Selen
Spoštovana ga. Nada !
Lepo prosim za odgovore na moja vprašanja :
– kakšno vlogo v organizmu igra selen ?
– s kakšno hrano ga dobi telo?
– kakšne so posledice, če ga telesu primanjkuje ?
Prav lepa hvala in lp
Spoštovana Mija!
Selen je element, ki je nujno potreben za tvorbo antioksidanta v našem telesu. Selen deluje sinergistično z vitaminom E, kar pomeni, da je njuno skupno delovanje močnejše kot delovanje vsakega posebej. Skupaj z vitaminom E ohranja tkivno elastičnost in tako upočasnuje staranje organizma. Opisanih je veliko njegovih dobrih lastnosti, od povečanja vzdržljivosti, boljše preskrbe srca s kisikom, varovanja pred visokim krvnim tlakom, odpravljanja navalov vročine pri meni, do odpravljanja in preprečevanja prhljaja. Zato le selenov sulfid tudi aktivna sestavila nekaterih šamponov proti prhljaju.
Telo ga dobi s hrano, kot je : morska hrana, ledvica, jetra, žitni kalčki,polnozrnate žitarice, mlečni izdelki, čebula, paradižnik, brokoli, česen in rjav riž.
Posledice pomanjkanja se pokažejo kot izguba vitalnosti, prezgodnja izguba življenjske moči, zmanjšana elastičnost tkiva, občutljivost mišic,….
Poudarila bi, da običajna hrana vsebuje dovolj selena in so zato dodatki potrebni le redko. Navajanje dokazov, da selen varuje pred rakom, medicinsko ni dokazano.
Običajna dnevna potreba po selenu je pri ženskah 60 mcg (mikrogramov), pri moških pa 70 mcg, ker se pri moških selen izgublja v spermi.
Čezmerno uživanje selena pa lahko povzroči plešavost, krhkost nohtov, utrujenost, slabost, neprijeten zadah (po česnu)….
Kadar gre za izrazito pomanjkanje selena in hude motnje, kar je seveda odvisno tudi od posameznika in od terapije, za katero se odloči zdravnik, se bolnika zdravi z dozo največ do 200 mcg na dan.
To sem napisala zato, da bi Vam prikazala, da je lahko pretirano jemanje dodatkov z vitamini in minerali včasih tudi nevarno.
Lep pozdrav!
Forum je zaprt za komentiranje.