Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Prebavila Bolezni prebavil (gastroenterologija) Sindrom razdražljivega črevesja, ali rak ?

Sindrom razdražljivega črevesja, ali rak ?

Pozdravljeni!

Glede na to, da imate drisko, je potrebno opraviti kolonoskopijo ter izključiti mikroskopski kolitis, potrebno je izključiti laktozno in fruktozno intoleranco ter ev. celiakijo. V kolikor so ti izvidi v mejah normale, gre za iritabilno črevo oz. za še vedno prisoten gastrokolični refleks.

Lp,Nataša Smrekar

Pozdravljeni.

Ponovno se vam oglašam z novim vprašanjem. Moja prebeva je zelo dobra. Odvajam redno vsako jutro (mogoče enkrat na dva tedna ne, vendar je naslednji dan že vse vredu). Tudi krvavim ne, mogoče čisto malo krvi opazim zgolj na papirju enkrat na mesec. Redno si zadnjik mažem z olivnim oljem, prehranjujem se zdravo in tako se tudi počutim. Danes pa sem si v ogledalu ogledala zadnjik in je na prvi pogled čisto normalen, ko pa sem ga malce razprla, je tam videti modrkasto, nabreklo kožo. So to hemeroidi? Bolečin nimam nikoli, pri proktologu sem enkrat že bila, povedal mi je, da imam analno fisuro, s katero pa od takrat nimam težav. hvala za pomoč. lp

Pozdravljeni! Moje težave segajo že v leto 2008, ko sem prvič rodila in imela celo leto 2009 pogoste driske, napenjanje, intoleranco po zaužitju določene hrane, v glavnem konstantne driske. Leta 2010 sem opravila kolonoskopijo in gastroskopijo, obe preiskavi sta bili v redu in UZ trebuha. Leta 2010 sem ponovno zanosila in 2011 rodila spet s carskim rezom. Med nosečnostjo težav ni bilo, so se pa spet pojavile v jeseni 2011. Enake kot prvič, ampak še bolj moteče, saj sploh ne izločam več normalnega blata. Zdravnica je postavila diagnozo sindrom razdražljivega črevesa in mi predpisala Seldiar, me vključila v program testiranja probiotičnih jogurtov. Tudi to ni pomagalo in težave se nadaljujejo.. Kako naj si pomagam, saj je situacija res kdaj nevzdržna. Kupila sem si BUTIFAR in pazim kaj pojem. Kaj mi svetujete ali naj izločim vse mlečne izdelke? Kako naprej? Hvala in lep pozdrav

Pozdravljeni!
Koža okoli anusa je normalno temno pigmentirana, porastla z dlakami, občasno je vidno prosevanje žilja. Skratka z vašim zadnjkom je vse OK.

Lp,Nataša Smrekar

Pozdravljeni!

Potrebno je opraviti še testiranje na laktozno intoleranco, nutritivno alergijo in fruktozno intoleranco. Poskusite se izogibati hrane, ki ji je dodana fruktoza ali umetna sladila. Včasih podobne težave povzročajo tudi bolezni ščitnice.

Lp,Nataša Smrekar

Spoštovani,
stara sem 24 let in že 5 let jem controloc redno za svoj kronični gastritis. glede tega vem, kaj ne smem in kaj lahko jem in se tega po večini držim.
probleme imam pa še z črevesjem, glede tega sem bila že na dieti za celiakijo, vendar so jo po 2 gastroskopijah izključili.
Moje vprašanje na kratko: Čeprav se zelo trudim, da jem 5x na dan, pijem veliko, športam, jem polnozrnata živila itd., imam velike probleme z prebavo. Včasih ne grem po dneve, včasih imam drisko…da bi prebava bila normalna, je že redko. redno pijem tudi donat, včasih pomaga, večinoma ne. velikokrat sem bila tudi slabokrvna, prebavljanje kosila me izčrpa, čeprav jem malo in lahko.
Zadnje 5 dni pa se mi je poslabšalo, konstantno imam zelo napihnjen želodec, nekaj se mi pretaka, na wc grem 3x na dan in izločim zelo majhne količine plavajoče zdrizaste ‘snovi’. vedno imam občutek neizpraznjenosti. želodec me neprijetno tišči/boli skoraj ves čas v višini kakšnih 10 cm nad popkom. apetit se mi je zmanjšal.
bi morala iti zdravniku? bom imela probleme z želodcem in prebavo vso življenje? kaj še lahko storim?

Najlepša hvala za vaš odgovor in lep pozdrav.

Spoštovani,

Obiščite zdravnika, ki vas bo najverjetneje napotil na diagnostično obravnavo h gastroenterologu. Preberite na isti temi predhodne odgovore dr. Smrekarjeve. Mislm, da je preiskave potrebno narediti tudi vam.

LP, Marija Š. Gašperšič

**************************************** Marija Štefančič Gašperšič, dr. med., spec. družinske medicine

Lep pozdrav! Pišem v imenu matere, ki ima že dobro leto težave z želodcem. Stara je 42 let in ima 3 sinove. 1x mesečno ima težave z želodcem. In sicer na začetku je zadeva trajala kar kake 4 dni. Občutek zvijanja v želodcu in slabost. Večkrat dnevno je bruhala in ni imela apetita. Prej je pila veliko kave ipd. Sedaj kave ne pije več in zelo pazi na to kaj pojema in je zadeva boljša. Blato pravi, da je normalno brez krvavitev. Sedaj po letu dni so zadeve manj pogoste in bolj kratkotrajne. Če je kaj jo boli želodec in zvija. Bruha manj. zgubila je tudi nekaj teže, ampak je že od nekdaj bolj vitke konstrukcije. Naj povem še, da je očitno zelo živčne narave. Po smrti očeta je izgubila praktično vse lase. Tudi doma je situacija zelo finančno težka in so huda dnevna bremena. Naj povem še, da je očitno v bližini menopavze saj ji kdaj menstruacija zamuja. Težave se velikokrat pojavijo tudi po koncu menstrualnega ciklusa. Ker na CSD našo vlogo obravnavajo že pol leta nima urejenega dodatnega zavarovanja, ampaka samo obvezno. Če bi sklenili preko zavarovalnice in ne preko CSD bi pa tudi čakali vsaj 3 mesece zaradi karence. Smo obupani in prosim za kakšen nasvet ali besedo, ki bi me pomirila. Sem namreč na robu obupa.

lp

Spoštovani,

potrebno je izključiti motnje delovanja ščitnice, ki je eden prvih stresnih organov. Tudi izguba las je lahko organsko pogojena. Vsekakor se mi zdi, da bi gospa potrebovala zdravniško pomoč. Doplačila so na primarni ravni majhna, tako da se mi ne zdi potrebno, da tako odlaša z obravnavo.

LP, Marija Š. Gašperšič

**************************************** Marija Štefančič Gašperšič, dr. med., spec. družinske medicine

Spoštovani,

Lepo bi prosila za nasvet. Stara sem 28 let in imam zadnje 6 mesecev sledeče probleme. Nenehno sem napihnjena in me dajejo plini. Prav tako nimam nagona za odvajanje blata a sem nenehno na stranišču ker čutim, da moram na veliko potrebo. Ko grem na blato je le to malo in v klopčičih. Prav tako že 3 meseca nimam menstruacije in čutim, da mi črevo pritiska na mehur. Zadnje čase imam vedno mrzle noge in roke, ki jih ne morem nikakor pogreti. Redno se gibljem in se zdravo prehranjujem (hrano sem spremenila v zadnjem letu popolnoma). Prav tako me vedno mravljinči v spodnjim okončinah natančneje od kolen proti stopalom. Opravila sem ogromno preiskav vključno z MR glave in preiskavo celotnega živčevja vendar je bilo vse BP.

Lepo vas prosim za nasvet saj sem že popolnoma obupala in želim vzpostaviti ponovno ravnovesje v telesu. Naj omenim, da sem si po nasvetu prijateljice kupila zdravilo Maca in zelene alge, ki jih pijem že 2 meseca.

Hvala vnaprej in lep pozdrav,

Spoštovani!

Zanima me, zakaj mislite, da nimate ravnovesja v telesu? Zakaj ste naredili toliko preiskav, zaradi težav z odvajanjem in napenjanja? Prosim, če vprašanje dopolnite.

LP, Marija Š. Gašperšič

**************************************** Marija Štefančič Gašperšič, dr. med., spec. družinske medicine

Pozdravljeni!

Imela bi vprašanje glede mojih težav. Stara sem 24 let in imam že od 15-ga leta težave s prebavo. Diagnosticirali so mi gastritis in iritabilni kolon. Nekaj časa je bila zadeva v redu, potem pa so se mi pred petimi leti začele pojavljati iste težave kot sedaj: tiščanje v predelu slepiča oz slepega črevesja. Poslali so me na irigeografijo,gastroskopijo glogoko v črevo,kjer so mi odvzeli vzorec črevesja zaradi suma na celiakijo. Oba izvida sta bila normalna. Opravila sem tudi kolonoskopijo, vendar ne v celoti,saj mi je zdrvanik zaradi bolečin zaključil predčasno, tako da tega predela črevesja,kjer me dejansko boli sploh ni pregledal. Opravila sem več ultrazvokov trebuha,ki pa niso pokazali drugega kot razširjene črevesne vijuge. V enem izmed izvidov so takrat zapisali da gre čutiti za manjšo valjasto premikajočo zatrdlino,nihče pa mi ni razložil kaj naj bi to dejansko pomenilo. Sprva so celo menili,da gre za vnetje slepiča, zato so me tudi 2x poslali k internemu kirurgu,vendar je bil ta mnenja,da je z slepičem vse v redu. V glavnem,opravila sem že cel kup preiskav,pa še zdaj nevem zakaj me je bolelo in zakaj me sedaj spet boli. Občutek tiščanja je različen, včasih tišči bolj, drugič manj..je pa praktično prisotno vsakodnevno že približno 14 dni. Pred petimi leti se je tiščanje nekoliko omililo, ko sem na ta predel pritisnila s prstom. Začutila sem neko gmoto,”klokotanje”..po “pregnetenju” je bilo tiščanje manjše, vendar ne za dolgo časa. Sedaj to “klokotanje” ni več prisotno, ali pa ga jaz ne slišim. Edina sprememba, ki sem jo doživela v zadnjem času je ta, da veliko več sedim, kot pa sem npr. prej. Je možno, da tiščanje povzroča sindrom razdražljivega črevesja in da se je le-ta poslabšal zaradi pretiranega sedenja? Ker ta občutek tiščanja je ob sedenju nekoliko močnejši. Vendar mi je malce čudno, saj npr. lansko leto teh težav ni bilo, pa sem presedela v službi 8 ur vsak dan. eden od zdravnikov mi je predlagal ponovno kolonoskopijo v sedaciji z večjim povdarkom na alergijski črevesni bolezni. Pa je to možno, glede na to, da tega tiščanja 5 let ni bilo? Lepo prosim za kakršnokoli mnenje.

Lp, whatever24

Bolečine so včasih hujše,včasih slabše.Mene pa po tolikem času bolečina še vedno spremlja. Občasno se z njo pojavlja tudi nekoliko povišana temperatura,37.2 37,3 in slabo počutje. Bolečina,oziroma tiščanje se velikokrat razširi tudi na celotni predel črevesja,vendar je prevladujoča v desenem ileocekalnem predelu. Ko potipam na tem predelu, je čutiti neko gmoto in če to nekako “gnetem” ta gmota zgine..občasno se sliši kot nekakšno “klokotanje”,kot da bi šlo za en muhurček z zrakom…Ko to nekoliko pregnetem…je bolečina nekoliko manjša,vendar preide potem to tiščanje na celotno področje trebuha,dokler se spet ne spravi na ileocekalni predel..Zanima me kaj menite kaj bi bil lahko vzrok tem mojim težavam…?? kajti po 1,5 letih dejansko nimam pojma od kje te moje težave ker mi ne zna nihče ničesar pojasniti. Kakšen pregled naj opravim,da bom prišla zadevi do konca?Ponovno kolonoskopijo,in tokrat izvedeno do konca? Za odgovore se vam ž vnaprej najlepše zahvaljujem! LP,Tina

Spoštovani!

Za izključitev terminalnega ileitisa je potrebno do konca narediti koloskopijo. Vse, kar ste opisala, je normalno premikanje črevesja. Bolj se premika, če se dela več plinov. To je v zvezi z različno hrano in gibanjem.

LP, Marija Š. Gašperšič

**************************************** Marija Štefančič Gašperšič, dr. med., spec. družinske medicine

Terminalni ileitis kolikor sem brskala po internetu pomeni chronovo bolezen? To sem pozabila napisati. tudi na to so pomislili leta 2008, na podlagi jejunoileografije so ugotovili, da to chronova bolezen ni. Moram za to nujno narediti kolonoskopijo ali je možna kakšna druga preiskava? Strah me je, da bo isto kot takrat, ko mi niso mogli pregledati do konca in bi po eni strani raje videla, da to opravijo pod uplivom uspaval, pomirjeval, če to v sloveniji sploh kje izvajajo. Mogoče vi veste, kje še to delajo?

Lp

Spoštovani!

Če so vam Cronovo bolezen izključili, potem po moje ni treba ponoviti koloskopije. Tudi v Sloveniji jo že delajo v sedaciji, to je pod vplivom pomirjeval. Kot rečeno menim, da te preiskave še ni potrebno ponavljati.

LP, Marija Š. Gašperšič

**************************************** Marija Štefančič Gašperšič, dr. med., spec. družinske medicine

Pozdravljeni!
Stara sem 19 let in imam že kakšno leto probleme s črevesjem. Ves čas sem bila napihnjena. Zadeva se je po prenehanju jemanja kontracepcijskih tablet dokaj uredila. Še vedno pa grem težko na blato, če ne uživam probiotikov ali donata. Prebavo sem si sedaj dokaj uredila, tako da le redko pride do zaprtja. Vendar po težjem odvajanju najdem na papirju tudi kri, ampak sem skoraj prepričana, da so za to krivi hemeroidi. Po vsakem odvajanju imam občutek neizpraznjenosti ali pa imam občutek, da se anus ne zapre-kot da je še vedna pripravljen na iztrebljanje.
Lepo prosim za nasvet ali odgovor, kaj bi bil vzrok tega, saj me zelo skrbi.

Lp.

Spoštovani!

Če vas skrbi, je najbolje, da greste na pregled k osebnemu zdravniku ali zdravnici. Po pregledu vas bo, če bo potrebno, napotil na rektoskopijo k proktologu. Tako boste sigurni, da na končnem črevesu so ali niso hemeroidi. So nenevarna sprememba, se pa da težave zaradi njih omiliti ali celo hemeroide za lep čas ozdraviti. Radi se sicer ponovijo v nosečnosti, pri zaprtju ali če veliko sedimo. Ker ste mladi, so te težave nepotrebne in pojdite do zdravnika.

LP, Marija Š. Gašperšič

**************************************** Marija Štefančič Gašperšič, dr. med., spec. družinske medicine

Medtem ko čakam na UZ, bi vas pa še povprašala..Glede na vse prej opisano, kaj mislite, da bi lahko bilo? Najbolj mi je nerazumlljiv ta pekoč občutek v tem predelu slepega črevesja. Ker kolikor sama razumem, te ponavadi peče, ko se dogaja nekaj vnetega, razdraženega, mar ne? Torej mora potem tudi na tem mestu biti nekaj podobnega. Ponavadi sta ta pekoč občutek in tiščanje močnejša po gibanju, najbolj neprijetna pa sta med sedenjem. Nekako pričakujem, da UZ ne bo dal nekih povratnih informacij, ker to ni neka učinkovita metoda za odkrivanje sprememb znotraj črevesja in bom še vedno v dvomih. Sama pri sebi se nagibam h kolonoskopiji, kljub temu, da sem jo opravila 5 let nazaj, vendar bi tako vsaj zadevi prišla končno enkrat do dna. Me pa zanima, če mogoče veste, ali tudi v Lj na Japljevi izvajajo kolonoskopijo v sedaciji? Zdravnica mi je samo omenila, da se izvaja nekje v Sloveniji in da jo moraš doplačat. Nič pa ni vedla povedat kje je to. Ker kolikor opažam po netu, taka preiskava samoplačniško stane okoli 300 evrov, kar je zame za študentko povsem preveč.

Lep pozdrav in vnaprej hvala za odgovor!

Pozdravljeni,

Že leta imam sezonska vnetja želodca (spomladi/jeseni), zato sem vsako leto na gastroskopiji, nekajkrat pa sem bil tudi na koloskopiji, ker imamo v družini rak na debelem č. Lansko leto se je spomladansko vnetje z želodca pomaknilo na dvanajsternik in kura Nilar-ja 40 je zadevo uredila, kot vedno. Tudi letos se mi je (glede na že zelo znane simptome) vnel dvanajsternik in z osebnim zdravnikom opravljava kuro Nilar 40 2 x dnevno. Nekaj časa je bilo že bolje, a v službi me je kljub nilarju pogosto na rahlo žgalo v predelu nad popkom in pod žličko. Za 1. maj sem na morju imel veliko dela na vrtu, po enem dnevu pa sem dobil drisko in v enem dnevu iztrebil kakih 8 – 10x. Nazadnje sem iztrebljal vodo, danka pa me je bolela, kot na čiščenju pred koloskopijo. V naslednjih dneh se je prebava sicer uredila, pogosto pa se je javljalo rahlo “žganje” v trebuhu nad popkom. Problem je lokacija te bolečine, saj je niže od dvanajsternika in manj določena glede na območje. Kakorkoli seštevam in odštevam imam občutek da izvira iz območja tankega črevesja.
Kakšne težave bi lahko to bile. Ali je možen pregled tankega črevesja? Kaj pa slinovka?
Krvi v blatu nisem opazil, star pa sem 54 let.

Hvala za odgovor in lep pozdrav,

Boštjan E.

Spoštovani!

Če se težave še niso umirile, bi vam svetovala pregled pri zdravniku, morda pregled krvi z določitvijo transaminaz in encimov trebušne slinavke, morda UZ trebuha.
Tanko črevo se lahko pregleda s posebno preiskavo s kapsulo, kar delajo gastroenterologi.

LP, Marija Š. Gašperšič

**************************************** Marija Štefančič Gašperšič, dr. med., spec. družinske medicine

New Report

Close