorij. Urin je bil videti bister.Na izvide smo čakali dva dni. Izvidi so po besedah sestre slabi in da nas na kartici čaka antibiotik amoksiklav. Pregled urina čez pet ni. Antibiotik jemljemo sedem dni. Zanima me, ali je možno vnetje brez znakov? Dobro, sicer je en mesec malo tečna, slabše spi (pripisovali smo zobkom in njenemh napredku..je izredno živahna). Urin ne smrdi, plenice so lepo polulane, vročine ni imela. Le zamašen nos in vneto oko, kar pa ni čudnega pri vseh teh virozah, ki jih starejši prinese iz vrtca. Pred pregledom je niti sama nisem umila z milom, ker nisem pričakovala ponovnega odvzema urina. Je možno, da gre res za vnetje sečil? Izvidov ne morem komentirati, ker ne povedo ničesar. Samo, da je slab izvid.

 

Hvala za prijaznost.

 

 

Pozdravljeni.

V prejšnji objavi sem pozabila napisati, da je bila punčka pri starosti 3.5 mesecev hospitalizirana. Imela je povišano temperaturo. Vzeli so ji urin in kri, ker je kakala je imela izvid katastrofalen in zato so nas obdržali. Vročina je trajala samo en dan, nato ko smo končno dobivali lepše urine brez kakanja, so bili vedno prvi izvidi urina ok, urikult pa potem pokazal bakterije. Na koncu so ugotovili, da je imela parainfluenco tipa 3 ( starejši bratec je imel iste znake teden pred njo z vnetim grlom, prav tako ona). Urin so poslali tudi na mikrobiološki test. Naredili so tudi uz sečil, kjer ne vse bp. Zdravnik nas je odpustil in po tednu dni poklical, da se naj ne ustrašimo izvida, ki bo prišel na dom. Izolirali so bakterijo e Colli, vendar je rekel da glede na to, da punčka deluje zdrava, urin ne smrdi, pridno polni pleničke, nima vrocine se za zdaj ne ukrepa. Izvid naj nesemo pediatrinji, kar smo tudi storili. Navodilo je še bilo, da če pride do nepojasnjene vročine oz ostalih znakov, da zdravnica ve katera bakterija je bila izolirana, da določi antibiotično zdravljenje. Skrbi me, ker punčka nima nobenih znakov, da bi bila bolna, da je bilo dajanje antibiotika prehitro in bo problem, če bo res v prihodnosti imela uroinfekt z vsemi znaki…

Hvala in lp

Ravno zaradi težav v starosti 3,5 mesecev so očitno vsi bolj pozorni na izvide urina, ki nekako kažejo na vnetje (če rpav razumem), otrok pa nima vročine, razen v primeru, da sočasno preboleva še kakšno virusno okužbo. Brez izvidov sicewr ni možno komentirati in povsem pojasniti, je pa pri izvidih, ki kažejo vnetja sečil, čeprav otrok nima znakov za pielonefritis, potrebna pozornost.

Razumem, da se pri patološkem izvidu odločijo za zdravljenje, saj tudi tiha vnetja brez zdravljenja lahko povzročajo brazgotinjenje ledvic, kar si nikakor ne želimo.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Pozdravljena.

Najprej naj se zahvalim za odgovor. Vročino je imela samo 1x (pripisana parainfluenci, ker je trajala samo en dan). Izvidi krvi (po padli vročini),prvega urina, uz ledvic in sečil je bil ok. Viroz pa v 7 mesecih….blizu 10 (smrkav nos). Zdravnik v bolnišnici je komentiral, da je bakterija na koži in da se zato pojavlja oz razbohoti na gojišču. Dokler ne dela težav, se pusti. No tokrat smo antibiotik pojedli do konca, peti dan je sledila kontrola, vmes so dobili rezultate, kjer je bila ponovno izolirana e colli. Umila sem jo z milom predno smo nastavili vrečko, vrečka je bila nastavljena 15 min. Izvidi ok, s komentarjem, da mikrobioloških testov ni bilo moč narediti zaradi premalo urina (kljub zagotovilu sestre, da ga je dovolj). Napotek : dodajanje probiotikov (dajemo biogaja od starosti 3 tednov tako ali tako) ter dobro in cimprej umiti po vsakem kakanju (kar pa tudi delamo že od rojstva). Kri nismo dali ne prvič in tudi ne ob kontroli. Mogoče ponovimo kontrolo urina pri sistematiki 9 mesecev (kakor se bo zdravnica odločila). Je možno, da ima bakterijo na koži in zato slabi rezultati, ker urin ni bil primerno odvzet? Komentar prvih izvidov je bil samo, da so levkociti v urinu malo povečani, ampak nič takega, da ponavadi naredijo ponovno kontrolo. Občutek imam, da urina sploh ne bi ponovno odvzeli po tistih 7 dneh, če se ne bi šle pokazat zaradi izpuščaja. Klica namreč v tednu dni ni bilo (rezultate imajo ponavadi naslednji dan).

 

Hvala in lp

Svetujem občasne kontrole urina, dokler pa nima znakov vnetja sečil, tega ne zdravimo.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

New Report

Close