skrajšani delovni čas po 3. letu otroka
Pozdravljeni,
sin bo konec septembra star 3 leta in meni se izteče čas, ko sem lahko delala s krajšim delovnim časom.
Sin ima diagnozo obojestranske blage spastičnosti (najblažja oblika cerebralne paralize) in vedenjskih motenj. Posledično ima tedenske delovno terapijo, fizioterapijo, vozimo ga sami na še eno dodatno gibalno terapijo.
Poleg tega je zelo alergičen in vso hrano, ki jo lahko je, mu morava pripraviti, da jo nese s sabo v varstvo.
Vse to ni zdaj po skoraj treh letih nič drugače kot po koncu porodniške, jaz pa naj bi delala od jeseni dalje po 2 uri več na dan.
Pravico do krajšega delovnega časa ima starš, ki neguje in varuje težje gibalno oviranega otroka ali zmerno ali težje duševno prizadetega otroka do 18. leta starosti otroka.
Glede na to definicijo jaz take pravice nimam. Kako je drugače mogoče urediti skrajšani delovni čas, da ti teče normalna delovna doba?
Kako ste se drugi znašli v taki ali podobni situaciji?
Hvala za odgovore in lep pozdrav.
Moja hči je poleti tudi dopolnila tri leta in sem na osemurnem delavniku. Za vse predpisane terapije (delovna, nevrofizioterapija, logopedska obravnava) sem se dogovorila, da jih obiskujeva zjutraj, najzgodnejši možni termin (ob sedmih, pol osmi ali ob osmih, takoj ko pač začenjo z delom), tako da pridem kasneje v službo in pediatrinja mi da dve uri bolniške za spremstvo za vsako od terapij, ki so predpisane. Samoplačniške terapije obiskujeva s hčerko popoldan, po službi. Res je naporno, ker smo veliko od doma, doma pa je treba še vse narediti. Nimamo babi servisa ali kaj podobnega. Ker hčerka uporablja ortoze, bi morda lahko celo zaprosila za podaljšanje skrajšanega delovnega časa, a bi se nam finančno z manjšo plačo težko izšlo, sploh pa se ji na srečo noge zelo izboljšujejo in ortoz ne bo več dolgo potrebovala, in bi bila moja prošnja vprašljiva.
Sodelavka ima hčerko, ki ne bo nikoli hodila. Do njenega 18. leta starosti je lahko koristila skrajšani delovni čas, potem pa je v službi prosila za odprtje delovnega mesta za 6 ur dnevno. Na srečo so ji ugodili in ji kar ustreza. Ne vem, če si prispevke za ostali dve uri lahko plačuje sama, pred leti se je to dalo. Hočem reči, če res nikakor ne zmoreš organizirati življenja z osemurnim delovnikom, je še vedno možnost, da si poiščeš ali pa celo ustvariš delovno mesto s skrajšanim delovnim časom. Je pa težko.