Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Drugo Otorinolaringologija Sinusi spet in spet

Sinusi spet in spet

Pozdravljeni.

Že nekaj let imam težave s sinusi. Pred 2017 so bile precej pogoste, zato sem se odločil za operacijo v UKC Mb, pri dr. Lanišniku. Takrat sem v kombinaciji z Mommoxom, Operilom in Maxitrolom precej dobro speljal čez. Težave so se začele, ko me je zaradi Mommox-a začela boleti glava, po drugem pršilu (ne spomnim se imena) pa mi je začelo krvaveti iz nosu. Ko sem prenehal je bilo bolje. Lani je bilo sicer manj težav, letos pa gre spet na slabše.
Zbolel sem pred kakšnim mesecem, klasično: glavobol, ki se je stopnjeval do migerne, zeleno/rumen gnoj, ki je bil kmalu pomešan s krvjo (ki zgleda res ogabno) in mi redno teče po grlu, zaradi česar se mi še to vname… pa seveda vročina. Dobil sem Ospamox in Mommox. Antibiotik mi verjetno niti ni prijel, Mommox pa mi je po 2 tednih začel povzročati še dodatne glavobole. Za lažje dihanje ponoči sem uporabil Olynth. Zadeva se je sicer vsaj malo izboljšala, par dni nazaj pa zopet. Polno gnoja, ki se mi ponoči nabira vsepovsod in ga je v celoti nemogoče (kljub spiranju s fiziološko) spraviti ven, močno boleče bezgavke in grlo. Imate morda še kakšno idejo/predlog, kako bi se lotil zadeve?

Pozdravljeni.

Že nekaj let imam težave s sinusi. Pred 2017 so bile precej pogoste, zato sem se odločil za operacijo v UKC Mb, pri dr. Lanišniku. Takrat sem v kombinaciji z Mommoxom, Operilom in Maxitrolom precej dobro speljal čez. Težave so se začele, ko me je zaradi Mommox-a začela boleti glava, po drugem pršilu (ne spomnim se imena) pa mi je začelo krvaveti iz nosu. Ko sem prenehal je bilo bolje. Lani je bilo sicer manj težav, letos pa gre spet na slabše.
Zbolel sem pred kakšnim mesecem, klasično: glavobol, ki se je stopnjeval do migerne, zeleno/rumen gnoj, ki je bil kmalu pomešan s krvjo (ki zgleda res ogabno) in mi redno teče po grlu, zaradi česar se mi še to vname… pa seveda vročina. Dobil sem Ospamox in Mommox. Antibiotik mi verjetno niti ni prijel, Mommox pa mi je po 2 tednih začel povzročati še dodatne glavobole. Za lažje dihanje ponoči sem uporabil Olynth. Zadeva se je sicer vsaj malo izboljšala, par dni nazaj pa zopet. Polno gnoja, ki se mi ponoči nabira vsepovsod in ga je v celoti nemogoče (kljub spiranju s fiziološko) spraviti ven, močno boleče bezgavke in grlo. Imate morda še kakšno idejo/predlog, kako bi se lotil zadeve?

Spoštovani,

pri kroničnem ventju sinusov (KRS) so poslabšanja res zelo pogosta. Da bi preprečevali poslabšanja s simptomi, kot jih opisujete, pri ŽE OPERIRANIH bolnikih priporočamo izpiranje nosu in sinusov pod pritiskom z večjimi količinami fiziološke (vsaj 2x na dan 200 ml fiziološke v vsako nosno votlino, pri tem glavo nagnite nazaj čez rob postelje ali pa se sklonite in glavo navzdol.

Ob poslabšanju z obilnim gnojnim izcedkom je potreben širokospektralen antibiotik, ki naj pokrije tudi Staph. aureus, to pa Ospamox ni. Boljši bi bil amoksicilin s klavulansko kislino.
Prav tako je odmerek kortikosteroida v Mommoxu za vašo bolezen (KRS) prenizek, bolj bi delovale Flixonase kapljice. Odvisno je seveda tudi, za kakšen endotip KRS gre pri vas. To se je ugotovilo iz delčka sluznice, odstranjenega pri operaciji leta 2017. Na nekatere oblike KRS nosni kortikosteroidi ne morejo dobro učinkovati.

Verjetno ste pa že naročeni na kontrolo k operaterju.

*** asist. dr. Tanja Soklič Košak, dr.med., spec. ORL, ORL Klinika, UKC Ljubljana *** ORL SOKLIČ KOŠAK, Vilharjeva 50, LJUBLJANA *** m: 041 45 22 88 *** e: [email protected] *** https://www.orlsoklickosak.si ***

New Report

Close