Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Pediatrija Pediatrija sevanje

sevanje

Pozdravljeni, že dalj časa me muči neka zadeva. Hčerka se je rodila z izpahnjenim kolkom (sedaj je stara 16 mesecev). Posledično je zaradi tega bila na več rentgentskih slikanjih (UZ pa sploh ne štejem več). Včasih so jo slikali tudi po 2x dnevno, tako da je skupno bila na RTG nekje 8-10x. Zanima me, kakšen vpliv ima RTG sevanje na tako majhno bitjece oz. kakšne so možne posledice (rakova obolenja, neplodnost – glede na to, da so kolki in rodila zelo skupaj pri tako majhnih otrocih). Naju z možem so vedno zaščitili pred sevanjem, za dojenčka pa ni nihče vprašal ali jo sploh lahko slikajo. Poleg tega je imela pri 4. mesecih magnetno resonanco, da so videli ali so kolki v mavčenih hlačah v pravilnem položaju. Za preiskavo je dobila splošno anastezijo. Zanima me tudi vpliv anastezije na tako majhne otroke (po preiskavi oz. anasteziji si je opomogla šele pozno zvečer, čeprav smo bili na MR že dopoldne). Prosim, da mi obrazložite stranske učinke teh preiskav (RTG, splošna anastezija). Aja, samo še to mogoče v vednost. Ko smo šli na MR, naju ni nihče vprašal ali lahko dobi splošno anastezijo (čeprav mi je pred tem njen ortoped dejal, da bo dobila samo sirup, da bo zaspala), niti ni bilo potrebno podpisati nobene izjave oz. privoljenja za splošno anastezijo.
Hvala za vaš odgovor in veliko uspeha še naprej.

V takih primerih se vedno vprrašamo, kaj povzroči več škode. Ali nekajkrat slikanje, anestezija in na drugi strani nezdravljen ali slabo zdravljen izpah kolka. Meni je seveda takoj jasno, da je nezdravljen izpah kolka mnogo težje stanje kot nekaj slikanj, verjamem pa tudi, da vas skrbi odmerek sevanja.
Zaradi dobrega sledenja in zgodnjega zdravljenja so posledice prirojenih izpahov kolkov že redko videne, vendar lahko izpah, če ga ne zdravimo, povzroči krajšanje noge na prizadeti strani, ukrivljenost hrbtenice, šepanje.
http://www.orthopediatrics.com/sb/docs/Guides/dysplasia.html
http://health.howstuffworks.com/hip-dysplasia.htm
Pri rentgenskem slikanju so predpisi zelo strogi in velja načelo s čimmanjšim sevanjem dobiti čimveč podatkov. Prejet odmerek sevanja pri slikanju kolkov je 0,8 mSV (npr. za slikanje glave 0,2 mSv). Zaščita gonad je seveda nujna in pozanimajte se, če jih pri vašem slikanju zaščitijo. Anestezija je nujna, ker otrok ni na miru, že odrasli bolnik je težko 20 minut popolnoma na miru v tunelu MR. Anestezija sama po sebi ni škodljiva, se pa tudi tu odločamo po načelu manjše ali večje škode. Zakaj je otrok dobil splošno anestezijo in ne samo sirupa Chloralhidrat, vam ne znam povedati, vsekakor pa vam morajo to pojasniti (čeprav se je verjetno za to odločil anestezist glede na indikacijo za preiskavo).

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Hvala za vaš odgovor. Seveda se strinjam z vami, da je bolje nekajkratno slikanje kot šepavost, vendar pa se po drugi strani sprašujem kaj je v primerjavi s šepavostjo rakava bolezen kot posledica RTG sevanja. V tem primeru bi raje videla, da bi otrok šepal, kot pa da zboli za rakom. Prosim vas še enkrat, da mi obrazložite oz. če imate kakšne statistične podatke, v kolikšni meri je to sevanje škodljivo za tako majhno bitjece oz. koliko večja je verjetnost, da zboli za rakom kot posledico sevanja. Ali se učinki sevanja seštevanja, ali se stranski učinki ščasoma omilijo oz. izginejo. Naj še povem, da se je 2x zgodilo, da je bila v kratkem presledku (nekaj minut) z RTG slikana kar dvakrat. Prosim, da mi razložite spodnji stavek prekopiran iz vašega odgovora zgoraj – kaj je gonada?
Zaščita gonad je seveda nujna in pozanimajte se, če jih pri vašem slikanju zaščitijo.
Hvala in LP

Gonade: reproduktivni organi (jajčniki, moda)
Verjemite, da je verjetnost raka zaradi sevanja v povprečju dosti večja z nekajkratnim potovanjem z letalom kot pa pri kontroliranem sevanju, ki traja dejansko nekaj milisekund.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Hvala vam še enkrat. Vprašala sem moža, ki ponavadi drži hčerko med slikanjem, pa je dejal, da je niso še nikoli zaščitili. Vendar jih bom za vnaprej vedno opozorila na to, čeprav se mi zdi žalostno, da sami ne pomislijo na to, glede na to, da so njihovi pacienti dojenčki in otroci.
Kolikšna škoda pa je pri hčerki že storjena glede na to, da je do zdaj niso nikoli zaščitili?
Hvala za odgovor.

Na to vam seveda ne morem odgovoriti, ker pa v jajčnikih deklice še ni nobenih foliklov, ni nevarnosti, da bi prišlo do poškodb ali kakšnega povečanega tveganja za naprej.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Hvala vam za odgovor. MIslim, da marsikomu prihranite nepotrebne skrbi. Poleg tega ste res zelo vestni in odgovarjate v kratkem času.
Hvala še enkrat in veliko uspeha še naprej.

MOJ SIN JE BIL STAR 7 MESECEV KO JE HUDO ZBOLEL. V BOLNICI JE DOBIL NAPIHJEN TREBUH MISLILI SO SEVEDA DA SE MU JE ČREVO ZASUKALO, NAKAR SO MU DELALI VSAKE 4 URE RTG ČREVESJA TO OKOLI 6 KRAT. TO JE BILO VSE V ENEM DNEVU. KER SE STANJE ŠE NI IZBOLJŠALO SO GA DALI NA INTEZIVNO. TUDI TAM SO MU NAREDILI OKOLI DVA RTG ČREVESJA. NAKAR SEM ŠE TO KOMAJ TA TEDEN IZVEDELA ZDAJ KO JE MOJ SIN STAR DVE LETI DA JE BIL NA INTEZIVNI ŠE NEKEMU DRUGEMU SEVANJU VSPOSTAVLJEN KI JE BOLJ MOČNO KOT RTG. IN TO VSE SKUPAJ JE IMEL V DVEH DNEH TOLIKO RTG IN SEVANJTRENUTNO NE VEM KAKO SE TEMU REČE. VEM PA SAMO DA MI SO REKLI DA JE TO VEČKRATNI POSTOPEK ZDAJ PA NE VEM ALI SO GLEDALI ČE SE MU JE ČREVO OBRNILO ALI KAJ DRUGA. ZDAJ PA ME SKRBI GLEDE SEVANJA KI GA JE DOBIL 8-9 KRAT RTG IN ŠE PAR KRAT TO SEVANJE KI JE MOČNEJŠE OD RTG. MOJA MAMA JE ZBOLELA ZA ČREVESNIM RAKOM. ZDAJ PA ME SKRBI GLEDE SINA KI JE BIL IZPOSTAVLJEN TEMU SEVANJU DA NE BI TUDI ON DOBIL. PROSIM ZA HITRI ODGOVOR. SIN PA JE STAR ZDAJ DVE LETI.

Verjetno hitrost odgovora ni povezana z nujnim stanjem.
Dejstvo je, da bi bilo seveda vsem bolje, če otrok sploh ne bi nikoli imel potrebe po slikanju z RTG žarki ali drugimi sevanji (verjetno CT). Če pa gre za bolezen, pri kateri je nujno potrbno ugotoviti, za kaj gre in kako mu bodo pomagali, se pač odločamo in delujemo po načelu manjšega zla. Torej je manjše zlo ugotoviti, kaj je otroku in mu pomagati (ali pa npr. ugotoviti, da operacija ni potrebna) v primerjavi z rentgenskim slikanjem.
Povezave med rakom črevesja pri odraslem in slikanjem z RTG pri otroku ni opisane v takem smislu.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Pozdravljeni.

Mene pa zanima glede na priloženo slikanje kaj vi menite kaj pomeni na zaščiti za spolovilo (ta beli del) ti dve sivi pikici na sredini? Če povečate slikico se bolje vidi.

A je to bila luknja v zaščitni plošči in so rtg žarki prehajali skozi do mod? Oziroma kaj vi menite kaj je to?

Kaksna je moznost za neplodnost?

Hvala vam za odgovor v naprej.

Ne vem, kaj je to, to morate vprašati tistega, ki se s tem ukvarja. Zaščita izgleda primerna.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Pozdravljeni!

Dva dni nazaj so sinu zaradi suma pljučnice naredili rtg pljuč spredaj. Bila sem prisotna. Šele kasneje ko smo prišli domov sem ugotovila da mu niso dali zaščite ( meni so okrog pasu). Sin je star dve leti…. Je lahko v tem primeru kaj narobe?

Hvala za odgovor

Lp

Sevanje pri običajnem slikanju pljuč je izredno majhno, ozko uspemrjeno na pljuča in težav ne pričakujemo.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Pozdravljeni,

tudi jaz bi imela vprašanje na to temo. In sicer so našemu skoraj 6 mesečniku zaradi padca na glavo slikali glavo. Slikali so jo dvakrat, iz sprednje strani ter postrani. Od takrat me žre kakšno škodo mu je slikanje lahko povzročilo. Občutek krivde je še toliko večji, saj je padel zaradi moje nepozornosti potem pa je bil zaradi tega podvržen še sevanju na rentgenu. Kakšne so nevarnosti takega slikanja in kakšna je verjetnost da bo zaradi tega imel kakšno trajno posledico?

Hvala za odgovor

Nobenih posledic ne pričakujemo.

Posledice neprepoznane poškodbe glave, zloma lobanjskih kosti, obtolčenine možganov, bi bile vsekakor mnogo bolj drastične in slikanje je pač nujno potrebno v primerih poškodbe glave.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

New Report

Close