Škodljivost cepiv
Spoštovani,
nevarnost okužbe s povzročiteljem malarije za turiste je majhna. Zaščita s tabletami (klorokvina) se priporoča, če boste bivali izven urejenih naselij, zlasti pa v provinci Altagracia oz. Bavaro. (Klorokvin lahko jemljete tudi med nosečnostjo).
KLorokvin oz. preparat Nivaquine ima teoretično kar nekaj stranskih učinkov. Redko se pojavi srbenje kože, izpuščaji, pigmentacija kože, nohtov in sluznic, bolečine v želodcu in slabost.
Pri višjih dozah (oz.dolgotrajni terapiji) se lahko pojavijo motnje vida in druge živčno-mišične motnje.
V področjih, kjer je povzročitelj malarije še občutljiv na klorokvin, daje zdravilo dobro(vendar ne 100%) zaščito proti malariji. Na resna vročinska obolenja moramo biti pozorni še vsaj 6 mesecev po povratku iz malaričnega območja.
Cepljenje proti hepatitisu A se priporoča vsem neimunim potnikom, ki potujejo v dežele s slabšim higienskim standardom. Cepimo se vsaj 14 dni pred odhodom na endemično področje; zaščita proti okužbi je nad 90%. Z drugo dozo cepiva po 6-12 mesecih, si zagotovimo dolgotrajno imunost vsaj 15 let.
Cepivo je mrtvo in ni kontraindicirano med nosečnostjo, vendar razumljivo tudi učinkov cepiva na plod v raziskavah niso ocenjevali. Zato vam svetujem, da se cepite pred nosečnostjo ali po njej.
Stranski učinki po cepljenju so redki in ponavadi blagi. Pojavi se lahko bolečina, oz.občutljivost na mestu cepljenja, rdečina in oteklina. Sistemski znaki po cepljenju so lahko: slabost, bruhanje, temperatura, glavobol. Večina stranskih pojavov mine v enem dnevu.
Lep pozdrav,
EGrilc, dr.med
Potujeva v Punta Cano, kot sem že omenila, hotel Barcelo Bavaro Village in misliva ostati samo tu v turističnem naselju, opustila sva tudi idejo o safarijo, predvesm zaradi nevarnosti okužbe. Med medenimi tedni ali pa takoj po njih pa računava na zanositev. Kaj nama svetujete glede hepatitisa A, bi se cepila ali ne? Glede malarije, pa mislim, da nebova jemala tablet, ker omenjate, da je nevarnost okužbe zelo majhna. Kaj pa če vzameva tablete seboje, če slučajno pride do okužbe, jih lahko vzamema ali je že prepozno?
Zanima me tudi, če veste ali se lahko v dominikanski republiki uporabljajo sredstva proti komarjem, ki so za v vrtičnico, ali imajo primerne vtičnice?
Hvala za vse odgovore in lep pozdrav.
Načrtovana nosečnost v prihodnosti ni ovira za cepljenje proti hepatitisu A, svetujemo pa vam, da se seveda cepite čim prej. V srednji, južni Ameriki in na Karibih je namreč nevarnost okužbe s hepatitisom A zelo velika.
Če potnik sumi, da je zbolel z malarijo, ima možnost tudi t.i. “stand by” terapije. To pomeni, da ob pojavu kliničnih znakov bolezni vzame v dveh dneh večjo količino antimalarikov (količina je odvisna od telesne teže bolnika in jo določimo v ambulanti za potnike). V tem primeru ni potrebna predhodna kemoprofilaksa z antimalariki.
Glede vtičnic, vam, žal, ne morem pomagati; svetujem pa vam, da se za informacije obrnete na turistično agencijo, ki vam posreduje potovanje.
Pozdrav!
Nina in Eva
Spoštovani, zaradi tehničnih težav sem šele danes prejela vaše vprašanje. Opravičujem se za zamudo, odgovor pa vam, žal, tokrat ne bo več pomagal. Proti hepatitisu A se je potrebno cepiti vsaj 14 dni pred potovanjem, saj telo potrebuje nekaj časa, da izdela potrebno količino protiteles.
Hepatitis A se prenaša z okuženo hrano, vodo, ob stiku z blatom bolnika ali z blatom okužene osebe, ki preboleva bolezen brez simptomov. Lahko se okužimo tudi ob kopanju v okuženi vodi (če to vodo požiramo), v kateri se je pred tem kopal bolnik ali asimptomatska okužena oseba; v katero se stekajo odplake.
Lep pozdrav!
Nina