slab dvojni hormonski test
pozdravljeni,
noseča sem drugič (prva nosečnost je minila brez težav, otrok je zdrav), stara sem 35 let in po opravljenem dvojnem presejalnem testum, imam že določen termin za amniocentezo. razlog je slab dvojni hormonski test in s tem v zvezi imam tudi vprašanje.
rezultati NS, ki je bila opravljena v trajanju nosečnosti 12+1:
srčni utrip 156
CRL 63,0
BPD 21,0
NT 1,5
nosna kost vidna,
tveganja se točno ne spomnim, bilo pa je malo nad 1: 1700
rezultat DHT:
prosti beta – hCG 65.2 pri meni 1.654
PAPP-A 0.900 pri meni 0.209
tveganje za DS se je po rezultatih tega testa močno povečalo in sicer kar na 1:29
tveganje za 13+18 pa tudi povečalo, vendar še vedno ne tako zelo, saj je 1:1617
moje vprašanje je zlasti sledeče: kaj pravzaprav ta hormona pomenita, in predvsem, kaj vse lahko nakazuje tako močno odstopanje vrednosti le-teh? ali takšno odstopanje vedno predstavlja takšne ali drugačne nepravilnosti pri zdravju otročka oz. ali je mogoče, da na otročku ne pusti nikakršnih posledic.
zaradi vsega sem tako zelo zaskrbljena, saj se je tveganje po tem testu res mčno povečalo. za odg. se vam že v naprej najlepše zahvaljujem.
lepo pozdravljeni.
Spoštovani,
venomer se srečujem s podobnimi vprašanji, ki so povsem “mimo bistva” in kažejo samo na veliko zaskrbljenost nosečnic ob popolnem pomanjkanju obveščenosti o presejalnih testih. Nosečnice venomer mislite, da ima karkoli že določamo v krvi ali urinu na plodu kakšne “posledice”. Ne ločite med oblaki na nebu in nevihto, ki jo oblaki “včasih” napovedujejo. NS,NK in hormoni so nekakšni podatki, iz katerih si s pomočjo statistike pomagamo napovedati verjetnost določenega dogodka v nosečnosti. Med drugim nas zanimajo kromosomske napake pri plodu in na splošno izid nosečnosti. Nobena vrednot česarkoli v krvi pa na plod nima nobenega vpliva!!! Lahko je le povezana z določenimi tveganju za določen dogodek ali sklop dogodkov.
Tako so vaše vrednosti PAPP-a in hCG povezane z večjo verjetnsotjo Downovega sindroma pa še pri tem bi bilo zelo pomembno vedeti ali ste zanosili spontano ali s postopkom IVF in če je bilo to upoštevano pri izračunu (pravilno odkljukano v programu), če kadite ali ne in koliko tehtate. VSe to je v programu predvideno in upoštevano, če ni, pa je lahko rezultat izračuna nepravilen.
VAše tveganje za DS je torej okrog 3% oziroma je verjetnost, da je plod zdrav skoraj 97%.
Pozdravljena! Popolnoma si predstavljam tvoj strah in trenutno počutje. Tudi sama sem šla skozi to, meni se je iz 1:7300 po dht zmanjšalo na 1:72. Opravila AC, dolgo čakala izvide, prejokala. Zdaj imam zdravo 4,5 mesečno punčko. pogovarjala sem se z večimi puncami po forumih in tudi ginekologi, vsi so me tolažili, da bo ok, ker je NT 1.5 in plod na UZ bp. Hormoni so pa pač bili povečani in še danes ne vem zakaj. Osebno poznam še dva taka primera od dveh znank in tudi imata zdrava otroka.
Takrat mi ni pomagala nobena tolažba, kot zdaj najbrž tudi tebi ne. Verjamem, da bo vse ok in držim pesti! In seveda čakam veselo novico!
Grozno je iti skozi vse to, a zdaj sem vesela, ker vem, da moja hčerkica nima genetskih bolezni.LP
spoštovani dr. pušenjak,
rezultat tveganja je izračunan pravilno, upoštevano je bilo, da ne kadim, spontana zanositev, teža pa okoli 52 kg.
razumela sem tudi, da je tveganje, da nosim otroka z DS sindromom dobre 3 % oz., da nosim zdravega otroka dobrih 96 %.
še vedno pa ne vem, kaj hormona PAPP-a in hCGh pomenita, oz. iz kakšnih vzrokov lahko pride do tako močnega odstopanja vrednosti le-teh? ne vem, ali je odgovor na takšno vprašanje sploh mogoč in se opravičujem za svoje medicinsko neznanje.
draga miskka,
hvala za lepe misli in spodbudo in za razumevanje, da vsi mali odstotki ali veliki (odvisno iz katere strani gledaš) ne morejo zbuditi velikega optimizma, dokler skrb in strah za otročka prevladujeta.
mi pa solze v oči privrejo vsakič, ko preberem ali slišim, da mamica pa toliko prestanih skrbeh v rokah ljubkuje zdravega otročka.
srečno in lp
kot sem že zapisal, nobena vrednost PAPP-a niti ßhCG nič konkretnega ne pomeni. Je le statistična spremenljivka, ki je povezana s pojavom kromosomskih napak in v vašem konkretnem primeru je bila kombinacija obeh hormonov pač takšna, da se je pomembno zvišalo tveganje za DS.
🙂
Spoštovani,
mene pa glede na vaš odgovor zgoraj zanima, kako način zanositve (IVF, ICSI) vpliva na rezultate NS ali dvojnega hormonskega testa oz. ali umetna oploditev (ICSI) lahko kakorkoli primore k temu, da otrok ni zdrav.
Poleg vpliva na presejalne teste me zanima tudi ali oploditev z ICSI kakorkoli vpliva na zdravje otroka oz. ali obstaja večja možnost za otrokovo prizadetost?
Najlepša hvala za odgovor!
Spoštovani,
torej res je bilo mogoče dokazati, da po metodi ICSI pride do nekoliko pogostejših razvojnih nepravilnosti kot sicer, pri čemer se domneva, da sam postopek ICSI s tem nima posebne zveze, temveč gre bolj za dejstvo, da z metodo ICSI obidemo številne naravne mehanizme, ki sicer preprečijo imeti potomstvo in so ti mehanizmi morda genetsko povezani s slabšim dednim materijalom oziroma genetskimi nepravilnostmi.
Sicer pa so zlasti biokemični markerji po EVF postopkih nekoliko manj zanesljivi oziroma v ovprečju odstopajo pogosteje v smeri, ki je sicer značiulna za Downov sindrom, zlasti je bilo mogoče opaziti, da so vrednosti prostega ßhCG višje, vrendosti PAPP-a pa nižje od povprečja pri
ženskah po narvni zanositvi. Zakaj je tako, se ne ve, vendar tudi to program za izračun tveganja za DS pri nuhalni svetlini upošteva, vendar le, če se podatek o IVF pravilno vnese v za to predvideno rubriko.
Spoštovani,
za posebne skrbi pravzaprav ni razloga. Vaše tveganje je sicer nominalno višje kot bi sklepali zgolj iz NS, ampak je še vedno pod mejo 1:300, kar sicer velja za mejo med povišanim in normalnim, nizkim tveganjem. dodatne preiskave torej niso medicinsko indicirane, lahko pa, če se tako odločite, opravite za vsak slučaj še NIPT (neinvazivni genetski test iz proste plodove DNA v vaši krvi).
mag. Stanko Pušenjak, dr. med., 28.09.2022 ob 09:19
Spoštovani,
za posebne skrbi pravzaprav ni razloga. Vaše tveganje je sicer nominalno višje kot bi sklepali zgolj iz NS, ampak je še vedno pod mejo 1:300, kar sicer velja za mejo med povišanim in normalnim, nizkim tveganjem. dodatne preiskave torej niso medicinsko indicirane, lahko pa, če se tako odločite, opravite za vsak slučaj še NIPT (neinvazivni genetski test iz proste plodove DNA v vaši krvi).
Hvala Za odgovor.ampak me še vseeno zelo skrbi ker me je ginekologinja kar pošteno prestrašila ker naj bi tale FREE BHCG Bil kar 3 višji od normalnega. Stara sem pa 33let .a igra tudi kakšno vlogo pri izračunu moj povišan krvni tlak ob pregledu( imela sem ful visokega),otrokov srčni utrip(171bpm) in starost? Bila sem uvrščena za tveganje v SREDNJEM območju. Kakšne so možnosti po % da rodim zdravega otroka. Bacground risk je bil pa 1:361 adjusted risk pa 1:347.prosim se za za odgovor.lp darja
če vas še vedno skrbi, potem te lahko odpravite oziroma zmanjšate le z dodatnim testom NIPT. Pojem “srednje tveganje” (med 1:100 – 1:1000) so ustvarili predvsem zato, da bi (p)odprli tržišče za teste NIPT. Pred dobo NIPT smo poznali le visoko in nizko tveganje (višje in nižje od 1:300). Takrat smo tistim z višjim tveganjem delali amniocentezo, tistim z nizkim pa nič in smo prav tako shajali povsem v redu. Sicer pa prosti beta hCG ni bil 3x višji ampak le za malenkost (namesto MoM 1 je bil 1,053), je pa bil PAPP-a za 60% nižji od povprečja (namesto MoM 1 je bil 0,366) in to niti slučajno ni kritično.
nihče ne more zagotovit, da je s plodom vse bp, tveganje, da je kaj narobe, pa je nizko.
tveganji za Trisomiji 13 in 18 sta tudi nizki
Aja pa da vam še umenim men je blo na NS rečeno da je moj free hcg okol 2Mom zdej nevem točno a je rekla da je to moj rezultat al nasplosno da ce je okol 2 da se poveča tveganje za DS glede na rez.zdej normalno je ucitno 1Mom Al kako? Ne razumem Glih kako je s tem hcgjem kolk je normalno,tvegano in nekje zlata sredina če mi lahko obrazložite malo več kako je s tem? Hvala
ni kaj veliko za pojasnjevati. MoM pomeni “mean of median”, kar je nekakšna standradizirana vrednost za vsak dan trajanja nosečnosti, ker se te vrednosti spreminjajo. 1 MoM je povprečje in bližje kot je 1 MoM, boljše je. Sicer pa obstajajo tipični profili za MoM prostega beta hCG in PAPP-a pri trisomiji 21, 18 in 13. Tveganje za trisomijo 21 se povečuje, če se zvišuje MoM prostega beta hCG in znižuje MoM PAPPa. Pri trisomijah 18 in 13 se obe vrednosti znižujeta pod 1.
na rezultate testa NIPT se praviloma čaka med 10 in 14 dnevi.