škodljivost čaja
če se pjejo v zmernih kolilčinah, noben najbrž čaj ni nevaren, uazo je po mojem bolje, če ne pretiravaš z enim, ampakmenjavaš vsake toliko! Jaz imam npr. doma vedno vsaj 15 vrst čajev in pijem čisto različno – zeleni, črn aromatiziran, arom.rooibos, navaden rooibos, materina dušica, meta, šentjanževka, razni sadni (divja češnja, pomaranča, borovnica, malina,…), ameriški slamnik, citrona-melisa, trpotec mix, itd. itd- no, tu je samo nekaj idej! 🙂 In če jih piješ tako pestro, ne more škodit! Vem pa recimo, da se npr. žajbelj menda lako pije samo dva tedna, potem moraš naredit pavzo, pa potem spet itd., ker sicer lahko povzroči krče! Pa s preslico menda tudi ni dobro pretiravat, nisem sigurna!
lp
Nekaj bi dodala glede žajbeljevega čaja: pitje le-tega ni priporočljivo. Vsebuje sestavino tujon, ki je glavna sestavina eteričnega olja pri žajblju, ki pa negativno vpliva na centralno živčevje, zato je potrebno biti previden pri uživanju tega čaja. Uporablja se bolj za grgranje in izpiranje, ali v obliki poparkov za zunanjo uporabo. Kakšen list kot začimba za meso sicer ne škodi, vendar pogosto pitje ali v večjih količinah prej odsvetujejo kot priporočajo.
Lp
Tako kot ni dobro jesti velike količine ene vrste hrane, ni dobro piti velike količine istega ali pač mešanega čaja. Čaj, ki se ga kupi v trgovini, mora že sam po sebi imeti določeno inteziteto pri raznoraznih učinkih, da se ga sploh lahko prodaja brez recepta.
Posebej blagi so “sadni” čaji, ki se jih kupi v trgovini. Pri teh je veliko arom in podobnih umetnih snovi, zato tudi zdravi niso toliko kot ljudje mislimo.
Čaji, ki se jih prav tako dobi v trgovini, a niso več tako nedolžni so Lipa, Materina dušica, Žajbelj, Kamilica, Zeleni čaji, Črni čaji, Čaji za hujšanje.
Lipa pospeši prekrvavitev in deluje na principu aspirina. Priporočajo jo je skodelico na dan. Dobra je za potenje, odpravljanje mačka, povišano temperaturo in prehlad. NIi pa dobra za srčne bolnike, ker pospeši bitje srca.
Materina dušiča deluje podobno, se mi pa včasih zdi, da je še bolj močna, zato je res ne priporočam ljudem, ki imajo pritisk, aritmijo srca, zamašene žile ali probleme z pljuči.
Žajbelj je nekoč veljal za vsestransko zdravilo in je res da ga lahko pijemo le 14 dni, nato teden premora. Bistvo tega pa ni v škodljivosti žajbla, temveč v tem, da se ga telo hitro navadi in z tem zgubi pozitiven učinek. Je dobro zdravilo za odpornost, še posebej dihal in grla. Zato ga grgramo, kadar imamo vneto grlo, baje je dober tudi za pevce, saj v grlu naredi “filter” ki varuje grlo pred izsušitvijo.
Kamilica je izjemno dobra za pomirjanje. Pomirja ne le stres in šok, temveč tudi vnetja spolovil, ter nekatere kožne izpuščaje. Dobra je tudi, za mehčanje trde kože na nogah in podočnjake. Njena uporaba je širša pri zunanjemu nanašanju, kot samim pitjem.
Zeleni in črni čaji so močna zelišča. Pijemo jih pri raznih vnetjih ledvic, mehurja, baje so dobri tudi za ledvične kamne. Ni jih priporočljivo piti v velikih količinah, saj lahko delujejo odvajalno in pospešujejo razkroj povrhnjic notranjih organov.
Čaji za hujšanje so v večini sestavljeni iz snovi za odvajanje. To pomeni, da delujejo tako, da vam pospešeno odvajajo nujno potrebno vodo za telo in za samo hujšanje. Telo se izčrpa in pri pretiravanju pride do bruhanja in vrtoglavic. Noben čaj ne razmaščuje telesa, še posebej ne dolgotrajnih oblog. Zato ta čaj ni zdrav ne za telo ne za hujšanje in ga ne priporočam!
Nato ostanejo še čaji, ki jih dobite le v lekarni ali pa na “daljnem vzhodu”. To so izjemno močni čaji, večinoma z stranskimi učinki, zato je posvet z farmacevtom zelo priporočljiv. predvsem ko se gre za količino. Nekateri izmed njih imajo moč antibiotikov in jih je potrebno piti v točno določenem zaporedju. Čaji, ki jih dobite v kakšni eksotični deželi, ponavadi niso hudi, edino, če ste ga dobili res od kakšnega domačina. Teh je cela vrsta z mnogo učinki in znajo biti zelo zdravi (to so riževi, palmovi čaji in čaji iz raznih korenin). Te pijte le, če ste 100 % o poznavanju učinkov čaja in človeka, ki vam je ta čaj dal, prodal.
Glede na to, da spijete 1 – 3 litra čaja na dan, in to ni čaj, ki bi ga označila z besedo “močan”, ga lahko mirno pijete. Pazite le, da ga ne sladkate veliko, tudi naravna sladila, kot so med, niso zdrava v prevelikih količinah. Tisti, ki hujšajo in jim voda nikakor ne teče v potokih po grlu, naj se prav tako poslužujejo takih blagih čajev, a strogo brez kakršnih koli dodatkov sladila. Telo bo lahko z tekočino izpiralo nečistoče in celice brez problemov obnavljalo in jih čistilo. Konec koncev je voda dobra tudi za “celulitis”.
Pa lep pozdrav.