Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Drugo Hormonske motnje s-ast in s-alt

s-ast in s-alt

Pozdravljeni,

Izvidi 3.3.2016:
S-ALT 1,00
S-AST ok

S-HDL 1,05
S-Trigliceridi 3,31

Sicer zadnjih 5 let se tudi S-Holesterol spreminja (6,2/6,4/5,8), vendar sedaj, 3.3.2016 Pa se je znizal na 5,2.

S-TSH 3,26
S-T3 4,88
S-T4 17,86
Kot vidite, Vse v mejah normale,
vendar po besedah ene od zdravnic (drugo mnenje), imam klinicne znake nepravilnega delovanja scitnice. Dobil sem adrenalmax, ki spodbuja nadledvicnico, ker je sumila, da gre za adrenalno izcrpanost. Sicer sem v zadnjih 20 letih imel vec sluzb, zadnjih 10 let pa svoje podjetje in dela cez glavo.

S trigliceridi se spopadam od leta 2010 (po moje) in sem jih znizal edino leta 2013 na 2,1 ko sem za dva meseca vrgel iz prehrane meso. Vendar mi je imunski sistem ravno takrat padel in sem dobil, prvic v zivljenju adena virozo.

Od simptomov v zadnjih letih sem imel najvecjrat bolecine v vratu (sedim v sluzbi), hrbtenica ok, vendar so bolecine v vratu bile posledica dodatnim tezavam: obcasnega povecanega utripa srca (s pritiskom nikoli nisem imel tezave, ponavadi 115/75, pacetudi je obcutek, da srce hitreje utripa, dejansko cutim mocnejse bitje, utrip pa ostane nekako v mejah – tudi 59, v jutarnjih urah, povisani pa do 85), nenavadnega obcutka – skozi nos piham obcasno vroc zrak, sicer samo takrat, ko zacutim, da se mi imunski sistem pogreza, torej zbolevam;
s sportom se ukvarjam ze 20 let, plavam, fitnes, sicer res zadnjih deset let zelo neredno (redno od septembra 2015, ker se mi je zdelo da ne bom vec zdrzal samo delat, vendar sem videl, da napredek, ki ga pridobim s sportom, dejansko hitreje zgine zaradi preforsiranja v sluzbi).

Od 26.2.2016 po besedah osebne zdravnice imam neko virozo (imam obcutek kot bi bila ponovno adena viroza, ker me spremljajo podobni simptomi – suhe oci, obcasna driska, sicer nic vrocine, vendar utrujenost, vrat, tudi pekoca bolecina ter povisan utrip/bitje obcasno, torej podobni simptomi ves cas, ob zacetnih znakih prehlada, in sedaj, ko me ‘viroza’ drzi ze cel mesec). Najvec pritiska, ki sem ga v tem mesecu nameril je bilo 133/88, sicer ko sem med domacimi aktivnostmi, v jutarnjih urah. Tokrat sem torej shujsal iz 99 na 94 kg, in si ze cel mesec ne morem vrniti svojih kg. V preteklosti se mi je dogajalo, da zaradi izcrpanosti zgubim kaksen kg, vendar mi je fizicna aktivnost+prehrana vrnila v dveh dneh cca 2-3 kg nazaj.
V tem tednu kolesarim, odlicno se pocutim po tem, vendar imam tezave zvecer, ko me simptomi (vsak drugi/tretji dan) opomnijo, da se se ni zakljucilo. Torej so oci suhe, zjutraj me zbudi obcutek da bom zbolel, ceprav ta zgine ze v eni uri, ko najprej spijem dva kozarca mlacne vode na tesce, potem pazajtrkujem.
Od prehranskih dopolnil jemljem: klorofil, spirulino, c vit (v casu ko me je posteno treslo tudi do 5gr/dan), b12, b compl, adrenalmax, omega 3-6-9, kalcij za diabetike.
Prehrano si tudi urejam, in bo ta naprej sestavljena iz bolj bazicnih jedi, ceprav mesa ne morem spustiti, sem prenehal jesti svinjino in piscanca, govedino in ribo pa odbrzal.
Zame zelo nenavadno, vendar se mi je v preteklem tednu zgodilo, da sem po zavzitju fizola ostal brez spanca, imel glavobole, prebavne motnje in nekako recidivne znake adena viroze.

Ves cas ob vseh do sedaj navedenih simptomih spijem C vitamin in mi to ponavadi pomaga.

Sicer cakam se na izvide rt3 in se nekaj v zvezi s scitnico.

Zanima me, ce je problem v imunskem sistemu, kateri se je morda porusil zaradi konstantnih preobremenitev, ali pa je tezava v digestivnem sistemu in crevesju, zaradi prehrane, ceprav nisem bil na sendvicih ves cas, doma jemo kuhano hrano.

Pozabil sem omeniti, da sem leta 2013 in sedaj 2015 (do 20.1.2016, kar po 6 mesecev vsakic) jemal antimikotike (lamisil).

Hvala in lep pozdrav

Lep pozdrav

DS

spoštovani zanima me vrednost jetrnih encimov dečka starega 7 let,kaj pomenijo
S-AST 1.35
S-ALT 2.47
S-LDH5.60

HVALA

Spoštovani “DS-ast/alt”!

Glede na navedeno je možno, da gre za moteno delovanje imunskega sistema. Morda je dejansko vzrok stres.

LP

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

Pozdravljeni. V Adria-labu sem dala preventivno pregledat kri in vodo. Izvidi kažejo odstopanja pri

S-ast – 0,77
S Natrij – 134
Levkociti 2
U-kri – 1
eozinofilci – 6.5

Zdi se mi, da gre za blaga odstopanja, vseeno me zanima vaše mnenje. Hvala!
Stara sem 39 let
Lp
Sonja

Spoštovani!

Zvišane vrednosti AST in ALT navadno pomenita okvaro jeter. Ta lahko nastane iz zelo različnih vzrokov (zamaščenost jeter, vnetja, alkohol, zdravila….Vsekakor je potrebno opraviti UZ trebuha in morda še dodatne preiskave za opredelitev vzroka povišanja AST in ALT.

LP

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

Spoštovani!

ASt je blago zvišan, kar lahko kaže na okvaro jeter, Natrij je mejno znižan (vzroki so lahlo zelo različni), zvišani so levkociti v urinu in eritrociti (kri). Možna je okužba sečil. Vsekakor naj načeloma odredi laboratorijske analize zdravnik, ki bo rezultate tudi interpretiral.

Lp

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

Spoštovani “ANEJ”!

Vrednosti ast, alt in LDH so zvišane. Najverjetneje gre za okvaro jeter. Vzroki so lahko zelo različni, pri otrocih najpogosteje virusne okužbe. Priporočam opraviti pregled pri pediatru.

LP

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

Spoštovani,

Lepo bi vas prosila za mnenje glede izvida, ki ga je prejel mož iz medicine dela. Pri laboratorijskih preiskavah so bile povišane sledeče vrednosti
K-MCV: 80 f/L
K-trombociti: 385 10E9/L
S-ALT: 2,27
S-gamaGT: 1,28

Ostale vrednosti so bile normalne.
Mož je star 31 let, teža 80kg. Trenutno se zdravi taradi hipertiroze zato ni fizično aktiven (pred boleznijo je bil). Terapija propanolol lek in atyrazol 2x dnevno. 2 tedna pred pregledom je prebolel angino in 5 dni prej bil na zabavi, kjer je konzumiral alkohol (v kolikor bi to lahko vplivalo na izvid). Pije in kadi občasno ( cca 2x na teden 2-3 pive in 4 cigarete).

Ali so lahko izvidi povezani z hipertirozo ali gre za neko ločeno stanje.

Lepo prosim za mnenje.

Najlepša hvala in lep pozdrav!

Spoštovani,

glede na navedeno gre za jetrno okvaro. Ta ja lahko posledica jemanja Athyrazola, lahko pa gre za kakšen drug vzrok (etanol, okužba…..). Priporočam obisk pri izbranem zdravniku.

Lp

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

Pozdravljeni!

Stara sem 24 let, zdrava, ne jemljem nobenih tablet (max 10 tabletov na leto), enkrat na mesec spijem pivo ali dve. Na zdravniškem pregledu so mi ugotovili, da imam povečane jetrne teste (ast in alt). Oboje je bilo povečno za 3x kot je normalno. Splošni zdravnik mi je predlagal dijeto brez tablet alkohola veliko gibanja in zdrava hrana. Po eno-tedenski “dieti” ponovni odvzem krvi… Jetni testi so bili spet zelo povišani. Čakam na ultrazvok trebuha (3.dec). Zanima me, kaj lahko pričakujem… Oziroma kaj bi bilo lahko narobe? Hvala za odgovor.
Lp

Spoštovani!

Jetrno okvaro je potrebno opredeliti. Lahko gre za okužbo (hepatitis), toksično okvaro, metabolno motnjo (zamaščena jetra) ali druge vzroke.

Lp

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

Pozdravljeni! Sem v 36 tednu nosečnosti. Včeraj me je nenadoma začelo srbeti po celem telesu. Tudi dlani in stopala in kar ne preneha. Danes sem hodila k svojemu osebnemu zdravniku. Naredil mi je preiskave krvi. Ugotovil mi je povišan AST 0,63. Zanima me ali je to kaj nevarnega? Lp

Pozdravljeni!

sem bil 2x na krvnih preiskavah in izvidi niso najlepši.

18.11.2016

Limfociti# 5.5
Nevtr. segmentirani L 27
Limfociti H 59
S-AST H 1.11
S-ALT H 2.33
S-HDL-Holesterol L0,80
S-CRP H 6.3

30.11.2016

U-Hemoglobin H 1
S-Bilirubin direktni H 5.9
S-AST H1.42
S-ALT H3.61
S-Urat H 453
S-HDL-Holesterol L 0.96
S-LDL-Holesterol H 3.05

Pravtako so naredili teste za markerje hepatitisa in so bili nagativni. Ultrazvok je pravtako vredu.

Star sem 27let, ne kadim, ne uživam pogosto alkohola. Splošno počutje je dobro, nimam nobenih bolečih ali kaj drugega.

Hvala in LP!

Spoštovani “Janjal”!

Blago zvišana vrednost AST ne pomeni nič nevarnega je po potrebno kontrolirati etrne teste po porodu.

lP

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

Spoštovani!

Glede na navedene izvide gre za jetrno okvaro (hepatopatijo). Vzrok je potrebno opredeliti. Priporočam obisk pri izbranem zdravniku družinske medicine.

LP

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

Pozdravljeni.
Mami je bila na preiskavah na katerih so ugotovili, da ima povečan
AST (0,85)
ALT (1,39)
Gama GT (0,82)
Sečnina (8,5)
Kreatinin (88)
Urat (153)
Holesterol (6,63)
LDL holesterol (4,26)

Sedaj so jo poslali na ultrazvok. Mi lahko poveste kaj lahko pricakuje. Je kaj hudega?
Drugace jemlje zdravila za pritisk in za uravnavanje srcnega ritma. Ima.pa tudi tablete za redcenje krvi. Bi lahko bila to posledica jemanja zdravil, ali je problem kje drugje.
Hvala in lep pozdrav

Spoštovani!

Vzroki za zvišane vrdnosti jetrnih encimov so zelo različni. Najpogostejši vzrok je maščobna degeneracija jeter.

Lp

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

Spoštovani!

K-KCHC 355
K-RDW 14.1
P-Glukoza 6.1
P-AST 0.97
P-ALT 1.66

Je kateri koli od naštetih podatkov posebej zaskrbljujoč? Star sem 31 let, sem redno fizično aktiven.

Spoštovani!

Glukoza je na zgornji meji normalnih vrednosti, če ste bili tešč. Zvišane so vrednosti jetrnih encimov AST, ALT, kar pomeni, da gre za blago okvaro jeter. Najpogostejši vzroki so maščobna infiltarcija jeter, etanol in drugi toksini, vnetja, sistemske bolezni….Priporočam obisk pri izbranem zdravniku.

LP

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

Pozdravljeni,

biokemijske preiskave so pokazale povišanje naslednjih dveh vrednosti:
S-ALT (GPT): 1.67 (normalno do 0.74qkat/L)
S-gama GT: 1.47 (normalno do 0.92qkat/L)

Ultrazvok je bil v redu, alkohol in gazirane pijače se uživajo občasno.

Prosim za pojasnitev kaj bi lahko te povišane vrednosti pomenile.

Lp,
Avio

New Report

Close