Sanacija terase
Vse pogosteje se srečujemo s problematiko odstopanja ploščic na terasi. Za to je lahko krivih več dejavnikov. Da bomo lažje našli vzrok, pa je potrebnega nekaj znanja o izvedbi terase.
Vsak dan se srečujem z nesrečnimi lastniki teras, ki tavajo od ene do druge trgovine z gradbenim materialom in keramičnimi ploščicami ter obupano iščejo rešitev. Mnogi so po več neuspešnih poizkusih sanacije, tik pred tem da obupajo in se sprijaznijo z dejstvom, da njihova terasa ne bo nikoli v stanju kot bi morala biti, vendar rešitve so.
Ker vem, da vas je mnogo več takšnih, ki ste siti neuspelih poizkusov in želite konkretne odgovore, sem se odločil z vami deliti svoje znanje in izkušnje.
Dovolite, da temo začnem na nedavnem primeru:
35m2 terase na zahodni strani hiše, je pokrite s keramičnimi ploščicami. Terasa je v pritličnem delu hiše in lepo dosuta z zemljo, ki je zatravena. Na daleč precej idilično, vendar ko stopim nanjo, se ploščice pod stopali začno premikati in večina jih zveni “votlo”.
Dilatacija je bila izvedena prečno na polovici terase,(govorimo o vrhnji betonski plasti – estrihu), pri nanosu hidroizolacije pa se ni uporabila armaturna mreža, ki bi preprečila premike dilatiranih ploskev. Znano je, da se v letnem času naša terasa na soncu segreje tudi do +80°C. V zimskem času pa se terase ohladijo tudi do -15°C, kar pomeni precejšnjo razliko v temperaturi. Betonska plošča se v takšnih razmerah poleti širi in pozimi krči, vezni materiali na njej pa naj bi te raztezke prenesli brez poškodb. Ja, a le v primeru pravilne izvedbe.
Betonsko ploščo je potrebno zaščititi s črno betumensko lepenko in spoje zavariti, pred vdorom vode pa z drenažnim sistemom ob terasi, ki ga speljemo v meteorni jašek. Vanj je dobro speljati tudi strešno odvodnjavanje. Ne pozabimo na zaščito spoja betonske plošče z objektom – hišo.
Na tako zaščiteno betonsko ploščo, se vlije estrih z naklonom >1,5%, ki ga je prav tako potrebno zaščititi s hidroizolacijo, hidroizolacijskimi trakovi ter po potrebi z armaturno mrežo. Če tega ne storimo, tvegamo, da se bo estrih zaradi zunanjih vplivov (relativna vlaga + razlika v temperaturi ozračja ter podlage = kondenz), prekomerno navlažil, vlaga v njem pa bo v zimskem času zamrznila, dobila večji volumen in potrgala veziva. Estrih bo sčasoma postal prhek in s take podlage bodo začele odstopati ploščice. Enak faktor lahko povzroči širjenje dilatacijske rege, kjer lahko posledično nastane kanal po katerem v estrih priteče voda…Ta rezultat je mogoče prepoznati, ko na mestu dilatacije opazimo odstopanje keramičnih ploščic. Preden estrih premažemo s hidroizolacijo pa je potrebno počakati, da se estrih popolnoma osuši. Ob lepem vremenu se estrih suši 1cm debeline v 10. dneh. Prehitro sušenje lahko povzroči razpoke. Za lepljenje ploščic je potrebno uporabiti ustrezno lepilo. Lepilo naj bo visoko zmogljivo, izredno prilagodljivo z oznako S1 oz. S2. Lepilo mora podpirati vsak cm ploščice, kjer ne sme biti votlih mest. To je posebej pomembno pri vsepogostejšem polaganju velikih dimenzij ploščic. Ne izbirajte temnih barv ploščic, ki bi se zato poleti prekomerno segrevale. Izberite svetlejše barve, upoštevajte dejstvo, da so ploščice, ki imajo prelivajoče barvne nianse, manj občutljive na madeže in tudi o protizdrsnem faktorju je pomembno razmisliti. Še posebej, če balkon ali terasa ni nadkrita.
V kolikor imate kakršnokoli vprašanje na temo keramičnih ploščic, sem vam na voljo.
Lep pozdrav,
Modra Ploščica